Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
AeroX

Numarul mesajelor : 237
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1928
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Mar 17 Mai 2016, 19:17

Maine la ora 10:00 se deschide gara pentru calatori. Smile
Dupa atata amar de vreme.

Sursa: https://www.facebook.com/sectiaL1Pitesti/?fref=ts
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2422
Varsta : 21
Reputatie : 3321
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Mar 17 Mai 2016, 22:18

Cât au întârziat lucrările față de data originală anunțată?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9225
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11866
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Mar 17 Mai 2016, 22:49

marți, 22 septembrie 2015
Termenul de finalizare s-a prelungit
Gara din Pitești, gata la sfîrșitul anului

Gara din Pitești prinde contur. Termenul de finalizare a lucrărilor însă a fost prelungit din nou pînă la sfîrșitul anului în curs, deși inițial intervalul prevăzut pentru execuția lucrării era iulie 2011 - februarie 2014. Valoarea totală a proiectului e de 65.325.656,93 lei.
Sus In jos
AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Mar 17 Mai 2016, 23:14

Pai primul termen de finalizare era februarie 2014. Unul stabilit in mod fantezist. Le-au intrat banii de la UE greu, diverse dificultati din categoria "socotelile de acasa nu se potrivesc cu alea din targ", nici vremea n-a tinut cu ei prin 2014, plouand foarte mult.
A fost si de amploare lucrarea, asta e.
Deci treburile au demarat efectiv in primavara anului 2012. Nu le ajungeau oricum 2 ani cu sau fara diverse bete in roate. Asa ca au mai intarziat inca 2. Very Happy
A mai fost setat apoi un termen si a fost depasit si ala.
Pacat ca au ramas macazurile alea de pe vremea lui Carol. Cica n-ar fi fost si asta parte din proiect. Va reveni CFR SA / Infra in anii urmatori si pentru asta, ca parte din alt program de modernizare. Cel putin asa au zis.

Ca tot ziceam de lucruri fanteziste ia sa ne hlizim putin la articole bune de 1 aprilie sau premergatoare alegerilor locale de luna viitoare.
http://adevarul.ro/locale/pitesti/pitestiul-mai-mare-nod-feroviar-intr-un-viitor-megaproiect-cale-ferata-1_57332fd55ab6550cb8d6835b/index.html
Deci din toata Romania fix pe la Pitesti va trece un mega tren de mare viteza. Uite asa: acc
Ce omulet fara simtul ridicolului. No
Sus In jos
AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Joi 19 Mai 2016, 20:14

O mica prezentare:
Sus In jos
AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 20 Mai 2016, 12:30

Am gasit si prezentarea proiectului SF (pentru Romania clar ar fi):

Curierul Zilei a scris:

Privații străini vor cale ferată de mare viteză

Cîțiva investitori privați străini au un proiect de mare anvergură: realizarea unei căi ferate duble, care să facă legătura dintre portul din apropierea orașului Feres din Grecia pînă la Wisla în Polonia. Acest proiect ambițios, cu capital privat, a fost demarat de un bulgar, care a reușit să atragă și companii diun China și Turcia. Despre acest proiect, ce pare în primă fază unul SF, a vorbit, ieri, în cadrul conferinței de presă a Consiliului Județean, președintele Florin Tecău.  

În acest proiect care vizează construirea unei linii de cale ferată dublă de mare viteză din Grecia pînă în Polonia, Piteștiul va fi un mare nod privat de cale ferată. Primii pași în acest proiect s-au făcut. Grupul chinez de transport maritim Cosco a achiziționat, la începutul lunii aprilie, cel mai mare port al Greciei, Pireu, cu 368,5 milioane de euro. Acest pas vine în cadrul proiectului de anvergură de realizare a căii ferate de mare viteză, între Marile Baltică și Egee. Proiectul este intitulat Aegean sea to Baltic sea Connection and Danube river („ABC+De“). Se propun soluții fezabile pentru modernizarea transportului feroviar de călători și mărfuri între regiunile Mării Egee, Mării Marmara, Mediteranei de est și regiunii Marii Baltice. Această nouă linie de cale ferată de mare viteza, „South-North Stream“, urmează să lege noile porturi „Feres“ și „Wisla“ și va permite circulația trenurilor grele de marfă cu viteză maximă de 160 km/h, iar cele pentru călători cu viteza maximă de 360 km/h. „Este vorba despre un proiect de 30 de miliarde de euro. Cel mai mare nod al căii ferate va fi la Pitești. De aici vor fi ramificații spre Constanța, Sibiu (prin tunele montane) și Brașov. Linia va fi privată în întregime. Lungimea unui tren de marfă va fi de 2 km, iar trenurile de călători vor putea transporta circa 1.600 de persoane odată. Trenurile vor fi automatizate complet, fără mecanici. Discuțiile la noi au început cu ceva vreme în urmă. Urmează discuții la nivel guvernamental“, a spus Tecău, explicînd că la discuțiile de la CJ au participat și reprezentanții Dacia. Dacă totul va decurge în termene normale și la noi în România, acest proiect ar putea fi gata și în trei ani, asta avînd în vedere că vorbim de societăți private. Din informațiile prezentate de Tecău, odată făcută această cale ferată de la Istanbul la Berlin, drumul va fi de 6 ore, iar costurile biletelor vor fi mai ridicate decît cele din prezent pe calea ferată, însă mai mici ca cele de avion

Aegean sea to Baltic sea Connection and Danube river
http://railwaypro.com/forum-infrastructure/presentations/markov.pdf

Mda, din ce vad eu in prezentare, in mod ironic ar mai fi o gara de est si alta de nord. Mai trece si prin Sibiu (paralel cu autostrada), apoi pe langa Cluj oarecum ... si legatura directa spre Nord si Vest. Nebunie! Proiectul dateaza de prin februarie, dar vin alegerile la inceputul lunii viitoare, deci sunt curios cat de des se va mai auzi de acest proiect fantezist.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 20 Mai 2016, 12:42

Stai, ce? 369 de milioane de coco pentru Portul Pireu? Doar atat?! Pai One Trade Center, ridicat pe locul WTC a costat de 10 (zece) ori mai mult. Daca e adevarat l-au luat pe 3 lei, mai ales ca stiu ce scoruri sint in imobiliarele din State.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2364
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4718
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 20 Mai 2016, 13:14

Dar ca sa revenim la lucruri mai realista.

Intradevar, frumoasa noua gara a Pitestiului, insa ar fi si mai frumos daca s-ar investi si in reparatia si reabilitarea intregii linii 901, ca sa se poata circula pe intreaga distanta Bucuresti- Pitesti- Piatra olt- Craiova cu 100 sau 120 km/h (cel putin de la Chitila la Golesti, daca infrastructura liniei ar fi readusa la parametri din 1990, tinand cont ca este linie relativ dreapta, fara mari rampe sau curbe, cred ca s-ar putea merge cu 120 km/h).

Si tronsonul Piatra-Olt -- Craiova, pe care se circula la cale libera iar instalatiile din statii sunt de tip SBW, ar trebui echipat cu BLA si statiile cu instalatii CED.

Si tot legat de semnalizari- când s-a construit noua cladire a statiei Pitesti, au fost prevazute si subtraversarile (adica au fost montate in pamant tuburile de protectie), pentru cabluri SCB, in eventualitatea unei viitoare echipari cu instalatie CED a statiei Pitesti ?
Daca nu s-a realizat acest lucru- sa vedeti ce bucurie a sa fie când a sa trebuiasca facute subtraversari a liniilor, sparte peroanele, etc, pentru un eventual viitor montaj a cablurilor SCB a unei viitoare instalatii CED!
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3837
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 20 Mai 2016, 13:45

Am citit multe bombe electorale dar niciuna nu o intrece pe asta:

http://adevarul.ro/locale/pitesti/pitestiul-mai-mare-nod-feroviar-intr-un-viitor-megaproiect-cale-ferata-1_57332fd55ab6550cb8d6835b/index.html

Drept dovada ca ala nu are habar de calea ferata, trenurile de mare viteza de marfa exista doar in visele umede ale unui bulgar si a unor chinezi.
Sus In jos
AeroX

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 20 Mai 2016, 14:16

Desi este o bomba electorala vezi ca am postat inca cateva detalii mai sus.
Si nu se spune ca va exista tren de mare viteza de marfa, ci de calatori. Alea de marfa vor circula cu maxim 160 km/h.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 20 Mai 2016, 14:54

AeroX a scris:
Si nu se spune ca va exista tren de mare viteza de marfa, ci de calatori. Alea de marfa vor circula cu maxim 160 km/h.

Nici în Germania nu mai circulă cu 160 km/h
Eu zic ca e nevoie de o linie nouă Pitesti-Ionesti 201 fără ocolul din Piatra Olt da nu știu dacă acceptă unii care țin în bate transportul auto
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2312
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4415
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam 21 Mai 2016, 01:03

Adrian78 a scris:
AeroX a scris:

Eu zic ca e nevoie de o linie nouă Pitesti-Ionesti 201 fără ocolul din Piatra Olt da nu știu dacă acceptă unii care țin în bate transportul auto

Nu se construiesc alte linii mai importante...

Cine sa mai ofere bani si pentru asta? Bugetul ministerului este limitat.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3680
Reputatie : 4672
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Sam 21 Mai 2016, 11:50

Unde era articolul ala cu studiu de traseu prin Ionesti ca nu il gasesc deloc? nu stiu cum sa mai dau de el.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 22 Mai 2016, 15:22

razvan - trenuri a scris:
Adrian78 a scris:
AeroX a scris:

Nu se construiesc alte linii mai importante...

Cine sa mai ofere bani si pentru asta? Bugetul ministerului este limitat.

Cum limitat anul trecut au rămas fonduri europene de 3 mld de euro
Dantm nu știu era un articol mai vechi
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 22 Mai 2016, 15:41

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Astazi la 23:16

Sus In jos

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
Pagina 23 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-