Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1097
Varsta : 20
Localizare : Targoviste
Reputatie : 2889
Data de inscriere : 06/02/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 13:07

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 14:57

Mda, exact de ce ma temeam, o cladire amorfa, insipida si banala ca sticla din care e facuta.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 15:04

Va fi o gara noua , moderna , frumaosa , exact ce trebuie pentru zilele de azi , pacat ca inca vor mai circula trenuri de pe vremea razboiului dar nu pentru mult timp ca trebuie sa dispara si astea din peisaj , doar nu traiesc vesnic , trebuie sa se schimbe si materialul rulant , sa aduca ceva nou si modern pentru zilele de azi .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 15:09

Eu zic ca tot mai bine era daca modernizau gara Timisoara Nord. La un trafic de 100-200 de persoane (cat e zilnic la Ramnicu Valcea) nu vad de ce se construieste o gara noua.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 15:17

S-a mai discutat problema de la Timisoara , procese si alte *rost*i care au blocat modernizarea , asa e in Romania .
Parerea mea este ca e normal sa se modernizeze fiecare resedinta de judet , este un pas inainte , ne modernizam si e bine ca o facem , usor usor mai inaintam si noi spre o lume civilizata , mai rau era daca nu se facea si atunci se gaseau unii sa spuna ca de ce nu se modernizeaza , acum ca se face se zice ca ce ne trebuia , cum o dai nu e bine , una peste alta Doamne ajuta si bine ca se face .

Parerea mea despre gara Timisoara , si eu as rade de pe fata pamantului acea gara si as face una noua , moderna cu tot ce trebuie pentru ziua de azi , ceva de genu garilor din Germania si Austria dar poate ca visez prea frumos sa avem noi ce au aia , aia stiu ce vor , noi batem pasul pe loc .

595423
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 15:30

Oricum o sa fie ceva foarte interesant la Valcea: eurogara si ca material rulant o sa vedem Malaxe vechi de 80 de ani...... Laughing . Cred ca va fi un caz unic in Europa.

Cat despre Timisoara Nord sunt de acord cu tine, Karpaty. Mai bine sa o demoleze si sa o reconstruiasca la standardele secolului XXI.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 25 Aug 2013, 20:54

Karpaty a scris:
S-a mai discutat problema de la Timisoara , procese si alte *rost*i care au blocat modernizarea , asa e in Romania .
Da fapt așa e în UE, că cine a pierdut procesul la noi s-a dus la curtea de arbitraj de la Paris , la Comisia Europeană, probabil o să ajungă și la CEDO Smile)

Gara aia nouă de la Vâlcea e oribilă... ca și cea din Pitești, de altfel. Ditamai construcțiile, care nu vor deservi nimic și care înlocuiesc niște clădiri mai mici, vechi, dar neclasate ca monumete istorice (gara din Pitești e ultima rămasă de pe vremea concesiunii Stroussberg) și care puteau fi ușor (și ieftin) reabilitate pentru deservirea celor aprox. 500 de călători pe zi (bine că nu fac la fel și la Botoșani, la 150 călători pe zi).

AeroX

Numarul mesajelor : 237
Reputatie : 1927
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 02:27

Eu nu-mi dau seama daca e chiar proiectul ala. Pana la urma e vorba de un site unde oricine isi expune creatia, nu neaparat una care va lua si forma in realitate. Se poate confirma ceva? Si desigur ca-mi place! E cam exagerata, intr-adevar, dar de ce nu? In necazul lui TVlad si Dr2005!Twisted Evil . Suntem totusi in secolul XXI.

In rest, nu o sa pricep niciodata problema unor forumisti. Sunt destui chiar. Au o problema cu modernizarea garilor. Macar se mai lucreaza naibii ceva la caile astea ferate! Acum stie toata lumea ca-s mai ieftine garile decat kilometri intregi de linii reabilitate.

Si hai sa zicem ca fiecare are o parere. Dar deja se exagereaza cand incepi sa spui: "cladirea asta noua e oribila". Pardon, una e sa nu-ti placa arhitectura asta "fancy" din ziua de azi cu multa sticla/termopan, alta e sa spui ca e urata cand faci comparatie cu garile vechi(gen Rm. Valcea si Pitesti) care arata ca dupa un seism puternic sau cu o arhitectura veche comparabila cu grajdurile si coteturile construite de bunicu' la tara. Si mai ai pretentia sa le consideri monumente istorice. Daca se facea comparatie cu o gara regala ca cea de la Curtea de Arges atunci da! Ceva mai pertinent pentru o comparatie la capitolul estetica.

Dar problema mai grava e ca vechile cladiri nu ofereau nici cele mai elementare conditii unui calator! Nici macar spatiu! Dar nu...nu e bine! De ce le demoleaza? De ce face gari asa mari pentru nu stiu cati calatori au mai ramas in ziua de azi? Cladirea TF auxiliara(sper ca o vor putea demola si pe asta) in care s-au mutat temporar casele de bilete la Pitesti ofera spatiu arhisuficient pentru traficul de calatori de acum, doar asa gandesc unii... Pai si ce vina au garile noi!? Sa puna mana CFR Calatori sa retrogradeze jdemii de IR la RE de urgenta si sa vezi calatorii cum apar de sa mai zici apoi ceva de anvergura unei gari! Mai ales pe la Pitesti, Targoviste, Rm. Valcea.
Vine naiba un om chinuit de boala, de batranete...de la Bucuresti la Pitesti si vrea sa astepte dupa Regiotrans-ul pentru Curtea de Arges cateva ore bune pentru ca n-a stiut sa aleaga o legatura la o ora mai potrivita. Unde naiba asteapta intr-o zi cu vreme nefavorabila? Se duce si cauta un maxi-taxi! Asta va face! Eu cred ca unii habar n-aveti cate conditii oferea vechea gara a Pitestiului: -1, nici macar 0! De dat cu parerea toata lumea e buna! Chiar sunt curios ce proiect revolutionar ar fi propus cineva pentru modernizarea garii vechi si sa ofere toate conditiile necesare pe care le va putea oferi gara noua cu noul spatiu. Vechea gara nici macar spatiu nu oferea! Chiar asa, la putinii calatori care sunt acum, nu oferea!
Dar asa e romanul, in loc sa faca ceva mai nou mai bine carpeste...conform zicalei: "Merge si asa". Merge, dar nu mereu!
Sau facea observatii Radu Tudor ca deh...si materialul rulant e tot vechi. Pai asta e! Acum de unde toate dintr-o data? Trebuia mai intai infrastructura apoi material rulant si abia apoi statiile de cale ferata? Sau alta ordine? Poate asta a fost mai ieftin! Nu credeti? Rabdare acum! Asta e Romania. Decat deloc...

Intelegeti ca nu-l intereseaza pe calatorul de rand frumusetea si istoria unei gari, ci conditiile pe care le ofera! Faptul ca garile noi au si un look tot mai bizar de modern e mai mult un fel de bonus estetic care sa atraga lumea cu bani la trenuri de rang superior, parerea mea. Dar conditiile mai intai de toate! Prea putin conteaza faptul ca stam acum sa criticam aspectul estetic! Ganditi-va mai ales voi, pasionatii, care va plimbati de placere, mai schimbati trenuri, mai aveti de asteptat, unde asteptati? Ah, pai poate nu dati prin orasele cu gari din astea demolabile! Intr-o "era" in care lumea fuge tot mai mult de tren chiar nu e buna mentalitatea asta conservatoare!
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1482
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4533
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 03:58

:shock: :shock: :shock: 
Si de ce naiba ne oripilam ca niste concetateni de-ai nostri au furat si ars tablouri de Matisse, Gaugain sau Piccasso?!? Ma gandesc ca ar trebui trantit in Arges prin curtile de la Manastirea Curtea de Arges sau Curtea domneasca din Muscel un pridvor din asta "bizar de modern" din PVC si aluminiu ca ofera conditii de odihna dupa un acatist si ceva matanii!
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 08:14

Eu unu sunt multumit ca totusi se face ceva , inca mai merg cu trenu si una e sa astept trenul intr-o maghernita plina de jeg fara caldura iarna si cu o toaleta de mai bine te duci 200 de metri in afara garii si alta e sa astept trenul intr-o gara moderna , curata , demna de zilele in care traim nu de pe vremea lui Pazvante chioru . Doamne ajuta ca totusi se mai face ceva si in tara asta , cine castiga de pe urma acestor contracte chiar putin ma intereseaza atata timp cat pentru calatorul de zi cu zi se face ceva , deci eu unu sunt multumit ca vor fi conditii decente in garile resedinta de judet , macar acolo , totusi e un inceput .
Referitor la demolarea cladirilor vechi si ca se construiesc cladiri noi de sticla , am vazut ca si in Austria au facut la fel , au daramat gara veche care era de zid intr-o zi si apoi au facut o cladire noua moderna doar din sticla , ceva modern pentru zilele de azi doar ca acolo nu a mai plans nimeni dupa vechitura ci lumea a fost multumita si merge cu placere in noua gara .

595423
Sus In jos
maris.constantin

Numarul mesajelor : 438
Localizare : Arad
Reputatie : 1956
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 09:56

Parerea mea e bine ca fac ceva.Nu inteleg de ce se tanjeste dupa lucruriile vechi,de exemplu eu unul am fost socat de gara din Baia Mare,e praf.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12073
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14112
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 09:59

Nu știu dacă austriecii au demolat o gară veche de vreo 150 de ani, ultima construcție originală de pe o linie la fel de veche...

În altă ordine de idei, ce condiții în plus credeți că vor oferi noile gări? Vor fi ca la Bacău, Galați, Fetești, Tulcea... ditamai spațiul interior pustiu, eventual cu o crâșmă înăuntru. Crâșmă era și în gările vechi...
Bine că avem sală de așteptare la Tulcea, dar la Sighișoara, Sibiu, Craiova nu avem (la Craiova măcar sunt câteva băncuțe), că nu-s gări de tranzit cică. Pun pariu că nici Pitești, nici Rm. Vâlcea nu vor avea săli de așteptare. Ce alte facilități ar trebui să aibă? WC avea și gara veche, case de bilete la fel. Deci care e rostul unor asemenea investiții megalomanice? Sau, dacă tot se fituiește o groază de bănet pe gări noi/modernizate/reconstruite de ce nu se începe cu cele cu trafic mai ridicat? Se menține tâmpenia asta cu reabilitarea doar a gărilor din reședințele de județ. Ai văzut cum arată gara Predeal? Sau Petroșani, Roșiori, București Basarab, Mediaș, Dej Călători, Suceava-Ițcani, Titu, Piatra Olt? Fiecare din stațiile astea expediază de vreo 10 ori mai mulți călători decât Pitești, Rm. Vâlcea și de vreo 20 de ori mai mulți decât Botoșani. Da' niciuna nu a avut norocul să fie într-o reședință de județ.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 10:13

maris.constantin a scris:
Parerea mea e bine ca fac ceva.Nu inteleg de ce se tanjeste dupa lucruriile vechi,de exemplu eu unul am fost socat de gara din Baia Mare,e praf.
Corect , garile Baia Mare si Satu Mare necesita urgent reabilitare .

Pai ce conditii aveai in trecut in Craiova si ce conditii ai acum , in trecut imi era scarba sa intru in acea gara si acum de drag stau 2-3 ore pe o bancuta la etaj sa astept un tren . E vorba de usile si ferestrele care in trecut nu se inchideau si iarna batea frigul de parca erai afara , ce sistem de iluminare era in trecut si ce sistem este acum , o diferenta de la cer la pamant , ce ciment ordinar era in trecut si ce pardoseala frumoasa si moderna este acum , iar exemplele pot continua , de ce sa nu ne modernizam si sa mergem inainte , nu inteleg de ce aceasta respingere a modernizarii .
Cat despre ce au facut in Austria cu acea gara esti Gica contra , pana nu ti se demonstreaza cu dovezi sa nu crezi , ce spune altu spune prost doar tu le sti pe toate si numai cum zici tu e bine , am uitat acest aspect . Evil or Very Mad

595423

Ultima editare efectuata de catre Karpaty in Lun 26 Aug 2013, 16:06, editata de 1 ori
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1482
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4533
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 15:40

Stiti de ce Sibiul are turisti cu nemiluita iar Ploiesti ioc? E o constatare simpla, doar pt. vechituri!
P.S. Si in Ploiesti era un centru cu arhitectura bizantina frumoasa pana-n 1970 dar niste avangardisti au decis ca e mai bine sa tranteasca un colos ordinar gen magazinul Omnia, parca asa se numea. Dupa ce ca suntem paduchii Europei mai si distrugem ceva ce a ramas nedaramat de imbecilii comunisti sau lasam in paragina cum e centrul Brailei. De-ar ajunge ungurii mai repede in vechiul regat, este singura scapare!
Sus In jos
AeroX

Numarul mesajelor : 237
Reputatie : 1927
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Lun 26 Aug 2013, 16:57

Dr2005 a scris:
WC avea și gara veche.
Very Happy Chiar n-ai simtul ridicolului. E trist pentru felul in care pozezi asa atotstiutor pe acest forum. La Pitesti, nici n-ai idee cati oameni am surprins cand se duceau sa se usureze in tufis pe langa acel ce-numesti-tu-WC aflat la vreo 20m de gara. E bun WC-ul ala pentru secolul XX si nici macar atat. Dar in niciun caz pentru secolul XXI! Atentie! Nu mai era multa distanta. De ce nu-l utilizau? Asta nu da de gandit...dupa atatia ani probabil ca e bine iarna(nu da nimeni pe acolo) sa mergi si afara sa te usurezi. "Merge si asa", nu? Dar stii tu sigur ca noile gari nu vor oferi nici alea conditii. Asa e. Tu esti Mama Omida a acestui forum. Daca se va dovedi dupa terminarea lucrarilor ca ai dreptate atunci te rog sa ne ierti pe noi, cei mai optimisti in privinta modernizarii firesti, chiar necesare! Dar am rezerva mea sa ma indoiesc...asta pentru ca esti mult prea umbrit de niste idei fixe si departe de a fi cele mai benefice calatorului. De fapt, cum sa zic, pentru tine conteaza doar unele zone din tara, nu toate! Asta pentru ca te gandesti numai la numarul de calatori(de parca e vina lor ca sunt putini) si rentabilitate(de parca nu e destul la cate fixatii ai si cu asta la capitolul material rulant).

Dr2005 a scris:
Deci care e rostul unor asemenea investiții megalomanice? Sau, dacă tot se fituiește o groază de bănet pe gări noi/modernizate/reconstruite de ce nu se începe cu cele cu trafic mai ridicat? Se menține tâmpenia asta cu reabilitarea doar a gărilor din reședințele de județ. Ai văzut cum arată gara Predeal? Sau Petroșani, Roșiori, București Basarab, Mediaș, Dej Călători, Suceava-Ițcani, Titu, Piatra Olt? Fiecare din stațiile astea expediază de vreo 10 ori mai mulți călători decât Pitești, Rm. Vâlcea și de vreo 20 de ori mai mulți decât Botoșani. Da' niciuna nu a avut norocul să fie într-o reședință de județ.
Rostul e sa avem conditii la asa-numite "standarde europene". De ce sa n-avem? Si cu ce strica gara din orasul X ca a fost mai bine gandita ca cea din orasul Y? Asta e o problema personala, chiar frustrare. Din punctul meu de vedere ar fi bine ca toate garile sa ofere conditii similare si mai ales pentru acest secol! Daca nu ofera atunci nu te lua de gara care are si nu e exploatata la maxim, ci de aia care n-are desi avea mare nevoie(cu toate ca suferise deja un proces de modernizare)! Sunt totusi de acord cand zici ca trebuiau incluse si alte gari care nu sunt ale unor resedinte de judet, dar asta e, vor mai avea loc modernizari. Trebuie sa se intample. Sa nu uitam totusi ca in Romania e ceva firesc sa stai la coada, nu?
Dar ai tu o fixatie cu traficul de calatori, iar pentru asta m-am pronuntat mai inainte, dar eviti opiniile altora si ramai numai cu ideile tale probabil auto-considerate ireprosabile. Problema e la CFR Calatori! Ce vina au garile(cladirile) in sine? Daca vrei calatori atunci injura compania CFR Calatori! Parca ar avea respectivul oras vreo vina prea mare ca are parte de un proiect prea ambitios! Multi de pe acest forum s-au convins. Solutia optima sta in trenurile RE! Ce pretentii sa ai la Pitesti cu niste Regio-uri care fac prea mult pana la Bucuresti si cu 12 perechi de Sageti obosite cu preturi astronomice? Iar CFR Calatori ofera pentru Pitesti legaturi doar spre Craiova si Bucuresti. Pai la Predeal vine lume din mai multe regiuni! Sau nu poti compara Titu cu Pitesti. Titu(a carui gara chiar arata bine pe langa cea veche de la Pitesti) e mai aproape de Bucuresti. Sunt multi navetisti cu abonamente. Daca s-ar face linia 219 (care e de domeniul SF acum) sa vezi atunci legaturi si calatori macar pe jumatate ca in vremurile bune pentru ca asta implica si preturi mai mici si timp de mers redus considerabil! Ganditi-va la Bucuresti-Rm. Valcea pe linia 901(dar dupa ce se rezolva si firul 2 pe Chitila-Contesti Smile ). Dar desigur ca asta e un vis frumos...

kristi kkk, e adevarat ca sunt multi romani atasati de vechituri, mai ales cand e vorba de gari ce nu ofera conditii minime! Gari! Gari! Gari! Despre gari se vorbeste aici! Nu e prima data cand postezi pe langa subiect cu niste comparatii ce nu-si au rostul! Tu ai cumva impresia ca noi, astia care suntem deschisi pentru modernizare, vrem sa se demoleze tot ce are vechime si dorim numai zgarie-nori sau tot felul de cladiri bizare din serialul Futurama? Eu prefer sa cred ca vrem doar niste conditii esentiale, nu doar niste cladiri moderne cu care sa ne mandrim! Culmea e ca eu, unul, am facut si precizari clare! Una era sa vrei sa pui o cladire din asta plina de sticla pe locul unei gari regale(o constructie deosebita) care e intr-adevar cladire de patrimoniu, alta e sa demolezi o cladire primitiva. Calatorul de rand(facand abstractie de pasionatii de trenuri) nu se plimba prin tara DOAR ca sa admire o gara!
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Astazi la 13:59

Sus In jos

Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea
» Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Râmnicu Vâlcea (201)
» Lucrari de modernizare gara Sfantu Gheorghe
Pagina 4 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-