Forumul pasionatilor de trenuri din RO
Bine ati venit pe Forumul pasionatilor de trenuri din Romania !!!
Sper ca ceea ce veti gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din RO

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  
Distribuiti | 

Bilete Internationale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Karpaty
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 8006
Localizare: Bucuresti
Data de inscriere: 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Sam 08 Iun 2013, 14:30

Si eu am bilet la RJ din Viena la Graz cu 9 euro , dar EC este mult mai scump , au ceva oferte pentru RJ . Biletul l-am luat de pe site de la OBB on-line , tiparit acasa la fel ca la CFR On-line . Wink

www.feroviar.myfreeforum.ro
Sus In jos
calator

Numarul mesajelor: 40
Data de inscriere: 11/02/2013

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Vin 14 Iun 2013, 15:14

Salut! Vreau sa merg cu trenul la Viena, insa am observat ca anul asta CFR s-a magarit si a marit suplimentul de pat Bucuresti-Viena de la 42 de Euro la 53 de Euro la cabina cu doua locuri. As vrea sa stiu care este pretul suplimentului de pat la cabina cu doua locuri de la Brasov la Budapesta pe trenurile Dacia si Ister, deoarece pe Bucuresti-Brasov vreau sa merg la clasa iar pe Budapesta-Viena cu RJ. Multumesc!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 7486
Varsta: 25
Localizare: București, Drumul Taberei
Data de inscriere: 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Vin 14 Iun 2013, 16:08

Suplimentul de pat costă la fel, indiferent de distanță. Deci ar trebui să coste la fel.

calator

Numarul mesajelor: 40
Data de inscriere: 11/02/2013

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Vin 14 Iun 2013, 16:36

Pai nu prea pare sa mai fie asa, cel putin pentru distante in afara Romaniei, deoarece pe site-ul CFR calatori, la sectiunea de bilete internationale, exista un PDF in care scrie negru pe alb ca la acelasi tren (Dacia) suplimetul este de 53 Euro pana la Viena si 43 pana la Budapesta. Intr-adevar, anii trecuti era 42 de Euro indiferent ca te duceai la Budapesta sau Viena.
Pana la urma cred ca solutia cea mai convenabila e sa ma duc pana-n Brasov cu 1527 si sa iau 406 pana-n Budapesta. La 406 scrie acolo ca e 23 de Euro suplimentul de pat.
Sus In jos
Warrior12

Numarul mesajelor: 162
Data de inscriere: 03/06/2012

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Joi 27 Iun 2013, 21:41

O veste buna...

De la casele de bilete internationale din Gara de Nord se pot face rezervari de locuri pentru trenuri internationale(ex. ruta Frankfurt am Main - Paris Est) la acelasi pret ca la o casa de bilete din Germania sau Franta. cheers
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor: 123
Data de inscriere: 27/06/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Sam 29 Iun 2013, 01:48

Parerea mea ca cele mai ieftine bilete le gasesti online.....la DB orice bilet luat de la casa are o taxa suplimentara de cativa euro fata de cel online....plus ca la ei functioneaza foarte bine sistemul de cumparare cu anticipatie de cel mult 90 de zile, evident ca biletele ieftine (si la care nu se poate cere restituirea banilor) se vand in primele zile ale perioadei in care se pot cumpara, preturile putand creste de cateva ori in intervalul de 90 de zile...spre exmplu cel mai ieftin bilet pe ruta Frankfurt-Paris este 39 de euro, cel mai scump 120 euro (tarif standard), asta pe www.bahn.de, infucntie de tren si perioada de anticipatie....eu nu mai cumpar bilete internationale de la CFR decat pentru Budapesta (ma mir cum de au Fortuna ticket, probabil ca e meritul ungurilor), mai departe poti gasi combinatii mai iefitne la MAV/OBB/DB/CD/etc decat vinde CFR-ul..
Sus In jos
phnegativ

Numarul mesajelor: 163
Varsta: 37
Data de inscriere: 31/05/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Sam 29 Iun 2013, 09:19

calator a scris:
Pai nu prea pare sa mai fie asa, cel putin pentru distante in afara Romaniei, deoarece pe site-ul CFR calatori, la sectiunea de bilete internationale, exista un PDF in care scrie negru pe alb ca la acelasi tren (Dacia) suplimetul este de 53 Euro pana la Viena si 43 pana la Budapesta. Intr-adevar, anii trecuti era 42 de Euro indiferent ca te duceai la Budapesta sau Viena.
Pana la urma cred ca solutia cea mai convenabila e sa ma duc pana-n Brasov cu 1527 si sa iau 406 pana-n Budapesta. La 406 scrie acolo ca e 23 de Euro suplimentul de pat.

De la Buc la Bpesta biletul e 43 euro pe segment, la clasa. De la Brasov, prin Oradea, este 40 euro. La supliment ai o diferenta de 19 euro intre Ister si 406/7. (23E de la Bv si 42E de la Buc.) Total 22 euro castigati.
Diferenta este de fix 100 lei. Un bilet la CFR de la Buc de Bv este vreo 42 lei la IR si vreo 62 la IC. Diferenta oricum o dai pe mancare, sucuri, apa, etc.. Daca mai esti si fumaotor ..cafele + tigari si ai ajuns tot acolo. De ce am zis IC : ai numai vreo 40 min intre 1527 si 406 .. asa ca , pentru a elimina riscul de a pierde banii pe suplim de pat, eventual biletul cu oferta luat la Rjet de la Bpest s.a.m.d eu cred ca trebuie sa pleci cu 531 pana la Bv.
Sus In jos
http://www.facebook.com/andrei.ferche
Silviu Sintea

Numarul mesajelor: 62
Data de inscriere: 11/02/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Dum 04 Aug 2013, 10:11

Muenchen Special

http://www.cfrcalatori.ro/download/8178

Ati folosit legitimatia respectiva de calatorie?

Scrie ca se poate intrerupe calatoria oricand, in intervalul de o luna. Se poate intrerupe de cate ori vrem? Ca, daca raspunsul e afirmativ, e o oferta buna de a calatori cu trenul pana acolo.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor: 1466
Data de inscriere: 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Dum 04 Aug 2013, 15:40

Silviu Sintea a scris:
Muenchen Special

http://www.cfrcalatori.ro/download/8178

Ati folosit legitimatia respectiva de calatorie?

Scrie ca se poate intrerupe calatoria oricand, in intervalul de o luna. Se poate intrerupe de cate ori vrem? Ca, daca raspunsul e afirmativ, e o oferta buna de a calatori cu trenul pana acolo.

Da, se poate intrerupe oricand si de cate ori vrei si se pot folosi toate rangurile de trenuri cu exceptia companiei private Westbahn (Austria) insa, atentie, nu poate fi folosita decat ruta inscrisa pe bilet adica via Linz-Passau.
Sus In jos
Karpaty
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor: 8006
Data de inscriere: 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Bilete Internationale    Lun 05 Aug 2013, 00:46

Eu stiu ca la Munchen Special via este Salzburg nu Passau . Wink

Ca fapt divers eu acum 6 ani am avut Viena Special si am mers via Cluj-Episcopia Bihor la dus si la intors via Curtici-Alba Iulia , nu am platit nimic in plus doar ca am primit un fel de bilet de mana pe care scria via la dus ca era diferita fata de intors , nimic mai mult .

www.feroviar.myfreeforum.ro
Sus In jos

Bilete Internationale

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» PROPUNERE DE NOI RUTE INTERNATIONALE CĂLĂTORI
» Bilete C.F.R.
» Bilete Regiotrans
» Bilete TFC
» Bilete caini
Pagina 5 din 15Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din RO ::  :: -