Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Semnalizari - generalitati

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6675
Reputatie : 8945
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Vin 16 Oct 2015, 02:31

Asa de praf e linia catre CET? Neutral
Sus In jos
Dionis

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 34
Localizare : Paris
Reputatie : 1126
Data de inscriere : 12/05/2015

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Vin 16 Oct 2015, 14:39

Adrian78 a scris:
Dionis cum sa nu ai inductori de 500hz pe linie abatuta cum verifica instalatia daca trenul nu respecta viteza v2 si e obligat sa opreasca?

Pai clar nu are cum sa verifice. Dar cata viteza poate prinde trenul de la 30 km/h cu cat a trecut peste schimbatorul de cale care da acces la abatere, si pana ajunge la inductorul de 500 Hz, de la care mai sunt 250m pana la semnal. Asa si daca ai V2-1 km/h esti ok cand treci peste inductorul de 500 Hz, dar daca continui tot asa, cand treci de 2000Hz te franeaza, dar tot o sa depasesti cu mult semnalul de iesire. Depinde si de cat e portiunea de alunecare.

Nu stiu, no, zic si eu, incerc sa-mi explic de ce nu sunt activi inductorii lui Teodor....
Sus In jos
https://train-sim.ro
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10475
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13490
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Vin 16 Oct 2015, 15:37

La verificarea vitezei la inductorul de 500hz dar si la v1 cand se stinge lampa galbena trebuie sa ai cu 2 km/h sub viteza
Uite ceva care poate te mai ajuta
Sus In jos
Dionis

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Lun 19 Oct 2015, 11:47

Adrian,

Informatiile prezente in acel manuscris sunt pentru sectii fara BLA. Pentru sectie cu BLA, in vecinatatea semnalelor se pune inductor de 1000/2000Hz. Cel de 1000 Hz se pune la baliza galbena de prevestire restrictie, si cel de 2000 Hz la prevestire de limitare de viteza cu cel putin 20 km/h sub limita actuala. Si se mai pune la unele semnale de iesire cu 2 focuri.
Sus In jos
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1014
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3024
Data de inscriere : 23/07/2012

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Lun 19 Oct 2015, 12:57

Dionis a scris:
Cel de 1000 Hz se pune la baliza galbena de prevestire restrictie, si cel de 2000 Hz la prevestire de limitare de viteza cu cel putin 20 km/h sub limita actuala.

Nu chiar. Depinde de la Regionala la Regionala. Cand am mers prima data de la Bucuresti la Craiova am avut placerea sa descopar ca nu exista inductori la restrictii. Pe Iasi sunt inductori la limitari unde diferenta de viteza e macar 30 km/h. Trebuie studiata sectia care te intereseaza, pentru ca teoria din regulemente difera mult de ce exista pe teren Laughing
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Lun 19 Oct 2015, 14:09

Dionis a scris:
Adrian,

Informatiile prezente in acel manuscris sunt pentru sectii fara BLA. Pentru sectie cu BLA, in vecinatatea semnalelor se pune inductor de 1000/2000Hz. Cel de 1000 Hz se pune la baliza galbena de prevestire restrictie, si cel de 2000 Hz la prevestire de limitare de viteza cu cel putin 20 km/h sub limita actuala. Si se mai pune la unele semnale de iesire cu 2 focuri.

Eu zic putin sa te mai documentezi pe sectii fara BLA nici macar nu ai inductor de 500hz la semnalul prevestitor pentru ca el o sa indice numai culori permisive verde galben si galben clipitor
Inductoarele de 1000 si 2000 la restrictii si limitari se pun cand viteza restrictiei este mai mica cu 30km/h decat viteza stabilita dar si asta e aleatoriu pe teren de la caz la caz
Sus In jos
Dionis

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Lun 19 Oct 2015, 18:21

In primul si in primul rand, ceea ce este in regulament ar trebui sa fie si pe teren. Daca nu este asa, atunci e foarte rau, inca o dovada de nepasare.
In al doilea rand, eu nu m-am referit la inductorul de 500 Hz, care clar ca nu se pune la prevestitor. Scrie acolo in manuscris ca la semnalul de iesire se pune inductor de 2000Hz, ceea ce este fals pe o sectie cu BLA. Acel semnal va avea tot timpul inductor de 1000/2000 Hz.pentru ca arata si indicatia de "Liber cu viteza X, urmatorul semnal ordona oprirea" (X fiind stabilita sau redusa).

Pe sectie fara BLA la semnalele principale se amplaseaza doar inductor de 2000 Hz.
Daca semnalul principal face si functie de prevestitor atunci se amplaseaza inductor de 1000/2000 Hz.
La semnalul prevestitor se amplaseaza inductor de 1000 Hz.

Practic aceste 3 propozitii se gasesc in acel manuscris. Imi pare rau, nu sunt mecanic, dar aici am dreptate!
Apoi inductorul permanent de 1000 Hz trebuie teoretic amplasat acolo unde urmeaza o restrictie, dar din lipsa de fonduri poate lipsi.
Iar cel permanent de 2000 Hz, da se amplaseaza acolo unde este o diferenta de viteza de 30 km/h, dar am vazut ca sunt si cazuri unde este folosit pentru diferenta de 25 Km/h. Recunosc ca am extrapolat cam mult valoarea.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: bjmnmmnmnmn   Lun 19 Oct 2015, 18:39

Cum pe sectii fara BLA sa ai doar inductor de 2000Hz?Daca se arde becul verde ai galben si ai influenta de 1000hz
Nu scrie niciunde in foto ca e semnalizare doar pentru sectii cu BLA
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5913
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Lun 19 Oct 2015, 20:19

Între Turnu Roșu și Câineni, pe secția 201, viteza stabilită este de 50 km / h. Înainte de semaforul de intrare al stației Câineni începe o limitare cu 40. Ghiciți ce ? Are inductor de 2000 la presemnalizare. Basketball
Sus In jos
Dionis

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Mar 20 Oct 2015, 14:50

Se pare ca linia 201 este un adevarat izvor de implementari neobisnuite ale semnalizarii.

Adrian78 a scris:
Daca se arde becul verde ai galben si ai influenta de 1000hz

Mi-a spus cineva de asta insa chiar nu vad care este rostul influentei de 1000 Hz (alta decat ca a asa a fost programat electronic sa fie activ inductorul cand semnalul e pe galben).
Oricum ce am spus eu legat de manuscris si de sectie fara BLA, sunt doar deductii de-ale mele, nu se bazeaza pe o experienta reala in domeniu. Practic m-am incurcat in exprimare cand am vazut ca inductorul de 1000/2000 Hz se plaseaza doar la semnalul care face si functie de prevestitor pentru urmatorul. Dar de fapt el se plaseaza si la semnalul de intrare, doar ai galben cand trebuie sa opresti in statie.
Insa la ramificatie si iesire, in cazul in care semnalul nu face si functie de prevestitor, galbenul de sus, practic nu are alta utilitate decat in caz ca se arde verdele, si aici nu inteleg eu de unde nevoia de a avea influenta de 1000 Hz, ca doar nu e nici un pericol pe linie, altul decat ca s-a ars verdele. Nu e ca si cum semnalul ar fi defect, si/sau s-ar intra sau iesi cu chemare.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Mar 20 Oct 2015, 16:14

Cum sa nu aiba nevoie de inductor de 1000hz la semnalele de ramificatie si iesire pana la urma si ele prevestesc urmatorul semnal mai ales cand statiile sunt in dependenta directa adica semnalul de iesire prevesteste semnalul de intrare sau primul semnal de intrare pe bloc adica la iesire sa ai galben clipitor cum e la Livezeni si la intrare la Strambuta ai 2 galbene sau verde galben
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5913
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Mar 20 Oct 2015, 16:24

Dionis, niciodată nu se va folosi galben dacă se arde verdele, în primul rând că nu permite sistemul, în al doilea rând că ar fi o gravă eroare. Galbenul e galben si are indicația lui, iar verdele este verde. Dacă se arde focul verde se porcedează cu totul și cu totul altcumva. Nu e chiar așa simplu, s-a ars ăla, lasă că merge și așa. Măsurile de siguranță sunt foarte stricte.
Sus In jos
Dionis

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Mar 20 Oct 2015, 16:56

Aici cred ca te inseli totusi. Am auzit si eu ca daca se arde verdele atunci semnalul "cade pe galben". Este ceva automat. Desigur situatia trebuie remediata. Mai mult nu stiu.

Adrian78 a scris:
Cum sa nu aiba nevoie de inductor de 1000hz la semnalele de ramificatie si iesire pana la urma si ele prevestesc urmatorul semnal mai ales cand statiile sunt in dependenta directa adica semnalul de iesire prevesteste semnalul de intrare sau primul semnal de intrare pe bloc adica la iesire sa ai galben clipitor cum e la Livezeni si la intrare la Strambuta ai 2 galbene sau verde galben

Of Adrian, bat-o Dumnezeu limba româna azi si maine, ca tot nu ne intelegem. Eu nu am vorbit de semnale care fac si functia de prevestitor, unde este evident ca inductorul poate avea si 1000 Hz. Eu vorbesc strict despre semnalele care NU FAC FUNCTIA DE PREVESTITOR adica uite aici succesiunea logica!

1) [Semnal de Iesire] _________________ [Prevestitor] ______________ [Semnal de intrare]
2) [Semnal de Ramificatie] ______________ [Prevestitor] ________________ [Semnal de intrare]

Atat in cazul 1 cat si in cazul 2 semnalul de iesire si cel de ramificatie NU FAC FUNCTIA DE PREVESTITOR, fiindca au deja in fata semnalul prevestitor care are acel rol.
Astfel in ambele cazuri indicatiile posibile ale celor 2 semnale sunt:
a) Rosu
b) Verde pentru VS / Verde + Galben jos pentru VR
c) Alb (manevra la iesire)
d) Alb clipitor (chemare)

Atat! Nu au alte indicatii. Poate daca se aplica treaba cu arderea becului verde, desi, tind sa cred ca atunci semnalul principal este considerat defect. Defectarea "verdelui" se aplica mai mult la un semnal de bloc, a carui depasire nu este strict interzisa prin panoul de permisivitate.

Acuma sa nu ne inflacaram, nu sunt mecanic sau instructor CFR, nu stiu decat anumite aspecte ale reglementatiei dar am implementat toata semnalizarea pe doua trepte de viteza pentru Train Simulator 2016, ca sa functioneze ca in realitate (dupa Regulamentul 004) si la capitolul asta nu mai sunt asa habarnist.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7257
Varsta : 30
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 11282
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Mar 20 Oct 2015, 17:00

Se folosește galbenul când se arde verdele la majoritatea semnalelor. Automat când se arde becul de la focul verde se aprinde cel galben iar inductorul semnalului devine activ pe frecvența de 1000 Hz, chiar dacă următorul semnal nu este pe oprire.

Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7257
Varsta : 30
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 11282
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   Mar 20 Oct 2015, 17:10

Inductorii la semnale se montează astfel (in general):

500 Hz la 250m inaintea semnalelor principale și a semnalelor de trecere ale BLA cu excepția semnalelor de ieșire de pe liniile abătute.
1000 Hz la semnalele prevestitoare
1000/2000 Hz la semnalele care pot da și indicație de oprire și una din cele 3 indicații pentru 1000 Hz (galben, galben clipitor și galban-galben)
2000 Hz la semnalele și semafoarele de ieșire pe secții fără BLA
permanent 1000 Hz la semnalele prevestitoare ale stațiilor în care se intră numai în abatere.
permanent 2000 Hz la semnalele de ieșire cu 2 indicații.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Semnalizari - generalitati   

Sus In jos

Semnalizari - generalitati

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Semnalizari - generalitati
» Semnale luminoase cu trepte multiple de viteză (TMV)
» Semnalizări
Pagina 6 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: SEMNALIZARI-