Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Oferte angajare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
Costin.H

Numarul mesajelor : 651
Reputatie : 3249
Data de inscriere : 15/12/2009

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Sam 03 Noi 2012, 22:21

pe partea de semnalizare nu a incercat nimeni? nu ma refer numai la CFR.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12079
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14119
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Dum 04 Noi 2012, 00:20

Rarau a scris:
Cum a fost?
M-au angajat, am început serviciul din 1.11.2012.

TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4669
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Dum 04 Noi 2012, 13:36

Deci nu se intra numai cu pile? Smile Asta e o veste nemaipomenita, un adevarat miracol tinind seama ca "fenomenul" pilelor, incompetentei si imposturii afecteaza si mediul privat (inclusiv "multinationalele").
Succes la noul serviciu. abere
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5877
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Dum 04 Noi 2012, 14:08

Dr2005 a scris:
Rarau a scris:
Cum a fost?

Si tu vroiai femeie de servici asta iarna a21 felicitari.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 36
Reputatie : 2400
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Dum 04 Noi 2012, 23:57

Dr2005 a scris:
Rarau a scris:
Cum a fost?

Pai si nu spuneati voi ca e doar pe pile ??

Na ca nu a fost asa Smile

Daca spuneai mai demult ma bagam si eu la concurs sa vad si eu ce fel de subiecte erau Smile

Doar asa for fun.

Poate pe viitor ne tii la curent ce si cum e in sistem la MT Smile
(acum avem o pila in interior Cool Laughing )

Daca apare vreun post pe asistent/principal sa imi spui si mie dar ma intereseaza doar pe CFR. Alte zone din MT nu.
Daca cer ingineri e ok, daca specifica inginer de transporturi nu pot candida. Am terminat alta facultate la Poli.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Lun 05 Noi 2012, 00:00

Dr2005 a scris:
Rarau a scris:
"M-a suparat" Dr2005 ca la Ministerul Transporturilor se intra pe pile.

Eu nu contest asta ca nu am candidat acolo.
Dacă se intră pe pile sau nu voi fi în stare să confirm/infirm în scurt timp Laughing
Luni am fost și am dat concurs de angajare acolo, proba scrisă. Urmează cea orală joi, unde merg doar cei care au trecut de proba scrisă (rezultatele nu s-au dat încă), deci, cu puțin noroc, și subsemnatul, care candidează pe un loc de expert debutant în Direcția Generală Transport și Infrastructură - Direcția Feroviară, Compartimentul Reglementări în transportul feroviar

o traducere și unul din Statutul funcționarilor publici (sincer, ăla mi s-a părut greu, nici nu ne-am angajat încă și ei ne pun să ,,prezentăm modalitățile de încetare a raportului de serviciu").

Din statut se da peste tot

Ce traducere? Din romana in engleza sau invers? Engleza tehnica sau engleza de transporturi sau engleza normala? Puteai alege alta limba? De ex franceza?
Cum te-ai descurcat? Ce nivel de engleza ai ? B2/C1? Certificat?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Lun 05 Noi 2012, 00:25

Traducere din română în engleză, franceză sau germană (la alegerea fiecăruia) a unui fragment de text... din legislația referitoare la transportul feroviar (eu am avut ceva despre asigurarea accesului echitabil la infrastructură al tuturor operatorilor feroviari). Nu se cere vreun certificat lingvistic, pe fișa de înscriere te autoevaluezi în modul ,,clasic", adică ,,satisfăcător", ,,bine" și ,,foarte bine" și poți trece maxim 2 limbi străine, iar cu una din ele (cu condiția să fie engleză, franceză sau germană, că dacă tu știi japoneză nu faci nimic) rezolvi subiectul de traducere.

Subiectele de specialitate au fost:
1. Infrastructura feroviară - ce este, cum se clasifică, cum se administrează (din OUG privind circulația pe CF)
2. Zona de siguranță și zona de protecție a CF
3. Obiectul de activitate al CFR Marfă
După care venea traducerea și întrebarea din statut (moduri de încetare a raporturilor de serviciu).

Evident, toate subiectele trebuiau tratate pe larg, nu trebuia răspuns în 2 fraze la fiecare.

CFR este o S.A., nu are treabă cu ministerul și își organizează singură angajările (adică nu face deloc, că are posturile blocate). Dintre toate posturile scoase la concurs, doar 2 aveau legătură cu sistemul feroviar: 1 expert debutant și 1 consilier juridic debutant, ambele în DGTI - Direcția Feroviară.

A... programul e L-J 8:00 - 16:30, V 8:00 - 14:00, total 40 de ore (la sfârșitul programului se blochează complet Șos. Gării de Nord din cauza trecerii de pietoni de la poarta G Smile) ). Salariul... la debutant e conform grilei 24 din legea salarizării unitare (e drept, la calcul mie nu mi-a ieșit ca în lege, adică 1,77 * salariu minim de 600 nu fac cât mi-au trecut ei în ordinul de numire, fac mai mult. Și din toate astea se scad și impozitele...), nu îl pot comenta, pentru că nu am voie să îndrept acțiuni (în justiție sau doar simple reclamații) împotriva MTI.

Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Mar 06 Noi 2012, 23:02

CFR este o S.A., nu are treabă cu ministerul și își organizează singură angajările (adică nu face deloc, că are posturile blocate).

stiam asta, nu m-am exprimat foarte corect trebuia sa spun daca se scot posturi la concurs pe partea feroviara si nu navala, rutiera.

Eu cred ca traducerea a facut diferenta la nota finala Smile
Se cauta persoane care sunt capabile sa faca traduceri pentru ca sunt destule documente in engleza si sunt destui care nu prea inteleg engleza tehnica/engleza de transporturi.

Stiu ce salariu ai ca in toate ministerele e la fel Wink
Teoretic cei cu studii superioare ar trebui sa avem la inceput 2* salariul minim dar nu se aplica la functionari publici :roll:

Unde scrie ca nu iti poti comenta salariul ?? Ai un salariu fix, e salariul postului si nu al persoanei (ca la privat)
Si de ce nu poti sa reclami MT?
Daca de exemplu esti angajat la Ministerul Mediului si ca persoana fizica ai fost deranjat de vreun aspect ce tine de MM de ce nu poti sa reclami acel aspect? Zi si mie legea care spune asta.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Vin 17 Apr 2015, 09:14

Ministerul Transporturilor face angajări: http://www.mt.ro/web14/informatii-de-interes-public/alte-informatii/resurse-umane/256-angajari

În cadrul Direcției Transport Feroviar:

Compartimentul reglementări în transportul feroviar
Consilier juridic clasa I, gradul profesional debutant – 2 posturi
Pregătire de specialitate: studii universitare de licență absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă în domeniul științe juridice.
Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice: -
Limbi străine: limba engleză, (scris, vorbit, citit)- nivel mediu .

Consilier clasa I, gradul profesional superior – 1 post
Pregătire de specialitate: studii universitare de licență absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă în domeniul ingineria transporturilor - ingineria transporturilor și a traficului feroviar
Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice: minim 9 ani
Limbi străine: limba engleză, (scris, vorbit, citit)- nivel mediu.

Serviciul infrastructură feroviară
Expert clasa I, gradul profesional principal – 1 post
Pregătire de specialitate: studii universitare de licență absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licență sau echivalentă în domeniul ingineria transporturilor - ingineria transporturilor și a traficului feroviar.
Vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice: minim 5ani
Limbi străine: limba rusă și limba engleză, (scris, vorbit, citit)- nivel mediu .

BIBLIOGRAFIE GENERALĂ pentru toate posturile scoase la concurs
1. Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată, cu modificările și completările ulterioare
2. Legea nr. 7/2004 privind Codul de conduita al functionarilor publici, republicată, cu modificările și completările ulterioare

BIBLIOGRAFIE DIRECTIA TRANSPORT FEROVIAR
Consilier juridic, clasa I gradul profesional debutant
1. Hotărârea Guvernului nr. 21/2015 privind organizarea și funcționarea Ministerului Transporturilor
2. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 12/1998 privind transportul pe căile ferate române și reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române, republicată, cu modificările și completările ulterioare
3. Hotărârea Guvernului nr. 626/1998 privind organizarea și funcționarea Autorității Feroviare Române - AFER
4. Hotărârea Guvernului nr. 581/1998 privind înființarea Companiei Naționale de Căi Ferate "C.F.R." - S.A. prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române

Consilier clasa I, gradul profesional superior
1. Hotărârea Guvernului nr. 21/2015 privind organizarea și funcționarea Ministerului Transporturilor
2. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 12/1998 privind transportul pe căile ferate române și reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române, republicată, cu modificările și completările ulterioare
3. Legea nr. 55/2006 privind siguranța feroviară, cu modificările și completările ulterioare
4. Hotărârea Guvernului nr. 581/1998 privind înființarea Companiei Naționale de Căi Ferate "C.F.R." - S.A. prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române
5. Hotărârea Guvernului nr. 582/1998 privind înființarea Societății Naționale de Transport Feroviar de Marfă „CFR Marfă” - SA prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române
6. Hotărârea Guvernului nr. 584/1998 privind înființarea Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători „CFR Călători” - SA prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române
7. Hotărârea Guvernului nr. 626/1998 privind organizarea și funcționarea Autorității Feroviare Române - AFER
8. Hotărârea Guvernului nr. 482/1999 privind înființarea Societății Comerciale de Transport cu Metroul București „Metrorex” – SA

Expert clasa I, gradul profesional principal
3. Hotărârea Guvernului nr. 581/1998 privind înființarea Companiei Naționale de Căi Ferate "C.F.R." - S.A. prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române
4. Hotărârea Guvernului nr. 582/1998 privind înființarea Societății Naționale de Transport Feroviar de Marfă „CFR Marfă” - SA prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române
5. Hotărârea Guvernului nr. 584/1998 privind înființarea Societății Naționale de Transport Feroviar de Călători „CFR Călători” - SA prin reorganizarea Societății Naționale a Căilor Ferate Române.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Oferte angajare   Astazi la 11:39

Sus In jos

Oferte angajare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Oferte angajare
» Oferte plante Hornbach, Bricostore, Baumax, Plus...
» Nemtii de la DB Schenker Rail Romania cauta mecanici de locomotiva
» Sunteti de acord ca pensionarii sa nu mai aibe dreptul sa fie angajat?
» Mecanic de Locomotiva
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-