Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Tramvaiul 41

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Vitosa

Numarul mesajelor : 4700
Reputatie : 7194
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 13:40

Sa-i vezi acum pe vatmani cum coboara in pasaj cu...30 km/h, trebuia sa se intample o nenorocire ca acum sa respecte indicatoarele cu restrictie de viteza, aaa si eram sa uit aseara la Piata Crangasi ziceai ca au Evil or Very Mad pe ei, intrau pe rosu in intersectie nici verdele la pietoni nu-l respectau, am patit-o eu eram cu trotineta baiatului meu in brate traversam pe culoarea verde a semaforului (partea dinspre Mall) iar idiotul ala cu tramvaiul spre Ghencea nu ma lasat, ce-mi pare rau ca nu i-am luat numarul de la vagon. il asteptam la intoarcere... dar i-am zis si eu cat am putut de tare ceva de...ma-sa.

Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5877
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 14:06

Daca asta e mentalitatea RATB sa iei la 43 de ani paznic si sa-l faci vatman, la ce te astepti? Si sunt atatia tineri fara loc de munca...
M-am uitat si eu zilele astea si cam 90% din astia care sunt vatmani sunt trecuti bine de 40-45 de ani nu am vazut deloc tineri, numai babaciuni si mosnegi, astia peste 10 ani ies toti odata la pensie si poate atunci sa mai angajeze, pana atunci lucram cu tutankamoni care nu vad la 50m in fata, dar sunt protejati de n'spe mii de sindicate.
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2222
Data de inscriere : 09/08/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 14:26

acum 10 ani puteam sa ma angajez la RATB,aveam pregatire de CFR si ma angajau dar n am vrut sa ma scol dimineata la 3 ca gainile
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12534
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15704
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 14:33

bostanesku gigel a scris:
acum 10 ani puteam sa ma angajez la RATB,aveam pregatire de CFR si ma angajau dar n am vrut sa ma scol dimineata la 3 ca gainile

Te puteai baga pe schimbul 2 , nu aveai probleme , cunosc pe cineva care lucreaza doar schimbu 2 ca si vatman . Wink

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 14:41

la schimbul 2 e si mai nasol,nu poti sa faci nimic toata ziua.La ora 14 intri in paine.Apari acasa noaptea pe la 1.Asta nu e viata.Cel mai bine e ca tine Karpaty,cu salariu mic si program fix,lejer.Iti poti programa calatoriile cu lunile inainte.Eu la patron nu stiu cand ajung acasa,n am program fix
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12534
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15704
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 14:59

Pot sa zic ca am avut sa zic asa "noroc" ca lucrez intr-o companie nationala din punct de vedere al programului da e foarte bine , normal trebuie sa lucrez o saptamana dimineata si una dupamasa dar eu merg de 8 ani doar dupamasa , asa ma trezesc pe la 12 nu ma grabeste nimeni ma simt excelent asa iar seara cand vin pot sa stau pana tarziu in noapte treaz , in prezent la salariu da e cam mic 800 plus bonurile dar de acum din Iunie ne da salariul intreg de acum un an si atunci aveam 1000 plus bonurile , concediul se programeaza din luna Noiembrie pentru anul urmator si se poate impartii in 3 eu am 22 de zile in prezent si de la anul 23 si la noi se mai da liber pentru sambetele lucrate si acolo am stranse 7 zile pe care le leg de un weekend sau cum am nevoie si cand am nevoie iau nu ma opreste nimeni .
Asa face si cunostinta mea de la RATB tot dupamasa merge ca e mai lejer din punctul de vedere al somnului am vrut sa intru si eu in RATB dar acum 2 ani cand am vrut eu nu se mai putea , acum 10-15 ani se intra mai lejer , te duceai te baga in scolarizare si asta era .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 15:09

mi se potrivea manusa linia 41 pt mine.Sunt un tip care ii place viteza (nu sunt dement,n am amenzi de radar)dar pe linia asta se alearga ca la balamuc.Sunt multi vatmani care nu au facut fatza si au renuntat.Totusi se face prea mult galagie pe tema vatmanilor ca sunt criminalii orasului.In majoritatea cazurilor chiar nu au nici o vina.La pasaj in Lujerului trebuie implementat un sistem gen BLA adica sa fie semafor la intrarea in pasaj care sa i arate vatmanului daca pe acel tronson este vreun tramvai in fatza lui.La culoarea verde-pasaj liber,la culoarea galbena Atentie-Viteza max 30 si rosu-Tramvai oprit in pasaj
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12082
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14122
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 15:43

Dacă vrei viteză, du-te pe 25, pe Tatre. Apoi pompează 400 A în m.e.t.-urile alea!
Apropo de linia 41, majoritatea V3A-93-urilor au vitezometre nefuncționale, viteza trebuie estimată de vatman.

Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2400
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 15:47

bostanesku gigel a scris:

1.dar pe linia asta se alearga ca la balamuc.

2. La pasaj in Lujerului trebuie implementat un sistem gen BLA adica sa fie semafor la intrarea in pasaj care sa i arate vatmanului daca pe acel tronson este vreun tramvai in fatza lui. La culoarea verde-pasaj liber, la culoarea galbena Atentie-Viteza max 30 si rosu-Tramvai oprit in pasaj

1. E f bine ca de aceea e si singurul transport ok la suprafata al RATB. Cum ar fi in locul tramvaiului sa fie troleu sau autobuz ?? Ar trebui sa fie 200 troleibuze/autobuze si ar face cred 2h de la un capat la altul.

Pana nu o sa intelegem ca metroul si tramvaiul sunt prioritare si sa le foloseasca majoritatea oamenilor or sa tot fie blocaje in trafic. Eu lucrez in zona Izvor daca ar trebui sa merg cu masina personala dimineata din Militari pana la Izvor ... mi-ar trebui o saptamana, nu mai vorbesc daca as lucra dincolo de Unirii Smile

2. E o idee foarte buna dar cine sa se gandeasca la ea?
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 15:55

cand circula tramvaiu 42 cu Tatre pe linia lui 41 era o placere sa mergi.Bagau vatmanii piciorul in pedala aia si zburau cu 70 usor.La demaraj faceau masinile
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10224
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 19:42

Si 47 circula foarte bine,chiar daca sunt rare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12082
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14122
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Sam 12 Mai 2012, 21:33

47 e o linie foarte utilă, dimineața pleacă și cu 80 de călători de la Ghencea, din care minim 50 ajung la Unirii (restul se transbordează la 11 / 25). Dar nu vor să mai bage măcar un tramvai în plus (deși a fost în plan, ba chiar în primele zile erau grafice pentru 5 ture, nu pentru 4), pentru că cei din conducerea RATB nu suportă Tatrele. Militari are 4 rezerve solo și 6 duble + se mai pot face ușor și alte vagoane, dar nu vor, ei vor să scape de Tatre (și dacă mai iese Oprescu și/sau Consiliu General PDL+PNG în 2 ani dispar complet, evident fără a pune ceva în loc).

63-1143-5

Numarul mesajelor : 139
Varsta : 28
Localizare : Linia CF 700 km 11+400
Reputatie : 2342
Data de inscriere : 03/12/2010

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Mar 15 Mai 2012, 23:23

Stiu ma dragos ca te oftici ca railnet-u are vizializari pe cand metroul greu pauza, daca totusi daca nu va convine ca au fost luate niste poze le puteti reclama.
Da va doare mana sa reclamati, asa preferati sa tipati ca ati fost dezavantajati .
Ce pacat asta e, viata merge mai departe, mai bine taceai din gura .
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Mier 16 Mai 2012, 07:06

bah zofei esti mai urat decat prevede legea
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7930
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12541
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Mier 16 Mai 2012, 14:40

Haideti sa nu mai discutam despre forumuri, tocmai pentru a nu se crea vreun scandal, este interzis acest lucru pe acest forum, privim toate forumurile la fel si avem respect pentru toate chiar daca unele au 40 de membri inscrisi, iar altele au 400, chiar daca pe unele se posteaza 4 mesaje pe zi iar pe altele 40. Pentru noi sunt toate la fel!
Si trebuie sa blochez si topicul pana ne vom mai linisti putin!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Tramvaiul 41   Astazi la 13:35

Sus In jos

Tramvaiul 41

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Tramvaiul 41
» Automotoare DESIRO
» Trenul de agrement "Săgeata Verde"