Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Calea Ferata romaneasca - incotro ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
iDorin

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2271
Data de inscriere : 05/11/2010

MesajSubiect: S.O.S. - Căile Ferate Române    Mar 03 Ian 2012, 17:41

Manifestul românilor impotriva distrugerii C.F.R.

Mișcarea noastră va demonstra tuturor că suntem încă o forță și că românii nu și-au pierdut voința și unitatea ca popor. Cerem Ministerului Transporturilor și Infrastructurii să înceteze politica de fărâmițare și distrugere voită a societăților naționale de transport feroviar. Transportul feroviar din România nu va fi falimentat și apoi vândut la preț redus. Nu acceptăm asta! Suntem de acord cu liberalizarea transporturilor și nu ne opunem unificării transporturilor europene, dar vrem să fie respectate legile economiei de piață și să înceteze favorizarea concurenței neloiale.

Revendicările noastre sunt:

1. Stoparea anulărilor de trenuri și a politicii de reducere a cheltuielilor prin concedieri colective. Identificarea pierderilor reale și diminuarea lor. Scoaterea din sistem a tuturor paraziților si căpușelor care fură sau deturnează banii C.F.R. în scopuri personale sau pentru finanțarea de partide politice,
2. Urmărirea și analizarea atentă a fondurilor alocate pentru lucrări de reabilitare/modernizare infrastructură și material rulant, unde sunt cele mai mari scurgeri din banii C.F.R. și ai M.T.I.. Licitarea lucrărilor viitoare la prețuri juste și reanalizarea costurilor pentru lucrările în derulare,
3. Identificarea de posibilități reale pentru creșterea veniturilor, atât din transport de pasageri și marfă cât și din activităti auxiliare,
4. Alocarea unei subvenții corecte și echitabile, atât pentru operatorii feroviari de stat cât și pentru cei privați,
5. Stabilirea de prețuri corecte pentru combustibili și energie la gestionarul de infrastructură și operatorii din transportul feroviar,
6. Păstrarea în sistem a specialiștilor care nu au plecat încă și implicarea acestora în revigorarea CFR,
7. Revizuirea legislației privind sistemul de salarii, sporuri și pensii - specifice pentru transportul feroviar.

Ne propunem să readucem în atenția românilor sistemul de transport pe calea ferată. De ce ?
· Pentru că este cel mai sigur și mai puțin poluant,
· Pentru că a rezistat și rezistă în situații critice de climă, fenomene naturale sau război,
· Pentru că procesele de reabilitare și modernizare a căii ferate și a materialului rulant vor crea locuri de muncă,
· Pentru că suntem europeni și peste tot in jurul nostru se construiesc și se modernizează căi ferate,

Argumentele sunt multiple și mulți le cunosc, dar trebuie sa le amintim mereu, să ne pledăm cauza cu mai multa forță. Să ieșim in față si să cerem și sprijinul altora.
Fiecare angajat, cu mijloacele lui și de la nivelul lui, ar trebui să contribuie la îmbunătățirea imaginii firmei. Să nu mai fie situații în care să ne fie rușine să spunem vecinilor din compartimentul de tren că suntem ceferiști. Schimbând, în primul rând, mentalitatea noastră, vom putea schimba câte ceva și in sistem.
Trebuie stopat declinul, pentru că reprezentăm Calea Ferată de care România și românul de rand au nevoie, nu suntem o oarecare fabrică bună de vândut și demolat. Trebuie să facem ca reprezentanții Statului Român să ințeleaga că nu cerșim ajutor și că Romania si românii au nevoie de transport feroviar deci este o obligație a statului sa susțină transportul pe calea ferată, așa cum se întâmpla peste tot în lume.

Suntem 250 in cauza de pe Facebook. Iată planul de acțiune:

începând de miercuri, 23 noiembrie (2011 ! ! ! ) vom tipări și vom impărți tuturor cunoscuților, ceferiști sau simpatizanți, manifeste care vor cuprinde revendicările noastre.
Incepând de vineri, 25 noiembrie, vom lipi afișe in gări, pe locomotive, automotoare și vagoane, pe clădiri, hale și atelierele de reparații ,
Tot din 25 noiembrie, în gările din orașele mari, locomotivele și automotoarele care pleacă cu trenuri din stațiile de formare, vor suna din sirene (fluiere) continuu, timp de 30 de secunde în același timp, la orele 6.30, 7.30, 14.30, 15.30 ,18.30 și 19.30. Am ales orele de impact maxim, în care navetiștii sunt în gări,
Vom semna liste de adeziuni și ne vom susține punctele de vedere într-un act de protest care va avea toate semnăturile noastre anexate.

În cazul în care vom fi peste 1000 de oameni, care vom participa la acțiunile de mai sus, din decembrie 2011 vom inființa o asociație. Nu un sindicat, pentru că structurile de sindicat sau partid politic sunt compromise în România. Vom afilia această asociație la structurile internaționale de profil din Europa și din lume pentru ca punctul nostru de vedere să fie susținut.
În tot acest timp vom continua să ne facem treaba cu profesionalism și respect față de clienți. Părerea lor despre noi e cea mai importantă. Daca le vom câștiga respectul prin atitudinea noastră, vom fi sustinuți.
Asta este planul pe care vi-l propun, repet, pentru început. Nu tebuie să ne temem, pentru că oricum nu mai avem mult de pierdut. Dacă vom continua sa ne plângem fără să acționăm, în scurt timp vom înceta sa existăm.

Sursa manifestului: http://www.feroviarul.ro/noutati-feroviare/sos-caile-ferate-romane.html
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2311
Varsta : 34
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4412
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Mar 03 Ian 2012, 20:27

[b]Bine ca ati facut cunoscute aceste lucruri si pe acest forum.

TARIFELE LA TRENURI NU MAI TREBUIE MODIFICATE CACI SE MARESTE DIFERENTA FATA DE CONCURENTA SI IN CONDITIILE DE CRIZA ECONOMICA IN TARA.

ROMANIA ESTE UNA DIN PUTINELE TARI EUROPENE IN CARE I SE FACE IMAGINE NEGATIVA DE MULTE ORI CU REA CREDINTA, IAR IN ALTE TARI OAMENII SUNT BUCUROSI DE CAILE FERATE EUROPENE.
Sus In jos
Razvan

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 30
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 3064
Data de inscriere : 14/04/2010

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Mar 03 Ian 2012, 20:36

Ar fii bine daca "ideile" astea ar ajunge la urechile cui trebuie...dar si asa ma indoiesc ca se va rezolva ceva.Initiativa este laudabila si poate va avea si ecou...pacat ca prezentul este ocupat de prioritazarea autostrazilor in detrimentul drumurilor de fier.....
Sus In jos
eu
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 408
Reputatie : 2822
Data de inscriere : 05/05/2010

MesajSubiect: proiect   Dum 08 Ian 2012, 14:37

am o intrebare:
Cum credeti ca se poate face ceva benefic, daca:
1) Liderii de sindicat sunt manjiti politic si sunt in conflict de interese cu cfr-ul.
2) Angajatii din conducere sunt in primul rand incompetenti, deoarece sunt angajati prin relatii, si numiti politic. Nu au viziune economica, de marketing, si nu sunt deschisi la schimbari de niciun fel
3) Nu se manifesta niciun fel de interes din parte acestor angajati pentru ca societatea sa mearga bine.
4) Politica este de reducere a pierderilor prin inchidere, nu prin stoparea furturilor, si conducere eficienta.
Deci este vorba de un fel de caracatita, careia daca-i tai un brat ii creste la loc imediat.
Ce se poate face in felul asta, pentru ca bani sunt, trebuie administrati eficient??????????
Sus In jos
rich1974

Numarul mesajelor : 399
Varsta : 42
Localizare : jud Arges
Reputatie : 2338
Data de inscriere : 20/08/2011

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Dum 08 Ian 2012, 15:41

sa stii ca si eu ma intreb de multe ori daca e vorba de prostie sau rea credinta..
dupa ce vad in jurul meu, cred ca e vorba de prostie.
ai dreptate 100 % la ce ai scris mai sus. dar nu se poate face mai nimic fiindca la noi in romania, cei care lucreza la stat tin cu dintii de scaune. nu are nimen icuraj sa spuna ca ceva e rau. fiecare merge pe burta.
Sus In jos
eu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: propunere   Dum 15 Ian 2012, 16:24

Cine se baga sambata 21-01, la o actiune de filmat nasii pe 3423?????
Sus In jos
cnusi

Numarul mesajelor : 80
Reputatie : 1939
Data de inscriere : 07/11/2011

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Dum 15 Ian 2012, 16:29

eu a scris:

am o intrebare:
Cum credeti ca se poate face ceva benefic, daca:
1) Liderii de sindicat sunt manjiti politic si sunt in conflict de interese cu cfr-ul.
2) Angajatii din conducere sunt in primul rand incompetenti, deoarece sunt angajati prin relatii, si numiti politic. Nu au viziune economica, de marketing, si nu sunt deschisi la schimbari de niciun fel
3) Nu se manifesta niciun fel de interes din parte acestor angajati pentru ca societatea sa mearga bine.
4) Politica este de reducere a pierderilor prin inchidere, nu prin stoparea furturilor, si conducere eficienta.
Deci este vorba de un fel de caracatita, careia daca-i tai un brat ii creste la loc imediat.
Ce se poate face in felul asta, pentru ca bani sunt, trebuie administrati eficient??????????

dupa cum vezi evenimentele din ultimile zile iti raspund la intrebari,vom m-ai avea de munca,dar este un pas
Sus In jos
http://legislatiecfr.do.am/
eu
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: SOS   Dum 15 Ian 2012, 17:23

De unde?????!!!
Luna aceasta se vor concedia peste 1000de cfr-isti, se inchid sectii, depouri, remize, casierii, etc.
Nu zice nimeni nimic. Toti tac si asteapta preavizele.
Ii asteapta strainii, la matura, la spalat la C U R babele din Spania, Italia, si intreaga Europa.
Ii asteapta sticluta cu bautura contrafacuta la 3lei/2L, si timpul liber.

Daca ei nu fac nimik, noi ce sa facem, sa iesim in strada sa le aparam locurile de munca????
Cel mai bine este sa mergem cu nasul , si sa nu mai platim bilete, si asa ne urmarim si noi interesele.
Sa ramana 3 trenuri in tara si calea ferata sa fie topita in Asia, ca doar trebuie sa creasca exporturile.
Situatia asta este din cauza cfr-istilor. Daca te urci in tren fara bilet, nasul trebuie sa-ti taie bilet
Nu se inchid sectii unde sunt bilete, se inchid sectiile unde asul ia cate un leu de la 4 insi si taie un bilet amarat de 10km.
Sus In jos
Nk11

Numarul mesajelor : 294
Varsta : 20
Reputatie : 2479
Data de inscriere : 28/12/2010

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Dum 15 Ian 2012, 17:30

Defapt, tu trebuie sa ceri bilet nasului din cate stiu daca te urci dintr-o statie fara casa de bilete... ceea ce maxim 5% fac.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12062
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14100
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Dum 15 Ian 2012, 17:34

În 99% din cazuri, nașul zice ,,Da' mergeți și luați loc și ne înțelegem când vin eu". Nu mai zic că emiterea unui singur bilet durează câteva minute, mai ales când e vorba de bilete reduse (odată în loc de bilet redus de 60 km am primit bilet întreg de 10 km ,,că nu mai stau să scriu un bilet redus, durează prea mult"). Bine... eu sunt mai insistent, dar mulți nu mai insistă, ba char le convine să dea 2 RON.

cnusi

Numarul mesajelor : 80
Reputatie : 1939
Data de inscriere : 07/11/2011

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Dum 15 Ian 2012, 17:47

eu a scris:

Daca ei nu fac nimik, noi ce sa facem, sa iesim in strada sa le aparam locurile de munca????
Cel mai bine este sa mergem cu nasul , si sa nu mai platim bilete, si asa ne urmarim si noi interesele.

nu aparam pe altii ci pe noi,am mers cu nasul si acum numai sunt trenuri,acum dam pe bilete la microbuze de 10 ori m-ai mult decat ne costa abonamentul pe tren,deci cine a gresit ?
Sus In jos
http://legislatiecfr.do.am/
060-EA078

Numarul mesajelor : 338
Reputatie : 2762
Data de inscriere : 04/05/2010

MesajSubiect: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Mar 24 Ian 2012, 01:09

Buna seara dragi forumisti,

In cele ce urmeaza am sa va propun un mic sondaj de opinie care vizeaza in principal aspectele principale ale CFR, dar nu numai. Vreau sa va rog sa ma ajutati la realizarea lui in ideea in care sa formam o imagine clara din perspectiva unui grup cat mai mare de pasionati feroviari.

In urma acestui sondaj, voi incerca sa realizez un editorial care va fi publicat si aici pe forum, dar si la nivel oficial, iar eu personal voi incerca sa fac tot posibilul pentru a pune in vedere intr-un mod mai clar la nivel oficial, niste aspecte vazute si intelese prin ochii unor cunoscatori mai indeaproape a transporturilor feroviare - voi pasionatii !

Acesta este doar primul sondaj pe care-l realizez pentru inceput, insa in mod sigur vor urma si altele care vor cuprinde o serie mai vasta de aspecte, atat negative cat si pozitive de la calea ferata.

Prin urmare, sondajul este disponibil la link-ul de mai jos, si, cu cat mai multi respondenti sunt, cu atat mai relevant va fi !

http://www.isondaje.ro/sondaj/248515561/1/

Va multumesc anticipat !
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5875
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Mar 24 Ian 2012, 09:09

Eu iti raspund cu o poza, cam asa vad eu CFR peste 5 ani, si am fost indulgent, trebuia sa inrosesc mai multe trasee. Ma refer strict la traficul de calatori.

Sus In jos
Ionutz
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 1449
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 4981
Data de inscriere : 16/04/2009

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Mar 24 Ian 2012, 09:16

Cred ca la sectorul Ciceu- Brasov nu se poate vorbi de privatizare... La fel si Satu Mare - Oradea - Arad...

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5500
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Mar 24 Ian 2012, 09:17

In urmatorii ani CFR-ul nu va mai avea numai IR-uri
Regio va disparea
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Calea Ferata romaneasca - incotro ?    Astazi la 16:21

Sus In jos

Calea Ferata romaneasca - incotro ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus