Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Tren Aeroport Otopeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2394
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Tren Aeroport Otopeni   Joi 06 Sept 2012, 21:16

Filmul crimei de la Otopeni, povestit chiar de taximetristul care l-a plimbat pe ucigașul japonezei

6 septembrie 2012, 12:15

http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti/Filmul_crimei_de_la_Otopeni-povestit_chiar_de_taximetristul_care_l-a_plimbat_pe_ucigasul_japonezei_0_769123210.html#commentsPage-4

Șoferul taxiului în care s-au urcat Vlad Nicolae, criminalul din Otopeni, și Yurika Masuno, japoneza ucisă, a povestit în amănunt ce s-a întâmplat la el în mașină

Taximetristul care l-a plimbat pe Vlad Nicolae a fost filmat cu camera ascunsă de reporterii România TV și a explicat tot ce s-a întâmplat din aeroport și până la pădurea Otopeni:

„Idiotul a venit la mine în mașină și mi-a spus: ‹Băi, mă duci la Măgura?›. A îmbârligat-o pe proastă să-i care bagajul. A mai făcut de-astea, violuri de-astea. Vorbea engleza bine. Era analfabet, dar vorbea engleză fluent. A ajuns cu ea în afara aeroportului, față în față cu Casa Românească, unde e stație de maxi-taxi‟, a povestit șoferul de taxi.

„Zice: ‹Îți dau 500 de mii!›, întreb: ‹Unde e mă Măgura?›, la care zice: ‹E aici mă, un kilometru și ceva› și îi zic să urce. A luat fata din stația de maxi-taxi. El s-a urcat în față și ea în spate. Zic: ‹De unde ești, de sus?›, zice: ‹Da›, întreb: ‹Și unde o duci pe asta?›, el răspunde: ‹La o femeie›. La un moment dat zice: ‹Oprește mă›. M-am pus pe avarii și am tras pe dreapta. Până să se dea jos îl întreabă aia pe el în engleză! S-a uitat femeia în stânga , în dreapta: ‹Unde-i linia de tren?›‟, a continuat taximetristul.

Yurika Masuno a fost ucisă de Vlad Nicolae, un combinator de taxi, după ce a fost racolată din Aeroportul Otopeni. Tânăra venise în România să predea japoneza în cadrul unui liceu din Craiova.

-----------------------------------------------

Pentru userii care au ce au cu trenul de la Aeroport
Trenul asta TREBUIE sa circule si ar avea MULT mai multi calatori daca ar fi PROMOVAT

Japoneza a vrut sa mearga cu trenul si nu cu alt mijloc de transport.

Poate ar trebui sa facem o PETITIE , un manifest ceva sa il trimitem lui Roseanu, Ponta si sa cerem promovarea trenului SPRE AEROPORT si in cazul in care NU APARE POLITIA/jandarmi in Gara de Nord sa luam masuri si sa tragem de maneca AUTORITATILE sa faca ceva.

Eu as pune (ca la TFC) cate 2-3 jandarmani/ angajati firma securitate la

-TOATE IC
-TOATE internationalele
-iar la restul trenurilor cate 2-3 paznici la fiecare 3 vagoane.

6 milioane / 10 milioane paznic 8 ore , eu cred ca se scot imediat banii din 15 bilete.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12033
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14068
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Joi 06 Sept 2012, 21:45

Am fost azi la Otopeni (în ,,oraș", nu la aeroport). La dus cu 449, ne-a ținut 3 minute în plus la capăt să ne verifice pe toți, s-a constata că toți 100 de călători aveau bilet (!) sau abonament valabil. La întoarcere cu trenul... R0572 (adică IC572, dar e considerat Regio între Aeroport h. și București Nord), au urcat 20 de oameni, din care 3 (trei) veniți cu duba de la aeroport. În afară de mine și de ăilalți 3 nu știu dacă mai avea cineva bilet, că nașul nu a mai venit.

Volk

Numarul mesajelor : 55
Localizare : cu laptopu'n bratze
Reputatie : 1731
Data de inscriere : 03/05/2012

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 08 Sept 2012, 15:58

Daca vreau sa ajung de la gara la aeroport trebuie sa ma duc cu trenul pana in halta Otopeni si de acolo am posibilitatea sa iau un microbuz? Cam cat dureaza tot drumul?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12033
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14068
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 08 Sept 2012, 17:58

Durează cam 30 de minute mersul cu trenul și sub 10 minute cel cu duba. Dacă mergi la aeroport, duba pleacă imediat (de obicei), dar invers duba te aduce la peron cu vreo 15 minute înainte să vină trenul. Prețul e de vreo 8 RON/călătoria (înainte se emiteau manual biletele, acum mi se pare că se consideră și duba tren și, cum nu se mai însumează distanțele, se dă bilet pentru 2 trenuri). Sau, dacă nu ai bagaje mari, poți să mergi pe jos, mai mult de 15 - 20 minute nu faci de la peron la aeroport și plătești doar 4,4 RON trenul.

Volk

Numarul mesajelor : 55
Localizare : cu laptopu'n bratze
Reputatie : 1731
Data de inscriere : 03/05/2012

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Sam 08 Sept 2012, 19:44

Deci daca avionul aterizeaza la 20:10 sunt sanse mari sa pierd trenul...
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3564
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Dum 16 Sept 2012, 03:58

Si eu sunt pentru mentinerea in circulatie a acestui tren. Dar ideal ar fi si construirea liniei pana la aeroport, sa nu mai fie necesara transbordarea. Garantat ar avea succes si nu cred ca e nevoie de investitie imensa.
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 994
Varsta : 28
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 4021
Data de inscriere : 12/02/2009

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Dum 11 Mai 2014, 18:56

Se observă cât de aproape este stația de descărcare combustibil de la Otopeni față de aeroport...

Statie P.O. Carpati by mishu88, on Flickr
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
laur 133

Numarul mesajelor : 402
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2780
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Mar 18 Oct 2016, 21:39

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/legatura-feroviara-intre-gara-de-nord-si-aeroportul-otopeni-590651
In filmare cineva pune ca a facut o ora cu autobuzul. Eu am facut 35 minute la ora 7 cu Expres 783 si a costat 7 lei doua calatorii.
Ma bucur ca se va incepe reabilitarea acestei linii, totusi nu inteleg de ce vor sa mai cheltuie atatia bani cu electrificarea. O sageata Desiro ar trebui sa fie deajuns . Ar insemna sa circule din ora in ora cu cate 6 minute stationare in GdN si Otopeni.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2351
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4700
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Joi 20 Oct 2016, 22:11

Este de fapt un proiect discutat mai demult, si anume de a realiza legatura feroviara cu aeroportul Otopeni, printr-o linie care sa se desprinda din magistrala feroviara M700.

Starea actuala a magistralei feroviare M700 in zona Bucurestiului si lucrarile care ar trebui efectuate sunt

-Intre statia Bucuresti Nord- Ram. Bucuresti Nord Post 5 (in zona haltei Carpati h)- HM Pajura- halta Depoul Bucuresti Triaj h., magistrala 700 este linie simpla electrificata, echipata cu BLA, dar starea infrastructurii feroviare este destul de precara pe aceea portiune, VS nedepasind 80 km/h.
Ar fi necesara lucrari destul de ample la infrastructura feroviara, pentru aducerea VS la un nivel acceptabil pentru un tren suburban care sa mearga la aeroportul Otopeni (o VS de sa spunem 120 km/h).

-Intre halta Depoul Bucuresti Triaj h.- statia Mogosoaia- halta Odaile h.- statia Balotesti, magistrala 700 este linie simpla neelectrificata, echipata cu BLA.
Starea infrastructurii feroviare este acceiasi cu cea de pe sectorul anterior.
Evident ca ar fi necesara electrificarea liniei intre halta Depoul Bucuresti Triaj h. si statia Balotesti, pentru ca o rama electrica sa poata fi utilizata ca tren suburban pana la aeroportul Otopeni.

In plus, mai exista doua probleme

-Datorita spatiului in teren insuficient (îndeosebi pe sectorul dintre statia Bucuresti Nord si halta Depoul Bucuresti Triaj h, unde magistrala 700 merge langa magistrala 300/500 si partial si langa magistrala 800 si magistrala 900), nu exista posibilitatea in teren pentru dublarea magistralei 700, ceea ce ar determina ca eventuale trenuri suburbane spre aeroportul Otopeni sa stanjeneasca circulatia trenurilor CFR pe magistrala 700

-Pasajul feroviar superior a magistralei 700 (situat intre halta Depoul Bucuresti Triaj h si statia Mogosoaia) peste DN1A se afla in proces de reconstructie, estimând a fi terminat in anul viitor.
Ca atare, actualmente circulatia feroviara pe magistrala 700, intre statiile Bucuresti Nord si Mogosoaia, este inchisa.

In privinta celui de-al treilea sector, care ar urma sa fie o linie noua de cale ferata (probabil simpla electrificata), si care ar urma sa lege magistrala 700 de aeroportul Otopeni, acestea ar urma sa se desprinda din magistrala 700 in zona haltei Odaile h (drept pentru care ar trebui infiintat aici un Post Ajutor Miscare si modificat sistemul BLA pe magistrala 700, intre statiile Mogosoaia si Balotesti), apoi sa se indrepte spre est, sa mearga aproximativ paralel si la nord cu strada Drumul Garii Odai, apoi sa traverseze (evident printr-un pasaj denivelat) DN1, si sa ajunga in incinta aeroportului Otopeni.
Sus In jos
spiderpc

Numarul mesajelor : 398
Reputatie : 1927
Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Joi 20 Oct 2016, 22:38

Calea ferata va trece pe sub DN1 nu peste.
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5655
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7766
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 11:12

sa vedem ce succes va avea trenul. ieri am avut ceva treaba prin aerogara si am vazut microbuzul ce pleca spre statia CF , cu o singura persoana in el
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 394
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 537
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 11:39

LanceR a scris:
sa vedem ce succes va avea trenul. ieri am avut ceva treaba prin aerogara si am vazut microbuzul ce pleca spre statia CF , cu o singura persoana in el
Este descurajant microbuzul acela, nimeni nu vrea sa piarda timpul cu un microbuz ce duce nicaieri.Se gandesc ca trebuie sa urce si intr-un tren pana in GDN.E mult mai simplu cu 780 si mai ieftin.Eu ma urc in masina asta din Aleea Privighetorilor si mereu o gasesc plina cu bagaje de la aeroport.
Sus In jos
ciprian71

Numarul mesajelor : 394
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 537
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 11:42

Sigur acel tren rezolva multe probleme legate de trasport si mai ales timp.780 este de multe ori prinsa in ambuteiaj incepand de la fostul sediu Antena 3 si deci nimeni nu garanteaza cat timp pierzi in trafic si exista si riscul de a pierde un tren de legatura daca nu esti din Bucuresti.
Sus In jos
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5655
Varsta : 49
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 7766
Data de inscriere : 17/02/2011

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 14:09

si eu am spus mai demult ca legatura cu gara este favorabila numai celor care nu sunt din Bucuresti
Bucurestenii,turistii si oamenii de afaceri,sositi cu avionul,nu vor alege trenul pentru a ajunge in oras.
Sus In jos
riciu

Numarul mesajelor : 507
Reputatie : 2883
Data de inscriere : 27/06/2010

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Vin 21 Oct 2016, 14:23

Trenul spre aeroport poate fi folosit de o parte din bucuresteni daca:

- stau in zone apropiate de Gara de Nord (ex. gen Giulesti, Regie, Grivita etc).
- exista tren direct de la aeroport, nu cu transbordare ca acum, corelat cu zborurile avioanelor.

Altfel, e bun doar pentru non-bucuresteni.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tren Aeroport Otopeni   Astazi la 12:14

Sus In jos

Tren Aeroport Otopeni

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Tren Aeroport Otopeni
» Linia de centura a Bucurestiului
» tren Bucuresti - Moscova
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea