Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Lucruri neobisnuite la C.F.R

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

Numarul mesajelor : 7994
Reputatie : 12858
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Joi 09 Sept 2010, 22:59

Si inca doua lucruri neobisnuite am intalnit, insa din pacate nu le-am putut fotografia! M-au lasat bateriile in pana!!! Ghinionul meu!!!

- In ziua de 2 septembrie 2010, aceeasi garnitura avea in compunere alte 3 vagoane, care erau toate jumatate cls 1, jumatate cls a doua. Primul vagon era un 36-16, al doilea unul albastru compartimentat jumatate cls 1 jumatate cls a doua , iar al treilea tot un 36-16.

-In ziua de 6 septembrie, in Gara Eforie Nord, de la Mangalia catre Constanta a sosit un personal alcatuit din ;
Sulzer cu vopsea clasica
Un LDH
Un vagon etajat 26-16!

In loc sa fie o locomotiva si mai multe vagoane, erau doua locomotive si ... un vagon!!!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Vin 17 Sept 2010, 00:26

Din cate am observat eu , pe relatia Ciulnita - Calarasi, unii calatori sunt la fel de bine educati, precum si cei care circula pe relatia Bucuresti 23 August - Oltenita.Si nu numai eu am aceasta parere. Foarte multi calatori au observat acelasi lucru ca si mine. Unii calalatori vorbesc tare in tren, mananca seminte si arunca pe jos cojile, zgarie scaunele , canta, asculta manele la telefonul mobil cu sunetul la maxim, fumeaza in vagoane, circula cu nasul, iar dupa o cursa, vagoanele arata ca o cocina de porci. Chiar ma gandeam in urma cu ceva timp, ca pe aceste relatii ar trebui inlocuite vagoanele 21-47 sau 20-47 cu dimitroave. Si culmea, gand la gand! Parca mi-a auzit .... conducerea CFR dorinta. ! Si culmea .. ca s-a si implinit!Iata ce am vazut pe 16 septembrie 2010!! Vagoanele de pe aceasta sectie Ciulnita-Calarasi , au fost inlocuite!!! Insa... nu cu dimitroave, ci cu vagoane etajate modernizate 26-16. Doua vagoane cu statia de domociliu Constanta, moderne, etajate, asigura transportul blatistilor care , cu tot respectul, nu-i asa? merita astfel de vagoane inaintea calatorilor care circula corect pe sectii unde nu au privilegiul (inca) sa beneficieze de aceste mijloace de transport modernizate!!! Dar poate ca daca pe sectia Ciulnita - Calarasi, (un lucru destul de neobisnuit pentru mine) calatorii au acest beneficiu, sa calatoreasca cu vagoane modernizate, poate ca se vor mai ,,moderniza'' si ei! sa nu spun se vor cizela!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Lun 20 Sept 2010, 12:45

In ziua de 16 septembrie 2010, trenul personal 8673 pe relatia Medgidia - Negru Voda, era compus dintr-un Sulzer si un automotor seria 77 albastru, posibil 998.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 2219
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 5448
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Joi 04 Noi 2010, 19:41

O tragi-comedie din Tirgu Mures, azi, 4 noiembrie 2010. Trenul 4515 Deda-Tirgu Mures (care-i de fapt 4501 Brasov-Deda cu extensie la Tirgu Mures) a intarziat peste 1h 30', astfel incat trenul 4016 Tirgu Mures - Brasov a plecat cu alte vagoane decat cele ale lui 4515 (e totusi o prostie sa fie DOAR o garnitura pe 2-3 trenuri). Totusi avea 3 vagoane, nu 4 si nu 5. Ala da confort pana dupa Toplita Laughing

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Vin 05 Noi 2010, 21:35

COSTACHE MIHAIL a scris:
Din cate am observat eu , pe relatia Ciulnita - Calarasi, unii calatori sunt la fel de bine educati, precum si cei care circula pe relatia Bucuresti 23 August - Oltenita.Si nu numai eu am aceasta parere. Foarte multi calatori au observat acelasi lucru ca si mine. Unii calalatori vorbesc tare in tren, mananca seminte si arunca pe jos cojile, zgarie scaunele , canta, asculta manele la telefonul mobil cu sunetul la maxim, fumeaza in vagoane, circula cu nasul, iar dupa o cursa, vagoanele arata ca o cocina de porci. Chiar ma gandeam in urma cu ceva timp, ca pe aceste relatii ar trebui inlocuite vagoanele 21-47 sau 20-47 cu dimitroave. Si culmea, gand la gand! Parca mi-a auzit .... conducerea CFR dorinta. ! Si culmea .. ca s-a si implinit!Iata ce am vazut pe 16 septembrie 2010!! Vagoanele de pe aceasta sectie Ciulnita-Calarasi , au fost inlocuite!!! Insa... nu cu dimitroave, ci cu vagoane etajate modernizate 26-16. Doua vagoane cu statia de domociliu Constanta, moderne, etajate, asigura transportul blatistilor care , cu tot respectul, nu-i asa? merita astfel de vagoane inaintea calatorilor care circula corect pe sectii unde nu au privilegiul (inca) sa beneficieze de aceste mijloace de transport modernizate!!! Dar poate ca daca pe sectia Ciulnita - Calarasi, (un lucru destul de neobisnuit pentru mine) calatorii au acest beneficiu, sa calatoreasca cu vagoane modernizate, poate ca se vor mai ,,moderniza'' si ei! sa nu spun se vor cizela!

S-a reglementat situatia!!! Au fost introduse din nou pe aceasta sectie, vagoane obisnuite de personal pentru sectia 802, adica 21-47 si albastre compartrimentate! Very Happy
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10120
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13016
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Mar 09 Noi 2010, 13:07

Gura Humorului are doua statii CFR

Calatorii ar putea sa pice oricand in capcana si sa coboare din tren in statia CFR Paltinoasa, crezand ca sunt de fapt in orasul statiune Gura Humorului.

Confuzia poate fi facuta foarte usor, intrucat pe cladirea garii CFR Paltinoasa a fost postata o pancarta de semnalizare carei informeaza pe calatori ca se afla in Gura Humorului. De fapt, cele doua statii CFR se afla la o distanta de 3 kilometri una de cealalta.

Confuzia nu este generata insa de neatentia lucratorilor Companiei de Cai Ferate, ci de un conflict iscat intre alesii locali din Paltinoasa si Gura Humorului.

Primarul Dumitru Carpiuc nea declarat ca Paltinoasa a ramas fara statie CFR in urma cu doi ani. "Marius Ursaciuc, primarul orasului Gura Humorului, sustine ca terenul pe care este amenajata gara nu apartine comunei Paltinoasa. A gasit un document cum ca terenul este de fapt al Primariei Gura Humorului. In urma cu doi ani, cei de la CFR au si schimbat denumirea garii. Nu se mai cheama statia CFR Paltinoasa, ci Gura Humorului", nea declarat alesul local.

Dumitru Carpiuc a adaugat ca terenul apartine de drept comunei Paltinoasa. Primarul sustine ca va actiona in judecata Primaria Gura Humorului ca sa recupereze statia CFR. "Inainte sa ajungem in instanta trebuie sa trecem de o comisie a Prefecturii Suceava. Daca verdictul acestei comisii nu ne este favorabil, atunci vom actiona in judecata Primaria Gura Humorului", a precizat Dumitru Carpiuc.

Calatorii CFR sunt cei care au de suferit de pe urma conflictului celor doua unitati administrativteritoriale. Cele doua pancarte postate pe cladirile garilor din Paltinoasa si Humor sunt identice. Asadar, pot duce oricand in eroare un calator grabit sau doar nestiutor
Oana Slemco

Gura Humorului si Gura Humorului Oras pentru cine nu e din zona cam greu de ghicit..si sunt 5 km pentru dsoara ziarista
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Reputatie : 3070
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Sam 18 Iun 2011, 18:15

CFR marfa detine un procent mare din transportul de combustibil.Neobisnuit este faptul ca aceste trnuri sun jefuite ceva mai ca in vestul salbatic. Trenurile ajung la destinatie uneori si cu 5 tone lipsa. CFR a dispus mai intai sa trimita angajati proprii (manevranti ) la statia de plecare pt a insoti trenul pana la destinatie. Hotii aveau mai multe metode , opreau trenul ocupand sectiunea din fata cu o sarma. Apoi veneau cu dubele pline cu saci de plastic pe care ii umpleau cu motorina. Angajatii cfr au fost atacati cu pietre ,fiind depasiti cu mult numeric. A fost anuntata politia, care probabil era pe mana cu hotii, deoarece in loc sa conserve probele a taiat sacii (hotii au fugit inainte sa vina politia).
Acum trenurile sunt insotite de angajati ai unei firme de paza, inarmati cu arme. Nici aceasta masura nu a dus la oprirea acestor furturi. Culmea e ca si GFR ,de ex , are trenuri cu motorina dar nu ajung cu mii de litri in minus.
Se fura si carbune tot cu tonele.
Zilele trecute niste politisti in civil au dat cu o substanta fosforescenta pe vagoane.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2081
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4978
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Sam 30 Iul 2011, 22:19

Un tren cu compunere foarte ciudata:

Buftea 9 iulie 2011
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Sam 30 Iul 2011, 22:27

Ce ai postat este un tren de marfa privat RCA cu o locomotiva fosta la CFR Calatori!!
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Sam 30 Iul 2011, 23:20

Hm... inseamna ca au tinut-o cam putin dupa modernizare.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3350
Varsta : 28
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6726
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Dum 31 Iul 2011, 00:52

E inchiriata !
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Dum 07 Aug 2011, 12:28

Cred ca asta e:

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Joi 08 Sept 2011, 22:51

Unele trenuri personale care circula pe relatia Constanta - Medgidia - Tulcea au in compunere un vagon de accelerat (21-49), si un vagon de rapid [21-31 (vezi model http://autoloco.forum777.com/t495-vagoane-seria-21-31#665 )]. Eu nu am vazut niciodata vreun vagon 21-31 pe accelerat, acestea sunt destul de moderne si vazusem doar pe rapid, dar iata ca acum au fost introduse pe personal! Si asta nu e tot! Chiar si personalul Constanta - Calarasi Sud, are in compunere 2 vagoane etajate 26-16, si un vagon 21-31!!! :shock:
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Joi 08 Sept 2011, 23:06

COSTACHE MIHAIL a scris:
Unele trenuri personale care circula pe relatia Constanta - Medgidia - Tulcea au in compunere un vagon de accelerat (21-49), si un vagon de rapid [21-31 (vezi model http://autoloco.forum777.com/t495-vagoane-seria-21-31#665 )]. Eu nu am vazut niciodata vreun vagon 21-31 pe accelerat, acestea sunt destul de moderne si vazusem doar pe rapid, dar iata ca acum au fost introduse pe personal! Si asta nu e tot! Chiar si personalul Constanta - Calarasi Sud, are in compunere 2 vagoane etajate 26-16, si un vagon 21-31!!! :shock:

Erau pana in sezonul estival pe Acc Iasi-Vatra Dornei si acc Iasi-Constanta
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5794
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   Dum 11 Sept 2011, 13:33

Un lucru neobisnuit am intalnit ieri dupa - amiaza in gara Ramnicu Valcea. P 2075 pe relatia Piatra Olt [ 12 : 47 ] - Ramnicu Valcea [ 15 : 00 ], in mod normal este garat la linia 2 cand ajunge la Valcea si se transforma in P 2468 Ramnicu Valcea [ 18 : 25 ] - Alunu [ 21 : 29 ]. La ora 16 : 50 pleaca P 2463 Ramnicu Valcea [ 16 : 50 ] - Podu Olt [ 19 : 44 ], acesta pleaca de la linia 1, il baga cu cateva minute inainte de plecare. Ieri, spre surprinderea mea, acest tren de Podu Olt era gara la linia 2, cand m`am uitat mai bine era P 2075 care venise la 15 : 00, nu`l mai transformasera in P de Alunu. Bun, dar oare de ce s`au gandit tocmai la aceasta mutare ? Este prima oara cand vad acesta transformare.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucruri neobisnuite la C.F.R   

Sus In jos

Lucruri neobisnuite la C.F.R

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucruri neobisnuite la C.F.R
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri pozitive(+) la Regiotrans
Pagina 5 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-