Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
lifetec

Numarul mesajelor : 289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1786
Data de inscriere : 01/11/2012

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Lun 05 Noi 2012, 22:36

Incercati sa nu va uitati bagaje sau alte bunuri la coborare in Bucuresti . Cum opreste trenul cum se urca in el tot felul de indivizi dubiosi care n-au nici o treaba cu trenul. Doar aceea de a colecta ce au uitat altii.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12031
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14065
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 06:53

Cred că de la Cluj la București e mai ieftin autocarul... în vară era ofertă: 60 RON.

Radu.B

Numarul mesajelor : 210
Varsta : 29
Localizare : Frunzanesti, linia secundara 801
Reputatie : 1785
Data de inscriere : 08/10/2012

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 08:09

COSTACHE MIHAIL a scris:

-Incercati sa evitati sa calatoriti cu trenuri de rang inferior intre Bucuresti Obor si Fetesti. Va sunt asigurate 60 pana la 120 minute intarziere! Daca totusi nu aveti alta solutie, intraramati-va cu rabdare si luati cu voi apa, mancare, reviste, integrame, ziare, si alte obiecte cu care sa va petreceti timpul liber!! Very Happy carti de joc, piese si table de sah, table, etc.

Am calatorit eu ieri cu 8011 pana la Ciulnita. Am avut noroc, daca pot spune asa cu doar 25 minute intarziere. A mers incredibil de incet pentru o linie noua si ne-a tinut 15 min. in semnal la intrarea in Dor Marunt Hm.
Am ajuns totusi la timp sa prind trenul 8591 spre Calarasi. Numai ca, trenul asta l-a asteptat si pe 8014, de la Fetesi, ce avea si el o ''mica'' intarziere anuntata de 29 de minute.
De asemenea si linia 802 Ciulnita-Calarasi Sud e praf. Acum, trenul merge cu 50 km/h, cu mici portiuni, de max 1-2 km, unde atinge 60-70 km/h.
Si uite asa, in loc sa ajung in Calarasi la ora 09:34, conform biletului, am ajuns la 10:36 Mad
Dar, cu toate astea, chiar daca eu ma grabeam foarte tare ieri, iar cu maxi-taxi daca plecam, la ora cand am ajuns cu trenul treaba era de mult terminata si eu eram in drum spre casa,eu nu renunt la mersul cu trenul, chiar daca se misca asa cum se misca. Ceea ce mi s-a intamplat ieri, faptul ca am fost la o fractiune de secunda de moarte din cauza lacomiei unui sofer de microbuz, m-a facut sa renunt definitiv la varianta rutiera, oricat de rapida ar fi. Avand treaba, ieri, dupa ce am terminat repede cu Calarasiul,am zis sa trec si pe la Oltenita, avand si acolo putina treaba cu niste acte, bucuros fiind ca nu trebuie sa mai fac alt drum in alta zi, timpul meu fiind foarte limitat. Buun, zis si facut, am plecat la gara, de acolo am luat microbuzul ce mergea catre Oltenita si la drum. Mare greseala. Nici bine nu iesisem din Calarasi ca, la o curba mai stransa, in timp ce soferul mergea cu masina fix pe jumatatea soselei, intre cele 2 sensuri si numara banii incasati, ne trezim cu un urias TIR venind direct spre noi. Poate doar Dumnezeu a facut ca soferul sa aiba reflexe bune si a tras repede de volan in dreapta, astfel incat am scapat. O fractiune de secunda daca mai intarzia soferul, nu mai scriam acum aici, ci veneau parintii sa ma recunoasca de la morga, mai ales ca eu stateam in fata, langa sofer Mad
Prin urmare, din acest moment eu renunt aproape complet la transportul auto, ramand sa-l folosesc numai acolo unde nu exista posibilitatea calatoriei cu trenul. Repet, decat sa fac ore cu masina, fie ea si personala, si sa risc sa trec pe lumea cealalta, mai bine stau in tren 6,10,16,24 de ore, linistit, in siguranta si confort sporit. Plus libertatea de miscare oferita de tren, nu e ca la masina unde stai fix, tintuit in scaunul ala ore intregi. Cand am ajuns in Oltenita, dupa aproape 2 ore de stat pe scaun eram rupt la mijloc, am coborat cocosat din masina, pe cand la tren mai iesi pe un culoar, mai te relaxezi la o tigara (daca esti fumator Very Happy ) in statii cu opriri mai mari etc... Ca sa inchei acest mesaj, ca v-am plictisit destul, eu recomand tuturor, cu mare placere, trenul ca mijloc principal de transport, chiar si pe liniile unde se executa lucrari. Eu nu pot spune vreodata ''Evitati sa mergeti cu trenul pe linia X, nu calatoriti cu trenul Y'' etc, indiferent de conditiile de calatorie. Eu iubesc trenul exact asa cum e, atat cu bune, cat si cu rele.

Ultima editare efectuata de catre Radu.B in Mar 06 Noi 2012, 08:11, editata de 2 ori (Motiv : @@@@@@@)
Sus In jos
http://www.facebook.ro/Dieselpagero
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12031
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14065
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 09:29

E bine că timpul și serviciul îți permit asta... eu și mulți alții de aici nu ne permitem să facem dublu (și, uneori, să și plătim dublu) din punctul A în punctul B pentru a folosi trenul (evident, sunt rute și rute).

Radu.B

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 09:47

Drumul asta l-am facut exact in interes de serviciu. Pentru ca eu trebuia sa fiu la munca, dar am fost invoit. In general serviciul nu-mi permite trasee lungi, mai mari de 2 zile.
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 2638
Varsta : 22
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 5493
Data de inscriere : 20/06/2009

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 09:59

Radu.B a scris:
COSTACHE MIHAIL a scris:

-Incercati sa evitati sa calatoriti cu trenuri de rang inferior intre Bucuresti Obor si Fetesti. Va sunt asigurate 60 pana la 120 minute intarziere! Daca totusi nu aveti alta solutie, intraramati-va cu rabdare si luati cu voi apa, mancare, reviste, integrame, ziare, si alte obiecte cu care sa va petreceti timpul liber!! Very Happy carti de joc, piese si table de sah, table, etc.

Am calatorit eu ieri cu 8011 pana la Ciulnita. Am avut noroc, daca pot spune asa cu doar 25 minute intarziere. A mers incredibil de incet pentru o linie noua si ne-a tinut 15 min. in semnal la intrarea in Dor Marunt Hm.
Am ajuns totusi la timp sa prind trenul 8591 spre Calarasi. Numai ca, trenul asta l-a asteptat si pe 8014, de la Fetesi, ce avea si el o ''mica'' intarziere anuntata de 29 de minute.
De asemenea si linia 802 Ciulnita-Calarasi Sud e praf. Acum, trenul merge cu 50 km/h, cu mici portiuni, de max 1-2 km, unde atinge 60-70 km/h.
Si uite asa, in loc sa ajung in Calarasi la ora 09:34, conform biletului, am ajuns la 10:36 Mad
Dar, cu toate astea, chiar daca eu ma grabeam foarte tare ieri, iar cu maxi-taxi daca plecam, la ora cand am ajuns cu trenul treaba era de mult terminata si eu eram in drum spre casa,eu nu renunt la mersul cu trenul, chiar daca se misca asa cum se misca. Ceea ce mi s-a intamplat ieri, faptul ca am fost la o fractiune de secunda de moarte din cauza lacomiei unui sofer de microbuz, m-a facut sa renunt definitiv la varianta rutiera, oricat de rapida ar fi. Avand treaba, ieri, dupa ce am terminat repede cu Calarasiul,am zis sa trec si pe la Oltenita, avand si acolo putina treaba cu niste acte, bucuros fiind ca nu trebuie sa mai fac alt drum in alta zi, timpul meu fiind foarte limitat. Buun, zis si facut, am plecat la gara, de acolo am luat microbuzul ce mergea catre Oltenita si la drum. Mare greseala. Nici bine nu iesisem din Calarasi ca, la o curba mai stransa, in timp ce soferul mergea cu masina fix pe jumatatea soselei, intre cele 2 sensuri si numara banii incasati, ne trezim cu un urias TIR venind direct spre noi. Poate doar Dumnezeu a facut ca soferul sa aiba reflexe bune si a tras repede de volan in dreapta, astfel incat am scapat. O fractiune de secunda daca mai intarzia soferul, nu mai scriam acum aici, ci veneau parintii sa ma recunoasca de la morga, mai ales ca eu stateam in fata, langa sofer Mad
Prin urmare, din acest moment eu renunt aproape complet la transportul auto, ramand sa-l folosesc numai acolo unde nu exista posibilitatea calatoriei cu trenul. Repet, decat sa fac ore cu masina, fie ea si personala, si sa risc sa trec pe lumea cealalta, mai bine stau in tren 6,10,16,24 de ore, linistit, in siguranta si confort sporit. Plus libertatea de miscare oferita de tren, nu e ca la masina unde stai fix, tintuit in scaunul ala ore intregi. Cand am ajuns in Oltenita, dupa aproape 2 ore de stat pe scaun eram rupt la mijloc, am coborat cocosat din masina, pe cand la tren mai iesi pe un culoar, mai te relaxezi la o tigara (daca esti fumator Very Happy ) in statii cu opriri mai mari etc... Ca sa inchei acest mesaj, ca v-am plictisit destul, eu recomand tuturor, cu mare placere, trenul ca mijloc principal de transport, chiar si pe liniile unde se executa lucrari. Eu nu pot spune vreodata ''Evitati sa mergeti cu trenul pe linia X, nu calatoriti cu trenul Y'' etc, indiferent de conditiile de calatorie. Eu iubesc trenul exact asa cum e, atat cu bune, cat si cu rele.
Daca mai ai vreo nevoie sa calatoresti cu trenurile de OBOR i-ati biletul din timp si prezinta-te la tren inainte sa se gareze la peron....ca e teroare....mai ales ca au si 3 vagoane!
Sus In jos
Radu.B

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 12:11

Nu e chiar asa adevarat. Eu am ajuns in gara cu 15 minute inaintea plecarii lui 8011, mi-am luat bilet si m-am urcat linistit in tren. Mai, nu mai dezinforma atat, ca nu e dra_cul asa de negru. Alea 3 vagoane pe care le avea 8011 sunt arhisuficiente, nu e deloc aglomerat, ba dimpotria, era destul de lejer. 8012, cu care ne-am intalnit pe traseu era intr-adevar arhiplin, dar avea 8 vagoane. Ce vrei mai mult de atat? In urma lui, trenul 8022 avea 7 vagoane, dar era mai putin aglomerat decat precedentul. Plus ca, pe Bucuresti Obor-Ciulnita-Fetesti se merge in continuare cu nasul fara nici o jena Mad
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat

Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 13:03

Radu.B a scris:
Nu e chiar asa adevarat. Eu am ajuns in gara cu 15 minute inaintea plecarii lui 8011, mi-am luat bilet si m-am urcat linistit in tren. Mai, nu mai dezinforma atat, ca nu e dra_cul asa de negru. Alea 3 vagoane pe care le avea 8011 sunt arhisuficiente, nu e deloc aglomerat, ba dimpotria, era destul de lejer. 8012, cu care ne-am intalnit pe traseu era intr-adevar arhiplin, dar avea 8 vagoane. Ce vrei mai mult de atat? In urma lui, trenul 8022 avea 7 vagoane, dar era mai putin aglomerat decat precedentul. Plus ca, pe Bucuresti Obor-Ciulnita-Fetesti se merge in continuare cu nasul fara nici o jena Mad
Ma refer la 8015 8017 alea sunt full......a avut tata ocazie sa mearga cu 8017 si era full......astea de dimineata nu sunt care pleaca din Obor.......dar dupa-amiaza e teroare.......
Dimineata sunt pline astea spre Bucuresti iar dupa amiaza sunt astea spre Fetesti
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 18:43

De regula trenurile pe aceasta sectie sunt aglomerate pentru ca au decat 3 vagoane. Sa speram ca nu vor introduce garnituri cu 2 vagoane ca iarna trecuta! Totusi sunt libere trenurile care merg contrar navetistilor, adica primele doua de dimineata care pleca din Obor si ultimile doua care sosesc seara in Obor. Acestea sunt singurele goale!

Pentru colegul nostru care a postat un mesaj mai sus, D-l Radu, din pacate sunt si momente cand nu mai putem alege trenul. Pentru ca multe sectii deja s-au inchis in ultimii ani! Si nu avem alta alternativa! Direct la cosciuge! Nu la cele reale, ci la cele pe roti!! Very Happy

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Mar 06 Noi 2012, 19:21

COSTACHE MIHAIL a scris:
De regula trenurile pe aceasta sectie sunt aglomerate pentru ca au decat 3 vagoane. Sa speram ca nu vor introduce garnituri cu 2 vagoane ca iarna trecuta! Totusi sunt libere trenurile care merg contrar navetistilor, adica primele doua de dimineata care pleca din Obor si ultimile doua care sosesc seara in Obor. Acestea sunt singurele goale!

Pentru colegul nostru care a postat un mesaj mai sus, D-l Radu, din pacate sunt si momente cand nu mai putem alege trenul. Pentru ca multe sectii deja s-au inchis in ultimii ani! Si nu avem alta alternativa! Direct la cosciuge! Nu la cele reale, ci la cele pe roti!! Very Happy
Dar nici masina nu putem sa mergem la nesfarsit cu ea!!!!!Daca ai o masina de are motorul de 2.0 sau 2.si ceva te rupe la buzunare la 150-200km+returul=300-400km de exemplu la mine:
Ca sa vin la Bucuresti cu masina cu masina personala(LOGAN 1.4MPI)consumul e 21litri dus-intors. la o viteza medie de 110-120km/h pe A2...si un plin e vreo 280-300lei :shock: ....deci as prefera trenul...mai ales ca eu calatoresc cu bilete speciale la CFR SI RATB:D ......
Sus In jos
unguru22
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 36
Reputatie : 1233
Data de inscriere : 01/09/2013

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Sam 07 Sept 2013, 22:57

evitati sa luati trenuri la un interval scurt deoarece puteti rata trenu
(max 30 min)
odata eram nevoit sa merg in moldova si surpriza am pierdut trenul
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3991
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Dum 08 Sept 2013, 20:01

unguru22 a scris:
evitati sa luati trenuri la un interval scurt deoarece puteti rata trenu
(max 30 min)
odata eram nevoit sa merg in moldova si surpriza am pierdut trenul
"U don't say".
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA   Astazi la 19:38

Sus In jos

SFATURI PENTRU O CALATORIE MAI BUNA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Locomotive clasa 48 (Transmontana) (Vol. I)
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» Pamant pentru flori
» Hrana gatita vs hrana uscata. Cu ce hranim un Corb??
» am nevoie de sfaturi in legatura cu o femela corb
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-