Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12534
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15704
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 03:14

Tot ce trebuie, gresie, faianta, parchet, mocheta, covoare noi si moderne, termopane, instalatii sanitare moderne, mobila cat mai noua posobil, AC, TV led, etc, dar nu la apartament ma refeream ci la gara.
In casa fiecare face sau nu face in functie de cat e de zgarcit sau nu, sau ce pretentii are de la viata lui, sunt oameni care se respecta si au aparatura moderna de ultima generatie si sunt oameni care prefera banii la saltea si au mobila de acum 70 de ani dar la o gara situatia se schimba, calatorilor trebuie sa le oferi tot ce nou posibil si conditii cat mai civilizate.
In fine, ma opresc aici ca oricum cu tine nu o scoate nimeni la capat.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12082
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14122
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 03:51

Karpaty a scris:
Tot ce trebuie, gresie, faianta, parchet, mocheta, covoare noi si moderne, termopane, instalatii sanitare moderne, mobila cat mai noua posobil, AC, TV led, etc, dar nu la apartament ma refeream ci la gara.
Cât de nouă? Schimbată o dată pe lună? Tu ai auzit de mobilă stil, de exemplu? Sau de mobilă din lemn masiv? Când ți-ai schimbat tu tot mobilierul ultima dată? Că mobila de acum e de o calitate execrabilă, am luat anul trecut un pat... și nu e nicidecum așa solid ca cel vechi, plus că e din PAL și alte chestii, pe când cel vechi era în mare parte din lemn.

La covoare am renunțat, adună praf inutil, am luat unele mai mici. Sanitarele sunt moderne, gresie și faianță este, termopane avem, aer condiționat este, da' TVul e doar LCD... deci stau într-un apartament din Epoca de Piatră, că n-am TV cu LED și canapeaua e din 2000. Da' cu banii mei pot să fac ce vreau, nu ?

Citat :
la o gara situatia se schimba, calatorilor trebuie sa le oferi tot ce nou posibil si conditii cat mai civilizate

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 04:07

Nu e mai bine sa termini cu contrazicerea la infinit ca am facut destul off topic. Aici se discuta despre gara Pitesti, am inteles ca iubesti vechiturile, se pare ca nu s-a tinut cont de tine si s-a tinut cont de nevoile cetatenilor, s-a daramat maghernita, am scapat de vechitura, avem o gara noua si moderna, asta e. Sa ne traiasca si sa ne ofere conditiile necesare pentru care a fost construita.

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12082
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14122
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 15:16

S-a dărâmat un monument istoric și s-a construit o conservă din fier și termopan. Care conservă o să stea goală, după modelul Fetești. Mi-ar plăcea să nu am dreptate, chiar dacă știu - și știți și voi - că am dreptate... mai vorbim peste câțiva ani.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 16:08

Conserva, ne-conserva, asta e, maghernita era veche si urata plus ca nu atragea cu ABSOLUT nimic publicul calator, in schimb gara noua e mare si moderna, e frumoasa si atrage publicul calator.
Asta conteaza, sa fie atractiva sa ajute populatia prin serviciile oferite, nu incalzeste pe nimeni ca este o gara din 1900 toamna plina de igrasie si urata cu spume, iar la servicii e praf si pulbere.
Si tu spuneai intr-un mesaj, "istoria nu tine de foame", foarte bine, daca nu tine de foame si e egala cu 0, atunci sa pasim spre viitor cu lucruri noi si moderne, nu sa traim in trecut.

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 03 Ian 2016, 17:00

02.01.2016

595423
Sus In jos
didinul

Numarul mesajelor : 770
Reputatie : 3463
Data de inscriere : 31/08/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 03 Ian 2016, 17:13

Să nu-mi spui că din Tecuci ai ajuns pe la Pitești, via Vatra Dornei!!!!
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 03 Ian 2016, 17:20

didinul a scris:
Să nu-mi spui că din Tecuci ai ajuns pe la Pitești, via Vatra Dornei!!!!

Ai vazut ca sti!

A fost asa: Bucuresti-Marasesti-Tecuci-Iasi-Timisoara-Resita-Craiova-Pitesti-Campulung-Fieni-Bucuresti.

595423
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7194
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 03 Ian 2016, 19:37

Daaa, si cu multe peripeții Very Happy
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 03 Ian 2016, 20:42

Vitosa a scris:
Daaa, si cu multe peripeții  Very Happy

Daca nu ar fi nu simti ca traiesti. In plus pentru ce merg eu cu trenul, nu ca sa vedem adevarul din teren si sa vorbim despre lucruri adevarate nu din birou de la calculator din fata unor hartii care sunt egale cu 0, terenul spune tot, sa te alfii in mijlocul problemelor sa le vezi cu ochii tai, doar asa cunosti adevarul nu cum face cineva din birou stie el ce se intampla la Satu Mare. Praf, egal cu 0.

595423
Sus In jos
Luca tgv

Numarul mesajelor : 234
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1155
Data de inscriere : 06/06/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Joi 04 Feb 2016, 20:53

Gara este gata, cu excepția detaliilor de genul panoului cu Mersul Trenurilor, afișaje, aparate etc. structura parea azi gata. Nu înțeleg de ce se îneacă ca ------ la mal pe ultima 100 de metri. Acum chiar putea fi deja gata....
Sus In jos
AeroX

Numarul mesajelor : 237
Reputatie : 1928
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Joi 04 Feb 2016, 21:25

Inca n-au bagat curent. Incalzirea, la fel, nu stiu daca e rezolvata. Cica pana la sfarsitul acestei luni (februarie) s-ar da drumul (adica sa se mute casele de bilete).

Totodata, peroanele n-arata prea bine dupa parerea mea. Nu prea par finalizate. Configuratia este asemanatoare cu cea de la Resita Sud. Insa la Pitesti arata cam superficial.
Sus In jos
https://www.youtube.com/channel/UCeOVLRNcR9-4qHrh8nfWilA/videos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Joi 04 Feb 2016, 21:32

AeroX a scris:
Inca n-au bagat curent. Incalzirea, la fel, nu stiu daca e rezolvata. Cica pana la sfarsitul acestei luni (februarie) s-ar da drumul (adica sa se mute casele de bilete)

Doamne ajuta! Mai avem Valcea, Tg Mures, Miercurea Ciuc, Baia Mare, Satu Mare, Deva, Tg Jiu care trebuie urgentat programul de modernizare apoi alte gari care nu sunt resedinta de judet, cum ar fi Simeria, Petrosani, Comanesti, Marasesti, Rosiori N. Roman, Dej, si multe altele. Problema e ca trebuie rezolvata cumva situatia oamenilor fara adapost ca degeaba avem gara noua/moderna daca vin boschetarii si intr-un an o distrug.
Sa nu uitam de Bucuresti Nord, aici trebuie o modernizare mai complexa, cand ploua afara, ploua si in gara chiar daca e acoperita.

595423
Sus In jos
mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2422
Varsta : 21
Reputatie : 3321
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 05 Feb 2016, 00:34

La Galați lucrează de, cred, mai bine de 15 ani și tot nu e gata. Și nici nu va fi prea curând...
Mărășești are nevoie critică de o modernizare radicală, am fost în vara 2015 și am avut de stat, e efectiv jalnică acea gară.
Ca fapt divers, erau foarte mulți călători pe peroanele ei și în sălile de așteptare - Mărășești rămâne un important nod feroviar. Am fost uimit să văd câți oameni coboară din Regiouri acolo, așteptând legăturile spre alte destinații. De ex, trenul de 11 Mărășești - Galați, a plecat ocupat 50% dintr-o stație care deservește un oraș mic și mort din toate punctele de vedere.
Brașov ar trebui nu modernizată, ci *curățată*, adică vopsită, refăcute peroanele și apoi introdusă pază pentru că noaptea e plină de boschetari, bețivi, țigani și cerșetori.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
StefanD_

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Reputatie : 308
Data de inscriere : 07/03/2016

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Mar 05 Apr 2016, 14:36

Stația de cale ferată Pitești
Gară modernizată prin programul POS-T, cu finanțare europeană în procent de 85% și 15% de la bugetul statului.
Constructor: S.C. UNICON S.A. - LEONHARD WEISS RO S.R.L.
Gara Pitești se aliniează standardelor UE prin siguranță, servicii publice și dezvoltarea capacității de transport:
• creșterea siguranței si confortului călătorilor în stația și în zona stației de cale ferată;
• îmbunătățirea accesului la stație si la trenuri, inclusiv pentru persoanele cu dizabilități;
• sporirea și creșterea calității serviciilor oferite călătorilor, inclusiv servicii comerciale;
• creșterea eficienței activității de operare și întreținere a stației de cale ferată.

Sursa: Pagina CFR SA Facebook 05.04.2016
https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/posts/1200428826658650
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Astazi la 13:32

Sus In jos

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
Pagina 22 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-