Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Poze cu mijloace de transport in comun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Urmatorul
AutorMesaj
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1259
Varsta : 27
Localizare : Frankfurt am Main- Germany
Reputatie : 4492
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Lun 15 Mai 2017, 15:04

Harta celor doua linii de tramvai + doua linii de metrou din Lille (da, este un oras cu o populatie de 250.000 de locuitori si are 2 linii de metrou) + 1 autobuz

bild hochladencertificity.com

bilder uploadcertificity.com
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Sam 10 Iun 2017, 16:13

Zurich - transportul in comun

Au doua tipuri de tramvaie (1000 mm) : se pot vedea ambele modele in poze. Vreau sa specific ca desi sunt pe ecartament ingust, tramvaiele sunt destul de ``largi``, nu precum cele din Arad sau Ghent de exemplu. De asemenea au autobuze, dar si troleibuze articulate sau dublu articulate.
S-Bahn-ul este format din trenuri, cu exceptia lui S 18, care este un tramvai ``pt lung parcurs``.

La aeroport se poate ajunge atat cu trenul, ca si cu tramvaiul, linia 10. Tarifarea se face pe zone.

In rest ce sa va zic ... frecventa buna, modern, curat, european.

Ultima editare efectuata de catre alex.alexus.tm in Sam 10 Iun 2017, 16:45, editata de 1 ori
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Sam 10 Iun 2017, 16:15

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Sam 10 Iun 2017, 17:00

In Strasbourg se pot gasi atat autobuze (Iveco, Irisbus, Mercedes si Solaris) cat si tramvaie futuriste (sunt 6 linii - A,B,C,D,E,F, prima linie s-a dat in folosinta in 1994, iar una din linii, din 2016 trece granita cu un pod peste Rin pana in orasul vecin, Kehl Hbf, cu planuri pentru prelungirea ei pana in centrul orasului nemtesc). Mai exista si linia 21 autobuz care leaga Kehl de Strasbourg. E foarte interesant, dar la fel este si in Basel. Aeroportul se afla pe teritoriul francez, desi orasul e la doar 3,5 km de aeroport. De fapt aeroportul serveste 3 orase din 3 tari diferite: Basel (Elvetia), Mulhouse (Franta) si Freiburg (Germania).

Barcute pentru transport turistic

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Sam 10 Iun 2017, 17:04

Intrarea in gara centrala. Liniile de tramvai sunt in subteran

Interior Solaris articulat (foarte reusit interiorul si are o prestanta foarte buna la mers)

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10427
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13416
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Sam 10 Iun 2017, 18:22

Dar in orasu Strasbourg nu sunt masini?😂
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Sam 10 Iun 2017, 18:31

ahaha Basketball

Normal ca sunt masini, doar ca au pe unde sa circule, nu e aglomeratia din Romania. Transportul in comun e atat de bine pus la punct, incat multi au renuntat la masina personala. Plus ca eu am pus poze mai mult din zona centrala, unde circulatia masinilor este restrictionata sau chiar interzisa pe unele artere sau piete pentru a conserva mai bine patrimoniul UNESCO al Strasbourg-ului. Zona de promenada / pedestra ocupa o mare parte din Centru, dar chiar si asa, se circula foarte bine in oras. Tramvaiele au culoarul lor de circulatie, separat de partea carosabila si nu se trezeste nici un destept sa o incalece. Bulevarde largi, autostrada, centura de ocolire, mna ... chestii normale pentru orice oras european.

Ah ... sa nu uit. Pretul unui titlu de calatorie valabil 24h, mai mult decat decent: 4.30 euro
Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Mier 21 Iun 2017, 12:48

Tramvaie in Mannheim - vreau sa specific ca la ei tramvaiul iese din oras vreo 30-35 km. Se poate vedea in ultima poza o statie de tramvai de la ``sat``.

Tramvaie in Karlsruhe

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Dum 09 Iul 2017, 02:16

Mannheim

Heidelberg

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Mier 26 Iul 2017, 16:16

Am fost acum o saptamana sa mai vizitez putin din Germania si am ales sa ma duc spre est: Dresden & Leipzig. Mai jos gasiti cateva poze cu mijloace de transport in comun.

Dresden:

Leipzig:

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Lun 21 Aug 2017, 14:33

Am fost in Ljubljana acum o saptamana, dar din pacate am apucat sa fac doar cele 3 poze de mai jos. Ca si o idee generala, transportul in comun in Ljubljana se face exclusiv cu autobuze, mai multe detalii se pot gasi aici, pe site-ul LPP: http://www.lpp.si/en/public-transport

Am in plan sa revin in Slovenia, data viitoare promit mai multe poze.

Sus In jos
alex.alexus.tm

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Mier 27 Sept 2017, 09:49

Am fost pe la mijlocul lui septembrie in Spania, insula Gran Canaria, capitala in Las Palmas. Este o insula destul de mare in comparatie cu celelalte insule Canare, iar transportul in comun este destul de bine dezvoltat. Va las mai jos site-ul companiei de transport + niste poze. Daca aveti intrebari ... 43380

https://www.guaguas.com/

Titluri de calatorie

In trecut exista si o linie de tramvai

Autobuze

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13985
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16372
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Mier 27 Sept 2017, 15:26

Acum o oră în Bruxelles... de-o vârstă cu Tatrele noastre, cu accelerator, fără aer condiționat... și nu se plânge nimeni. Să parchezi în Bruxelles costă în jur de 3 euro pe oră (2 euro la unele parcări private), iar abonamentul lunar la parcare trece lejer de 100 de euro, bani de care oricum ai garanția locului de parcare doar între 22 și 8.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14286
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17824
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   Joi 28 Sept 2017, 21:56

Cum arata tatrele din Bucuresti si cum arata astea, chiar nu vezi ca e vizibila diferenta? Tatrele din Bucuresti sunt harburi, praf, moarte, coapte, nu ai ce sa mai faci cu ele.

595423
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 1328
Varsta : 46
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1834
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Poze cu mijloace de transport in comun   Joi 28 Sept 2017, 22:12

tramvai din Debrecen

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Poze cu mijloace de transport in comun   

Sus In jos

Poze cu mijloace de transport in comun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Poze cu mijloace de transport in comun
» 917 : Caransebes - Boutari hcv.
» M 200 : Brasov - Sibiu - Deva - Arad - Curtici
» 918 : Timisoara Sud - Buziaș
» 307 : Blaj - Tarnaveni Vest - Praid
Pagina 27 din 28Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: FOTOGRAFII DIVERSE-