Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Tren Aeroport Otopeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12077
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14116
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 19:56

riciu a scris:
Trenul spre aeroport poate fi folosit de o parte din bucuresteni daca:

- stau in zone apropiate de Gara de Nord (ex. gen Giulesti, Regie, Grivita etc).
- exista tren direct de la aeroport, nu cu transbordare ca acum, corelat cu zborurile avioanelor.

Altfel, e bun doar pentru non-bucuresteni.

Ultimul troleibuz de la Gara de Nord spre Drumul Taberei e la 23:55... pe când de la Otopeni ca să prinzi ultimul tramvai de zi trebuie să iei autobuzul de la 22:15. Deci un tren la 22:45 - 23:00 care să facă 30 - 40 minute până în Gara de Nord ar fi foarte bun.

laur 133

Numarul mesajelor : 404
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2786
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 21:02

Eu cand am folosit 783 nu avea nici 20 de calatori in el , iar la aeroport au coborat 2-3 persoane. Oricum mi s-a parut foarte ok ca mijloc de transport. Spatiu am avut destul cat sa urc 2 trolere. Mi se pare chiar mai ok decat taxi.
Sus In jos
cata

Numarul mesajelor : 277
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2854
Data de inscriere : 01/02/2010

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 15:29

Legarea aeroportului de Gara de Nord e o normalitate, o obligatie si nu in ultimul rand o chestie de bun simt pentru un aeroport care creste, incet dar creste. Dincolo de scandaluri impinse politic, de schimbarea de CO sau mai stiu eu ce, OTP creste incet si sanatos. Da, e operat mult de low-cost, da e un aeroport regional, dar creste oameni buni, intr-o tara in care tot ce face statul in transporturi se duce in jos, asta cand nu se scufunda la propriu.

In ultimii ani, nu stiu cati dintre voi ati observat cum a inflorit o noua afacere pentru mici transportatori -transfer aeroport. Asa scrie pe zeci de dube care de cativa ani (in special dupa mutarea curselor de pe BBU pe OTP) au aparut ca ciupercile pe drumurile noastre nationale. Aceasta era o oportunitate de bussines care (ca cata oara ???) CFR o pierde.

Un terminal civilizat (nu mizeria aia de la Otopeni) o legatura civilizata catre cea mai mare gara a tarii. E o chestiune vitala ca si alimentarea cu apa. Evident, asta nu explude legaturile rutiere ale RATB, dar trebuie sa le completeze.

O sa fie interesant de vazut daca proiectul rezista si dupa alegeri, daca nu cumva lobby-ul "transfer aeroport" istilor o sa fie mai puternic si interesul national o sa fie al dubelor Smile

Sa vedem daca CFR o sa fie in stare sa gestioneze eficient traficul ce vine de la OTP, cu legaturi rapide si civilizate macar pe destinatiile de pana la 100km in jurul capitalei...Ca daca ajungi in 60 minute cu tot cu chekout de la avion la gara si acolo trebuie sa stai 4 ore pana la trenul de Craiova.....mai bine te urci in "transfer aerport" Smile

Totul ar trebui sa se lege....Sa speram ca gasim si noi reteta maionezei.
Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3675
Reputatie : 4666
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 22:04

Cred ca in viitor CFR ar trebui sa se gindeasca si la legatura dintre alte aeroporturi si orasele deservite.

Oare odata facuta legatura cu aeroportul nu trebuie sa se modifice ceva in instructiile CFR?
Ma gindesc ca nu va fi posibil ca o locomotiva de ajutor sa vina in 90 de minute, mai ales dac s-ar defecta la dus sau modul de taxare si control, nu ar da bine sa se prepoarte un sef de tren printre pasageri, poate un nsistem ca la metrou fara sef de tren.

Pe partea cealalta a constructiei unei linii, oare nu s-ar putea face un racord si apoi o noua linie de la capatul statiei Balotesti?

asta ar evita un tunel pe sub DN 1.

Revenind la alte aeroporturi din tara, este evident ca si ele vor creste ceea ce va duce la nevoie unei legaturi mai facile cu orasul si sint citea aeroporturi care fie sint aproape de calea ferata fie chiar au cale ferata la fel ca Otopenii.

de departe vedeta este Cluj Napoca unde terminalul are liniile din statia Cluj Napoca Est la 150 de metri ...peste drum.care drum ,culmea , este tot DN1

aeroportul Traian Vuia Timisoara, are linie de tren(a fost si aeroport militar pentru MIG) dar cu legatura in Remetea Mare ceea ce e un ocol insa la capatul pistei este linia de la Radna, deci s-ar putea lega.

Kogalniceanu de la Constanta cred ca deja s-a mai propus pe aici pe forum ca ar putea fi legat de oras prin linia Constanta-Navodari racordata dupa podul de la Ovidiu la o linie paralela cu soseaua pina la aeroport.

Mai sint si alte aeroporturi situate aproape de calea ferata, Tirgu Mures, Baia Mare, Arad si chiar Sibiul are o linie industriala in apropiere.
Aeroportul abandonat Caransebes a avut cale ferata acum demontata din ce se vede pe google.Elicopterele de acolo au fost mutate la Timisoara in locul avioanelor duse la Cimpia Turzii.
se vede pe wikimpia ca si Bacaul are linie in apropiere, de vreme ce a deservit si fabrica de avioane.

Ramine de vazut cite aeroporturi vom apuca sa vedem legate de oras prin trenuri.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7193
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 22:21

Dane mai avem un nostalgic-visator pe aici, ii calci si tu pe urme acum?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 22:34

Ma gindeam la legarea aeroporturilor, practic ma mir ca nu s-a facut pina acuma.
Despre Timisoara se discuta si pe forumul local la un loc cu folosirea liniilor dimprejurul Timisoarei pentru un fel de tren suburban, mai ales ca aeroportul urmeaza sa se dezvolte.
Adica mai sint visatori in timp ce liniile se demonteaza sau se abandoneaza.
Depinde si ce visam.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9224
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11864
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 23:02

dan tm a scris:
Ma gindeam la legarea aeroporturilor, practic ma mir ca nu s-a facut pina acuma.
Despre Timisoara se discuta si pe forumul local la un loc cu folosirea liniilor dimprejurul Timisoarei pentru un fel de tren suburban, mai ales ca aeroportul urmeaza sa se dezvolte.
Adica mai sint visatori in timp ce liniile se demonteaza sau se abandoneaza.
Depinde si ce visam.

Acum 2 ani m-a întrebat cineva din Belgia ce trenuri are din Cluj la Suceava ca venea cu avionul când a auzit cât face trenul s-a razgandit
E inadmisibil a ajuns sa faca trenul 7 ore Cluj Suceava
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8046
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 23:11

Si pe mine m-a intrebat un prieten din Suceava de ce face trenul asa de mult si de ce opreste peste tot. I-am zis ca e de vina infrastructura (omul e interesat de retelele de transport cam ca mine, doar ca el e axat pe sosele). M-a intrebat de ce opreste in toate satele in zona Ilvelor si i-am raspuns ca probabil pentru cruci, desi nu e normal sa astepte IR-ul un R. In momentul ala i-a sarit mustarul si a zis ca sta trenul si 10 minute intr-un catun si nu vine nici un tren. Mai zi-i ceva...

Si mie mi se pare inadmisibil ca trenurile sa nu opreasca in Cluj si langa aeroport. Parca era in plan sa fie extins si sa fie facuta inclusiv o halta langa, dar istetii de la CJ n-au fost capabil sa faca proiectul cum trebuie si au pierdut finantarea. Spre exemplu Cluj - R. Valcea - Cluj opresc in Apahida. De ce acolo nu inteleg. Si cu atat mai putin de ce in Apahida si nu langa aeroport.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 23:29

Adirmvl a scris:
Si pe mine m-a intrebat un prieten din Suceava de ce face trenul asa de mult si de ce opreste peste tot. I-am zis ca e de vina infrastructura (omul e interesat de retelele de transport cam ca mine, doar ca el e axat pe sosele). M-a intrebat de ce opreste in toate satele in zona Ilvelor si i-am raspuns ca probabil pentru cruci, desi nu e normal sa astepte IR-ul un R. In momentul ala i-a sarit mustarul si a zis ca sta trenul si 10 minute intr-un catun si nu vine nici un tren. Mai zi-i ceva...

Si mie mi se pare inadmisibil ca trenurile sa nu opreasca in Cluj si langa aeroport. Parca era in plan sa fie extins si sa fie facuta inclusiv o halta langa, dar istetii de la CJ n-au fost capabil sa faca proiectul cum trebuie si au pierdut finantarea. Spre exemplu Cluj - R. Valcea - Cluj opresc in Apahida. De ce acolo nu inteleg. Si cu atat mai putin de ce in Apahida si nu langa aeroport.

Era interesant un autobuz Aeroport la Apahida si acolo sa oprească câteva trenuri IR mi se pare stupid opresc trenurile aiurea între Suceava și Ilva dar nu se poate opri în Apahida Clujana h se putea face o haltă si la pasajul care duce în Groapa
Cred că și cu un taxi aeroport Apahida ieși mai ieftin decât ai veni înapoi la gara
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 23:42

Astea sint chestii de bun simt. Da' ce sa astepti de la astia?

Cam asa arata zona aeroportului. Nu cred ca nu s-ar putea face dpua peroane unde e X-ul si ca CJ-u nu ar putea rezolva terenului pentru o poteca in zona marcata cu albastru.

E posibil sa gasesti mai greu taxi din Apahida.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 22 Oct 2016, 23:52

Adi ma refeream la taxi de la aeroport la Apahida si de acolo sa iei trenul ca daca prinzi o zi de vineri faceai înainte 45 de minute Aurel Vlaicu pana la gara
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Dum 23 Oct 2016, 00:16

Bine, dar de ce sa nu ai oprire la aeroport si pentru trenurile care sosesc la Cluj?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Dum 23 Oct 2016, 12:34

Cred ca la Cluj Napoca cel mai rapid ar fi 2 pasaje peste o deviatie a liniei care sa duca la aeroport.
Nu sint un capat de lume, la Oradea s-au construit 5 pasaje odata la centura.
Adica linia de la Apahida sa fie deviata dreapta la aeroprt unde sa fie o gara apoi stinga sa intre iar in magistrala.

Numarul mesajelor : 15
Reputatie : 1755
Data de inscriere : 04/03/2012

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Dum 23 Oct 2016, 17:47

Chiar e de mirare că cei din Cluj nu au pus încă în valoare acest ''dar ceresc''. E chiar păcat să ai o cale ferată principală, pe care-ți pot veni călători din 4-5 județe și să nu-ți pui mintea la contribuție ca să găsești o soluție pentru o hcv cu o pasarelă pietonală pînă la aeroport. Sau poate s-au gîndit și o asemenea soluție există în PUZ-ul actual, dar eu, cel puțin, nu am auzit.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2399
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Lun 14 Noi 2016, 19:42

Sambata sau duminica a fost la Realitatea ministrul Trasnporturilor.

A spus ca un baiat timid din Ministerul Transporturilor ia dat un dosar care l-a ajutat => ca trenul sa ajunga mai repede la aeroportul Otopeni apoi a vorbit si de centura feroviara a Bucurestiului.

E vorba de tine Dr2005 ?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Astazi la 01:55

Sus In jos

Tren Aeroport Otopeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Tren Aeroport Otopeni
» Linia de centura a Bucurestiului
» tren Bucuresti - Moscova