Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Urmatorul
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2030
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4665
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 10, 2012 10:46 pm

MariusM a scris:
Cu siguranță, fațada aia șmecheră din prima poză va fi pe latura din Bd. Republicii; altfel nu prea are cum! Spre cartier, însă, ar putea fi vorba de desființarea str. Gării până în zona "pasarelei noi"(probabil desființată pe viitor) și de realizarea unei piațete în zona menționată de tine.
Da dar intre fundatiile noi si peronul ce se contureaza acum e loc de o singura linie. Peronul are o groapa maricica pentru fundatie - probabil pentru o scara - ceea ce seamana mai mult cu partea cu "fatada smechera" Smile Or fi schimbat proiectul, cine stie.
Chiar, ar trebui sa fie pe undeva si un site oficial al lucrarii; am auzit ca investitiile astea cu fonduri UE trebuie sa fie prezentate publicului pe internet, cu proiect, evolutia lucrarii, etc. (cum e de exemplu cazul noului pod de la Calafat).
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum Noi 18, 2012 9:14 pm

A aparut o poza destul de clara pe alt forum:

http://img703.imageshack.us/img703/4372/11181205.jpg

Intre peron si noul corp de cladire vor fi 3 linii dar doua din ele nu vor avea peron (fiind probabil destinate tranzitului de marfa).
Asa ca proiectul pe care l-am prezentat pare sa fie chiar cel care se va realiza iar fatada aceea mai deosebita va fi intr-adevar la "strada principala", in locul actualei gari.
Sus In jos
AeroX

Numarul mesajelor : 237
Reputatie : 1925
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lun Noi 19, 2012 11:38 am

Am observat recent ca noua linie a fost prinsa si cu dispozitive contra fugirii sinelor.
Un fel de cleme...ca liniile de pe directia Bucuresti Nord-Chitila-Ploiesti...ca exemplu, ca n-am facut poze. Am gasit ceva pe Google.

Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Lun Noi 19, 2012 2:32 pm

Aia e o prindere elastică. Nu prea îi văd rostul la o linie de 30 km/h.

MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1858
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Reputatie : 5065
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Joi Noi 22, 2012 12:00 pm

Un set de poze făcut ieri:

Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2310
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4410
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Joi Noi 22, 2012 11:10 pm

Se va conserva vechea gara? Poate totusi nu se va darama.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1858
Varsta : 28
Localizare : Pitesti
Reputatie : 5065
Data de inscriere : 27/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin Noi 23, 2012 3:44 pm

razvan - trenuri a scris:
Se va conserva vechea gara? Poate totusi nu se va darama.

Mă tem că nu. După cum poate ai mai fi citit mesajele și poate ai văzut pozele cu proiectul, vechea clădire nu va mai fi conservată!
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 12:09 am

Ce rost are sa pastreze vechitura cand se face alta gara noua , moderna si frumoasa , o gara normala pentru zilele de astazi , cea veche este depasita deci gata , e vremea alteia , mi se pare normal sa o rada de pe fata pamantului .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 3:46 pm

Chiar, ce rost are să se păstreze una din puținele stații de la 1869 care a supraviețuit până azi? Dă-o-n mă-sa, să facem un mall de termopane, să-l concesionăm pe 2 lei unei firme de casă și ăia să închirieze birouri și spații comerciale la suprapreț, după cum se face la metroul bucureștean.

AeroX

Numarul mesajelor : 237
Reputatie : 1925
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 6:18 pm

A supravietuit ea, dar uitati in ce hal arata! :shock:
Am trecut ani de zile cu mare scarba prin ea. Plina de aurolaci care sa te fure si caini care sa te latre, sa te muste. Nici n-apuci sa-ti cumperi bilet.
Cum sa nu se orienteze pitestenii la cosciugele pe roti numai din atat? Eu, ca student, pana n-am experimentat un accident cu taranii aia mafioti de la microbuze(maxi-taxi) prin Bucuresti(Militari) nici nu indrazneam sa vin la tren, tocmai din acest motiv. Gara asta jegoasa ma tinea departe. O gara veche si neingrijita. Un adevarat cotet pentru caini!
Singurul lucru de care imi pare rau e ca aurolacii isi vor gasi hotel in noua gara, deci din punctul asta de vedere, era buna sa ramana si vechea gara pentru ei, mai ales ca era ultima ei utilitate. Altfel, nu intereseaza pe nimeni ca are gara nu stiu ce istorie, cel putin cea din Pitesti, ca vezi domne, a fost primele gari construite in Romania. Daca iei 10 pitesteni de pe strada si ii intrebi ce parere au ca gara actuala va fi demolata si ca se pregateste una noua prin care pot traversa calea ferata...cred ca 9/10 cel putin, eventual cu virgula Very Happy vor spune ca abia asteapta noua gara si in niciun caz nu vor avea resentimente fata de demolarea garii vechi, la fel cum nici eu nu am.
Una e sa te apuci sa demolezi o gara splendida ca cea din Curtea de Arges, alta e sa demolezi gara mizerabila(si parca urata dintotdeauna) a unui oras ce e de mult timp pe calea modernizarii, lucru devenit amprenta pentru Pitesti, anume mascarea istoriei si orientarea spre un oras cochet, occidental. Nu se mai poate intoarce de pe drumul asta. In plus, stim cu totii ca gara asta noua a avut de la bun inceput un scop estetic, ca de altfel, cam toate garile noi din tara.
Ah, oricum am citit undeva ca in noua gara va exista intr-un hol central sau cam asa ceva o macheta cu vechea gara pentru nostalgici.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3834
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 7:48 pm

Vorba aia, peste 30 de ani poate pe-aici vor trece si trenuri de mare viteza (exact ca in desen Wink) ar arata ca nuca in perete gara asta veche . Si eu sunt pentru demolare acolo unde aspectul arhitectural lasa de dorit, macar acum cand sunt bani veniti exact pentru asa ceva.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8038
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 9:04 pm

Deci pe tine te deranjeaza starea in care a ajuns gara. Pai e ca si cum te-ai muta in chirie, s-ar face mizerie si in loc sa faci curat te-ai muta in alt loc, ca deh, e mizerie. A, daca nu mai corespunde necesitatilor actuale as intelege, dar sa o darami pentru ca nu ai fost in stare sa o mentii in conditii bune...
Cat despre parerea sau cunostintele oamenilor intr-o situatie ca asta... conteaza?
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 9:36 pm

Si in Austruia cand au modernizat unele gari pe cele vechi le-au ras de pe fata pamantului si au construit altele noi moderne din sticla care sa corespunda cu cerintele actuale si un design corespunzator . Nu inteleg de ce trebuie sa fim impotriva noului , a modernizarii , a evolutiei , in fond gara Pitesti este o cladire veche si urata , exact cum a spus si AeroX , alta era treaba daca darama cladirea garii Curtea de Arges care e monument istoric si are o frumusete aparte dar la Pitesti care ar fi motivul sa pastreze o vechitura urata ?

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6143
Reputatie : 8038
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 9:49 pm

Ca nu e stralucita cladirea garii din Pitesti e o chestie. Eu ma refeream la alta treaba, anume la anumite caracterisitici ale procesului de gentrificare, manifestate si in cazul asta. (Acest proces presupune lasarea unei zone, cladiri, etc. sa se degradeze pentru ca pretul sa ii scada sau pentru ca cetatenilor sa nu le mai pese ce se face acolo, doar sa se scape de jegul in care se scalda respectivul loc. Nu intru in detalii, daca vreti sa aflati mai mult puteti cauta despre asta pe net.) Ce sustineam eu in mesajul de mai sus e ca nu mi se pare in regula sa darami o cladire doar pentru ca nu a fost intretinuta, ca a ajuns plina de caini, buda publica, etc.
Iar daca argumentul e prezenta boschetarilor in actuala cladire, de ce intr-o cladire noua nu ii poti lasa pe boschetari sa intre, in timp ce in cea veche ii lasi?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam Noi 24, 2012 10:15 pm

AeroX a scris:
A supravietuit ea, dar uitati in ce hal arata! :shock:
Daca iei 10 pitesteni de pe strada si ii intrebi ce parere au ca gara actuala va fi demolata si ca se pregateste una noua prin care pot traversa calea ferata...cred ca 9/10 cel putin, eventual cu virgula Very Happy vor spune ca abia asteapta noua gara si in niciun caz nu vor avea resentimente fata de demolarea garii vechi

Sint total de acord, avind in vedere halul in care arata constructiile noi din metropola Pitesti. Eu credeam ca nu se poate cladi ceva mai urit decit blocurile comuniste dar se pare ca m-am inselat; influenta orientala si ex-sovietica se face din plin simtita, imobilele moderne din oras nu arata deloc occidental ci mai degraba parasutate din Egipt, Palestina sau Tadjikistan. Dar cetatenilor le place si se mindresc cu asta. Vox populi, vox Dei...
Si nu pot sa inteleg de ce atit de multi oameni fac urmatoarea judecata: "e o mizerie de nedescris acolo, aurolaci, cersetori, etc deci cutare imobil/cartier trebuie demolat!". De cind solutia pentru curatenie e demolarea? Ei acasa tot asa fac, isi distrug casa cind se face mizerie?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Astazi la 7:44 am

Sus In jos

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
Pagina 4 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-