Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Viteza mare pro sau contra ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Preferati viteza mare cu costuri mai mari ?
Da, as da pana la 20 ron in plus la o calatorie de cateva sute de km pentru a ajunge mai repede cu 1-4 ore
31%
 31% [ 9 ]
Da, as da pana la 100 ron in plus la o calatorie de cateva sute de km pentru a ajunge mai repede cu 1-4 ore
7%
 7% [ 2 ]
Da, as da pana la 500 ron in plus la o calatorie de cateva sute de km pentru a ajunge mai repede cu 1-4 ore
0%
 0% [ 0 ]
Da, as accepta si riscuri crescute de accidente doar sa ajung mai repede, si cu 5 minute, as depasii si cu 200 % viteza legala
14%
 14% [ 4 ]
Nu, prefer sa fac si cu 5 ore in plus doar sa economisesc bani daca economia este mai mare de 5 ron
48%
 48% [ 14 ]
Total voturi : 29

AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12093
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14135
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Vin 25 Mai 2012, 00:09

Sunt rute și rute, pe unele trenul e mai eficient, pe altele transportul auto. Asta are de-a face cu poziția șoselelor și a căilor ferate, nu se poate schimba din pix.
București - Alexandria, de exemplu, sunt 80 km pe șosea. Pe CF sunt 100 numai până la Roșiori... dacă pui tren IC tot o să faci măcar 1h 45 min, deci cam cât duba, doar că o să fie de două ori mai scump. Apoi ar mai fi București - Vâlcea, unde șoseaua e mai scurtă cu vreo 100 km, iar firmele de autocare au bilete ieftine, facilități pentru elevi/studenți, facilități pentru bilete luate în avans, plată on-line etc. (ba chiar și pe București - Constanța există asemenea facilități).
În schimb, rute pe care CFR ar putea scoate bani buni, gen București - Constanța, Brașov - Sibiu, Rm. Vâlcea - Sibiu, București - Craiova, București - Galați, București - Târgoviște (cu Desiro scoți 1h 25min, cam cât duba, dar prețul la dubă e vreo 15 - 18 RON, față de 23,7 la Desiro... dacă acele Desiro ar circula ca RE cu mai puține opriri decât un R, ar umple trenurile), chiar București - Tulcea (tot vreo 7 ore face și duba), dar și multe altele (eu le-am zis doar pe cele pe care le-am folosit eu) sunt neglijate. În schimb, sunt vreo 4 perechi de Desiro pe București - Vâlcea, există trenuri directe Brașov - Tg. Mureș și alte aberații cu care nu merge nimeni de la un capăt la altul.

cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6488
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Vin 25 Mai 2012, 02:16

Teodor a scris:
...distinge..economisii... aici sa schimba foaia.

Eu zic sa pui mana pe o carte de gramatica si sa lasi plimbarile astea de placere ale tale.

On topic: Probabil as plati ceva in plus, dar in situatia de astazi, in care pe Tg Mures nu circula absolut niciun tren decent, sau legatura decenta, nu as da niciun ban in plus la bilet. CFR-ul din zona isi bate joc de eventualii calatori, fapt pentru care nici n-am mai fost cu trenul de ceva vreme. Sa nu mai vorbesc de materialul rulant.
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5543
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Vin 25 Mai 2012, 07:54

Luna a scris:
Poti merge si la treburi importante cu trenu si cu autocaru, ambele pot intarzia, insa cu ambele trebuie sa iti iei marga serioasa de timp, macar 2 ore.

Corect, ambele pot intarzia, dar la CFR de la un timp treaba cu intarzierile a devenit un lucru obijnuit.

Multumesc cortexedge de corectura, da, m-am grabit si am gresit cateva cuvinte.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Viteza mare pro sau contra ?   Astazi la 11:56

Sus In jos

Viteza mare pro sau contra ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Viteza mare pro sau contra ?
» Calatorie feroviara Baia Mare - Ploiesti Vest
» In imprejurimile orasului Baia Mare
» Becurile economice: pro și contra