Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

poze Katalyn

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12534
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15704
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mar 11 Mar 2014, 21:25

Mai ce va mai place sa muriti de oftica ca altul se descurca si voi nu , fiecare face ce face pe pielea lui , daca merge merge , cat merge asta e , se decurca fiecare cum poate care e problema ?  Mad 

Exista orase in UE cum este si cazul la Tallin (capitala Estoniei pentru cine nu stie) plus alte orasele din diferite state unde transportul in comun este gratuit tocmai sa incurajezi folosirea tranportului in comun in defavoarea masinii personale , pentru a se circula mai liber pe strazile respectivului oras iar acel transport gratuit este sustinut de primarie culmea cu mijloace de transport moderne , noi si cu toate conditiile .

Poate ca x si y care merg gratis cu mijlocul de transport in comun o fac de nevoie ca nu au bani sa plateasca acel bilet/abonament sau o fac din ambitie ca nu concep sa plateasca acel transport in comun , cunosc cazuri (majoritatea) care nu platesc abonamentul/biletul la RATB ca nu vor nu ca nu ar avea si cu toate astea chiar daca vin controlorii nu au ce sa iti faca cel putin aici in Bucuresti daca nu ai acte la tine si bani nu se complica nimeni sa te duca la politie , in primul rand ca in clipa cand ai coborat din acel mijloc de transport te afli pe strada deci automat nu mai esti in acel mijloc de transport si pe ce baza dovedesc ei ca tu ai fost intr-un mijloc de transport in comun , mai mult nu au voie sa puna mana pe tine sau sa te imobilizeze , deci in clipa cand ai coborat poti pleca ca nu au dreptul sa iti faca nimic si raman cu ochii in soare papagalii .  Laughing 

Cunosc un tip care cu jandarmii la un filtru nu a avut bilet , a fost dat jos si a refuzat sa semneze procesul verbal , nu a avut nimeni cum sa il oblige sa semneze procesul verbal si a plecat iar aia 5 controlori cu 5 jandarmi au ramas cu gura cascata ca nu aveau ce sa ii faca si de atunci au trecut 3-4 ani timp in care nu a primit nimic .

In ziua de azi daca esti moale si nu ai gura mare esti fraier , cine e putin infipt se descurca in orice situatie , cine e fara tupeu nu rezolva nimic . Esti infipt , cu tupeu si putin smecher o duci bine , nu estia sa atunci esti luat ultimul fraier .

Sa vad si eu controlori care vin in Giulesti pe tramvaiul 11 sau 44 ori masinile 162 si 163 unde din 100 de calatori daca au bilet 2-3 , restul pe blat si asta de la oameni de 50-55 de ani , am colegi care vin din Giulesti la munca si nu stiu ce e ala bilet sau abonament , persoane care maine poimaine fac 55 de ani dar au calatorit moca toata viata iar controlorii nu vin pe acolo ca le este frica , atat le trebuie sa vina pe acolo ca pleaca batuti zdravan sau sa vina in Ferentari ori Rahova pe 139 , 141 , 323 , 8 sau 23 , la fel , daca nu sunt in gasca mare peste 5 persoane si cu jandarmii dupa ei nu au ce sa caute ca risca sa nu mai ajunga acasa intregi , este un avantaj sa locuiesti in aceste cartiere ca o duci bine pe mijloacele de transport in comun .  Laughing 

Asa ca nu mai muriti de oftica ca altii merg moca , daca aveti tupeu faceti si voi daca nu stati cuminti in banca voastra .

Imi povestea cineva caz cu un agent de circulatie , tipul a traversat strada fara sa fie trecere de pietoni , politistul a fluierat si a spus sa stea pe loc , a venit la el si cica actele , asta zice ca nu le are la el , politistul ca ii da amenda pentru traversarea strazii prin loc nepermis , la care asta zice , ce ai domne esti nebun , nu vezi ca sunt pe trotuar , ce traversare de strada , dute domnule de aici si a plecat , politistul a ramas blocat , nu mai stia ce sa mai zica .  Laughing 
Deci concluzia este ca daca ai tupeu , iesi bine in orice situatie , trebuie sa sti cum sa reactionezi pe moment .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mar 11 Mar 2014, 22:39

Nu ai ce sa le ceri la experti, ei stiu mai bine situatia de la Ploiesti din amintiri sau din povestirile unor amici, pe cand eu care zi de zi sunt in mijloacele TCE vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba sau ca sa-mi creasca numarul de mesaje la profil.

Nu e chiar asa nene, d-aia am si postat la acest topic, ca tura trecuta la topicul cu "Mijloace de transport in comun" era gata gata sa inceapa showul unor "experti" in domeniu care cred ca stiu ei ce e bine si ce nu, sau ce ar trebui sa fie corect.

Daca lor le convine sa plateasca bilete si abonamente si pentru inca 2-3 insi care merg cu acelasi mijloc iar controlori sa le rada in nas, ba mai mult sa vina la tine, tu om corect cu bilet cu argumente de genul :

"Iti dau legitimatia mea, controleaza tu"
"Cine esti tu sa-mi spui mie ce trebuie sa fac"
"Ce daca ai bilet, crezi ca nu pot sa te amendez"
"Nu-ti convine du-te si reclama unde vrei, ca tot nu rezolvi nimic"
"Da nu e problema ta doamna, vezi de sacosele tale"
"E unchiul lui un coleg, nu pot sa-i fac nimic, ce daca avea doza de bere in mana" - in autobuz de fata cu toti calatori

si multe altele pe care nu stau sa mi le amintesc acum, nu e posibil ca in 2014 niste analfabeti cu 10 clase ( daca le-or avea si pe alea ) sa fie regi in niste autobuze in care platesti sa ai parte de frig, jeg, tot felul de specimene iar cand vin asa zisi controlori sa te faca ou si cu otet. Repet, nu a fost cazul la mine, eu vorbesc strict de ce-am vazut in mijloacele TCE la discutiile dintre controlori/jandarmi si diferiti calatori de sex f sau m cu diferite varste.

E bine ca experti nostri calificati in acest domeniu stiu sa dea din gura si aratand cu degetul spre cel cxare face blatul, in loc sa vada adevarata buba, iar Dr2005 ne ameninta ca i zice lui Dorobantu sa anuleze trenurile cu blatisti, deci pica tot pe cei nevinovati care au ab/bilete din cauza celor care merg pe blat risca sa ramana fara tren, in loc sa-i zica lui Dorobantu sa gaseasca soluti pentru stoparea fenomenului de blat, asta este, asta e romanasul nostru bun la toate expert calificat in orice domeniu din fata calculatorului stie mai multe ca mine, care ieri, repet am mers pe putin 4 ore cu TCE in schimb ce experti nostri fie intr-un an nu au mers odata cu TCE din Ploiesti fie au mers de maxim 2 ori, au vazut ca totul e roz si asa cred ca este tot timpul.

Astept cu nerabdare sedinta de maine de la Primarie in care se va decide daca incepand cu 31 martie ploiesteni vor circula gratis cu mijloacele de transport in comun timp de 2 ani, apoi o sa inceapa experti sa zica, ca de ce Ploiestiul are gratis iar la Timisoara sau Bucuresti nu, de ce la Ploiesti se poate si acolo nu.

Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1483
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4535
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mar 11 Mar 2014, 23:52

Strict civic mersul fara bilet e infractiune, da' intr-o tara in care cine fura mai mult e rege cade in derizoriu sa reprosezi cuiva ca merge fara bilet la tren sau autobuz. Insa faptul ca ne dorim un serviciu comunitar civilizat ar trebui sa ne oblige pe doritori sa punem temelia sistemului, tocmai pt. a obliga prestatorul sa se achite onorabil de responsabilitate. Daca eu as fi beat-mort in sant nu m-ar scuza ca mai sunt alti 10 insi ca mine!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 00:18

Calatoria fara bilet/abonament e contraventie, nu infractiune. Contraventia se pedepseste cu amenda, infractiunea (in mod normal) cu inchisoare, iar pedeapsa e trecuta in cazier.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12082
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14122
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 00:20

Karpaty a scris:
Mai ce va mai place sa muriti de oftica ca altul se descurca si voi nu , fiecare face ce face pe pielea lui , daca merge merge , cat merge asta e , se decurca fiecare cum poate care e problema ?  Mad 
Sigur, hai să ne căcăm cu toții pe legi și regulamente, că e pentru fraieri.
Azi, ca în fiecare zi, era să fiu lovit în intersecția de la Gara de Nord, deși aveam prioritate. La volan probabil era unul precum Karpaty sau Katalyn, care nu dădea doi bani pe semnul ăla de ,,cedează trecerea", considera că nu i se aplică, că doar el e șmecher, are bani de mașină, iar eu sunt un sărăntoc pe bicicletă.

Citat :
Exista orase in UE cum este si cazul la Tallin (capitala Estoniei pentru cine nu stie) plus alte orasele din diferite state unde transportul in comun este gratuit tocmai sa incurajezi folosirea tranportului in comun in defavoarea masinii personale , pentru a se circula mai liber pe strazile respectivului oras iar acel transport gratuit este sustinut de primarie culmea cu mijloace de transport moderne , noi si cu toate conditiile .
Transportul în comun în Riga a fost gratuit, însă doar pentru cei cu buletin de Riga. S-a renunțat la această idee, transportul fiind gratuit pentru toată lumea doar de câteva sărbători legale.

Citat :
Poate ca x si y care merg gratis cu mijlocul de transport in comun o fac de nevoie ca nu au bani sa plateasca acel bilet/abonament sau o fac din ambitie ca nu concep sa plateasca acel transport in comun , cunosc cazuri (majoritatea) care nu platesc abonamentul/biletul la RATB ca nu vor nu ca nu ar avea si cu toate astea chiar daca vin controlorii nu au ce sa iti faca cel putin aici in Bucuresti daca nu ai acte la tine si bani nu se complica nimeni sa te duca la politie , in primul rand ca in clipa cand ai coborat din acel mijloc de transport te afli pe strada deci automat nu mai esti in acel mijloc de transport si pe ce baza dovedesc ei ca tu ai fost intr-un mijloc de transport in comun , mai mult nu au voie sa puna mana pe tine sau sa te imobilizeze , deci in clipa cand ai coborat poti pleca ca nu au dreptul sa iti faca nimic si raman cu ochii in soare papagalii .  Laughing 
Cum adică ,,o fac de nevoie că nu au bani"? Păi dacă n-au bani, să-și ia de muncă sau să stea acasă. Eu de la vârsta de 12 ani am mers fără bilet de 2 ori, în rest am avut abonament. Inutil să spun că la prima călătorie fără bilet din intervalul ăsta (prin anul 2 de facultate) am luat amendă... și am fost la toți șefii și șefuleții din RATB și n-a putut niciunul să mă scape de ea. A 2a oară am scăpat la mustață, că blocaseră validatorul și nu am putut să validez și nu le-am mai arătat nimic, am coborât la următoarea stație și am luat metroul.

De câte ori încalci o lege sau un regulament cu bună știință, trebuie să te gândești și la consecințe.
iar faptul că doi moderatori ai acestui forum incită la călătoria fără bilet, care este un fapt CONTRAVENȚIONAL și ANTISOCIAL mi se pare scandalos și CER PUBLIC ADMINISTRATORILOR SĂ IA MĂSURILE NECESARE CA ASTFEL DE INCITĂRI SĂ NU MAI APARĂ PE ACEST FORUM!

Katalyn a scris:
si multe altele pe care nu stau sa mi le amintesc acum, nu e posibil ca in 2014 niste analfabeti cu 10 clase ( daca le-or avea si pe alea ) sa fie regi in niste autobuze in care platesti sa ai parte de frig, jeg, tot felul de specimene iar cand vin asa zisi controlori sa te faca ou si cu otet. Repet, nu a fost cazul la mine, eu vorbesc strict de ce-am vazut in mijloacele TCE la discutiile dintre controlori/jandarmi si diferiti calatori de sex f sau m cu diferite varste.
Păi pune mâna și reclamă în scris comportamentul lor. După 1 reclamație nu or să ia cine știe ce măsuri, dar după 50, 100, 200 de reclamații sigur o să facă ceva. Dar stai, ca să reclami, trebuie să faci dovada că ai călătorit legal. Poți să faci dovada asta? Că dacă mergi fără bilet... atuncea ciocu' mic și zi mersi că nu sunt jandarmi în locul controlorilor, că ăia ți-ar fi tras și câteva pulane pe spinare că refuzi să te legitimezi.

Citat :
E bine ca experti nostri calificati in acest domeniu stiu sa dea din gura si aratand cu degetul spre cel cxare face blatul, in loc sa vada adevarata buba, iar Dr2005 ne ameninta ca i zice lui Dorobantu sa anuleze trenurile cu blatisti, deci pica tot pe cei nevinovati care au ab/bilete din cauza celor care merg pe blat risca sa ramana fara tren, in loc sa-i zica lui Dorobantu sa gaseasca soluti pentru stoparea fenomenului de blat
Cum să oprească fenomenul de blat? S-a încercat cu supracontrol, cu control la peron... degeaba. Încearcă tu să propui concedierea unor nași, că imediat îți sare sindicatul în cap. Câtă vreme conducerea e plătită cu ora, nu în funcție de performanțe, iar liderii de sindicat au mașini cu șofer și 300 - 500 litri normă pe lună din banii societății, nu o să se schimbe nimic. Dar poți să fii fericit, că trenurile Ploiești - Urziceni or să dispară în scurt timp, odată cu trecerea secției la neinteroperabile. O să vină Regiotrans sau TFC, să văd atunci blatiștii când or să sară cei de la BGS cu pulanele pe ei.

kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1483
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4535
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 00:27

adirmvl a scris:
Calatoria fara bilet/abonament e contraventie, nu infractiune. Contraventia se pedepseste cu amenda, infractiunea (in mod normal) cu inchisoare, iar pedeapsa e trecuta in cazier.
Corect cu contraventia. Dar sunt si infractiuni care primesc doar amenzi, acestea fiind trecute in cazier!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6149
Reputatie : 8047
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 00:39

De-asta ziceam ca de regula pentru o infractiune primesti luni sau ani de inchisoare. Pentru ultraj, spre exemplu, in functie de mai multe lucruri, primesti amenda penala sau inchisoare. Si da, amenda penala e trecuta in cazier.

Se si face diferenta intre amenda contraventionala si amenda penala, doar ca in popor amenda e perceputa ca padeapsa pe care o primesti pentru mers fara bilet, pentru baut alcool in spatiul public, etc., dar "organele" precizeaza tipul amenzii.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 01:04

S-apai ne mai miram ca se duce tara asta dracului. Cu oameni "ka" cei de mai sus care gandesc in stilul clasic mioritic, nu se va putea face nimic niciodata.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12534
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15704
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 08:29

Dr2005 a scris:

Citat :
Transportul în comun în Riga a fost gratuit, însă doar pentru cei cu buletin de Riga. S-a renunțat la această idee, transportul fiind gratuit pentru toată lumea doar de câteva sărbători legale.

Ce treaba are Riga aici ? Riga este capitala Letoniei eu am spus de Tallin capitala Estoniei care este prima capitala europeana cu transport public in comun GRATUIT !!! Amestecam mere cu pere doar sa postam ceva si sa ne credem mari experti cand in realitate nu este asa .  Mad 

Nu inteleg ce iei foc atat , cele relatate mai sus au fost spuse exact asa cum se intampla in viata de zi cu zi , te supara adevarul sau iti place sa te ascunzi dupa degete , nu am spus eu sau Katalyn ca noi facem cele relatate mai sus ci ce se intampla zilnic in mijloacele de transport , daca chiar te roade asa mult ce se intampla dute si fa tu ordine sa vedem daca reusesti . In fond cine risca , risca pe pielea lui , daca e prins suporta consecintele de ce trebuie sa iei foc aici , sunt doar discutii nu ti-a dat nimeni in cap iar in final vezi-ti de lungu nasului nu te mai tot baga si nu te mai crede mare expert ca nu le sti chiar asa 100% pe cum crezi .

Deci fiecare e liber la exprimare si repet , cele relatate mai sus sunt experiente din viata calatorilor de zi cu zi din mijloacele de transport , nu incita nimeni nimic .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Vale

Numarul mesajelor : 236
Varsta : 35
Localizare : Tirgu Mures
Reputatie : 2069
Data de inscriere : 08/12/2011

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 08:37

cortexedge a scris:
S-apai ne mai miram ca se duce tara asta dracului. Cu oameni "ka" cei de mai sus care gandesc in stilul clasic mioritic, nu se va putea face nimic niciodata.

Trist si adevarat. Oare de ce in general in afara Arcului Carpatic se gandeste asa? Influentele orientale banuiesc.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9224
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11865
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 08:50

Mda vazusem la biziday ca transportul ala gratuit costa vreo 400000e pe luna
Cel mai trist e ca sunt cetateni care nu platesc nici impozite nici amenzi iar pentru asta statu ne fura indirect prin taxe si impozite mandra tara avem
Eu as vrea ca cei care nu isi platesc amenzile si impozitele dupa 30 de zile sa le faca oprire pe salar si sa faca si munca in folosul comunitatii
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 09:10

Vale a scris:
cortexedge a scris:

Trist si adevarat. Oare de ce in general in afara Arcului Carpatic se gandeste asa? Influentele orientale banuiesc.

Ei sunt ocupati sa fie smecheri, sa fure statul daca au impresia ca statul ii fura.
Am crezut ca mi se pare ca asa-i, dar nu e. Tare stresati mai sunt tipii astia din sud.

Apropo, parca si la Lugoj e moka transportul pentru localnici. La Tg Mures e gratis pentru elevi, studenti, pensionari si persoane cu handicap... Dar si asa se circula pe naspa, cum zicem noi(adica fara belet).
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12082
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14122
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 10:16

Transportul pentru elevi și studenți, conform legii, ar trebui să fie gratuit peste tot. Că unele consilii generale REFUZĂ categoric să pună în aplicare legea (de exemplu Constanța, Brașov) sau o aplică doar parțial (adică doar 50% reducere, banii dați de Ministerul Educației, fără cei 50% care ar trebui dați de unitățile de învățământ) e altă mâncare de pește.

Despre experimentul de la Tallin: http://www.citiscope.org/story/2014/free-public-transit-tallinn-hit-riders-yields-unexpected-results
Au avut o creștere a numărului de călători de 3%, din care se estimează că doar 1,2% au venit din pricina transportului gratuit, restul venind la transportul în comun ca urmare a îmbunătățirii intervalelor și a introducerii benzilor dedicate.
Pe zone, cel mai mult a crescut numărul de călători în echivalentul Ferentariului de la noi Smile) Dovadă că minoritarii lor sunt mai civilizați decât ai noștri și nu urcau în tramvai fără bilet.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 10:32

Pai noua nu ne este ciuda ca katalin si karpaty se ,,descurca" si merg fara bilet.

Unii dintre noi spunem ca daca ei merg asa , atunci sa nu aiba pretentii de conditii bune. Nu ne ofticam deloc, poate doar ne ofticam ca partea asta de tara face parte din Romania. Noi nu sintem neaparat mai breji, dar unii dintre noi ne mai straduim sa adoptam o tinuta civilizata, ne luam bilet, nu mai aruncam hirtii, mai stringem o hirtie daca o vedem pe jos, mai una, mai alta. Nu spun ca toti dar incercam macar sa fim altfel.

Probabil de aceea cei din sud, aproape ca domina partea asta de vest. Astia de aici au plecat mai la vest sau mai spre centru, spre cortexedge.

Asta e problema, sa vedem daca acuma se pot adapta aici sau o sa faca si pe aici ca dincolo la ei.

Trebuie sa admitem ca populatia de la stinga Oltului pina dincolo de Bucuresti,  striveste orice tentativa de civilizare, normalizare si modernizare a acestei tari. Degeaba le spune doctorul, care e de-al lor ca ar trebui sa fie altfel, ei nu accepta asa oameni intre ei.

Faptul ca ei au dominat si Principatele Unite  a dus si la mentinerea  inapoierii Moldovei, care in caz contrar ar fi  fost aidoma celor din interiorul arcului carpatic (citez pe Vale), dovada fiind faptul ca unde a fost Imperiul se vad diferentele si in Moldova, chiar daca ei isi spun bucovineni.

Eu pe la noi pe aici nici nu am mai vazut controlori pe tramvaie, dar cam toata lumea isi face bilet.Acuma ca sint cocalari si prostovani si pe aici asta e, dar cum urci in mijloacele RATT cum auzi, bip, bip, care cum valideaza.

Primaria Lugoj a facut diverse studii si a ajuns la aceasta concluzie ca e mai bine sa intocmeasca un grafic de circulatie mai strict, care sa duca la un grad  de umplere a autobuzelor, si asa sa nu mai se adune amenzi neplatite la primarie care sa fie considerate surse de venit si sa greveze de fapt bugetul.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Mier 12 Mar 2014, 11:52

Faptul ca multi dintre voi nu vreti sa vedeti adevarul este strict problema voastra, iar incepeti cu argumente de genul ca din cauza mea se scumpesc biletele si abonametele ca merg eu fara bilet ?

Merg de cand ma stiu, am platit cateva amenzi pe loc, am avut si poprire pe salariu pentru cateva zeci de milioane lei vechi, este strict problema mea daca fac blatul sau nu pe mijloacele de transport in comun.

Cu ce il deranjeaza pe dantm ca fac eu blatul la Ploiesti ? Cand el vine la Ploiesti odata maxim de 2 ori la 5 ani, nu are de ce sa-l doara pe el ca e pretul biletului 2 lei, nu-l afecteaza pe el cu nimic, cand vine la Ploiesti poate sa-si cumpere o legitimatie de 6,30 lei valabila toata ziua pe toate traseele, pret corect si calculat nu cum e pe la Cluj sau Bucuresti 10 lei pe zi.

Faptul ca soferi in trecut "manareau" compostoarele iar calatori picau de prosti cu bilet bun si amendati este vina controlorilor si a soferilor sau a calatorilor ? Ce-o sa facem acum de teama ca ne amendeaza controlul cu bilet corect, o sa ajungem sa ne cumparam legitimatie pe o zi doar ca sa scapam de ei ?

Modul in care se controleaza mijloacele de transport TCE, modul in care controlori isi fac serviciul mi-a dat de gandit si eu nu accept sa fiu prostul lor, d-aia fac blatul zi de zi pe toate traseele, cobor cu o statie inainte de statia unde stiu ca fac razii cu jandarmi, sau daca sunt Ikarus stau cu biletul in buzunar si il compostez in momentul in care vad un controlor.

Voua vi se pare normal ca un om normal la 40 ani, femeie pe deasupra sa faca bilet, iar la ultima statie vine controlul si intr-un moment de neatentie sa-ti schimbe biletul sa te faca sa platesti suprataxa ? I s-a intamplat mamei mele noroc ca eram jos cu fratemiu la ultima statie, o asteptam, am vazut-o in tramvai sechestrata de 2 handicapati cu 8 clase, plangea, voua vi se pare normal cum actioneaza uni in tara asta cum sunt facute unele legi doar pentru uni nu pentru toata lumea ??

Eu din 2000 merg fara bilet zi de zi, nici pe vremea cand am fost elev nu am avut abonament decat cateva luni, am mers asa tot timpul la orice ora pe orice traseu din Ploiesti, la ce specimene lucreaza la TCE mai ales la control ar fi trebuit tot orasul sa mearga mokka.

@Dr2005 - unde am instigat eu si cu Karpaty la blat ?? Am zis doar ca fiecare se descurca cum poate, nu cunosc alti pasionati pe acest forum care locuiesc in Ploiesti ca sa zici ca am propus aici blatul, din pacate sti multe cam despre toate domeniile, dar unde nu sti nu te mai baga, vezi-ti de capitala ta, ca daca vin odata pe a la PLoiesti nu inseamna ca sti ce se intampla zi de zi pe aici.

Cand ma duc la Bucuresti nu iau bilet, dar asta se intampla de 2-3 ori pe an sa merg cu RATB, la metrou iau bilet, iar mai nou de cand cu bicicletele nu o sa mai fiu nevoit sa apelez la RATB, la Brasov am mers doar de 2 ori fara bilet din 2002 pana in prezent, in rest numai cu legitimatie pe o zi, asta nu inseamna ca scrie pe fruntea mea cel mai mare blatist din Romania.

Daca o lege este facuta prost, din pix, cauta vinovati acolo nu la cei care o incalca ca asa nu ajungem nicaieri, nu mai ma cita ca nu rezolvi nimic absolut nimic, uni dintre noi avem lacat la ochi nu vrem sa vedem adevarul ca e bun ca e rau mergem cum ne-am invatat, daca e lege trebuie respectata, dar daca e o lege proasta la fel trebuie respecatata.

Unde vrei sa fac reclamatie ? La TCE ?? Pai am vorbit f2f cu actualul director al TCE si nu am rezolvat nimic, mai sa-mi zica ca pot sa ma duc si la Basescu ca tot nu rezolv nimic, d-aia a ajuns tara asta cum a ajuns, din vina celora care nu vor sa vada adevarul si realitatea, dar e usor sa aruncam cu degetul pe cei nevinovati.

Voi, marea majoritatea de aici car ati raspuns, nu stiti ce se intampla la Ploiesti, cu mijloacele TCE, de la soferi, comntrolori pana la cele mai inalte nivele, dar e usor sa stai sa tastezi si sa faci pe atotstiutorul, chiar daca uni nu au ajuns vreodata in Ploiesti, e usor sa zici ca Karpaty si Katalyn sunt cu capul cand adevarata problema e in alta parte dar pentru uni care s-au invatat asa e greu sa-i mai dezobisnuiesti, toata viata o sa mearga pe premiza ca daca te-ai urcat in autobuz fara bilet, doar calatorul e de vina.

La fel ca la CFR vinovati sunt doar cei care urca in IR fara bilet, nu si nasi si supracontrolul care le ia bani si accepta acesta metoda, doar blatisti sunt de vina, frumos mod de a gandi in 2014, cu facultate si masterat in spate. In loc sa se caute metode pentru a stopa fenomenul blatului, se gaseste tot felul de scuze, ca s-a incercat cu nsuh ce metode, iti zic eu ce s-a intamplat ori nu au facut fata, ori le-au fost frica ca vor pierde si acei bani care ii da blatisti si daca vor scoate trenurile risca sa ramana fara loc de munca multi, dar multi cfr-isti, cum a fost cazul prin alte parti. De ce cand se baga controale se incaseaza bani frumosi din bilete, de ce nu se continua metoda si o fac doar de fatada cateva zile ?? de ce ? totul e facut cu cap, treburile sunt aranjate cu mult timp inainte dar specialisti nostri din fata calculatorului stiu sa scrie multe dar nu vor sa vada adevarul si realitatea.

Aici in Sud asa a fost tot timpul, din cauza ca populatia nu e civilazata precum cea din Transilvania, dar asta nu inseamna ca daca eu va prezint realitatea si adevarul trebuie sa-mi sariti in cap ca din cauza mea se scumpesc biletele/abonamentele trist mod de a gandi pentru uni cu facultati de pe aici la care aveam pretenti nu sa posteze doar pentru a pune paie pe jar sau pentru a iesi in evidenta ca atotstiutori in multe domeni.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: poze Katalyn    Astazi la 13:35

Sus In jos

poze Katalyn

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Poze cu noi !!
» Poze cu apusul si rasaritul soarelui
» Poze cu trenulete, diorame, machete
» poze corbi de stana
» Colaj poze
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: GALERII FOTO PERSONALE-