Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Lucruri pozitive la TFG/TFC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10477
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13493
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Mar Iul 18, 2017 6:11 pm

AeroX a scris:
Am fost uimit sa vad ca la Rosiori Nord automotorul care venea de la Costesti, pe timpul stationarii de vreo ora era igienizat, iar la urcare in noul tren format pentru retur mirosea a curatenie, podeaua era foarte curata, scaunele si perdelele bine intretinute.
Hai sa zicem ca la operatori privati e un lucru normal, specific, dar macar o data pe zi e considerat ceva normal, nu si intre ture de mers, ceea ce e chiar peste asteptari. Smile

Pai simplu TFC angajeaza o femeie de serviciu si gata pe cand la CFR trebuie licitatie pentru contract de curatenie deci multa birocratie
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 716
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2782
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Mar Iul 18, 2017 6:53 pm

Dar si la Pitesti face la fel CFR-ul, pune femeia de serviciu pe Desiro la sosire, abia apoi se retrage la depou, dar femeia face doar curatenie minimala (strange gunoaiele si da un pic cu matura). La TFC in schimb se simtea o curatenie mai adevarata. Nu cred ca trebuie licitatie sa dea si cu niste detergent si apa.
Unele Desiro mai au norocul sa fie curatate in Grivita, dar sunt altele (mai ales cele de 70 locuri) care de ani de zile n-au mai vazut o salubrizare.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 22
Reputatie : 4247
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lun Oct 23, 2017 10:13 pm

Ce-nseamnă să vrei să faci ceva bine și să tragi tare pe partea asta a comunicării cu publicul și a serviciilor online. Timpul limită de achiziție a fost redus la 2 ore înaintea plecării trenului din stația de formare.

Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10477
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13493
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Lun Oct 23, 2017 10:32 pm

Eu sunt dezgustat de managementul si marketingul de doi lei de la CFR Calatori au trecut doi ani si totul e la fel
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 716
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2782
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Mar Oct 24, 2017 5:17 am

E totusi ceva ca anul asta au redus si cei de la CFR anticipatia minima la bilete online de la 12 ore la 6 ore.
Ar putea face CFR multe schimbari in bine fara investitii aberante, pana si in privinta acelei mizerii de website. Banuiesc ca multi le-am tot scris. Le pasa de anumite lucruri numai selectiv asa ori cand se impute treaba prea rau.
Departamentul IT de la CFR Calatori e clar de toata jena.
Adica de ce TFC face ID-uri de student ca la cardurile TrenPlus de la CFR? De ce la ei se poate si la CFR nu? Mai ales ca folosesc tot xSell! Ne aburesc intruna cu un registru. Pai a trecut aproape un an. O sa astepte dupa panarama aia mult si bine, ori de fapt, nu le pasa, vor sa-si chinuie casierele prin gari.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14033
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16447
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Mar Oct 24, 2017 8:45 am

mielutu zburator a scris:
Ce-nseamnă să vrei să faci ceva bine și să tragi tare pe partea asta a comunicării cu publicul și a serviciilor online. Timpul limită de achiziție a fost redus la 2 ore înaintea plecării trenului din stația de formare.
Ar putea să reducă termenul ăsta și la 2 minute dacă vor. Verificarea oricum se face electronic. Pe când la CFR Călători vine nașul cu tabelul nominal... asta înseamnă că trebuie un timp în care să fie tipărită și distribuită acea listă. Asta înseamnă că stația de formare trebuie să aibă internet, electricitate, imprimantă, toner și hârtie.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4893
Reputatie : 6264
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   Mar Oct 24, 2017 9:34 am

Am fost zilele trecute in Italia.
Am circulat cu Trenord, nasul nici nu prea a venit insa cind vine are o imprimanta mica asa ca la Regiotrans si iti da bilet daca nu ai luat din gara sau de la automat.Are si un fel de cititor de card pentru cei cu abonamente. Nu am vazut cum face cu cei care au biletele pe telefon.

Am circulat cu regio veloce cu Trenitalia si nasul avea o tableta mai mare cu care scana codul QR inclusiv de pe telefoanele mobile.
Totul e redus la esente, nu am vazut ciocanari care sa ghibiteze, sa fluiere dupa gagici, nu am vazut IDM.
Am vazut insa bariere la toate trecerile, megafoane si anunturi in toate statiile inclusiv in cele unde cladirile sint inchise, chiar si acolo au o incapere unde se poate astepta trenul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucruri pozitive la TFG/TFC   

Sus In jos

Lucruri pozitive la TFG/TFC

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Lucruri pozitive(+) la Regiotrans
» Lucruri pozitive (+) la Softrans
» Lucruri pozitive la TFG/TFC
» Lucruri negative (-) la Softrans
Pagina 6 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-