Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Deschisul geamurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Geamuri mobile sau fixe ?
Mobile
78%
 78% [ 62 ]
Fixe
11%
 11% [ 9 ]
Indiferent
11%
 11% [ 9 ]
Total voturi : 80

AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2023
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4655
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Vin 20 Apr 2012, 20:33

Geamurile fixe au sens atunci cind viteza creste peste 120km/h. Pe cale de consecinta, climatizarea ar trebui folosita numai atunci.
La viteze mai mici, aerisirea si reglarea temperaturii ar trebui facuta prin mijloace naturale, cu geamuri mobile.

Preferinta mea personala sint geamurile mobile, in orice situatie. Poti face poze, poti "simti" mai bine calea ferata pe geamul deschis.
Climatizarea e un moft care ne transforma treptat in niste inadaptati. Ne laudam cit de "eco" sintem insa consumam curent cu o instalatie de care nu avem nevoie.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10214
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Vin 20 Apr 2012, 21:08

Da cateva vagoane au crapatura aia care ventileaza foarte bine,intr-adevar climatizarea e un moft,dar de adaptat,te adaptezi cu toate ca ai probleme la inceput,mai ales cu racelile,insa eu prefer sa nu se mai arunce gunoaiele din tren/din masina/de la bloc pe geam.Asa ca mi-e indiferent sincer de geam pentru ca disconfortul il simti in functie de numarul de calatori din vagon.Cu cat mai multi cu atat mai multa umezeala din respiratie,cu atat ai efectul acela de cald mai puternic.Cum zicea si Luna,daca nu se deschid in compartiment macar sa se deschida partial pe hol,daca nu e AC,ca de babe care sufera de curent si mor de frig cu ACul e plina lumea.
Sus In jos
cardinal

Numarul mesajelor : 1847
Reputatie : 4335
Data de inscriere : 08/04/2010

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Sam 21 Apr 2012, 00:57

din fericire babele au inceput sa prefere dubele Smile cel putin pe Galati Buc
nu am probleme decat cu caldura, climatizarea e o necesitate
dar mersul cu geamul deschis nu mai e calatorie, e placere Smile
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10214
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Sam 21 Apr 2012, 03:34

Pai si ce te plangi Smile)?ca la Galati merg super vagoane ,20-83/21-76 urile au AC,la fel si 21-90 urile,20-76 aveau un gaz jmecher foarte eco care se termina repede,si probabil nu au AC,dar se deschid geamurile larg.As putea zice ca aveti vagoane mai bune decat CT,asta daca includem si personalele,pentru care aveti o flota de 26-16.Cred ca la voi cel mai najpa IR e facut 20-49 2xx,care e cel de Brasov.
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Sam 21 Apr 2012, 10:26

pai nu ma plang, e ok.cand am venit Urziceni Faurei, am deschis usa vagonului, dar cred ca e interzis
dar cu personalele nu ai unde sa ajungi, decat maxim la Buzau sau Marasesti
Sus In jos
riciu

Numarul mesajelor : 507
Reputatie : 2882
Data de inscriere : 27/06/2010

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Sam 21 Apr 2012, 14:25

Geamurile care se deschid sunt o necesitate dupa parerea mea.

Pentru pasionatii feroviari este evident de ce.

Dar mai sunt cateva aspecte de luat in calcul de data asta zic eu mai obiective: incendii, stricarea climatizarii, Doamne fereste descreierati care aduc substante toxice in tren. Sigur puteti zice ca asta se intampla o data la x timp, dar pentru cei care patesc, un geam care se deschide poate salva vietii.

Mai mult decat atat, am sustinut-o si o sustin, orice lucru mobil care nu necesita presurizare din varii motive viteza, mediu samd (ex avioane, submarine, etc) trebuie sa aiba geamuri care sa se poata deschide.

Imaginati-va (si divaghez aici) ca ia foc metroul si vine un nene de la paza care nu te lasa sa spargi geamul (ca la astea noi nu se mai deschide nimic) si mori ca sobolanul asfixiat. Idem pentru cladirile care au AC dar nu li se deschid geamurile.

Aviz AC este de fapt aer recirculat, nu aer proaspat... In plus AC duce la posibilitate de imbolnavire (si nu ma refer aici la clasice dureri de spate, gat respectiv la a "te trage curentul" ci la imbolnaviri cu Legionella (bacterie care prefera umezeala, iar filtrele de la AC sunt numai bune pt ea) si alte bacterii care pana la inventarea AC au fost considerate nepatogene. Insa dupa AC intrand prin ventilatie in plamanii oamenilor au devenit patogene.
Sus In jos
nokia2010

Numarul mesajelor : 361
Varsta : 33
Localizare : București, Republica Hoțitoare România
Reputatie : 2624
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Mier 13 Iun 2012, 10:09

Dacă există climatizare în vagon, geamurile să stea închise, însă să existe 2-4 chei pătrate de rezervă pentru orice eventualitate (stricarea climatizării, incendiu).
Și A.C.-ul din tren nu se poate regla?!! Evil or Very Mad
Sus In jos
Horea36

Numarul mesajelor : 33
Reputatie : 2003
Data de inscriere : 13/07/2011

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Mier 13 Iun 2012, 10:29

Se poate are un buton de reglaj tip potentiometru in tabloul electric cu reglare intre 21-24 grade si afisare pe displeiul calculatorului bineinteles daca functioneaza potentiometrul.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 899
Varsta : 40
Reputatie : 3641
Data de inscriere : 10/10/2009

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Mier 13 Iun 2012, 23:28

Am votat pentru geamuri mobile. Sunt o necesitate. Bine...acolo unde avem vagoane climatizate, sa fie fixe. In fine, aici parerile sunt impartite si le respect ca atare. Un lucru sa lamurim...Apelativul..,,babe" , ,babalaci", etc. Haideti sa respectam varsta acelor oameni...Chiar daca pe uni dintre ei...chiar majoritatea, nu-i mai ajuta in totalitate facultatile mintale...nu este vina lor. Sa nu-i judecam...toti vom fi ca ei la un moment dat...si nu e bine. Asta e,...trebuie sa-i suportam cum toti ne suportam deopotriva. Ce sa-i facem? Si eu am avut discutii in contradictoriu foarte dese cu ei,...prefer sa plec din compartiment/salon si sa-mi gasesc loc unde sa nu am tangenta cu ei. Si astfel am rezolvat problema. In orice caz,...revenind la topic. Chestiunea cu bagaje introduse/ evacuate pe geam...erau intalnite si-n povestirile comice a lui Amza Pellea ( ,,Nea Marin") care nu erau tocmai snoave ci chiar fapte reale. Si azi Magistrala-900 este arhiaglomerata dara-mi-te atunci in ani '70-'80 ( mai ales anii '80 pe care i-am prins din plin! Oricum, as fi de acord ca geamurile ghilotina/culisante sa existe precum la 20-54 / 20-55 : geam mobil-doua fixe-geam mobil-doua fixe si iar geam mobil. Mai rar dar sa fie. Oricum, asa cum spuneau alti useri de mai inainte, e greu cu civilizatia...Adica, daca ai climatizare, lasi geamul inchis. Il deschizi doar cand nu functioneaza climatizarea. In fine...sunt multe de zis pe tema asta.

Ultima editare efectuata de catre Onofrei Sergiu Gabriel'76 in Joi 14 Iun 2012, 18:05, editata de 2 ori
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3563
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Joi 14 Iun 2012, 00:10

Cel mai corect ar fi ca geamurile sa se poata deschide doar cu cheia in caz ca se strica aerul conditionat. Cu privire la babalaci, nu am nimic cu varsta, ci doar cu comportamentul lor. Rar, dar mai sunt si babalaci ce nu sunt chiar asa ,,e curent, inchideee geamu". Oricum nu e vreo dovada ca ar dauna sanatatii curentii de aer.
Sus In jos
cardinal

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Joi 14 Iun 2012, 11:16

Onofrei Sergiu Gabriel'76 a scris:
Chiar daca pe uni dintre ei...chiar majoritatea, nu-i mai ajuta in totalitate facultatile mintale...nu este vina lor.

dar nici vina mea Sad
Sus In jos
riciu

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Dum 15 Iul 2012, 13:07

Revin cu ideile mele aviz deschiderea geamurilor, prin prisma experientei avute ieri.

S-a defectat aerul conditionat al unui vagon (asta la IR 1661 Bucuresti Iasi) si abia la Buzau, a ajuns "nasu" la concluzia ca ar fi bine sa deschida geamurile pentru ca era insuportabil in vagon.... Eu am zis sa deschida, pardon sa le "crape" de aproximativ doua degete, deoarece prin deschizatura nu venea curent nici macar ca-n tramvaie.

Deci poti sa mori linistit de cald (ma refer aici la cei cu probleme, cardiaci, etc, dar nu numai) daca se defecteaza sistemul. Si SE DEFECTEAZA, ca orice se poate defecta si dintr-o experienta din asta ar trebui sa invatam ceva (aviz aia de au murit prin SUA, pentru ca li s-a defectat aerul conditionat si... geamurile... inchise ermetic).

Daca geamurile ar fi fost deschise ca la vagoanele clasice sigur ca ar fi fost mai cald ca de obicei dar NU chiar sauna si riscul sa ti se faca rau ar fi fost mult diminuat.

Sus In jos
ravers75

Numarul mesajelor : 365
Reputatie : 2547
Data de inscriere : 15/12/2010

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Dum 15 Iul 2012, 13:37

riciu a scris:
Revin cu ideile mele aviz deschiderea geamurilor, prin prisma experientei avute ieri.

S-a defectat aerul conditionat al unui vagon (asta la IR 1661 Bucuresti Iasi) si abia la Buzau, a ajuns "nasu" la concluzia ca ar fi bine sa deschida geamurile pentru ca era insuportabil in vagon.... Eu am zis sa deschida, pardon sa le "crape" de aproximativ doua degete, deoarece prin deschizatura nu venea curent nici macar ca-n tramvaie.

Deci poti sa mori linistit de cald (ma refer aici la cei cu probleme, cardiaci, etc, dar nu numai) daca se defecteaza sistemul. Si SE DEFECTEAZA, ca orice se poate defecta si dintr-o experienta din asta ar trebui sa invatam ceva (aviz aia de au murit prin SUA, pentru ca li s-a defectat aerul conditionat si... geamurile... inchise ermetic).

Daca geamurile ar fi fost deschise ca la vagoanele clasice sigur ca ar fi fost mai cald ca de obicei dar NU chiar sauna si riscul sa ti se faca rau ar fi fost mult diminuat.

Banuiesc ca era un vagon 21-76, ca numai de astea trimit pe IR1661 Laughing Vagoanele astea mai mereu au probleme cu climatizarea; si eu am patit-o recent cand AC nu mergea, atunci m-am mutat in alt vagon iar ceilalti au ramas sa se coaca acolo, noroc ca era gol trenul Laughing
Sus In jos
riciu

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Dum 15 Iul 2012, 13:51

Pentru mine a fost ok, pentru ca am putut filma fara geam, dar calatori ca mine sunt 1 la 10000 poate.... Dar chiar si asa am murit de cald.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Deschisul geamurilor   Astazi la 08:49

Sus In jos

Deschisul geamurilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Deschisul geamurilor
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: VAGOANE-