Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Tramvaiul 41

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2396
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Mier 16 Mai 2012, 17:27

ca tot venii vorba de tramvaiul 41 :roll:

Oamenii legii sunt convinși că accidentul de la Lujerului ar fi putut fi evitat dacă RATB ar fi angajat niște vatmani mai responsabili și nu niște puști teribiliști care încercau să fure startul la semafor. “Avem martori care ne-au confirmat că ambalau motoarele înainte să se facă verde și se provocau unul pe altul la cursă”, a declarat șeful poliției Christian Ciocan.

Dealtfel polițiștii au primit mai multe sesizări de la cetățeni că vatmanii se adună noaptea, în parcări de mall-uri sau la periferia orașului și se mândresc cu tramvaiele tunate. “Fac liniuțe, drifturi, claxonează și dau muzica tare, deranjând vecinii”, spun polițiștii.

Dealtfel, în rândul tinerilor vatmani a devenit o modă tunarea tramvaielor. Polițiștii recomandă bucureștenilor să nu se urce în tramvaie cu gardă joasă, geamuri fumurii, eleroane. “Le recunoști din prima, au scaune sport, paneluri din fibră de carbon, subwoofere în vagoanele din spate și roțile cromate”, spun specialiștii în tunning.

Cool

http://www.timesnewroman.ro/life-death/7202-politia-capitalei-a-declarat-razboi-vatmanilor-teribilisti-care-fac-curse-ilegale-de-tramvaie
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3589
Localizare : Brașov
Reputatie : 5758
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: xxxxxxx   Mier 16 Mai 2012, 19:20

Si ce comentariu: "Intepatorul din 41, prezent si el in tramvai in acel moment, a declarat ca din cauza izbiturii s-a intepat singur.""

lol!
Sus In jos
popovici
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 1099
Varsta : 41
Localizare : Austria - Germania - Romania
Reputatie : 3143
Data de inscriere : 10/05/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Mier 16 Mai 2012, 22:35

Rarau a scris:

Dealtfel polițiștii au primit mai multe sesizări de la cetățeni că vatmanii se adună noaptea, în parcări de mall-uri sau la periferia orașului și se mândresc cu tramvaiele tunate. “Fac liniuțe, drifturi, claxonează și dau muzica tare, deranjând vecinii”, spun polițiștii.

Dealtfel, în rândul tinerilor vatmani a devenit o modă tunarea tramvaielor. Polițiștii recomandă bucureștenilor să nu se urce în tramvaie cu gardă joasă, geamuri fumurii, eleroane. “Le recunoști din prima, au scaune sport, paneluri din fibră de carbon, subwoofere în vagoanele din spate și roțile cromate”, spun specialiștii în tunning.

Daca doar iti imaginezi putin din ce scrie mai sus Laughing de nu te mai opresti vreo 3 ore . Intrebare : in parcari de mall-uri vatmanii vin si cu tramvaiele ? Iar ei cum sunt imbracati : au lanturi si cercei in urechi , piele si ciocate , coada de cal si casti sau doar transpira des in timp ce asculta foarte tareeeee maneleee Laughing ?
Sus In jos
http://bostanescuosuge.com
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Reputatie : 2396
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 17 Mai 2012, 00:07

popovici a scris:
Rarau a scris:

Daca doar iti imaginezi putin din ce scrie mai sus Laughing de nu te mai opresti vreo 3 ore . Intrebare : in parcari de mall-uri vatmanii vin si cu tramvaiele ? Iar ei cum sunt imbracati : au lanturi si cercei in urechi , piele si ciocate , coada de cal si casti sau doar transpira des in timp ce asculta foarte tareeeee maneleee Laughing ?

nu stiu de ce tot se muta mesajele din forumul asta intre topicuri :roll:

era pus la "SA MAI SI RADEM !!!" => era un pamflet / siteul ala scrie "altfel de stiri"
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5874
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 13:27

Na beleaua, de retinut ca in pasaj masinile circula lejer cu 70KM/h, iar uitandu-ma mai atent pe filmare cam spre 70 se ducea si melteanul din tramvaiul 3...ce frunos si prudent a oprit cel de-al 2lea...

http://www.realitatea.net/primele-imagini-de-la-accidentul-de-tramvai-din-pasajul-lujerului-din-bucuresti_945529_video_1233023.html#galerie

Daca eram vatman in al2lea tramvai cred ca il bateam pe ala din tramvaiul 3 de ii suna apa in cap, sa-mi faca praf tramvai abia iesit de 1luna de la RK, mama mama ce-i dadeam.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3566
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 13:39

Off-topic: Eu din contra cred ca tu aveai viteza cel putin cu 5 km mai mare decat el, daca ducea motoru, la cat de grabit si pasionat de viteza pari a fi din postari, chiar ma intreb daca mergi cu masina vreodata cu mai putin de 100 km/ora. Dar hai sa facem mai bine un topic despre viteza, pro si contra, aici sa se discute de tramvaiul 41.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 13:44

Ce vorbesti tu acolo?
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 14:04

Continuam aici discutia, gata cu off-topicul: http://www.forumtrenuri.com/t2034-viteza-mare-pro-sau-contra
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 14:14

Eu tot nu inteleg ce legatura au ultimele tale mesaje cu topicul liniei 41? Eu doar am estimat viteza tramvaiului dupa cea a msinilor din pasaj si ca sa-ti fac pe plac sa-ti raspund la intrebare nu sunt deloc vitezoman, de fiecare data cand intru in pasaj la lujerului si merg 65-70km/h imediat sunt claxonat din spate si luat la injuraturi de ceilalti participanti la traficul de Bucuresti cum ca merg prea incet.
Si din nou te intreb, ce legatura au ultimele tale 2 mesaje cu topicul linia 41? Nu te mai infoii atat ca nu am inceput eu off topicul.
Ziua buna.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 14:18

Am zis ca eu am inceput off-topicul si mi-am cerut scuze. Legatura cu 41 uite care e: Se pune intrebarea, e bine sau e de rau faptul ca se depaseste viteza ,,legala" cu 41 ? Pe de o parte bine ca ajungi mai repede la destinatie/astepti tramvaiul mai putin, pe de alta parte rau ca se expune la accidente mai mult. Asa ca nu stiu daca e de condamnat sau nu vatmanul. Asta era ideea.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 14:35

Pai daca la intrarea in pasaj are limitare de viteza 20km/h si melteanul intra cu 50-60km/h cine crezi tu ca este vinovat, rezultatul l-a vazut toata tara???
Foarte bine au facut acei 30 sau cati au fost calatori care au depus plangera penala impotriva RATB si a vatmanului.
Asa se intampla cand RATB in loc sa aduca oameni tineri/capabili sa angajeze din afara ei perfera(cum a spus si Dragos) sa il ia pe unul de la paza care nu are 4 clase si sa-l faca vatman iar rezultatul s-a vazut acum cateva saptamani.
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 14:45

Nu am zis ca nu e vinovat vatmanul, am zis doar ca el poate era constient de riscuri, dar vroia/incerca sa faca un bine celor care se grabesc sau care stau si asteapta tramvaiul.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 15:03

Luna a scris:
bine celor care se grabesc sau care stau si asteapta tramvaiul.

Asta e alta boala grava a Bucuresteanului, sa plece in ultima clipa spre servici/treaba. Pai sa vezi cate picioare rupte sunt zilnic intre P Unirii 1 si 2 in pasaj, ca *rost*i/proastele pleaca in ultima clipa si alearga ca turbatii in pasaj ca sa prinda celalalt metrou sa nu intarzie. Niciodata nu am suportat genul asta de om prost care cu mintea lui odihnita poate face rau altora, ce ma bucuram cand isi prindeau gatu intre usile de metrou, pacat ca au scos IVele din punctul asta de vedere, lecuiau pe multi usile alea fara senzori.
Sus In jos
DPS

Numarul mesajelor : 2010
Reputatie : 4470
Data de inscriere : 27/04/2010

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 17:45

bostanesku gigel a scris:
cand circula tramvaiu 42 cu Tatre pe linia lui 41 era o placere sa mergi.Bagau vatmanii piciorul in pedala aia si zburau cu 70 usor.La demaraj faceau masinile

Smile Mie imi placea sunetul ala sec din spatele tramvaiului (cred ca de la un contactor de forta) cand lua piciorul de pe pedala Smile Si cand demara puternic si in curba, iar era o senzatie unica Smile Sa fi vazut cum fugeau bagajele românilor in curba de la regia tutunului cand plecau la gara cu 35 Smile

AlexD a scris:
ce ma bucuram cand isi prindeau gatu intre usile de metrou, pacat ca au scos IVele

Tare de tot si asta Smile

Ultima editare efectuata de catre Dragos in Joi 24 Mai 2012, 18:00, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12048
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14085
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Joi 24 Mai 2012, 17:55

La Tatre în spate e acceleratorul, care are un motoraș de 24V care închide și deschide circuitele... când vatmanul ia piciorul de pe accelerație, acceleratorul revine la zero, când motoarele nu mai sunt alimentate. Sunt 99 de trepte de accelerație acolo (implicit 99 de contactoare micuțe către 99 de rezistențe de demaraj), față de 23 la V3A, de aia poți să pleci mai lin cu Tatra decât cu V3A-ul.

Apropo de al treilea vagon implicat - #296. Vagonul era împrumutat de la Dep. Victoria... nu avea încă actele făcute. Avea, însă, titular de la Depoul Bucureștii-Noi, care titular era liber în ziua aia... vă puteți imagina cum s-a simțit când a ajuns a doua zi la depou și și-a văzut vagonul praf.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Astazi la 14:05

Sus In jos

Tramvaiul 41

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Tramvaiul 41
» Automotoare DESIRO
» Trenul de agrement "Săgeata Verde"
» Braila 3 februarie 2010
» Revista presei