Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Lotru (201)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6575
Reputatie : 8757
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Lotru (201)   Lun 17 Sept 2012, 12:22

Una din cele mai frumoase cladiri de statii din tara. Din pacate nu am reusit sa o prind in intregime...

Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5825
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Lotru (201)   Lun 17 Dec 2012, 23:17

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2093
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5023
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lotru (201)   Dum 23 Aug 2015, 15:36

Iata citeva poze si de la mine, cu putin mai multe detalii. Vedere generala dispre linii:

si dinspre digul Oltului:

"Elevatie" cu latura de nord vest:

Detaliu cu renumita tablita cu chenar:

Pentru cei ce interesati am fotografiat pe directie perpendiculara, cu zoom maxim, fiecare litera a placutei. Pot trimite fotografiile, la cerere.

Bratele de fonta care au sustinut cindva felinarele de fatada:

Intrarea in sala de asteptare; observati exceptionala calitate a materialelor si maiestria mesterilor care au lucrat:

Sa intram in sala de asteptare. Mai intii o poza cu nervurile usii:

Cam anost spatiul, sint sigur ca a vazut si vremuri mai bune:

Scaunele se potrivesc ca nuca in perete dar macar exista si sint curate.

Tavanul:

Podeaua e acoperita cu acelasi gen de placi ca si in alte gari de forma asemanatoare (Saratuica si Brosteni, de pe Urziceni - Slobozia, aflate din pacate in stare mult mai rea decit Lotru):

Alte cladiri din aceasta statie; magazia de marfuri, construita si ea pe acelasi tipar cu cele din sud (Videle - Giurgiu si Urziceni - Slobozia):

Si toaletele:

In afara de acestea, in statie mai sunt niste Fals-uri pentru carbune, un vagon de ciment - abandonat de mult - si un vagon sanitar:

Vizita in acest loc mi-a facut o buna impresie. Mi-a placut ca locul e relativ curat si ca sint flori la peron. Cineva isi "pierde timpul" si cu astfel de "amanunte" ceea ce nu poate fi decit de apreciat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lotru (201)   

Sus In jos

Lotru (201)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Linii industriale
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: STAȚII ȘI HALTE (J, K, L)-