Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8035
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 13 Mar 2015, 03:21

Si la Cluj au fost rafacute peroanele. Si pasajul subteran. Dar semaforul din Piata Garii nu are nici un stress...
Sus In jos
Vale

Numarul mesajelor : 236
Varsta : 35
Localizare : Tirgu Mures
Reputatie : 2063
Data de inscriere : 08/12/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 13 Mar 2015, 12:58

cortexedge a scris:
Vale, despre ce vorbesti?

Era doar o gluma... dealtfel nu exista orase cu tramvai pe traseul mentionat Smile
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6480
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 13 Mar 2015, 14:04

Tocmai... ma gandeam eu ca nu are cum sa mearga ceva bine in CFR. Very Happy
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2885
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Joi 26 Mar 2015, 21:15

Am fost azi in gara sa vad ce se petrece. Cladirea este demolata din interior spre exterior. Am vazut foarte multa lemnarie putrezita si caramizi+moloz. La pasajul subteran se lucreaza cu acelasi ritm de melc turbat. Peronul se construieste, incet dar sigur; ritmul lucrarilor este de o lopata/minut, 5 minute/ora Laughing Am vazut ca se excaveaza/incarca ceva in baculante la capatul rampei de marfa, dar nu m-am apropiat detsul cat sa vad. Cred ca e era balastul de la liniile 1 si 2.
Din pacate poze nu am putut face, era plina gara de politai. In plus ma priveau insistent IDMul si un ciocanar

Off: e bine intr-un fel ca se folosesc doar liniile 3-5 pentru trenuri, ofera ocazia pentru mai multe manevre Very Happy
Sus In jos
Razvan Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 644
Varsta : 25
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2984
Data de inscriere : 10/01/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 27 Mar 2015, 18:16

Cam asa arata cladirea acum 2 saptamani. Am zis sa nu o pun, ca nu e prea reusita, dar na.. Pe partea cealalta a garii nu am facut poze...era prea multa "lume" si nu m-am riscat, avand in vedere intamplarile mai vechi din Tg. Mures cu unii useri.

Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 2219
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 5189
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Joi 09 Apr 2015, 10:53

Linia 6 de marfa a fost data-n folosinta ... dovada :

Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Lun 04 Mai 2015, 22:54

Super-peronul de 6 km, pentru trenuri de maxim 3 vagoane. Laughing Ok, avem si 8 vagoane la 4141 dimineata, dar toti pasagerii se urca in primele 3 vagoane. Macar vom avea de unde sa filmam demaraje. Laughing

PS : @mureseanu976, dupa cum observi, 1195 inca nu era sosita. La 5-7 minute dupa poza asta, 1195 deja demara din gara cu garnitura de Tals-uri.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Lun 04 Mai 2015, 23:04

Nu conteaza ca in gara x sunt trenuri cu motoare sau ca au 2-3 vagoane, peroanele sunt standard la lungimea y si asa se fac.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Lun 04 Mai 2015, 23:43

Stiu ca e standard, but none the less... e hilar. Poate vom avea si noi 2 trenuri plecand de pe aceeasi linie in directii diferite, ca sigur ar incapea Laughing
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Mar 05 Mai 2015, 01:56

Nu cred ca era nevoie sa-mi oferi nota explicativa privind trenul gol de fosfat care oricum circula periodic pe Deda - Siculeni - Buzau - Constanta. Chiar si azi exact aceeasi combinatie de Tals-uri si 1195 am vazut si totusi eram dezinteresat.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Mar 05 Mai 2015, 13:30

Bine ca aici poti sa faci pe desteptul. Mad

Si sa fim on-topic : cand ar trebui sa se termine lucrarile ? Se modifica aranjarea liniilor ?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Mar 30 Iun 2015, 17:58

Cu viteza melcului turbat modernizam si pe Tg. Mures, frumos aici la voi, mai vin peste 3 ani cand va fi gata. Basketball Basketball Basketball

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 11 Sept 2015, 19:34

Din Iunie pana in Septembrie au reusit sa termine doar linia 2? Linia 1 nu va mai fi, prima linie se pare ca va fi 2. Bun ritm avem la munca.

595423
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 11 Sept 2015, 19:38

Zi mersi ca mai lucra tare mi ca o sa intre si astia in insolventa
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Vin 11 Sept 2015, 23:15

Cladirea garii a fost subcontractata si acum o reabiliteaza DW Benta, firma locala care se ocupa exclusiv cu reabilitari termice in oras. Foarte putine edificii noi au ridicat, niste blocuri de locuit dar exagerat de scumpe apartamentele / garsonierele. Aia n-o sa dea faliment, iar despre Confer...mai mult vad pauza de masa la moldoveni decat munca.  

Pe amplasamentul liniilor 4-5 mi se pare ca vor sa construiasca un canal de scurgere al apei pluviale. De abia apoi cred ca vor ridica peronul comun pentru liniile 3-4. Utilajul comunist care a scos linia veche si a asezat linia noua a disparut cam de o luna, probabil il vor returna cand se pregateste terenul pentru montat liniile 3 si 4.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures   Astazi la 19:43

Sus In jos

Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures
» Lucrări de modernizare în gara Slatina
» Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
Pagina 6 din 8Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-