Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Calatorie in China

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 43
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 1720
Data de inscriere : 15/08/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 01:31

karpaty a scris:
roseanu a scris:
Un drum cu Transsiberianul spre China in 1993 povestit de un confrate , foarte interesant si bine povestit spun eu . Oare s-au mai schimbat treburile intre timp ?

http://www.daciaclub.ro/index.php?s=c1e5e2329c9101232dbcd8442230aac2&showtopic=68087

L-am citit de anul trecut , e foarte frumos . In prezent din Romania nu se poate lua biletul pana la Beijing , cel mult pana la granita cu China sau Mongoloia si nici asa nu e sigur , cel mai sigur bilet se poate lua Bucuresti-Moscova iar pe cel Moscova-Beijing il poti lua din gara de la Moscova este cel mai ieftin , la agentiile de pe net preturile sunt mult mai mari , problema este la obtinerea vizei ca trebuie sa arati biletul si ce bilet sa arati ca nu ai , doar sa spui ce ai de gand sa faci si sa inteleaga ca nu poti cumpara biletul de aici si ca il iei atunci in timpul calatoriei .

Poate ma insel eu insa daca te referi la viza chineza nu cred ca mai este necesar astazi sa prezinti vreun document de calatorie pentru obtinerea ei. Daca te referi la cea de tranzit pentru rusi aici sigur e o problema insa poti rezolva cumparand o invitatie de la o agentie din Rusia, se vand pe net si cred ca ajung in jur de 30E si nu te mai doare capul. Biletul pana la Beijing il poti lua din gara din Moscova insa asta daca mai gasesti loc pentru ca Transsiberianul circula doar o data pe saptamana, zilnic circula trenuri normale si nu cred ca merg direct la Beijing .
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15626
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 01:44

Sunt 2 curse pe saptamana Moscova-Beijing una pleaca sa zicem marti si alta vineri , una merge prin Mongolia ailalta merge prin Manciuria , in sezonul de vara e aglomerat si risti sa nu mai prinzi loc , aceste detalii se stabilesc atunci , acum degeaba vorbim , bine ar fi sa fie un grup de 4 , astfel ocupa un compartiment intreg si nu mai stai cu alte persoane straine in compartiment .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
lokomo69

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1692
Data de inscriere : 28/07/2012

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mier 03 Oct 2012, 06:55

Ceau!Pentru viza de China nevoie de toate actele:biletele tren/avion,rezervare hotel formular special completat ,asigurare,poza tip pasaport si 360 de lei pe care ii platesti dupa ce ai obtinut aprobarea de la consulatul chinez,360 de lei pe doua intrari.Ti se iau toate actele si primesti un bilet roz cu care te prezinti la data la care o ai scrisa pe bilet ca sa iti ridici pasaportul.Eu a trebuit sa merg personal la Bucuresti pt. prima viza,am inteles ca pt. urmatoarele se face prin posta sau ceva de genul asta.Orarul este de la 9-12 .O zi buna.
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 43
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 1720
Data de inscriere : 15/08/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 11:31

lokomo69 a scris:
Ceau!Pentru viza de China nevoie de toate actele:biletele tren/avion,rezervare hotel formular special completat ,asigurare,poza tip pasaport si 360 de lei

Pai si daca vrei sa faci inconjurul lumii pe jos ?
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Sam 10 Noi 2012, 07:26

Ceau! Am revenit in tara dupa alte 5 saptamani in China. A fost greu dar si foarte frumos.Din pacate nici de data aceasta nu am reusit sa merg cu Maglevul dar in schimb am mers cu trenul de mare viteza pana la Shanghai,mai exact intre Jia Shan Nan si Shanghai Hai Hong Qiao.Distanta de aproximativ80-100 de kilometri am facut-o in 11 minute cu viteza de 300 km/h.Si acum pozele:;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.Sper sa va placa. In poza in care apare scrisa viteza este 298 de km/h.O sa revin cu poze si din a doua calatorie la Shanghai.O zi buna.
Sus In jos
Warrior12

Numarul mesajelor : 162
Reputatie : 1802
Data de inscriere : 03/06/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Sam 10 Noi 2012, 07:50

Puteai sa mergi si in Germania ca sa mergi cu ICE , e acelasi tren , nu tocmai in China. Smile)
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Sam 10 Noi 2012, 08:55

Ceau! Da, dar eu am mers in China. Daca o sa fie nevoie voi merge si in Germania.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Astazi la 15:46

Sus In jos

Calatorie in China

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Calatorie in China
» Schimbare de ecartament la granita Mongolia - China
» O super calatorie Europa - Asia !
» Locomotive ND3 (export China)