Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
AeroX

Numarul mesajelor : 237
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1922
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 01:10

Lasati-o balta! E ca si cand ai fi frustrat ca nu baga 21-47 pe trenuri IC! E ca si cand ai vrea procesor i3 pe aceeasi placa de baza ce nu sustine decat un 486. V-am spus. E altceva pe langa gara din Curtea de Arges, care nu ar trebui in veci demolata, decat de natura la vreun cutremur, naiba stie daca nu tine, chiar e o constructie deosebita, dar gara din Pitesti? Pitesteni mai mult ca sigur nu sunteti majoritatea care carcotiti pe aici, caci daca ati fi pitesteni, poate ati sti mai bine de ce merita demolata actuala gara, iar eu chiar n-am timp sa povestesc toate experientele mele neplacute. Macar spuneti-mi si mie cat de des calatoriti spre Pitesti cu trenul de aveti extrem de mult timp sa admirati gara actuala a orasului de care v-ar parea foarte mult rau ca e ultima ramasa din nu stiu ce epoca? Regret ca eu prefer sa nu raman cu ceasul fixat cu 130 de ani in urma ca voi si ca prefer sa cred ca stiu sa fac deosebirea intre ceea ce trebuie sa ramana si ce trebuie sa dispara!

Uneori ca sa creezi mai trebuie sa si distrugi. Din pacate, e adevarat!

@adirmvl, ce vina am eu personal ca gara arata in halul asta acum? Eu tind sa cred ca e vina CFR-ului, nu a municipalitatii! Asa ca locuinta mea n-are de-a face cu o gara a orasului. Iar tot CFR-ul vrea gara demolata!

@TVlad, casa ta e gara Pitesti? Nu? Asa ziceam si eu. Sau din punctul tau de vedere e mai frumoasa gara actuala decat restul orasului? Asa o fi. Ma abtin sa mai zic ceva.

Carcotiti pana nu mai puteti! Oricum decizia a fost deja luata!
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12031
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14065
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 01:54

Și la final va ieși o hardughie de termopan, urâtă cu spume, cu n'șpe pasarele pe care nu o să treacă nimeni (la ce trafic feroviar e...). Și o să stea o groază de spațiu nefolosit, după modelele aplicate cu succes la Drobeta, Fetești, Tulcea Oraș (măcar acolo clădirea arată ceva mai bine) și altele.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12472
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15636
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 01:55

Eu unu sunt de acord in totalitate cu AeroX , fiecare lucru este bun pentru perioada lui si nu trebuie sa stam in loc , lumea este in continua schimbare si modernizare . Ce ar fi daca si acum am avea TV cu lampi , masina de epoca sau multe alte vechituri uitate . Cum am spus , si in Austria au fost demolate multe vechituri (gari) si in locul lor au aparut constructii noi moderne si frumoase , exact pentru timpul nostru . Daca ai o gara noua si moderna plus trenuri noi si moderne atragi calatorul , daca ti o gara veche si amarata , ai si trenuri vechi vai mama lor atunci este situatia actuala in care lumea fuge de tren , trebuie sa vedem adevarul la urma urmei si trebuie sa nu mai fim contra modernizarii si evolutiei cel putin eu sustin schimbarea si evolutia . Fiecare are durata lui de viata ! Wink

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 03:12

Gara nu are nicio legătură cu trenurile, sunt companii diferite, iar CFR Călători tot cu 21-47 va veni și în gara mare și modernă. Prea mare pentru traficul din ea. O structură ca cea din Drobeta sau Tulcea, unde 3/4 din clădire va sta nefolosită. Practic, se demolează o gară și așa prea mare ca dimensiuni pentru a se construi una și mai mare...

Dacă tot facem demolări, de ce să nu demolăm și podurile lui Saligny? Că și așa nu se mai circulă pe ele și avem altele care cică sunt mai trainice și mai frumoase (d'aia se merge cu 30 km/h pe ele), că doar nu avem nevoie de vechituri, nu?
Nu mi se pare pre potrivită comparația cu mașinile și televizoarele cu lămpi... mașini vechi încă găsești în trafic (atât mașini de epocă în adevăratul sens al cuvântului, cât și Dacii 1100 sau 1300) și s-au păstrat destule prin muzee și alte colecții, la fel TV-uri cu lămpi găsești la orice muzeu tehnic care se respectă. Cu clădirile e cam greu... mai ales când avem de-a face cu ultima clădire dintr-o vreme de mult apusă, dar care nu a avut norocul să fie proiectată de Elie Radu ca surorile ei de pe linia de Curtea de Argeș. A mai fost unul mai demult care s-a apucat să demoleze ca să ,,modernizeze" orașele (de gări nu prea s-a atins însă)... și a sfârșit ciuruit cu AK-47-le de Crăciun.

AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 12:34

Dr2005 a scris:
Gara nu are nicio legătură cu trenurile, sunt companii diferite, iar CFR Călători tot cu 21-47 va veni și în gara mare și modernă.
Si apoi te cam contrazici mai jos. Pai tocmai, ca n-are legatura! Este evident doar si din niste poze ca gara noua din Pitesti nu prea a fost gandita pentru traficul feroviar, ci ca pasaj ca sa treaca lumea(nu neaparat calatori) prin ea. Tocmai de-aia va fi si pe post de mini-mall. Gara asta a fost gandita ca o conexiune intre cartierul T.Vladimirescu si Bd-ul Republicii. Iar eu asta ador cel mai mult la noua cladire, caci m-am saturat sa traversez calea ferata! Nu utilizez pasarelele alea doua pentru ca sunt prea departe de mine. La 5 dimineata daca vreau sa iau prima Sageata spre Bucuresti crezi ca am timp si chef sa ocolesc pentru a folosi o pasarela? Dar poate peste zeci de ani vor trece si trenuri de mare viteza sau se va rezolva tronsonul Ramnicu Valcea-Valcele. Repet:zeci de ani, dar asta nu inseamna ca niciodata. In mare parte noua cladire va aduce doar avantaje(locuri de munca in primul rand; iar Pitesti nu e Drobeta Turnu Severin si cand zic asta nu ma refer doar la numarul de trenuri ce trece prin gara, cu toate ca e dublu la Pitesti), iar faptul ca se va pastra o macheta cu vechea gara tot e ceva decat nimic!
Nu avea niciun sens sa pastreze cladirea veche, mai ales ca 100% nu s-ar mai fi bagat bani in ea si nu i s-ar mai fi gasit vreo utilitate(in afara de a servi ca o casa pentru aurolaci, ceea ce era deja)! Mai ales ca la cum arata din poze noua gara e clar ca nu poti pastra un jeg in fata noii cladiri! Asa ca e mai bine ca vor pune o macheta cu ea in noua gara! Era culmea! Sa existe un cotor de mar putrezit pe langa un fruct exotic proaspat! Cam asa ar fi fost peisajul. Pana la urma scopul principal e pur estetic cu aceste gari, mai ales in marile orase(resedintele de judet)!
Cat despre material rulant, da! Asa e! Poate vor mai trece Regio de Piatra Olt cu 21-47 o vreme si prin gara noua, dar cu timpul scapa CFR Calatori de ele. Nu le poti face pe toate dintr-un foc! Oricum target-ul ar fi calatorii pentru IR! Rabdare! Ori dam inainte, ori dam inapoi sau stam pe loc! Si nu inteleg de ce gara noua vi se pare urata. Pe langa gara veche arata ca un tren Maglev pe langa o locomotiva diesel clasa 60 de pe care s-a spalat vopseaua. Ori pentru unii dintre voi un oras frumos trebuie sa fie plin de cladiri vechi si "demolabile".
Si lucrul asta nu-l poti nega: un aspect modern al unei cladiri, mai ales al unei gari, da alta impresie unui potential calator! Asta nu inseamna ca dupa ce va fi finalizata lucrarea va creste exponential numarul de calatori, dar cu siguranta va atrage noi calatori. Oricum cei mai multi se lasa pacaliti pana si de Sageata Albastra(automotor Desiro). Astia care inca n-au apucat sa calatoreasca cu ea, majoritatea lor, au inca impresia ca e un TGV al Romaniei Laughing nu ca intre Chitila si Titu la intoarcere n-ar circula la fel de lent ca orice alt tren. De fapt, mai grav, chiar CFR-ul insusi crede ca Sageata inca e un tren smecher. O fi fost simbolul modernizarii la ei, dar nu tine pentru totdeauna. Deja pica prea des una cate una. Dar asta e deja alta discutie.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 14:10

AeroX a scris:
Nu utilizez pasarelele alea doua pentru ca sunt prea departe de mine. La 5 dimineata daca vreau sa iau prima Sageata spre Bucuresti crezi ca am timp si chef sa ocolesc pentru a folosi o pasarela?
Asta e lenea tradițională românească... nu trec pe pasarele că sunt prea departe... dacă eram în Austria și ți se ardea o amendă de 100 de euro pentru fiecare traversare a pasarelelor, să vezi cum le foloseai zi de zi. Revenind la traversare, am trecut de multe ori prin zona aia... tot poporu' sărea liniile pe unde apuca, ba chiar într-o vreme am luat-o prin depou și am ieșit prin spate, printr-o gaur în gard, fără să mă întrebe nimeni nimic Smile)

Sunt gata să pun pariu pe cât vrei că noua gară, când va fi gata, în afară de ,,funcționalitatea" suplimentară de a scurta cu 100m distanța până la pasarelă, nu o să atragă niciun călător în plus la trenuri. Dar, probabil, nu va mai fi casă pentru aurolaci pentru că, nefiind gară de tranzit, nu va avea sală de așteptare sau măcar bănci la peron, după modelul aplicat deja la Sibiu sau Sighișoara.

E o metodă larg folosită în România... să discreditezi o zonă ca să poți să o razi cu buldozerul și apoi să vinzi terenurile la preț de nimic către firmele prietene. Așa s-a făcut în București cu un cartier întreg... au aruncat oamenii în stradă în toiul iernii, au ras tot... și nu au mai făcut nici bulevard, nici parcuri, dar primăria a vândut urgent toate terenurile luate cu japca de la oameni unor dezvoltatori imobiliari care au obținut ce au vrut, adică ridicarea nivelului de înălțime în zonă (că înainte nu puteau să facă blocuri de 20 de etaje lângă case cu 2 etaje... dar acum casele au dispărut). În cazul gării Pitești, se face același lucru, dar la o scară mai mică, adică cineva o să fie fericit să concesioneze pe nimic niște spații comerciale, pe care le va închiria de 10 ori mai scump.

Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8035
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 14:29

Dr2005, metoda asta e folosita peste tot, nu doar la noi. Lucrarea mea de licenta are la baza procesul de gentrificare. Te iei cu mainile de cap cand vezi ce mizerii se fac in felul asta. Un bun exemplu in acest sens e si Parcul Feroviarilor din Cluj (ca tot suntem pe un forum dedicat trenurilor), concesionat de Arpy Bacs de la CFR dupa ce a cumparat clubul din deal. Mad Parcul ala era foarte ok, cand era al CFR-ului. A ajuns in asa hal de cand e al lui Arpy ca acum oamenii din zona zic sa se faca orice, numai sa nu mai fie dezastrul de acum. Suna cunoscut? Wink

Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3991
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 15:24

Ca tot a venit vorba,pentru modernizarea garii din Drobeta,s-au investit 5,8 milioane de euro. Cata linie se schimba cu acesti bani ? Cate vagoane se modernizau cu acesti bani ?
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1481
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4527
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 15:46

Karpaty a scris:
Eu unu sunt de acord in totalitate cu AeroX , fiecare lucru este bun pentru perioada lui si nu trebuie sa stam in loc , lumea este in continua schimbare si modernizare . Ce ar fi daca si acum am avea TV cu lampi , masina de epoca sau multe alte vechituri uitate . Cum am spus , si in Austria au fost demolate multe vechituri (gari) si in locul lor au aparut constructii noi moderne si frumoase , exact pentru timpul nostru . Daca ai o gara noua si moderna plus trenuri noi si moderne atragi calatorul , daca ti o gara veche si amarata , ai si trenuri vechi vai mama lor atunci este situatia actuala in care lumea fuge de tren , trebuie sa vedem adevarul la urma urmei si trebuie sa nu mai fim contra modernizarii si evolutiei cel putin eu sustin schimbarea si evolutia . Fiecare are durata lui de viata ! Wink
Pe rationamenetul asta, lumea s-a modernizat, doar tusa Marghioala mai merge cu personalul, pardon regio! Razz Hai sa le luam fraierilor de la U.E banii ca sa trantim un conglomerat de placi cu termopan. Nu stiu de ce nu zici si de castelul Bran, manastirea domneasca din Campulung, si alte monumente din zona, vechituri de cateva secole. Lumeai evoluata mai foloseste si masina proprie, nu merge cu personalul sa miroasa ca o vechitura dupa 3 ore, iar dupa aia sa spuna ca a evoluat. Ce-mi place gandirea asta, pesemne n-ai termopan acasa si nu te saturi sa-l mai admiri la institutiile public
In marile orase europene garile centrale s-au recontionat nu s-au demolat pt. ca toti taranii ajunsi la oras odata cu urbanizarea fortata alui Ceasca viseaza mini-mall-uri intr-o gara de patrimoniu. S-au nu are chef sa urce pe o pasarela, vrea reconstructia garii ca sa ajunga el mai repede la tren.
Sus In jos
AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 18:22

Ce lene, bre?
Va invit sa folositi acele doua pasarele, oricare dintre ele, iar daca veti ajunge la concluzia ca nu merita sa mergeti pe jos o statie de autobuz ca sa ajungeti la gara atunci va astept sa va dau cate 2 pumni in cap! ABAT
Ca sa fie mai clar. Eu traversez pe langa vagonul ala parasit(cautati pozele pe forum) pentru ca e calea cea mai directa. Daca aleg pasarela din stanga si merg pe trotuarul de langa Bd-ul Republicii fac fix o statie de autobuz. Daca aleg a doua pasarela, aia e si mai departe de mine si fac tot o statie(putin mai mult) de autobuz doar ca pe partea cealalta a liniilor de cale ferata si trebuie sa ma mai si intorc inapoi. Cu noua gara suspendata tot voi avea de mers ceva mai la dreapta, dar macar ajung direct in gara si apoi la peron si nu ocolesc degeaba doar din cauza pozitiei garii vechi! Va si vad in momentul de fata deja traversand direct calea ferata in 30 de secunde decat sa traversati pe niste pasarele si va ia si 15 minute pana ajungeti in gara. Ganditi-va si voi! E o diferenta cand ai de prins un tren! E toata lumea din T. Vladimirescu puturoasa si nebuna care traverseaza direct calea ferata sau doar realizeaza ca pasarelele alea sunt prost pozitionate? Atunci de ce a venit ideea unei gari suspendate? Da, astia suntem noi pitestenii, mai putin rationali. Nu stim noi prea multe. Noua gara va fi facuta in asa maniera ca sa aiba unii din alte zone ale tarii ce critica in necunostinta de cauza. Si nici n-o pastram pe cea veche, ca sa fim si mai nebuni. Exact la asta ne-am gandit.
Am timp sa joc 10 niveluri de Angry Birds pe telefon pana ma calca un tren in gara Pitesti pentru ca as traversa neregulamentar. Sau daca va place mai mult cum suna: Am timp de facut o activitate in MSTS pe Wallachia sau Arad-Timisoara. Laughing Dar continuati fratilor sa carcotiti! Nu va opreste nimeni. Vedem in 2014 daca previziunile voastre se vor adeveri. Un lucru e cert. Orice se va intampla, eu tot astept noua gara asa cum un copil mic isi asteapta cadoul de Craciun! Am inghetat ani de zile in cocina aia asteptand un alt frigider pe sine numit popular Sageata Albastra. Si cand va vad ca aparati un exceptional de primitiv monument de arhitectura(pentru ziua de astazi la ce a mai ramas din el) de parca e casa voastra n-am cum sa nu ma gandesc ca ori nu ma pot atasa eu de vechituri, ori detestati voi tot ce inseamna modern.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 18:43

AeroX mai usor cu "pumnii in cap" ai grija la limbaj
Pana la urma suntem o tara democratica si mai avem inca dreptul sa ne exprimam opiniile liberi
Sus In jos
AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 18:56

adrian78 a scris:

Pana la urma suntem o tara democratica si mai avem inca dreptul sa ne exprimam opiniile liberi

Am interzis eu cuiva sa nu vorbeasca? Mai bine arunca o privire si peste comentariile celorlalti care scapa jigniri subtile la adresa mea si nu numai, mai mult sau mai putin intentionat, dar i-am ignorat. Faptul ca am promis eu 2 pumni in cap nu trebuie s-o iei de buna. Incearca sa analizezi mai bine contextul. E un fel de a spune virtual ca nu ai dreptate si ca vorbesti in necunostinta de cauza. Ca sa nu mai zic ca unii abereaza de-a binelea pe aici, fara suparare! Se apuca X-ulescu Y-grec sa faca aluzie la castelul Bran, de parca gara veche a Pitestiului intra in aceeasi categorie! Plus ca de-a lungul timpului au scapat pe acest forum(alte sectiuni) adevarate insulte. Aici suntem departe de asa ceva, iar in ceea ce ma priveste pe mine, voi sta cat mai departe de asa ceva.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2028
Reputatie : 4660
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 18:58

Ca sa ma fac mai bine inteles:
1. eu nu am spus sa nu se construiasca noua gara;
2. daca voi spuneti ca a fost gindita pentru o traversare mai usoara, sint de acord. Nu am stiut dar daca va face trecerea mai comoda si in siguranta, cu atit mai bine;
3. ca noua gara e urita si se face din sticla si metal e doar o chestiune de gust.
4. in mod evident vechea gara nu putea ramine acolo in starea de mizerie

Ceea ce nu mi se pare insa normal este ca gara veche sa nu fie inglobata cumva in noul proiect. Sint sigur ca se puteau gasi solutii pentru consolidare/renovare/modificare pentru a fi toata lumea multumita.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 20:16

AeroX nu m-am referit la faptul ca ai fi interzis la cineva sa isi spuna opinia ci vorbeam in alt context ca fiecare isi exprima parerea in legatura cu noua gara si vechea gara!!

Sa imi exprim si eu un punct de vedere sunt de acord ca noua gara se va integra mai bine in decorul secolului 21 cu mici amendamente constructia garii sa fie folosita integral adica spatii inchiriate sala de asteptare nu sa fie o piramida goale pe dinauntru si banii aruncatii pe o megaconstructie doar pentru a umple banii unui constructor prieten bun de genul gara Severin..
Cat despre vechea gara poate sa ramana sa fie amenajata un muzeu se gaseste ceva sunt atatea chestii inutile la CFR gen magazii depozite care nu sunt darmate si inca mai sunt in picioare
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3991
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 25 Noi 2012, 21:07

AeroX a scris:
adrian78 a scris:

Am interzis eu cuiva sa nu vorbeasca? Mai bine arunca o privire si peste comentariile celorlalti care scapa jigniri subtile la adresa mea si nu numai, mai mult sau mai putin intentionat, dar i-am ignorat..

Una e sa scapi jigniri subtile ( iti trebuie si ceva cap pentru asta) si alta e sa te crezi mare smardoi pe un forum. Tempereaza-ti te rog atitudinea,si incearca sa te integrezi in limbajul adecvat,deoarece nu demonstrezi nimanui cat esti mare si tare din fata tastaturii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Astazi la 23:51

Sus In jos

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
Pagina 5 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-