Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 06:59

Pentru simplul motiv de a fi în rând cu lumea și în ton cu moda dar unii prefera sa nu se modernizeze și sa folosească un lucru pana la epuizare totala.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12046
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14083
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 09:10

Am 22 grade în casă iarna, fără să dau drumul la calorifer și fără izolare termică. Nu am probleme cu instalațiile, gândaci nu am mai văzut de peste 15 ani... nu-s în ton cu lumea? Am pus termopane, gresie, faianță, apometre, repartitoare, aer condiționat, ușă metalică, internet, cablu TV, două linii de telefon fix, baia și bucătăria au toate țevile orizontale schimbate, am aerisire la camera unde se află aragazul (adică bucătăria) conform legislației în vigoare... am toate utilitățile necesare, la ce bun să schimb ușile interioare și linoleumul? Am văzut apartamente mai noi care arată mai rău.

Așa și cu gara, poți dota cu toate utilitățile necesare și o gară veche, iar aspectul exterior îl poți păstra pe cel original.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3658
Reputatie : 4647
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 09:15

Interesant, pune o poza cu usile si linoleul. O fi de la noi de la Dermatina si e istorie ca Dermatina e Dedeman si mol acuma.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1481
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4530
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 10:21

Cu tot respectul, clădirile vechi arată o etapă din dezvoltarea unui stat sau oraș. Nu cred că era o problemă dacă se reabilita și păstra în forma originală o stație construită într-o etapă a pionieratului feroviar valah. Ca o ironie a sorții, una legată de un prim matrapazlâc istoric al epocii moderne a statului român ce a pătat imaginea guvernului și a principelui Carol I, rege a fost din 1881. Se putea aduce la standarde de secol XXI prin includerea de materiale de construcție care să păstreze forma originală dar la confort actual. Sunt destule instalații sanitare care au forma vechilor lavoare dar cu tehnologie contemporană, tâmplărie din lemn stratificat sau alte consumabile de construcție. E opinia mea, nu trebuie să o accepte și ceilalți, dar am dreptul să o expun. Tot ca proprie opinie, cred că s-a vrut un parandărăt mai mare către cei care au semnat contractul, una e să faci o construcție de la 0, una e să reabilitezi, suma e mai mare la prima variantă.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2030
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4665
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 11:01

Karpaty a scris:
Dr2005 a scris:
Ușile le am pe cele originale, din 1975, la fel și linoleumul în sufragerie. De ce să schimb ceva ce funcționează bine?
Nu mai spune așa ceva ca te faci de ras.

Eterna discutie Karpaty "progresitul" (&Co) contra Dr2005 "retrogradul"...
Ca fapt divers si eu am toate usile originare - din 1985 - si sint bine merci, traiesc si ma simt bine. Cine vrea sa rida de mine e liber sa o faca, nu ma intereseaza. Poate chiar sa isi puna usi de termopan peste tot in casa, ca simbol suprem al bunastarii Smile
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2357
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4708
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 13:15

Haideti sa revenim la subiect!

Acum daca vechea cladire a garii Pitesti trebuia sau nu pastrata, cred ca ar trebui sa se pronunte un arhitect sau un istoric, eventual din Pitesti.

Dar as vrea sa fac cateva precizari

-O data cu cladirea garii, trebuiau reabilitate si modernizate si celelalte obiective feroviare din zona- depoul de locomotive, revizia de vagoane calatori, sectia intretinere linii, sectia sau disctrictul CT.

-Nu am inteles de ce, o data cu echiparea cu BLA a liniei Chitila- Titu- Golesti- Ram. Pod Arges- Bradu de Sus- Parvu- Costesti- Slatina- Piatra Olt, nu s-a echipat cu instalatie CED si statia Pitesti!

-Am inteles ca la iesirea din statia Pitesti (spre Ram. Pod Arges si spre Bradu de Sus), pe langa semaforul (semnalul mecanic) de iesire din statie, ar exista si un semnal luminos de iesire din statie!
Sa inteleg ca linia dintre Pitesti si Ram. Pod Arges, respectiv dintre Pitesti si Bradu de Sus, este echipata cu BLA ?!
Si daca da, cum se realizeaza dependenta dintre instalatia SBW si semnalizarea mecanica a statiei Pitesti si sistemul BLA de pe linia 901 ?
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2357
Varsta : 34
Localizare : Husi
Reputatie : 4708
Data de inscriere : 03/11/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 13:21

Iar pentru trenurile de calatori care circula in relatia Bucuresti- Pitesti- Craiova, pentru evitarea rebrusarilor in statia Pitesti, ar fi util sa circule pe traseul Golesti- Ram. Pod Arges- Bradu de Sus , iar pentru calatorii din Pitesti sa opreasca in Bradu de Sus ?
De aici cred ca exista autobuze de transport urban in comun, care sa faca legatura intre statia Bradu de Sus (mai ales ca in apropierea acestei statii exista si CET Sud Pitesti si platforma Arpechim) si centrul orasului Pitesti.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 13:30

Stația Pitești a fost omisă pentru că urma construirea liniei Vâlcele - Rm. Vâlcea, iar ulterior s-ar fi făcut și dublarea liniei între Golești și Vâlcele (și mai departe spre Bujoreni Vâlcea, Valea Oltului și Sebeș) și electrificarea. Însă bugetul era redus, dovadă că tunelurile de pe linia Vâlcele - Rm. Vâlcea sunt de linie simplă, iar secția a fost echipată cu instalțaii SBW recuperate după modernizare altor secții.

Stația Bradu de Sus e la mama cucului față de oraș, nu există transport local de acolo (între stație și capătul lui 2 e rafinăria, în care nu poți să intri), iar zona nu e prea ,,fericită", mai ales că acum rafinăria s-a închis (toată zona o să ajungă un fel de Triunghi al Bermudelor, cum e acum București Triaj).

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9210
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11848
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 13:32

Eu zic ca mai imporant era sa avem o statie automatizata cu macazuri cu viteza sporita cu viteza de 50-60km/h peroane inalte pasaje subterane sa poti ajunge repede in gara iar pe mine ma intereseaza confortul interior degeaba ai gara frumoasa daca inauntru miroase a sobolani si e frig si nu ai unde sta din cauza aurolacilor gen gara Craiova

Parca mai era un proiect cu evitarea statiei Pitesti si amenajarea unei halte iar linia sa iasa undeva la Ionesti pe M201
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3658
Reputatie : 4647
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 13:38

Propunerea aia de traseu spre Ionesti ca fiind mai bun din punct de vedere geologic nu o mai gasesc. Citisem pe vreme railwayfan un articol.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 13:44

Trebuie văzut și aspectul practic: la ce bun să pui macazuri de viteză sporită într-o gară în care opresc toate trenurile?

Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9210
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11848
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 14:12

Nu are importanta ca opresc si cand pleaca ce trebuie sa iasa cu 20 km/h?Ca in general mecanicii de la calatori merg cu 5-10 km/h sub viteza mai ales pe restrictii sau abatute
Am vazut in Olanda peste tot sunt abatute cu 60 si 80km/h in statii
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Vin 18 Dec 2015, 18:17

La Bruxelles erau cu 40 km/h abaterile în stațiile mari.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12483
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15650
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 00:48

Dr2005 a scris:
Am 22 grade în casă iarna, fără să dau drumul la calorifer și fără izolare termică. Nu am probleme cu instalațiile, gândaci nu am mai văzut de peste 15 ani... nu-s în ton cu lumea? Am pus termopane, gresie, faianță, apometre, repartitoare, aer condiționat, ușă metalică, internet, cablu TV, două linii de telefon fix, baia și bucătăria au toate țevile orizontale schimbate, am aerisire la camera unde se află aragazul (adică bucătăria) conform legislației în vigoare... am toate utilitățile necesare, la ce bun să schimb ușile interioare și linoleumul? Am văzut apartamente mai noi care arată mai rău.

Așa și cu gara, poți dota cu toate utilitățile necesare și o gară veche, iar aspectul exterior îl poți păstra pe cel original.

Daca tu vrei sa traiesti ca acum 50 de ani e fix problema ta, dar nu obliga si pe altii sa straiasca in prezent cum era in trecut. Altii vor sa evolueze, sa se modernizeze si sa simta ca beneficiaza de conditii moderne.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Dum 20 Dec 2015, 03:08

Definește condiții moderne. Ce ar trebui să conțină un apartament ca să fie considerat modern?

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Pitesti   Astazi la 07:48

Sus In jos

Lucrari de modernizare la gara Pitesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucrari de modernizare la gara Pitesti
» Lucrari de modernizare la gara Arad
» Lucrari de modernizare la gara Piatra Neamt
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
Pagina 21 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-