Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Calatorie in China

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
lokomo69

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1700
Data de inscriere : 28/07/2012

MesajSubiect: Calatorie in China   Dum 30 Sept 2012, 11:09

In China pe 5 saptamani
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Dum 30 Sept 2012, 11:25

Ceau! Am fost in China pt 5 saptamani si am avut ocazia sa fac cateva fotografii cu gara South Shanghai.Am sa la postez aici.Pe langa aceste poze am pus si una cu arhitectura din Shanghai.Din pacate acum nu am avut ocazia sa caltoresc cu Maglev-ul dar peste o saptamana ma intorc in China pentru alte 5 saptamani si poate o sa am aceasta ocazie.Si acum pozele: ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.Din pacate orasul unde merg eu nu are cale ferata deoarece este considerat un oras foarte mic chit ca populatia este mai mare decat a Timisoarei!!!Promit ca o sa revin cu poze mai multe incluzand si calatoria cu Maglev-ul.O zi buna .
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 957
Varsta : 60
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 3601
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 12:18

Multumim pentru imagini!
Nu in fiecare zi avem posibilitatea sa vedem pe forum, fotografii feroviare din China. a26
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 13:04

Semnalele sint ca la noi, desi observ linga piticul de manevra inca unul care pare a avea 3 lumini.
oare si sistemul de semnalizare BLA o fi tot ca la noi?
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10226
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 14:26

Chinezii au si ETCS Very Happy .. chiar mai mult ETCS pe linii decat Europa Smile),cred ca ala de langa pitic e un prevestitor Very Happy
Super pozele.FELICITARI!
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mar 02 Oct 2012, 18:04

Ceau ! Va multumesc mult pt.aprecieri.Da semnalele BLA sunt ca si la noi (tip rusesc). Din pacate am fost un grup de 10 persoane si trebuia sa tin ritmul cu ei sa nu ma pierd si nu am reusit sa fotografiez mai multe detalii din gara.Oricum este ceva superb.Gara este la nivelul pamantului si deasupra se afla autogara iar peste sala de asteptare si casele de bilete.Subteran este,normal,metroul.Este imensa.Am inteles ca mai sunt inca 5 sau 6 gari la fel de mari orientate pe pozitii geografice (nord,est etc).La o populatie de 23.000.000 de locuitori este nevoie de o infrastructura pe masura.Pur si simplu esti coplesit de imensitatea acestui oras.Intre orase la distante de 200-400 de km nu exista zone libere ci doar constructii.Distantele adevarate incep de la 1000-6000 de kilometri.Calatorii de 22-24h si mai mult cu trenul sunt ceva normal.Am urcat intr-un zgarie nori de 88 de etaje 340 de metri inaltime cu liftul in 40 de secunde viteza 9m/s incepand cu etajul-6.Numerotarea etajelor se face din 5 in 5 etaje.Eu cum am spus sunt la o distanta de 200 de kilometri de Shanghai in orasul Pinghu.Saptaminal dumineca se efectueaza excursii in diferite orase,cu autobuzul firmei.Ultima data am fost pe cont propriu deoarece au izbucnit acele revolte in legatura cu japonezii si au considerat ca este periculos pt.noi sa mergem in excursie,dar nu s-a intamplat absolut nimic dupa cum vedeti si din imagini.Va doresc o zi buna si o sa incerc din rasputeri sa merg si cu MAGLEVUL.Am avut totul aranjat la plecare dar un chinez trebuia sa prinda avionul si am mers direct la aeroport.('Crying or Very sad')Dar nu disper caci am destul timp anul asta si anul viitor sa ajung sa merg cu MAGLEVUL.CEAU! Ne mai auzim.Eu plec pe 8 sau 9 octombrie.
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mar 02 Oct 2012, 18:47

Ceau! Am hotarat sa nu va parasesc fara a mai posta niste fotografii din Shanghai .Sper sa nu va suparati ca nu sunt cu tema feroviara:;;;;;;;;;;;;;,Aici sunt imagini din turnul in care am urcat si cu turnul de televiziune si celelalte cladiri de pe langa el.Ultimele fotografii sunt facute in aeroportul Pudong cand veneam spre casa. Scuze daca cumva sunt probleme cu fotografiile deoarece nu au tema feroviara,consider caprin ele sa puteti vedea putin din maretia acestui oras.Va multumesc.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12093
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14135
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 18:53

Care e reacția chinezilor față de fotografia pe domeniul public și în gări/autogări? Mă gândesc că poate tovarășii vor ca anumite lucruri să nu ajungă publice...

roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 43
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 1728
Data de inscriere : 15/08/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 18:56

Si o alta intrebare care vine din partea unui viitor turist in China si bineinteles calator cu trenul . Sunt anunturile facute sau scrise in gari si in limba engleza, se vorbeste limba engleza la casele de bilete ?

Ultima editare efectuata de catre roseanu in Mar 02 Oct 2012, 19:02, editata de 1 ori
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2893
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 18:57

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
nice... deci se poate si cu populatie uriasa (ai auzit romania?)
apropo, nu erau probleme a faceai poze si alte deastea? poate suna aiurea intrebarea, dar eu numai atata stiu despre china cat am vazut in filme (ninja, maglev, dictatura, cara-te etc) si ma intreb cum e de fapt intr-o tara comunista? nu te deranjeaza nimeni cand pozezi trenurile?
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mar 02 Oct 2012, 19:28

Ceau! La prima intrebare raspunsul este da poti sa fotografiezi linistit nu iti spune nimeni absolut nimic.Sunt foarte prietenosi .Sa nu faci greseala pe care am facut-o eu si anume sa intrebi despre un obiect de vestimentatie sau orice altceva ce il au cu ei caci a doua zi ai acel obiect facut cadou!!! Am fost intr-un bar si am baut bere si la un moment dat s-a ridicat un chinez si ne-a facut cinste cu un rand de bere,am vrut sa platim si el a spus ca berea este din partea lui punindu-si mana la inima ...cred ca cu astea am spus totul....La a doua intrebare da dar numai in orasele mari in orasele mici trebuie sa ai un translator cu tine caci nu ai nici o sansa,poate ai observat mersul trenului din acea gara era doar in chineza.Noi cand am plecat am luat cu noi doi chinezi vorbitori de limba engleza caci altfel.....De apreciat gestul celor doi care si-au sacrificat ziua de duminica venind cu noi la Shanghai....La a treia intrebare si eu am crezut la fel dar cand am ajuns si am vazut reactia lor fata de europeni mi-am schimbat radical parerea.Ce nu poti accesa sunt youtube si faceboock si cand intri pe net dureaza ceva timp pana te verifica.In rest nu am avut nicio problema legata de fotografiere sau alte lucruri pe care le credeam noi a fi interzise.O intamplare ce am avut-o in Pinghu a fost cand intr-o seara eu si un ucrainean am vrut sa intram la o cladire pe care noi o credeam restaurant,de fapt era un muzeu al unui calugar('Laughing')portarul ne-a vazut si a strigat dupa noi ne-am intors si cand a vazut ca suntem europeni a inceput sa zambeasca si sa-si ceara scuze......Deci nu chiar asa de strict pe cum se crede.Bineanteles ca ma refer doar pe unde am fost eu .
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12559
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15731
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 19:35

roseanu a scris:
Si o alta intrebare care vine din partea unui viitor turist in China si bineinteles calator cu trenul . Sunt anunturile facute sau scrise in gari si in limba engleza, se vorbeste limba engleza la casele de bilete ?

Cu ce vrei sa mergi in China ? Si eu vreau sa fac un drum pana in China dar cu Transsiberianul , la dus prin Mongolia si la intors prin Manciuria , problema este ca nu am cu cine merge .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
lokomo69

MesajSubiect: re Calatorie in China    Mar 02 Oct 2012, 19:42

Ceau! Eu merg cu avionul deoarece firma la care lucrez isi deschide fabrica acolo si drumul este stabilit de ei.Noi suntem trimisi sa ii pregatim si sa punem productia la punct.Deci cazarea masa si transportul sunt suportate de catre firma. Eu merg pe perioade de 5-6 saptamini.De exemplu eu acum am venit in 28 septembrie si plec in 8 sau 9 octombrie pana in 7 sau 8 noiembrie dupa care vin si stau doua saptamini sa imi fac viza si apoi plec iarasi.Pana anul viitor in aprilie sigur voi merge in acest tempo.
Sus In jos
roseanu
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 43
Localizare : Podul Grant
Reputatie : 1728
Data de inscriere : 15/08/2012

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 19:56

karpaty a scris:
roseanu a scris:

Cu ce vrei sa mergi in China ? Si eu vreau sa fac un drum pana in China dar cu Transsiberianul , la dus prin Mongolia si la intors prin Manciuria , problema este ca nu am cu cine merge .

Vorbeam asa, pe viitor ... dar nu stiu sigur cand. As merge cu trenul insa nu asa, non-stop, mai ales ca sunt o gramada de zone/orase prin care ruta trece si pe care le ratezi . Sincer, mai mult decat partea estica gen Beijing m-ar incanta Tibetul si linia aia de cale ferata care merge la 5000m altitudine . Sunt multe de vazut si in Mongolia dar si in Rusia insa toate sunt tari dificile drept pentru care iti trebuie o documentare strong in prealabil plus ceva cuvinte cheie invatate in limbile respective .

Apropo's de asta, ceva costuri ai estimat ?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12559
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15731
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Mar 02 Oct 2012, 20:07

Eu m-am gandit sa fac asa : Bucuresti-Moscova unde un bilet costa 150 euro dus-intors , din Moscova la Beijing direct , nu am asemenea curiozitate sa cobor pe traseu in alte orase din Rusia mai ales in Mongolia , e de ajuns ce vad din tren iar un bilet Moscova-Beijing este undeva pe la 350-400 euro , in China ma gandesc si eu la drumul Beijing-Lhasa-Beijing , pe transport ma gandesc ca va fi undeva pe la 1000-1200 euro dus-intors . Am in plan asemenea calatorie , cand o voi face nu stiu , astept sa gasesc si un partener de drum .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Calatorie in China   Astazi la 13:47

Sus In jos

Calatorie in China

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Calatorie in China
» Schimbare de ecartament la granita Mongolia - China