Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 30 ... 56, 57, 58
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13148
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia   Vin 21 Apr 2017, 00:00

CristianSM a scris:
Treaba asta cu mersul la Cluj am observat-o si eu.
In fata garii din Satu Mare se inghesuie oamenii in microbuze spre diferite destinatii si pe peronul garii sufla vantul
De la Satu Mare spre Cluj este autocar aproape din ora in ora,in timp ce trenurile directe ai doar IR1545 si 1742

Satu Mare - Cluj-Napoca:
- pe șosea - 177 km, 3 ore
- pe calea ferată - 285 km, 5h20min prin Dej; 283 km, 5h4min prin Oradea, 283 km

De asta nu merge lumea cu trenul de la Satu Mare la Cluj: pentru că drumul este mai lung cu 100 km!

ciprian71

Numarul mesajelor : 1061
Varsta : 45
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 1358
Data de inscriere : 19/07/2016

MesajSubiect: Re: IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia   Vin 21 Apr 2017, 08:35

Dr2005 a scris:
CristianSM a scris:
Treaba asta cu mersul la Cluj am observat-o si eu.
In fata garii din Satu Mare se inghesuie oamenii in microbuze spre diferite destinatii si pe peronul garii sufla vantul
De la Satu Mare spre Cluj este autocar aproape din ora in ora,in timp ce trenurile directe ai doar IR1545 si 1742

Satu Mare - Cluj-Napoca:
- pe șosea - 177 km, 3 ore
- pe calea ferată - 285 km, 5h20min prin Dej; 283 km, 5h4min prin Oradea, 283 km

De asta nu merge lumea cu trenul de la Satu Mare la Cluj: pentru că drumul este mai lung cu 100 km!

Si costurile sunt pe masura.Nimeni nu este dispus sa plateasca 100 km. in plus.Caci gratis nu este.Si atunci intervine ideea mea din vara daca va mai aduceti aminte, CFR BUS.Atunci am dat exemplu cu Sighisoara - Tg.Mures.E uite un alt exemplu,Satu Mare -Zalau- Cluj Napoca.
PS. Asta daca CFR vrea sa faca profit.
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1149
Varsta : 27
Localizare : Frankfurt am Main- Germany
Reputatie : 4177
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia   Joi 27 Apr 2017, 13:06

ciprian71 a scris:
CFR BUS

DB si TrenItalia au implementat deja treaba asta si merge foarte bine. Probabil si in alte tari, dar am dat astea 2 exemple pentru ca am folosit bus-urile lor. Se folosesc pe rutele unde nu sunt foarte multi calatori, unde nu exista cale de rulare sau unde au retras trenul pentru ca nu era rentabil, dar au bagat o alternativa.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5410
Varsta : 26
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 6458
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia   Joi 27 Apr 2017, 13:30

Acum vreo 3 luni si la bulgari circulau autobuze in locul anumitor trenuri pe cateva rute. La un moment era un autobuz care ajungea la Ruse dinspre Razgrad pe trasa trenului Varna-Ruse dar nu mai tin minte daca venea direct de la Varna sau pana la Razgrad era trenul si de acolo la Ruse cu busul.

La noi ar fi benefica doar e ruta TG.Mures-Sighisoara dar numai cand va fi gata Predeal-Brasov si Brasov-Sighisoara.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia   

Sus In jos

IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» IR 1944: Satu M/Sighet/Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia
» M 400 : Brasov - Miercurea Ciuc - Deda - Baia Mare - Satu Mare
» Targu Mures (405)
» Filmulete din Targu Mures
» Depouri si remize
Pagina 58 din 58Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 30 ... 56, 57, 58

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI SEZONIERE-