Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Propunere trase sezoniere 2012

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12083
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14124
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Mier 22 Feb 2012, 02:27

razvan - trenuri a scris:
tariful dus la autocar cred ca va depasi 60 de lei).
Adică aproape cât un bilet de IR București-Constanța. Că de la Târgoviște mai pui vreo 18 RON Sad

rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 559
Reputatie : 3218
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Mier 22 Feb 2012, 03:10

Dragii mei, tocmai ce m-am mutat din Praga in Bucuresti inapoi, originar sunt din Targoviste si merg cu trenul de cand eram copil, de aproape 20 de ani pe aceasta ruta. Am mers frecvent la mare in fiecare an, din jud Db sunt maxim 2-3 oameni pe zi care calatoresc in timpul sezonului la mare. In toate statiunile nu intalnesti pe nimeni din Db si nici masini de Db nu vezi deloc. Dambovitenii asa sunt invatati sa stea in casa, sa se culce iarna la 6 seara, sunt oameni retrasi, si inapoiati social, deseori sunt salbatici si sufera de frustrare cei amarati, si snobism mare la cei bogati. Cand ajung iarna seara la 6 in oras, totul e pustiu, umblu cu cainii dupa mine, si mi-e frica pentru siguranta mea mai mult decat in bucuresti. E un oras inchinat mafiei prostitutei si drogurilor, politia e vanduta iar primarul si prefectul PDL si-au batut joc in ultimul hal de ce a mai ramas acolo. Orasul a cunoscut un regres demografic fulminant in ultimii 20 de ani, si o schimbare a echilibrului sat-oras (daca va veti uita la recensamantul recent veti observa ca 75 % din oameni locuiesc la tara, spre deosebire de 75 % la oras in jud Bv). Asadar este o zona moarta, la care nu ai de la ce sa te astepti, doar oameni de la tara care vand prin piete pentru un covrig (a se citi ca vand adidasi si blugi), altii care sunt slugi la patron pe 5 milioane si zi lumina de munca, va spun, lumea e amarata rau dar si spalata la creier. Singurul motiv pentru care exista inca tren este orasul Bucuresti, aflat la 80 km, unde merg toti studentii la facultate (din pacate 70% merg cu maxi taxi pt ca majoritatea sunt fete si le e frica de toti vagabonzii si taranii (a nu se intelege oameni de la tara!), care bantuie prin trenurile de bucuresti, cu complicitatea spagarilor de nasi), mai sunt bolnavii care merg la doctor, pensionarii care calatoresc de mai departe de bucuresti, si navetistii din Tgv si Titu care merg la serviciu. In rest, aceasta zona nu are nimic deosebit.... Acolo mi-am trait copilaria si adolescenta, insa nu stiu ce m-as fi facut daca n-as fi plecat din acel oras atat de negativ influentabil. Regret nespus, dar asta vad in ultimii 20 de ani,,,,si de asemenea cer scuze celor ce ma citesc pentru critica poate prea dura. PS: fauna feroviara mai nasoala ca in zona Bucuresti - GHERGANI - Titu - Targoviste gasesti doar pe Rutele Oltenita, Obor-Fetesti, Rosiori, Deda - Tg mures-Razboieni si Salonta-Oradea-Satu mare. Sa calatoriti pe Arad - Timisoara (cred ca cea mai civilizata ruta), Ploiesti - Brasov, Roman - Adjud, sighisoara - sibiu, acolo sa vedeti civilizatie.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1483
Varsta : 37
Localizare : Alexandria
Reputatie : 4536
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Mier 22 Feb 2012, 08:26

Pe Deda-Tirgu Mures nu e asa rau cum zici, pe Tirgu-Mures-Razboieni sunt intr-adevar ceva tigani.
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5878
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Mier 22 Feb 2012, 09:41

rizelgeorgel2004 a scris:
Regret nespus, dar asta vad in ultimii 20 de ani,,,,si de asemenea cer scuze celor ce ma citesc pentru critica poate prea dura.

Paerea mea e ca ai fost prea bland, din pacate ce se intampla in Targoviste se intampla si in multe alte orase din RO ca si in Oltenita, Giurgiu, Zimnicea, se intampla lucruri mult mai grave decat scrii tu in mesaj si lista poate continua muuult timp.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2483
Localizare : Targu Mures
Reputatie : 5008
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Dum 03 Iun 2012, 11:33

Baieti, Este hotarat deja ca 936 BIHOR (IR 1934) nu va mai circula deloc ramane 1632 prelungit (a si aparut pe infofer) din Constanta are mers in regim RE Regio-Express 8809 oprind in toate statiile pana ajunge la destinatie de Mangalia.
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3604
Localizare : Brașov
Reputatie : 5777
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Dum 03 Iun 2012, 12:38

92dragos a scris:
Baieti, Este hotarat deja ca 936 BIHOR (IR 1934) nu va mai circula deloc ramane 1632 prelungit (a si aparut pe infofer) din Constanta are mers in regim RE Regio-Express 8809 oprind in toate statiile pana ajunge la destinatie de Mangalia.

Aleluia. Inseamna ca o sa fie suplimentat,nu?
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 2219
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 5196
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Dum 03 Iun 2012, 22:04

AndiCFR a scris:
92dragos a scris:

Nu suplimenteaza nimic. Oricum vagoane primeste pentru Brasov - Mangalia, poate va primi cel mult 5-6 caci oricum este saturat trenul. Idem si 1944 SATU MARE - MANGALIA, care poate primi la nevoie vagoane din Brasov (daca mai au aia ce baga)....

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Dum 03 Iun 2012, 23:15

Daca va fi cere la 1944 se va baga din Brasov 1-2-3 vagoane si cred ca va fi, caci lumea trebuie sa ajunga la mare iar acum au cu un tren mai putin la dispozitie. Faza e ca in 13 min cat staioneaza in Brasov trebuie sa scoata electrica care aduce trenul la Brasov si apoi la coada sa vina si vagoanele asa ca va mai dura inca 5 maxim 10 min peste cele 13. La intoarcere IR 1945 cand ajunge in Brasov scoate electrica CT-BV cu tot cu vagoane, ma rog poate doar sa le dezlege ca trenul pleaca in cealalta directie, asteptam sa vedem cum va fi, mult a fost putin a ramas.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 2219
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 5196
Data de inscriere : 07/02/2009

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Dum 03 Iun 2012, 23:25

paall a scris:
Daca va fi cere la 1944 se va baga din Brasov 1-2-3 vagoane si cred ca va fi, caci lumea trebuie sa ajunga la mare iar acum au cu un tren mai putin la dispozitie. Faza e ca in 13 min cat staioneaza in Brasov trebuie sa scoata electrica care aduce trenul la Brasov si apoi la coada sa vina si vagoanele asa ca va mai dura inca 5 maxim 10 min peste cele 13. La intoarcere IR 1945 cand ajunge in Brasov scoate electrica CT-BV cu tot cu vagoane, ma rog poate doar sa le dezlege ca trenul pleaca in cealalta directie, asteptam sa vedem cum va fi, mult a fost putin a ramas.

Si ar fi putut introduce in ultima instanta grupa de Tirgu Mures la 1944, fiindca in primul rand face mult mai putin pe Deda - Miercurea Ciuc (decat daca ocolea pe Razboieni - Blaj - Sighisoara cu 1934), asta mai ales ca 1944 poate ajunge timpuriu in Deda, deci tot pierde vremea. Pe deasupra daca ar baga grupa de Tirgu Mures (3-4 vagoane) ar putea prelua tot traficul de la Brasov incolo de unde se aglomereaza trenul. Brasovenii ar atasa vagoane doar la nevoie si nu zilnic...

Sus In jos
92Dragos

Numarul mesajelor : 2483
Localizare : Targu Mures
Reputatie : 5008
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Lun 04 Iun 2012, 08:15

AndiCFR a scris:
92dragos a scris:

Nu stiu nimica normal da( de fapt la cusete sunt mai mult decat sigur) la clasa poate.Oricum abia au vagoane de cls2 si 1944 si 1632,iar daca bagi grupa de TGMS la 1944 atunci nu neaparat trebuie suplimentat 1632-ul ca in BV se urca mai multe lume sa plece la mare..
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4701
Reputatie : 7196
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Lun 04 Iun 2012, 12:31

paall a scris:
Sunt arhi suficiente cele 13 min ptr atasarea vagoanelor din Brasov (daca vor exista) iar asta o poate face cu locomotiva ce trage trenul pana la Constanta. Din cate stiu eu cea care vine de la Dej Calatori ramane in Brasov.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Lun 04 Iun 2012, 13:25

sunt suficiente dar pana acum numai la spate se atasau vag in Brasov cand trenul pleaca spre Brasov cu 2 EA-uri, eu asa am vazut si e si mai usor ptr manevranti sa le ataseze la spate decat in fata cu 2 locomotive.

Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 4701
Reputatie : 7196
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Lun 04 Iun 2012, 13:29

paall a scris:
sunt suficiente dar pana acum numai la spate se atasau vag in Brasov cand trenul pleaca spre Brasov cu 2 EA-uri, eu asa am vazut si e si mai usor ptr manevranti sa le ataseze la spate decat in fata cu 2 locomotive.

Pai tu crezi ca asta, 1944/1945, mai este lung ca pe vremuri? nu cred ca are mai mult de 5-6 vag, sa zicem maxim 8 daca mai pune ceva in Brasov. Asa ca la ce mai trebe si dubla pe Predeal?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Lun 04 Iun 2012, 13:35

Nu stiu cum e cu tonajul, dat tot ce pleaca din Brasov cu peste 10 vagoane pleaca cu 2 EA-uri eu asa am vazut mereu.
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3604
Localizare : Brașov
Reputatie : 5777
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Lun 04 Iun 2012, 13:37

In 3 minute poti sa atasezi vagoanele alea la coada trenului cand vine dinspre Satu Mare. Se procedeaza ca la IR 1646.

@ paall: 11 vagoane
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Propunere trase sezoniere 2012   Astazi la 18:32

Sus In jos

Propunere trase sezoniere 2012

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Propunere trase sezoniere 2012
» Filmuletul feroviar al lunii Noiembrie 2012
» Fotografia lunii decembrie 2012
» Trenuri sezoniere
» INNOTRANS 2012
Pagina 3 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-