Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 00:36

Nu funcționa niciun lift pe 21.06, iar scara rulantă era îngustă și nu aveam loc pe lângă bicicletă.

N-ai nimerit glumele cu Austria, în Austria în gările mai mici de la peronul liniei 1 urcam direct în autobuz, fără să fiu obligat să intru în clădirea gării. Iar unde trebuia să intri prin clădire aveai posibilitatea să ocolești zona caselor de bilete și aveai mai mult de o intrare în gară, pe când la Pitești dacă se face coadă la bilete se blochează tot accesul la peroane.

AeroX

Numarul mesajelor : 237
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1926
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 11:41

Extraordinar!  Suspect  Nu mergea liftul fix când ai venit tu cu bicla ta cât Titanicul și n-aveai pe unde sa te fâțâi cu ea!
Poate trebuia să verifici mai bine, lucrurile moderne ca lifturile or fi complicate...

Scări înguste, acces blocat, baliverne peste baliverne, vaaai, doar vii și cu ku klux klanul după tine. Mulți se vaită la prima vedere că e ditai mai clădirea și le trebuie hartă, iar ție ți se pare îngustă. Deh, n-au toți 2m ca tine și un alai în spate. Așa ceva ...
Și acasă la tine dacă stai la etaj tot te chinui oleacă dacă vrei să-ți duci bicla în casă. Data viitoare să suni la șeful de stație de la Pitești să fie pregătită toată lumea pentru tine, să-ți pună covor roșu, fanfara militară, baloane colorate, să-ți facă o primire pe măsură. Laughing
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12501
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15669
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 18:17

Atata circ si vorbarie multa, saracia omului pentru nimic. Mai bine recunoaste ca la cate esti de zgarcit te deranjeaza ca se face ceva modern, ca se cheltuie banii iar daca ai avea o putere nu ai moderniza nici o statie iar la vagoane tot alea de pe vremea lui Ceausescu le lasai pe motiv ca noua nu ne trebuie, sunt bune si vechiturile, asta te roade de fapt, de ce sa avem trenuri moderne si gari moderne cand putem sta cu vechiturile, exact cum faci si la tine acasa, ai acelasi linoleum de prin anii '75, (daca e bun, de ce sa il schimb) asta e gandirea ta, dar lumea mai evolueaza, mai vrea lucruri moderne nu sa ramana in acelasi stadiu 10 generatii.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 18:50

Ditamai clădirea, dar cu o singură ușă deschisă și holuri înguste... mă întreb cum au primit avizul de la ISU.

Când oi ajunge să merg în baston, ce fac? Mă duc la gară cu o oră înainte să am timp să urc scările? Uită-te cum arată gara Bruxelles Nord... clădirea nu are nicio treaptă, iar la peroane urci cu scara rulantă sau cu liftul. N-am pretenția ca o gară de provincie să arate ca una de capitală, dar nici să pui obstacole în calea călătorului. Căile de acces trebuie să fie largi și ușor accesibile oricui, mai ales că vorbim de o gară, deci mai vii cu bagaje, cu cărucioare cu copii, cu biciclete.

După cum am mai zis, dacă se face coadă la casa de bilete, nu mai ai cum să ajungi la peron. Casele de bilete ar fi trebuit plasate jos, într-un hol separat de cel de acces, ca să nu fii obligat să treci pe la ele.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12501
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15669
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 21:32

Exista un lucru care sa te satisfaca si pe tine in viata asta? In afara de a comenta la orice exista pe lumea asta. malaxa e singurul obiect care intra in gratiile tale ca in rest nimic nu este facut cum trebuie si pe gustul tau.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6147
Reputatie : 8043
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 21:38

Băieți, nu mai bine vă certați în altă parte și mutați ce s-a discutat despre gara Pitești la topicul potrivit?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 22:49

Kapпaтй a scris:
Romanul nu o sa aprecieze niciodata ceva nou si modern, ma refer la cei ce stau aici si nu au iesit din tara sa ia contact cu lumea civilizata din vest, sa vada ce gari moderne, de sticla se construiesc prin Germania si Austria, noi tot ca pe vremuri cu aceeasi gandire "ce ne trebuie noua" , dar oare apa la wc de ce ne trebuie, nu puteam sta cu wc in curte? albino

Uite cum se deturneaza discutia...Eu nu am nimic impotriva modernitatii acestei cladiri ci am remarcat ca nu s-au straduit sa ii dea o forma mai deosebita, demna de importanta pe care o gara trebuie sa o aiba intr-o localitate ca Rm. Vilcea.

Cit despre lifturi si in general despre orice serviciu oferit de stat care sa presupuna mentenanta, numai de bine...Uitati-va la celebrul trotuar rulant de la Gara de Nord, complet inutil acum, daca nu mai e rulant.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Sam 20 Aug 2016, 23:16

Dimpotrivă, e nevoie de exemple de ,,așa nu", poate cândva, cineva le-o vedea. Gara din Pitești e cel mai bun exemplu de ,,așa nu", cred că e mai lat accesul la mine în bloc decât pe holul ăla de la etaj din Pitești. Pentru comparație, studiați accesul la linii din Brașov, mult mai lat și aerisit, cu casele de bilete puse mult în lateral. Da, Pitești nu e Brașov, dar să ai așa un acces greoi...

Mă întreb cum e pasajul subteran la Rm. Vâlcea, e măcar la fel de lat ca cel din Ploiești Vest (care și el e destul de îngust)?

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 21 Aug 2016, 03:13

Dr2005 a scris:
Mă întreb cum e pasajul subteran la Rm. Vâlcea, e măcar la fel de lat ca cel din Ploiești Vest (care și el e destul de îngust)?

5 placi si jumatate de gresie? Deci 1,65 metri? Cam cat sa treaca doi insi unul pe langa celalalt fara bagaje. Wink Deh... Daca malaxele au scaune de copii de ce sa nu fie facute si pasajele ca pentru chinezi?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9219
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11858
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 21 Aug 2016, 10:29

Adirmvl a scris:
Dr2005 a scris:

5 placi si jumatate de gresie? Deci 1,65 metri? Cam cat sa treaca doi insi unul pe langa celalalt fara bagaje. Wink Deh... Daca malaxele au scaune de copii de ce sa nu fie facute si pasajele ca pentru chinezi?

Probabil în loc de 3 m le-au făcut de 1.65 să le rămână si lor de o vila
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Dum 21 Aug 2016, 11:32

Din ochi nu pare sa aiba mai mult de 3,5 metri latime peronul, deci oricum n-ar fi ajuns de cat spui tu, dar tot e cam ingust.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Vin 14 Oct 2016, 18:50

In sfarsit va pot prezenta imagini cu noua Eurogară R. Vâlcea deschisa. Prin urmare...

Ha-ha... Mnu... Situatia se prezinta cam asa:

Linia 3 si gardul despartitor.

Afisajul electronic e functional, cum am aratat si data trecuta.

Garnitura in cauza.

Peronul liniei 4.

Parcarea de peste linii.

Buda publica inca nu e deschisa.

Un stalp de la copertina peronului dintre liniile 2 si 3 mi-a atras atentia. Nu era singurul asa.

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Vin 14 Oct 2016, 18:57

Pe rampa din dreapta cladirii, cum te uiti din strada, nu se poate intra in gara, pe trepte da.

Santierul din fata intrarii in sala de asteptare.

La una din casele de bilete erau doua cozi... Cu tot cu capetele metalice. In spate se vede si un aparat pentru informatii (?).

Cainii isi cam fac de cap. Acum erau 2-3, crescuti de muncitori, dar datile trecute erau 10-15. Deh, Eurogara... Oricum, caini am vazut, latrau, poate si un pic de foame, dar picior de muncitor nu.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea   Astazi la 16:19

Sus In jos

Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrări modernizare gara Râmnicu-Vâlcea
» Lucrări de modernizare în gara Târgu Mures
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Râmnicu Vâlcea (201)
» Lucrari de modernizare gara Sfantu Gheorghe
Pagina 18 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-