Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Zone Neutre

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6479
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 23 Apr 2012, 00:07

Nu cred ca e cel mai mare consumator de energie electrica din tara. Din ce stiu eu, cel mai mare ar fi Alro Slatina. Azomures are un consum de ~300MW/h. Am vazut cu ochii mei rapoarte si curbe de sarcina ale Azo si am ramas masca.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10213
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 23 Apr 2012, 00:15

Sa vorbim de Galati 8->?3 electrozi mai grosi ca mine, intra in oala aia la otelariile electrice,stiu cate fire vin la Hunedoara,dapai la Alro si Galati,
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 23 Apr 2012, 00:20

Exact. Cuptoarele alea cu arc electric papa in jur de 40000-50000 Amperi, la 200-300 V. Acolo linii de transport babane, la cel putin 220kV, ca alea de 110 nu pot transporta atata putere.

uite si un clip cu un monstru din asta in actiune
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 598
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2392
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 23 Apr 2012, 02:59

Luna a scris:
cortexedge a scris:
Nu ar fi posibila sincronizarea intre faze, deoarece nu exista o retea de alimentare dedicata, cu generare separata, special pentru CF.
Despre alimentarea locuintelor stiam, la fel stiu ca daca iau o faza de la vecinu si masor intre faza lui si a mea cel mai probabil am 380 de volti. Stiam si de motivul sistemului trifazic, dar partea de mai sus chiar nu o stiam. :O Eu eram sigur ca e o retea dedicata doar cailor ferate, fiind totusi cred eu cel mai mare consumator electric din tara. Credeam ca sunt si magistrale electrice de inalta tensiune (110 kv) dedicate doar caii ferate. Thanks pentru explicatii

depinde ce intelegi prin "consumator"

si "capusele" sunt consumatori Smile

p.s. capusa = firmele care cumpara ieftin si apoi vand la suprapret in Romania sau afara. Cumpara in general de la Hidroeletrica dar nu numai. Hidroelecttrica ar trebui sa intre in sistem doar la zona de varf dar ... :roll:

56.3 Transport feroviar 880 807 MWh in 2010

din cunostiintele mele Alro si Galatiul sunt cei mai mari consumatori "reali" dar nu stiu exact cat.

prin transport feroviar inseamna (cred eu) tot sistemul feroviar din Romania, toate consumurile date de toate firmele CFR catre INS
{nu stiu daca e doar Infrastructura eu cred ca sunt toate}

p.s. 2 la feroviar s-ar putea sa fie inclus si metrorexul, nu stiu exact.

51. Metalurgie 6.703.071

http://www.insse.ro/cms/files/publicatii/balanta%20energetica%202010.pdf

pag 32-33

37. CONSUM FINAL ENERGETIC 41.317.432 MWh

din care 38. Industrie 20.380.807 din care metalurgie 6.703.071
din care 56. Transporturi 1.354.620 unde 880.807 transport feroviar
din care 57. Populație 11.329.394
din care 58. Agricultură și silvicultură 671.211
din care 59. Alte activități: 7.581.400

deci transportul feroviar are vreo 2%, metalurgia vreo 16%

din ce se spunea pe la TV, deci partea asta e nedocumentata, Alro / Galatiul consuma cateva procente din productia nationala 2-5%
In tot cazul sistemul feroviar e in primii consumatori din tara.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12018
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14051
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 23 Apr 2012, 03:35

Rarau a scris:
prin transport feroviar inseamna (cred eu) tot sistemul feroviar din Romania, toate consumurile date de toate firmele CFR catre INS
Toată electrificarea e administrată de CFR S.A. (prin Electrificare CFR), inclusiv rețelele de pe secțiile închiriate. Deci există un singur consum raportat, care e cel total pe tot sistemul feroviar, cel puțin pe partea de tracțiune (că mai sunt consumuri pentru semnalizare, pentru iluminat, pentru clădiri ș.a.).

cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 23 Apr 2012, 12:17

Pentru cine e interesat de consumul energetic al Romaniei la orice ora,
inclusiv productia, importul si exportul de energie electrica.
http://www.transelectrica.ro/StareSistem/protocoale/starea_sistemului.php
--
http://www.transelectrica.ro/openflash/grafic.php?ofc=date.php
Sus In jos
basil

Numarul mesajelor : 75
Reputatie : 2052
Data de inscriere : 13/07/2011

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Dum 15 Iul 2012, 13:54

Salut,am o intrebare pentru mecanicii de locomotiva,Smile ce se intimpla daca mecanicul nu e atent si intra in zona neutra fara a decupla dijunctorul si cu locomotiva in tractiune in plina sarcina sugind 5 MWA si 300A prin catenara?
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5495
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Dum 15 Iul 2012, 16:16

Este echivalent ca si cand s-ar luat tensiunea.
Nu se intampla nimic .Posibil doar sa iti intre niste protectii.
Sus In jos
basil

Numarul mesajelor : 75
Reputatie : 2052
Data de inscriere : 13/07/2011

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Dum 15 Iul 2012, 21:15

Cind " se ia tensiunea" undeva in plina sarcina se lasa cu arc electric, 5 MW nu se rup usor, pentru asta exista disjunctorul cu timp rapid de intrerupere si gaz pentru stingerea arcului.
Eu m-am referit la pantograf prin patina caruia trec cca 300 A la 25 kv si care ajunge in punctul unde se desparte de firul activ,deci ma intreb daca nu apare un arc electric sau alt fenomen (distructiv)
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12462
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15625
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Dum 15 Iul 2012, 21:23

In Bulgaria am vazut ca locomotiva merge cu pantograful tras si chiar de multe ori am vazut astfel de cazuri probabil tot in zonele neutre dar cum este vorba de alta tara si regulile lor sunt altele fata de ale noastre unde eu zic ca suntem cam exigenti in anumite cazuri , limitari peste limitari , restrictii foarte scazute ceea ce in Bulgaria nu am vazut si nu pot sa spun ca ei au liniile impecabile dar asta e alta poveste .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
daniel_c

Numarul mesajelor : 411
Reputatie : 2069
Data de inscriere : 25/05/2012

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Dum 15 Iul 2012, 21:25

basil a scris:
Cind " se ia tensiunea" undeva in plina sarcina se lasa cu arc electric, 5 MW nu se rup usor, pentru asta exista disjunctorul cu timp rapid de intrerupere si gaz pentru stingerea arcului.
in acest caz nu se poate vorbi de rupere si arc electric cand dinspre sursa lipseste tensiunea, arcul electric are loc cand decuplezi/cuplezi un consumator de la o retea sub tensiune

Sus In jos
lokomo69

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 47
Localizare : Timisoara
Reputatie : 1691
Data de inscriere : 28/07/2012

MesajSubiect: zone neutre   Lun 06 Aug 2012, 15:45

,,,,,,,,, Aici sunt poze de la zona neutra intre Ronat Tj si Sanandrei.
Sus In jos
Cont dezactivat

Numarul mesajelor : 582
Varsta : 50
Reputatie : 2468
Data de inscriere : 05/11/2011

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 27 Aug 2012, 16:54

Dr2005 a scris:
Rarau a scris:
Toată electrificarea e administrată de CFR S.A. (prin Electrificare CFR), inclusiv rețelele de pe secțiile închiriate. Deci există un singur consum raportat, care e cel total pe tot sistemul feroviar, cel puțin pe partea de tracțiune (că mai sunt consumuri pentru semnalizare, pentru iluminat, pentru clădiri ș.a.).

www.disponibil.ro/doc/download.do?documentId=3891
Sus In jos
Cont dezactivat

Numarul mesajelor : 582
Varsta : 50
Reputatie : 2468
Data de inscriere : 05/11/2011

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 27 Aug 2012, 17:09

daniel_c a scris:
basil a scris:
in acest caz nu se poate vorbi de rupere si arc electric cand dinspre sursa lipseste tensiunea, arcul electric are loc cand decuplezi/cuplezi un consumator de la o retea sub tensiune

Cand consumatorul (locomotiva electrica) trece cu pantograful ridicat si disjunctorul conectat de pe un fir cu tensiune 27000V pe un fir cu tensiune 0, la o sarcina destul de apropiata de 5MW, face arc electric, care cu timpul poate micsora sectiunea conductorului de cupru (fir de contact), fapt ce poate duce chiar la ruperea firului de contact in zona respectiva.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2884
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Lun 27 Aug 2012, 17:27

cam cat de lunga e zona neutra in general si intre Andreneasa si Lunca Bradului? se coboara pantograful la zonele neutre?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Zone Neutre   Astazi la 20:00

Sus In jos

Zone Neutre

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Zone Neutre
» Zone fara semnal 2G/3G in tren
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-