Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 29 ... 54, 55, 56 ... 58 ... 62  Urmatorul
AutorMesaj
Dionis

Numarul mesajelor : 166
Varsta : 34
Localizare : Paris
Reputatie : 1040
Data de inscriere : 12/05/2015

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Joi 27 Oct 2016, 12:48

alliens a scris:
Dr2005 a scris:
Ziceți voi câte minute de îmbunătățire aduc 17 km din 500 pentru un tren București - Budapesta...

nu e vorba doar de 2-3 minute cat se castiga aici, ci e vorba de principiul haunos dupa care se ghideaza "expertii" din ministerul transporturilor...asa, nici pe Bucuresti Constanta nu aveam nevoie de 160 km/h ca nu s-a redus timpul la jumatate....atata timp cat se cheltuie sume mari de bani pentru reconstructia liniei si se  anunta niste viteze, e absolut normal ca lumea sa aiba asteptari sa se circule cu viteza respectiva si sa scada timpul de mers...2 minute la fiecare 17 km daca s epierd pe principiul asta  cred ca se aduna o valoare semnificativa...daca chiar conteaza cinsumul, s-ar  investi i in eliminarea restrictiiloor de 5-15-30 km/h  de care e plina reteaua, nu  s-ar circula cu viteze mai mici acolo unde linia permite mai mutl

Time is everything. Daca s-au cheltuit bani pentru modernizarea liniei la 160 km/h apoi sa se circule cu atat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tu cu masina personala daca ai o portiune de 2 km cu 90, intre 2 localitati, tu ramai la 50-60 ?
Sus In jos
https://train-sim.ro
Vice30

Numarul mesajelor : 118
Reputatie : 888
Data de inscriere : 16/08/2015

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Joi 27 Oct 2016, 15:32

Salut, ce se mai aude de lucrarile pentru KM614-Gurasada? Cand ar trebui sa inceapa efectiv? A fost cineva cu trenul in zona sa vada daca sunt acolo utilaje? Ce firma a castigat contestatiile de acum 1 saptamana? A ramas Astladi firma castigatoare?

P.S. Puteti incerca sa discutati efectiv on-topic si sa nu mai bateti campii cu discutii absurde despre cele 2 minute in plus si despre cei 17 km? Mie mi-e indiferent ca pe cei 17 km se circula cu 140 sau cu 150 (viteza maxima proiectata e de 160 dar nu se va circula cu 160 ci cu poate maxim 140-150) pentru 2 minute in plus.

Alte probleme sunt importante aici, fiecare sa vina cu informatii utile despre noile lucrari sau cele existente. In loc sa va certati aici pentru niste lucruri care pentru mine chiar nu au asa mare importanta, ca si calator cu trenul, repet, sunt probleme mult mai importante. Colegii vostrii de la Asociatia Pro Infrasctructura de ce sunt asa de bine organizati, merg si fac poze, si vin cu informatii clare, precise si la subiect? Aici de saptamani bune nimeni nu a mai venit cu o informatie de pe teren, clara, sau cu ceva poze din zonele cu lucrari.

Nu va suparati pe mine dar eu ca cititor vad ca de mutle ori se bat campii cu discutii de 2 lei. Conteaza ca s-a refacut si ca se circula cu 140 de km/h intre Arad-Km614, pentru mine asta conteaza, sa circul in conditii de siguranta, ca o fi 140 sau 130 chiar e insesizabila diferenta. Chiar nu este o problema de care sa ne agatam atatea saptamani...

Multumesc.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2820
Varsta : 40
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 4931
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Lun 31 Oct 2016, 01:30

Secvențe la zi de pe sectorul Orăștie-Pricaz, zonă cu destule reconfigurări ale M200. Adaug că pentru mine e o senzație foarte plăcută să văd, pe acolo pe unde se făcea doar agricultură, că apare o linie cf nou-nouță și, evident, peste nu mult timp, pe acolo vor trece nestingherite nenumărate garnituri de trenuri!... Cool

... ...
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Lun 31 Oct 2016, 01:45

...continuare, zona stației Orăștie!

(29.10.16)
Sus In jos
alex.barac.5

Numarul mesajelor : 299
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 1884
Data de inscriere : 21/05/2013

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Lun 31 Oct 2016, 11:53

Am fost sambata, 29 oct, intr-o scurta plimbare Sibiu - Mohu - Sibiu, sa vad stadiul lucrarilor. Firul 2 inchis incepand cu Selimbar pana la, cel mai probabil, Podu Olt. Traversele vechi s-au inlocuit cu traverse noi, tot din lemn, incepand cu gara Selimbar pana aproape de podul peste raul Sevis. Estimez ca s-au inlocuit in medie 80% din traverse. Am vazut trei muncitori impingand un vagonet cu care transportau traverse noi din gara spre locul de munca. Liniile de ecartament normal erau deja prinse de traversele noi, cea intercalata insa nu (era prinsa doar in traversele vechi), piatra sparta era descarcata in zona traverselor, ma astept sa inceapa burarea lor in curand. Nu am poze din pacate, dar va pot tine la curent, peste doua saptamani sper ca voi mai putea face o excursie.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14109
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17586
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Lun 31 Oct 2016, 14:33

Multumim Alex de precizari, poate data viitoare faci si ceva poze. Incerc sa ajung si eu anul asta in functie de vreme si cum imi permite serviciul.

Corvin, minunate poze, felicitari, parca creste inima cand vezi ca se face ceva frumos si la noi, adevarat ca se misca foarte greu dar o sa iasa ceva frumos si bun.

595423
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Lun 31 Oct 2016, 22:44

Mulțam de aprecieri! Smile Voi reveni cât o să pot de curând cu foto și de pe zona Turdaș, acolo unde modificările în relief și în traseu sunt și mai evidente! Tot aici am remarcat începerea devierii (cu terasament și tot tacâmul) ce pleacă din această stație în dealul din zonă excavat masiv!...
Sus In jos
Sabik

Numarul mesajelor : 334
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2067
Data de inscriere : 24/12/2012

MesajSubiect: relocari   Mar 01 Noi 2016, 10:45

@Corvin

Multumim frumos pentru poze si pentru reportaj.

Am totusi o intrebare, am trecut acum cateva saptamani pe acolo, nici atunci nici acum din pozele tale nu prea imi dau seama ce se va intampla cu drumul care merge paralel cu calea ferata de la Halta Pricaz la Orastie? (Langa drum mai este si o conducta de gaz). Ai vreo ideie (parere) ce se va intimpla cu drumul respectiv si cu conducta?

Am vazut acolo ceva sapaturi, oare o sa fie a subtraversare?
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Mar 01 Noi 2016, 22:54

Drumul respectiv, puțin tranzitat, era (sau este!) unul de legătură între oraș, respectiv Pricaz, cu fosta centrală termică (acum dezafectată!) și continua până în zona industrială a Orăștiei (zona gării). A fost intens folosit de camioanele ce au cărat pământul excavat ptr terasamentul cf. Lângă fosta centrală a apărut acum un punct de reciclare, care punct, poate constitui un motiv pentru care acest drum va mai fi folosit! Mai trebuie spus că, actualmente, drumul este închis iar apariția căii ferate "peste el" îl poate desființa, în condițiile în care a apărut un alt drum pentru lucrul la calea ferată ce arată destul de bine și care dă mai direct la locația mai sus menționată!

...Curiozitatea mea este în altă parte..., ce se va întâmpla cu firul vechi al M200 de aici..., va fi scos complet sau va rămâne ca variantă pentru marfare sau trenuri în așteptare, de ex...!?... Suspect
Sus In jos
neluadi

Numarul mesajelor : 369
Localizare : Timisoara
Reputatie : 897
Data de inscriere : 12/04/2016

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Mier 02 Noi 2016, 00:46

Normal ar fi să fie complet scos din funcțiune. După foarte vechile noastre obiceiuri - nu e nou, nu e viabil.
Dar poate vine unul răsărit la minte să spună că nu strică deloc la marfă o alternativă. Vedem.
E în teren, nu l-a demontat nimeni, se circulă pe un fir. Sunt și eu curios.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4709
Reputatie : 5994
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Mier 02 Noi 2016, 08:32

Zidurile alea de sprijin avind latimea unui boltar sint armate cumva sau doar prinse in mortar? mi se par foarte subtiri si am vazut ca sint facute pe toata lungimea santierului.Am mai intrebat pe forum daca au stabilitate.

Daca dealul incepe ,,sa impinga" peretele debleului?
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Mier 02 Noi 2016, 23:40

dan tm a scris:
Zidurile alea de sprijin avind latimea unui boltar sint armate cumva sau doar prinse in mortar? mi se par foarte subtiri si am vazut ca sint facute pe toata lungimea santierului.Am mai intrebat pe forum daca au stabilitate.

Daca dealul incepe ,,sa impinga" peretele debleului?

Din ce am văzut la fața locului, în mai multe ocazii, s-a lucrat și se lucrează intens la degajare, respectiv tasare! În plus, unghiul de degajare/amenajare al terenului este unul rezonabil și nu văd cum ar putea lăsa loc de vreo alunecare de pământ în noul terasament! Neutral
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Joi 03 Noi 2016, 00:43

Zona Turdaș! Evident, un șantier în toată regula și se pare că aici s-a preferat varianta unui tunel, lucru ce mă face extrem de curios în ce privește configurația finală a proiectului pe acest segment! Țin să menționez decența muncitorilor de aici..., deși am fost practic în mijlocul șantierului, foarte "vizibil", nimeni nu m-a chestionat în ce privește prezența mea cu aparatul foto pe acolo! Fiecare și-a văzut de treabă (și chiar munceau exemplar!) și nu i-a deranjat deloc că fac poze!...

... ... ...
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Joi 03 Noi 2016, 01:05

Continuare...

...aici, un camion (cărăuș la șantierul cf) "victimă" a șofatului iresponsabil al unora (am înțeles că un Opel Astra H i-a ieșit în față pe o porțiune cu mari probleme a DN-ului (zona Spini) și, ptr. a-l evita, a "preferat" răsturnarea în șanț!)...

...și încă două foto din dreptul haltei Simeria Veche, cu vedere inclusiv spre vechiul și noul pod cf de peste râul Strei.

(2.11.16)
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3688
Localizare : Brașov
Reputatie : 6147
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   Joi 03 Noi 2016, 11:03

Multumim pentru poze ! In statia Turdas lucrau ceva?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu   

Sus In jos

Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de reabilitare pe M200 Curtici - Coslariu
» Lucrari de reabilitare pe M300 Sighisoara-Coslariu
» Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara
» Lucrari de reabilitare pe M 800
» Lucrari de reabilitare gara Slobozia Veche
Pagina 55 din 62Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 29 ... 54, 55, 56 ... 58 ... 62  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-