Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3838
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Mier 09 Oct 2013, 21:58

El e sub infuenta alcoolului si cand e treaz a1 pacat de ce i-a conceput Capul (oPo), ca daca ajunge buzata lu tata a25  presedinte a30  5 milioane emigreaza din tara, restul se impusca, raman doar batranii si copiii sa ia sida auto ...
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1483
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Mier 09 Oct 2013, 22:05

cristi CFR a scris:
Eu as darama complet actuala gara si as face una noua identica cu cea din poza http://images7.okr.ro/auctions.v3/700_700/2011/07/07/c/8/626201980473301903369887-2057369-700_700.jpg

Sa se incadreze in arhitetura orasului.
Ai vrea tu, da' te intrebi daca mai exista un arhitect in tara asta care sa conceapa o astfel de cladire? Toti sunt setati pe schelete metalice acoperite cu sticla ce sensibilizeaza cel mult fulgerul! Da' sunt multi iubitori ai acestor concepte dupa unii dovezi de modernism, dupa mine kitsch, iar arhictectii contemporani se pliaza dupa cerere! Mai rau ar fi sa tranteasca Anca Petrescu ceva gen Casa Poporului, ce misto suna:twisted: , Dan Diaconescu mai lipseste din peisaj!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6156
Reputatie : 8055
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 11:36

Tendintele actuale din arhitectura merg spre cladiri la preturi reduse si, pe cat posibil, care sa se autosustina energetic. La noi pauza in ambele cazuri. Daca e o cladire facuta pentru stat costa de rupe orice norma, cat despre ideea de a pune niste panouri solare pe acoperis... a27  Deci ramanem cu niste hidosenii de sticla (in multe cazuri) care nici macar nu sint incadrate in specificul urbanistic al zonei in care sunt amplasate.

Referitor la sticla, am fost la Iasi si mi se pare ca gara de acolo a fost renovata destul de frumos. Vechiul si noul se scot in evidenta reciproc.

Cat despre construirea unei cladiri ca cea de care zice Cristi... doar costurile pentru ea ar fi enorme! Nu mai vorbim de cat de functionala ar fi acum o astfel de gara, de cat de greu e sa gasesti arhitect si mai ales de cat de greu e sa gasesti mesteri, nu carpaci, care sa o ridice, si mai ales sa o decoreze.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12090
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14131
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 11:55

Și gara din Sibiu a fost renovată frumos, cel puțin dpdv estetic. Practic, călătorii au acces într-un hol al caselor de bilete, niște bude cu taxă și vreo 2 crâșme, care nici măcar nu sunt non-stop. Sală de așteptare din părți (deși pun pariu că înainte de renovare exista), că doar nu e gară de tranzit (spre deosebire de Tulcea Oraș care are ditamai sala), automate de bilete din părți, iar mirosul din acel hol al caselor de bilete (mai ales noaptea, când se adună multă populație de o anume etnie acolo, trăgând un pui de somn pe jos) e fără egal.

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 12:04

Am stat in iarna doua ore in Sibiu. Deh, am mers de la Cluj la Valcea cu 5 R-uri, ca din parti IR macar intre Cluj si Sibiu in timpul saptamanii. Norocul meu ca nu era ger, deci am putut sta afara. Ca in sala de asteptare era plin de colindaci indoromani cu miros de care zici tu. Apropo, mirosul ala parca a intrat in pereti. :shock:  Iar barurile alea doua... pai, cel putin in ala... Rapid, sau cum ii zice, de langa postul TF (cum te uiti la gara din piata aia in partea dreapta) erau vreo... 20 de oameni? Nu aveai loc sa arunci un varf de ac!

Ca pomenisi de sala de asteptare din Sibiu, inexistenta, popasul meu fortat de doua ore a fost facut seara. Pai sa vezi cati oameni erau cu jumatate de ora inainte sa plece R-ul Sibiu-Fagaras, de 7 si ceva. Stateau saracii oameni (muncitori, elevi, etc.) pe unde puteau...
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 12:18

Afara garile sunt adevarate furnicare pentru ca exista trenuri in orice directie la 10', din acest rationament si anumite gari gen mall isi au rostul, la noi doar Gara de Nord din Bucuresti ar merita sa fie transformata astfel ca in rest nu prea, poate doar Brasov sa zicem.

Noi modernizam multe din gari pentru a le folosi peste 20 de ani si le modernizam ieftin si prost mizand pe ideea ca nu se vor mai da bani europeni pentru asa ceva, ceea ce este perfect posibil, insa acest lucru nu scuza unele investitii inutile, cu banii aia puteai fi modernizate gari care au trafic, vorba Doctorului si nu orice gara prin care trec 10 trenuri pe zi mari si late.

Aici la Rm Valcea ce sa zic, daca se pregateste ceva in urmatorii 10 ani gen reabilitare si electrificare linie Bucuresti-Valcele plus linie noua Valcele-Rm. Valcea (sau ma rog, ce varianta va fi), plus reabilitare Rm. Valcea-Sibiu tot e ceva ca vom avea mai mult trafic de calatori.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 12:42

Si daca se va face 219 (inteleg ca se aloca bani pentru ea, chiar daca sunt doar pentru cateva navete de bere pe an) trebuie neaparat sa ajunga trenurile de la Pitesti/Curtea de Arges in R. Valcea, nu sa se opreasca in R. Valcea Est, altfel e modernizata degeaba, gara fiind in centru, pe cand R. Valcea Est e in afara orasului.
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5542
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 15:41

Nu e chiar asa departe de oras, un kilmetru, unul jumatate maxim.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10901
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 15:45

1,8 kilometri de la gara Râmnicu Vâlcea la gara Râmnicu Vâlcea Est.
Sus In jos
Teodor

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 16:13

O mica gluma, mai intai sa se reconstruiasca aceasta linie, sa o vedem refacuta si apoi problema cu aceasta distanta nici nu mai conteaza.Laughing Nici nu stiu ce termen sa folosesc, ori reabiliteze, ori reconstruiasca. Viaductele si tunelurile sunt construite, dar restul e la pamant.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 17:00

Din ce am înțeles, unele porțiuni din terasamentul liniei au fost asfaltate și transformate în șosea.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 19:26

Rm. Valcea-Valcele sau Ionesti sau unde se va hotara ca se va trasa nu va fi o reabilitare in sine ci o linie complet noua, cu aliniament nou, dublata si electrificata ca si restul liniei.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 19:54

Da. Vlad, dar astia sint puturosi prin Valcea, si daca e de mers la Bucuresti, Antaresul pleaca din 1 mai, iar Dacosul din Traian, deci au cumva acoperite zonele din oras. Sa ii pui pe multi sa mearga cu taxiul pana la R. Valcea Est... Mie, spre exemplu, din Sud, mi-ar lua vreo 10 lei taxiul. Deci e nevoie ca trenurile R. Valcea - Bucuresti/Curtea/Pitesti sa plece din Centru, mai ales R-urile pentru elevii care ar merge spre Valcele. Si Est sa ramana pentru Sibiu-Pitesti/Bucuresti.

Sus In jos
Teodor

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 20:01

Vlad a scris:
Din ce am înțeles, unele porțiuni din terasamentul liniei au fost asfaltate și transformate în șosea.
Stiu ca mai bine de 70 % din traseul liniei se poate parcurge cu masina, insa de asfaltat nu stiu nimic.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Joi 10 Oct 2013, 20:16

Pe Google Street View se vede o porțiune mică asfaltată chiar în gara Râmnicu Vâlcea Est
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Astazi la 00:20

Sus In jos

Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea
» Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Râmnicu Vâlcea (201)
» Lucrari de modernizare gara Sfantu Gheorghe
Pagina 6 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-