Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

304 : Ploiesti Sud - Maneciu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 33  Urmatorul
AutorMesaj
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3266
Varsta : 27
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6386
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Dum 23 Ian 2011, 15:24

Au fost 3 editii de mers tiparit.
1 Editia CNCF CFR SA (exemplar de serviciu cu toate sectiile)
2 Editia SNTFC CFR Calatori SA (vanduta la ghisee fara sectii private)
3 Editia SNTFM CFR Marfa SA (exemplar de serviciu cu toate sectiile)

Eu am reusit sa fac rost de editia SNTFM CFR Marfa, din care am si cea din anul urmator Smile

Incepand cu mersul trenurilor 2005-2006 s-a pus in vanzare numai editia CNCF CFR SA, iar la CFR Calatori s-au dat exemplare de serviciu tot editia CNCF CFR SA.

Off topic stiu ca se editeaza si un oficios cu mersul trenurilor de marfa, dar pana acum nu am apucat sa am unul in mana.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7193
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: 304: Ploiesti Sud-Maneciu   Mier 02 Feb 2011, 21:51

Care este viteza de circulatie a trenurilor pe aceasta sectie?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mier 02 Feb 2011, 23:00

stiu doar ca aici is multe restrictii de 15 30 si 50 km pe Ploiesti-Maneciu. Si la spate pe ultima pagina de la livret mai erau trecute niste observatii tot legate de restrictii si motivele acestor restrictii.
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5501
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Joi 03 Feb 2011, 06:29

in Bar nu este nici o restrictie pe sectia asta numai liniile abatute cu 10km/h, cu 15km/h etc
Poate numai pe tabla de testrictii sa fie
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10899
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Joi 03 Feb 2011, 15:24

Drula_Marius_Gabriel_1962 a scris:
in Bar nu este nici o restrictie pe sectia asta numai liniile abatute cu 10km/h, cu 15km/h etc
Poate numai pe tabla de testrictii sa fie

Probabil a vrut sa spuna limitari nu restrictii
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Joi 03 Feb 2011, 23:38

Pe 11 dec 2010 eram in P 3331 PL.Sud-Targoviste iar de la Crangul lui Bot si pana la I.L.Caragiale am avut posibilitatea sa rasfoiesc un livret al regionalei Bucuresti. Restrictii sau limitari nu mai tin minte exact stiu doar ca nasii erau foarte surprinsi de cate restrictii/limitarii au vazut la tabele 304. Din pacate toate cele 4 carticele "Livret Regionala Bucuresti" le-au lasat IDM-ului de la I.L.Caragiale. Era bine sa fi avut una si scanata cum sunt mersurile de tren vechii. Tin minte ca am vazut undeva la restrictii/limitari anumite motive de exemplu intre 2 statii scria ceva de terasament la alte sectoare scria ceva de trecere pe la bariere.
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 3311
Data de inscriere : 21/08/2008

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mar 22 Feb 2011, 21:17

Sus In jos
http://rrt-group.com
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12505
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15674
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mar 22 Feb 2011, 21:42

Va veni privatul si aici , atunci nu vor mai merge cu nasu , or sa ia bilete , iar acolo unde nu se privatizeaza linia sa o inchida , asta e realitatea ca vrem sau nu , ca ne place ce va urma sau nu , nu avem ce face pentru ca nesimtirea celor ce folosesc trenul ca mijloc de transport zilnic este prea mare . Daca vor ramane fara trenuri sa nu se mire dece , pentru ca tot din cauza lor au ramas fara ele .......... nu mai are rost sa vorbim ca vorbim degeaba . Mad

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mar 22 Feb 2011, 21:48

nu stiu daca privatul va rezolva ceva cu calatoriile frauduloase
eu am patito cu regiotrans
pretul unui bilet intreg este de 3.7 ron
prima data cand o venit mio zis ca se duce sa vada daca mai este cineva in tren ....
o trecut deja de jumatea drumului intre timisoara nord si ortisoara
vine si imi spune (eu scot banii pt bilet 5 ron) "lasa da 2 lei pt o cafea"
asadar... hmz poate este numa un caz izolat
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mar 22 Feb 2011, 22:06

Ce sa faci daca supracontroalele alearga numai la Acc, putin la Rapid si deloc la Personal.

In urma cu 2 ani intr-o dimineata ma duceam cu P 3461 de la PL.Sud la PL.Nord acolo urma sa cobor sa ma intalnesc cu MariusM dar mi-a dat mesaj cu 5 min inainte de PL.Nord ca nu mai poate veni asa ca am ramas in tren si am mers si eu in premiera cu trenu pana la Maneciu. Pleaca trenul din PL.Nord vine nasa ai dau 5 lei ai zic pana la capat la care ia imi da 3 lei rest si imi zice ia restul, la care eu raman mirat si ai zic ca nu am putut sa-mi iau bilet si ea imi zice ca atat e tarfiul pana la Maneciu 2 lei. Atat e si in prezent. 1 leu pana la Valeni si 2 lei pana la Maneciu. Ce bune erau controalele din 2003 cand nu te lasau sa intri in gara sau in tren fara bilet.

Supracontroalele cand vin adica odata la 1 luna pe aceste linii 304, 306 taie un bilet si la 2 persoane, aceeasi metoda se mai aplica cateodata si la trenurile de pe PL.SUD-BUZAU.

Curios este ca pe harta din videoclip apare 304 si 306 si nu apare 302 PL.Sud-Targoviste. De ce nu baga malaxe sau desiro si pe aceste 2 linii ? Nu au sau nu vor ?? sau nu intereseaza pe nimeni decat sa incaseze acei putinii banii in loc sa aduca niste automotoare cu 1 nas si 2 agenti de paza ori se lasa toti calatori de tren si se duc la dube ori isi iau toti bilete si abonamente. Si asta nu-i nimic cu criza, la noi in tara criza se resimte doar la cei amaratii criza e atunci cand faci economie la tigarii cand renunti la duba scumpa si deasa la trenul ieftin si rar atunci o sa fie criza nu ce e acuma de se foloseste toti de acest cuvant care nu stie ce inseamna : Criza.

Duba e 10 lei PLoiesti-Maneciu si 5,50 lei PLoiesti-Valeni. Duba e din 20-20 min si are in medie 15 locuri. Trenuri nu-s decat 2 pe zi. Diferentele de la 2 lei la 10 lei sunt uriase chiar daca sunt sume mici pentru unii dintre noi. Asta nu mai e criza.

Salvarea acestor linii este ori CFR-ul baga niste automotoare fie ele Desiro sau malaxe si dese cu controale riguroase ca sa-si ia navestisti abonamente ori sa vina privatul si sa faca acelasi lucru cu trenuri dese.

Doamne Iarta-ma din atatea Desiro cat are CFR-ul nu se mai gaseau 4-5 buc pentru 3 linii : 302, 304 si 306. CFR modernizeaza vagoane la greu si scoate vag noi la greu de parca calatorii sunt in crestere si trenurile lungii nu invers. Dar ce sa faci cu cei 90% din angajatii CFR care sunt acolo doar pentru a avea o paine si restul de 10% care s-au format si angajat pentru ca asa le-au placut. Ce sa faci cu cei 90% care in loc sa caute solutii pentru automotoare si controale ei dau vina ca trenurile merg in pierdere din cauza calatorilor ??

Daca le scoate pe astea de Maneciu la vara ma afecteaza si pe mine ca va trebui sa pedalez pana la Ploiesti.

@inoutsel probabil ca nasul acela simtea si el sa bea o cafea si nu avea banii la el. Nu e un lucru rau ca nu a dat un bilet la un calator insa e rau dacaacest lucru se repeta si in alte zile si cu mai multi calatori. Luandu-ti 2 lei a zis ca poate esti si tu multumit si e si el, acest lucru poate ca era daca ar fi fost vorba de o suma care se termina in 2 cifre dar asa ptr 2 lei nu era o afacere nici pentru tine si nici pentru el.

karpaty a scris:
Va veni privatul si aici , atunci nu vor mai merge cu nasu , or sa ia bilete , iar acolo unde nu se privatizeaza linia sa o inchida , asta e realitatea ca vrem sau nu , ca ne place ce va urma sau nu , nu avem ce face pentru ca nesimtirea celor ce folosesc trenul ca mijloc de transport zilnic este prea mare . Daca vor ramane fara trenuri sa nu se mire dece , pentru ca tot din cauza lor au ramas fara ele .......... nu mai are rost sa vorbim ca vorbim degeaba . Mad

Nu calatorii sunt vinovatii. Situatia prin care tara trece este si ea vinovata de acei putinii calatori care au mai ramas sa merga cu trenul. Am la munca cativa colegii care s-au combinat la masina si vin cu masina. Daca ar fi decat unul singur nu si-ar permite sa bage combustibil sa vina de la Slanic pana la Ploiesti 15 zile pe luna dus-intors de unul singur dintr-un salariu de 800 lei + 22 tichete. Ar veni cum a venit si altadata cu trenul. Tot mai multa lume isi cumpara masini fie ele noi sau sh, locuri de munca din in ce mai putine asa ca de unde navetisti ?? de unde calatori la tren ?? plus moda asta cu maxi-taxi-ul care e o moda proasta un kitch as numio eu.

Ramane sa vedem ce trenuri vor anula si cand le vor anula.
Sus In jos
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mar 22 Feb 2011, 22:14

sincer nu mia placut mie imi place sa fiu cinstit
si nu stiu dar erau vreo 5 oameni de la regiotrans in acel tren sau bagat in compartimentul de serviciu
acum nu stiu cati calatori dar nu cred ca eram multi....
scz de off topic....
Sus In jos
adycfrbucuresti

Numarul mesajelor : 119
Varsta : 24
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2280
Data de inscriere : 26/01/2011

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Mar 05 Apr 2011, 22:35

O poza cu P 3463 Ploiesti Sud-Maneciu in data de 3.4.2011
Sus In jos
http://www.youtube.com/adycfrbucuresti
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2311
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4413
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: curiozitate   Joi 15 Sept 2011, 19:42

S-a inchiriat unui operator privat linia aceasta?

Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1859
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Reputatie : 5068
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Joi 15 Sept 2011, 21:42

Deocamdată, nu. Dintre operatorii privați, cel mai probabil va veni TFG pe Măneciu și pe Slănic, care TFG are și punct de lucru în Ploiești.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Stere Serban

Numarul mesajelor : 71
Varsta : 24
Localizare : Ploiesti
Reputatie : 2036
Data de inscriere : 29/08/2011

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Dum 25 Sept 2011, 23:29

Citat :
Din cate am inteles, exista si un tren care venea direct de la Bucuresti si mergea spre Maneciu.Cam cat timp a existat acest tren?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 304 : Ploiesti Sud - Maneciu   Astazi la 09:48

Sus In jos

304 : Ploiesti Sud - Maneciu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 304 : Ploiesti Sud - Maneciu
» 701 : Ploiesti Sud - Urziceni - Slobozia Veche - Tandarei
» M300:17 trenuri in 100 de minute la Ploiesti Vest[2008]
» Calatorie feroviara Baia Mare - Ploiesti Vest
» 1000. București Nord-Ploiesti Sud - Ploiești Vest
Pagina 4 din 33Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 33  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-