Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia
Bine aži venit pe Forumul pasionažilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veži gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din Romānia

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Calatorie in China

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
lokomo69

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1698
Data de inscriere : 28/07/2012

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mar 02 Oct 2012, 20:21

DA este interesanta ideea ta si eu as dori sa pot merge cu trenul caci sincer cu avionul este groaznic.12 ore jumatate sa stai pe un scaun si sa simti cum iti anchilozeaza tot corpul nu e chiar placut. Biletul la avion la economic este in jur de 1500-2000 de euro. La tren cred ca este mult mai mult.O sa ma interesez acolo cat costa un bilet Shanghai-Moscova.Nu pot sa-ti spun acum cat ar costa aceasta calatorie.Ce as dori eu si m-am si interesat daca este posibil sa o duc si pe fiica mea intr-o calatorie cu mine sa poata vedea pe viu tot ce am vazut si eu. O sa mai incerc sa vad cat ma costa un bilet dus intors Shanghai-Beijing la tren de mare viteza.Sunt aproximativ 2000 de kilometri dus pe care ii face in aproximativ 6 ore.Oricum o sa ma interesez de rutele feroviare ce leaga Europa de China.Cand aflu o sa-ti spun cat costa.Stiu este foare frumos sa poti face o astfel de calatorie Euroasiatica pe calea ferata.Ce pot sa-ti spun este ca la iesire din China nu poti lua brichete si orice sursa de foc colegii mei au avut probleme cu asa ceva.Ce am mai auzit este ca in Moscova haosul este la el acasa.Dupa cum ai citit am avut un coleg ucrainean si mi-a povestit cum a decurs drumul spre casa in mama Rusia....LA trenuri controlul este la fel de riguros ca si la avion.Noi am mers cu tren gen accelerat si a trebuit sa punem bagajele la scanat si ne-au verificat cu detectorul de metale.Nu ai voie sa iesi pe peron pana cand trenul nu se apropie de statie si atunci te verifica iar.Poate ca am prins faza cu scandalul chinezo-japonez dar totusi cred ca si in zilele normale se procedeaza la fel.Oricum iti promit ca o sa ma interesez.
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 43
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 1726
Data de inscriere : 15/08/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 20:34

karpaty a scris:
Eu m-am gandit sa fac asa : Bucuresti-Moscova unde un bilet costa 150 euro dus-intors , din Moscova la Beijing direct , nu am asemenea curiozitate sa cobor pe traseu in alte orase din Rusia mai ales in Mongolia , e de ajuns ce vad din tren iar un bilet Moscova-Beijing este undeva pe la 350-400 euro , in China ma gandesc si eu la drumul Beijing-Lhasa-Beijing , pe transport ma gandesc ca va fi undeva pe la 1000-1200 euro dus-intors . Am in plan asemenea calatorie , cand o voi face nu stiu , astept sa gasesc si un partener de drum .

Caut si eu o solutie mai ieftina... La bulgari vad ca biletul de tren Bulgaria-Rusia pentru 2 persoane este de 330E ceea ce inseamna ca vine 165E de persoana si poti sa mergi cu biletul asta mai mult de 1500km pe teritoriul Rusiei deci pana la Oceanul Pacific este valabil ! Nu stiu insa daca este valabil si la Transsiberian macar pe teritoriul Rusiei, desi nu se specifica ca nu ar fi si ceea ce este mai interesant este faptul ca te poti opri de cate ori vrei pe parcurs si te poti intoarce prin puncte de frontiera diferite .

La cat ai estimat tu calatoria pana in China e destul de mult, eu cred ca daca vrei sa mergi pana in Tibet si renunti la China oceanica care oricum e mai putin interesanta decat Mongolia poti sa faci asa: iei trenul din Bulgaria pana la Moscova si apoi mergi pe acelasi bilet pana la ultima localitate din Rusia (punct de granita) plus trenuri locale pana in China, apoi trenul spre cer in directia Tibet . Bineinteles, iti trebuie partener.

@lokomo69, sa nu te gandesti ca este mai comod sa mergi cu trenul pe o asemenea distanta ca nu e. O astfel de ruta este cotata de majoritatea bloggerilor la capitolul adventure , Transsiberian sau nu drumul dureaza o eternitate si nu este indicat pentru familii, copii .

Ultima editare efectuata de catre roseanu in Mar 02 Oct 2012, 20:52, editata de 1 ori
Sus In jos
lokomo69

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1698
Data de inscriere : 28/07/2012

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mar 02 Oct 2012, 20:48

Ai perfecta dreptate, mai ales ca in cazul meu firma are nevoie de noi acolo nu sa ne plimbam saptamani cu trenul Laughing Normal ca avionul ramane cel mai bun mijloc de transport pe distante mari.Visam si eu un pic...
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12534
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15704
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 21:39

Transsiberianul are si varianta doar prin Rusia si anume Moscova-Vladivostok , eu ma gandesc si la varianta asta , iar pentru China am spus cum as face eu , Bucuresti-Moscova cu trenul direct , in Moscova trebuie schimbata gara pentru ca trenul Transsiberian pleaca din alta gara fata de cel ce vine din Sofia si cu Transsiberianul direct pana in Beijing prin Mongolia, 6 nopti face pe drum , in Beijing un drum pana la Lhasa dus-intors , eventual si un alt oras din China iar pe intors prin Manciuria adica din China trecut direct in Rusia , pe ruta asta se face cu o zi in plus adica 7 nopti , in Moscova aceeasi poveste ca si la dus trebuie schimbata gara si de acolo direct acasa , dupa 3 saptamani sunt inapoi acasa . In Lhasa as sta o noapte sau doua , in Beijing la fel as sta ceva mai ales ca trenul Beijing-Moscova nu circula zilnic deci trebuie planificata calatoria si in functie de programul trenului . Problema este obtinerea vizelor , pentru Rusia este nevoie de viza de tranzit cu 2 intrari la fel si pentru Mongolia viza de tranzit cu o intrare dar pentru China ? viza turistica si trebuie sa dovedesti unde te cazezi plus pentru Lhasa ai nevoie de un permis mai multe nu stiu despre acea regiune doar ca trebuie sa obtii ceva pentru a putea merge in Lhasa .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 22:13

karpaty a scris:
Transsiberianul are si varianta doar prin Rusia si anume Moscova-Vladivostok

Poate dai China pe Japonia pana la urma Very Happy Sigur e o barca din Vladivostok si acolo trenuri adevarate, oameni civilizati, superpeisaje dar te mai costa vreo 2000E in plus ...

Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1449
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 4983
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 22:37

Frumoase imagini si relatari!!

Visul meu ar fi sa circul cu transtibetanul, pana la Lhasa..Insa am auzit ca este cam scump biletul. Nici transsiberianului nu i-as spune "nu" Very Happy

Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 23:12

Se poate ajunge in China si via India cu plecare din... Bucuresti. Bineinteles ca un drum cu un regio prin Baragan sau Oltenia vi se va parea parfum fata de aceasta varianta insa pretul este imbatabil Wink

http://www.imperatortravel.ro/2010/04/cu-trenul-spre-india.html

http://mirceatrif.blogspot.ro/2011/01/new-hippie-trail-din-romania-in-india.html

Cine se baga ? Cineva ?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 00:02

He he , eu am in plan si o excursie pana la Teheran dar atat , nu as vrea sa trec mai departe de Iran , tarile respective sunt chiar foarte nesigure si nu ma fascineaza experiente cu talhari si evenimente neplacute . Este usor de ajuns in Teheran , Bucuresti-Istanbul si apoi Istanbul-Teheran doar ca trenul asta nu este zilnic si ai nevoie de viza pentru Iran alte piedici nu sunt dar se rezolva si astea , la fel si aici am nevoie de un partener de drum ca singur nu ma incumet .
O alta destinatie pe care as vrea sa o fac este in Kazahstan dar prin Moscova , Bucuresti-Moscova si Moscova-Astana sau Alma Ata oricum vreau sa le vizitez pe ambele , una este capitala si cealalta este capitala industriei , cel mai tare oras din Kazahstan . Apoi din Kazahstan as avea 2 variante , ori sa continui spre China cum e prezentat si acel intinerariu prin Urumqi ori sa ma intorc pe unde m-am dus iar drumul spre China sa ramana cum am mai spus cu Transsiberianul .
Pakistan ; India ; Turkmenistan ; Uzbekistan , eu le consider tari foarte nesigure , mai ales daca te vede strain chiar nu ai siguranta si in astea eu unu chiar nu as risca .

595423
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 00:16

Mai e un must see in Rusia care se numeste Ekaterinburg, este la loc de cinste langa Sankt Petersburg si Moscova. Intr-adevar, e periculos spre India insa pericolul incepe inca din Iran partea dinspre granita cu Pakistan . India mai e cum mai e insa Pakistan suna rau de tot ! Ma rog , peste vreo 20 de ani poate se mai imbunatatesc conditiile si dam o fuga .

In ceea ce poriveste viza catre Iran aceasta este o simpla formalitate (se cer treburi normale si usor de realizat) insa e scumpa, de exemplu daca mergi cu avionul si o ceri pentru doar 2 saptamani se da direct la aeroport la intrarea in Iran.

@Ionutz, nu numai ca este scump (450$) dar iti trebuie si permis de intrare si ei cam te obliga sa pleci organizat adica prin agentie cu grupuri . Partea proasta este ca trebuie sa fii atent atunci cand depui de viza sa nu suflii vreo vorba de Tibet ca te interzic pe loc .
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2312
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4415
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 00:36

Intre Iran si Israel va fii un mare razboi in perioada urmatoare cu implicarea tarilor puternice si nu cred ca se pune problema de calatorie in tarile Orientului Mijlociu sau spre India. Nu mai spun ca va afecta si economia Romaniei.

Deci spre Asia numai prin Rusia putem merge.
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 00:37

Un drum cu Transsiberianul spre China in 1993 povestit de un confrate , foarte interesant si bine povestit spun eu . Oare s-au mai schimbat treburile intre timp ?

http://calatorii.8k.ro/jean1.html
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 00:46

roseanu a scris:
Un drum cu Transsiberianul spre China in 1993 povestit de un confrate , foarte interesant si bine povestit spun eu . Oare s-au mai schimbat treburile intre timp ?

http://www.daciaclub.ro/index.php?s=c1e5e2329c9101232dbcd8442230aac2&showtopic=68087

L-am citit de anul trecut , e foarte frumos . In prezent din Romania nu se poate lua biletul pana la Beijing , cel mult pana la granita cu China sau Mongoloia si nici asa nu e sigur , cel mai sigur bilet se poate lua Bucuresti-Moscova iar pe cel Moscova-Beijing il poti lua din gara de la Moscova este cel mai ieftin , la agentiile de pe net preturile sunt mult mai mari , problema este la obtinerea vizei ca trebuie sa arati biletul si ce bilet sa arati ca nu ai , doar sa spui ce ai de gand sa faci si sa inteleaga ca nu poti cumpara biletul de aici si ca il iei atunci in timpul calatoriei .

595423
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10224
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 01:11

Faci un Bucuresti-Moscova cumperi biletu cu maximum anticipatie si apoi incerci sa obtii viza :-ss. pale
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 01:27

DUAL a scris:
Faci un Bucuresti-Moscova cumperi biletu cu maximum anticipatie si apoi incerci sa obtii viza :-ss. pale

Te-ai gandit mult ? adica sa fac de 2 ori Bucuresti-Moscova dus-intors asa aiurea ? Nici pentru Rusia nu obti viza daca nu ai chemare sau sa vada ca ai facut rezervarea la un hotel , viza de tranzit se obtine doar daca ai viza pentru urmatorul stat adica sa dovedesti ca treci pe la ei pentru a merge in alt stat , crezi ca e asa usor de mers in Rusia , Rusia nu e Bulgaria sau alta tara din UE , Rusia e Rusia , e mama Rusia Wink
Crezi ca daca te trezesti tu dimineata la 4 si zici gata plec in Rusia ca am tren la 6 ai si plecat ? Laughing sa intri in Rusia e o adevarata loterie si alergat dupa viza , nu te duci tu asa ca ti s-a nazarit tie gata plec in Rusia nu e chiar asa , desi viza pentru Rusia trebuia sa se acorde mai usor pentru ca facem parte din UE viza trebuia sa fie ceva formal daca nu eliminata dar astea sunt regulile lor si trebuie sa faci cum vor ei altfel nu pupi Rusia .

595423

Ultima editare efectuata de catre karpaty in Mier 03 Oct 2012, 01:31, editata de 1 ori
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10224
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mier 03 Oct 2012, 01:29

Am niste amici alpinisti care pasionati de asa ceva care au obtinut viza destul de usor .Am sa i intreb cum au obtinut-o.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Astazi la 13:31

Sus In jos

Calatorie in China

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Calatorie in China
» Schimbare de ecartament la granita Mongolia - China
» O super calatorie Europa - Asia !
» Locomotive ND3 (export China)