Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7991
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12767
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Dec 08, 2009 9:39 pm

Ce parere aveti, vor fi gata lucrarile la podul feroviar de peste Dunare intre Calafat si Vidin, asa cum mi se spune in raspunsul primit astazi?

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4025
Reputatie : 7098
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mier Dec 09, 2009 12:32 am

Se lucreaza la construirea podului . Se pare ca Bulgaria a intarziat putin lucrarile si cere o prelungire a termenului de finalizare a lucrarilor pina in vara anului 2011 . Chiar se mentioneaza intr-un interviu cu adjunctul ministrului transporturilor bulgar , ca finalizarea lucrarilor este conditionata de prelungirea acordurilor de finantare care expira la finele lui 2010 . Aici am gasit si niste imagini cu stadiul actual al lucrarilor la pod : http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=46642765

Dar partea româna a inceput construirea infrastructurii rutiere si feroviare de racordare a podului pe malul nostru ? Ca daca vor lucra tot in ritmul magistralei 800 , ma tem ca va fi gata podul dar nu va putea fi folosit .

In final , podul va arata asa :
Sus In jos
AMX 97-0548-4
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1298
Varsta : 21
Localizare : ARAD
Reputatie : 4212
Data de inscriere : 20/09/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Ian 12, 2010 2:47 pm

Un raspuns nefavorabil dinpacate Sad Sad Sad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad pale

Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3334
Varsta : 28
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6620
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Ian 12, 2010 6:51 pm

Pai puteai sa spui si tu sa bage pe P 3123 cu P 3134 care are trecut in mers optiunea automotor seria 1000 si care circula in formula "capra cu trei iezi" (DA+3 vagoane) ultima data cand am fost erau in jur de 40 de calatori in tot trenul deci...
Daca isi fac asa mari probleme cu cheltuielile....
Sau sa introduca doar 1 tren Gurahont-Brad nu pereche.
Plecare Gurahont 11.16 - Brad 12.55
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
AMX 97-0548-4
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1298
Varsta : 21
Localizare : ARAD
Reputatie : 4212
Data de inscriere : 20/09/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Lun Ian 18, 2010 9:20 pm

Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Lun Ian 18, 2010 9:47 pm

Cam din "topor" mesaju, sunt curios de raspuns.
Citat :
Sau sa introduca doar 1 tren Gurahont-Brad nu pereche.
Plecare Gurahont 11.16 - Brad 12.55
Dupa ce am studiat situatia am ajuns la concluzie ca ideea mea s-ar putea pune in aplicare doar sambata si duminica dintr-un motiv tehnic :
Art. 35. - (1) Automotoarele și remorcile de automotor se pot atașa la urma trenurilor de călători sau de marfă fără a depăși numărul maxim de 8 osii.
Automotorul 1000 are 8 osii , cum 3125 are deja in compunere un automotor pe 2 osii de luni pana vineri ar depasi limita admisa de instructia de remorcare si franare Neutral
Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1452
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5151
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Lun Ian 18, 2010 9:58 pm

Ce ciudat....io as da orice sa scap de desiro si LVT, si sa se puna DA + vagoane pe personale....cat se mai poate..

Administrator

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Lun Ian 18, 2010 11:27 pm

Ciudat este sa cari un DA+3 vagoane pentru 40-60 calatori Suspect
DA-ul este o locomotiva care consuma mult...
Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1452
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5151
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Ian 19, 2010 12:03 am

Aaaa...fireste..stiu ca sunt mai rentabile..doar mie imi plac trenurile clasice..Stiu ca un DA papa combustibil de numa numa...

Numarul mesajelor : 665
Varsta : 36
Localizare : Arad
Reputatie : 3608
Data de inscriere : 20/07/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Ian 19, 2010 11:18 pm

Nu-i vad pe nasi sa plece la 5 dimineata si sa se intoarca la 7 seara si sa stea 10 ore pe scaune de plastic Laughing . Puneti-va in locul lor sa vedem ce ati prefera, DA cu 2 sau 3 vagoane sau o malaxa de care si-au batut aia de la marub joc(bucuria mea c-au falimentat). Apoi calatori sunt destui pana la Gurahont. Mai le trebuie si cisterna la cei din gara la Gurahont ca dupa o malaxa nu prea au ce mulge Laughing . Oricum incet secolul malaxelor a cam apus, vestea buna ca si a sobolanilor Laughing . Totusi peste 10 ani p[arca vad ca vom avea doar vagoane salon si ceva automotoare, posibil taxiu porcin rererefacute la Remaru' No
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mier Ian 20, 2010 2:37 am

Citat :
u-i vad pe nasi sa plece la 5 dimineata si sa se intoarca la 7 seara si sa stea 10 ore pe scaune de plastic
lol!
Pai ei merg de obicei confortabil in postul 2 Razz
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13787
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17142
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Mar 09, 2010 9:04 pm

Am circulat in decembrie cu personal din MARASESTI la MIERCUREA CIUC , normal am luat bilete (am mai fost cu cineva) cand apare controlorul i arat biletele si face :
-"CE A-TI MAI LUAT BILETE , VA DAU BANII AFARA DIN CASA"?

gandirea controlorilor CFR , nu e de mirare dece a ajuns in situatia actuala si sa nu planga ca i da afara ......
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7991
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12767
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Mar 09, 2010 9:09 pm

karpaty a scris:
Am circulat in decembrie cu personal din MARASESTI la MIERCUREA CIUC , normal am luat bilete (am mai fost cu cineva) cand apare controlorul i arat biletele si face :
-"CE A-TI MAI LUAT BILETE , VA DAU BANII AFARA DIN CASA"?

gandirea controlorilor CFR , nu e de mirare dece a ajuns in situatia actuala si sa nu planga ca i da afara ......

Evident ca nu ne dau banii afara din casa, toti avem salarii modeste, insa vrem sa fim cinstiti. Si daca nu ne dau pe noi banii afara din casa, ii vor da pe ei afara din serviciu!!!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
cristi ar

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 39
Localizare : Arad
Reputatie : 3485
Data de inscriere : 28/05/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Mar 09, 2010 10:40 pm

Si pe mine ma intreaba cand urc din statii fara vanzator de bilete daca vreau bilet.
Sus In jos
didi

Numarul mesajelor : 635
Varsta : 30
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3827
Data de inscriere : 28/09/2009

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   Mar Mar 09, 2010 11:55 pm

Si eu cu cineva am patit la fel in expresul catre otopeni.La dus controloru ne-a vazut fara bagaje si si-a dat seama ca mergem la plimbare si ne-a zis ca data viitoare , adica peste 2 ture cand e el din nou se intoarce catre Bucuresti sa nu ne mai luam bilete( se intelegea ca tre sa ii dam spaga desi nu a adus vorba de asa ceva).
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri   

Sus In jos

Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Discuții libere, impresii, sesizări, petiții, propuneri
» Trenuri InterCity
» AMINTIRI DIN COPILARIE...
» 309 : Turda - Campeni - Abrud
» Discutii libere pe seama liniei 511
Pagina 4 din 15Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-