Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Czirjak Arpad

Numarul mesajelor : 285
Reputatie : 1887
Data de inscriere : 07/08/2012

MesajSubiect: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Mar 07 Aug 2012, 21:05

Toplita - Borsec
Sus In jos
Shinkasen

Numarul mesajelor : 375
Reputatie : 3166
Data de inscriere : 30/04/2009

MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Mar 07 Aug 2012, 21:36

Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 950
Varsta : 60
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 3591
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Mar 07 Aug 2012, 22:11

Splendide imaginile!
Din aceasta CF a ramas doar viaductul de la Borsec. Nu stiu daca mai are linia pe el?
Prin anii 80 circulau cateva trenuri mixte pe zi transportand calatori si transcontainere cu apa minerala.
Am si avut cortul instalat in apropiere de Bilbor la intrarea liniei in tunel, cateva zile.
Multumesc pentru link.
Sus In jos
Czirjak Arpad

MesajSubiect: Borsec   Mier 08 Aug 2012, 17:54

Amu omu circulă cu maxi-taxi-urile private, înghesuindu-se ca peștii-n conservă. Iar apa minerală se transportă doar cu camioane.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2890
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Mier 08 Aug 2012, 23:17

cred ca linia acea are un potential turistic urias. chiar si cu masina e splendida zona, dar atunci cu trenul? sa nu mai spunem ca borsec e statiune(trenul merge pana in statiune) deci calatori ar fi, dar na,asta e romanica noastra, oricum ar fi "nerentabil". acum 5-6 ani am fost pe acolo, mai erau sine, cel putin la trecerea la nivel, dar doamna de acolo a spus ca (citez) "tigani le-o ridicat pt fier vechi"
Sus In jos
Czirjak Arpad

MesajSubiect: turism   Mier 08 Aug 2012, 23:53

Nu știu despre ce potențial turistic vorbești, străbunică-mea trăia în Toplița, când am fost școlar, toată vara eram la ea, eu am fost nu demult pe șoseaua dintre Toplița - Borsec, și se vede cu ochiul liber: pădurile tăiate, pe ambele părți. Și te mai plângi că sunt atâtea inundații... Calea ferată, din moment ce s-a oprit circulația trenurilor, s-a furat pentru fier vechi, și se mai fură și în continuare: șinele, șuruburile, traverzele din lemn, pietrișul de pe terasament, ușile, ferestrele, acoperișul cantoanelor, absolut tot ce se poate fura, nu mai rămân decât pereții cantoanelor, și viaductul acela, și câteva porțiuni de la trecerile la nivel, că de acolo nu poți să scoți doar cu mâna într-o noapte, acolo doar cu utilaj special să spargi asfaltul etc. Hoții lucrează noaptea cu căruța, sunt bine organizați. Niciodată nu va mai fi reconstruit! Va trăi doar în amintirea celor care l-au văzut vreodată...
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 950
Varsta : 60
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 3591
Data de inscriere : 21/02/2010

MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Mier 10 Oct 2012, 09:58

Pe o harta turistica a judetului Suceava apare si traseul acestei linii inguste.

De abia acum imi explic de ce prin anii 1998 -1999 mai intalneam urme ale aceste CFI de la Borsec la Capu Corbului. Eu credeam ca este o alta cale ferata . Acum cred ca pe terasamentul acesteia de la Capu Corbului s-a facut un drum forestier care ajunge la Bilbor.
Sus In jos
andreikiki

Numarul mesajelor : 83
Varsta : 27
Localizare : BRASOV/TRIAJ
Reputatie : 2673
Data de inscriere : 19/11/2009

MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Vin 02 Noi 2012, 00:36

din pacate linia ingusta mai exista la iesire din toplita,trece podu de fier si exact dupa stadion calea nu mai este sau construit garaje pe ea.in padure stiu ca mai e linia.dupa cate am auzit de la bunica mea care sta in apropiere linia sa desfintat pentru ca sa rupt un pod care facea legatura spre padure era un pod si sa rupt de atunci sa dus apa doar cu masina pentru ca nu mai era interes pentru cf
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Astazi la 02:08

Sus In jos

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec
» Calea ferata ingusta Stalpeni - Gamacesti
» Trenuri militare pe calea ferata
» Calea ferată îngustă Covasna - Comandău
» Cale ferată izolatată în estul Județului Mureș?
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-