Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Bilete Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 2236
Reputatie : 3831
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 12:28

Dr2005 a scris:
baiazid a scris:
Karpaty a scris:
Referitor la rangurile trenurilor , cum ca Regio opreste in toate statiile si RE se potriveste mai bine trenurilor facute de privati , se vede clar ca in Romania RE se foloseste doar la grupele care se despart din IR si circula separate de la o anumita statie pana la capatul traseului , de asta nu se foloseste RE pentru trenu Bucuresti-Buzau sau Bucuresti-Brasov .

Dupa cum nici un rang nu este folosit conform definitiei nici regioexpres nu face exceptie . Aici pot fi 100% de acord cu @Dr2005 , adica nu se foloseste rangul asta pe motiv ca oamenii percep cuvantul ,,expres'' ca pe ceva scump .

În livrete se scrie ,,tren Nr. 14001", nu tren ,,R 14001" sau ,,RE 14001", iar pe copertă scrie ,,Livret cu mersul trenurilor REGIO pe...", în categoria Regio intrând și RegioExpres. A, că cei de la RT și TFC trec pe site Regio la toate trenurile e altă mâncare de pește, site-urile operatorilor nu sunt acte oficiale și nici Infoferul nu este... singurul act oficial e livretul, care nu face clar diferența între trenurile R și RE. Având în vedere și că ordinul cu pricina specifică doar viteza comercială minimă, nu și cea maximă, se poate aprecia că nu se încalcă nicio lege existentă și că operatorii circulă legal.

Puteți face o sesizare la Ministerul Transporturilor, deși parcă văd că tot asta o să vă răspundă.

Stiu foarte bine ce scrie in livret ca doar eu am fost mos Craciun anul acesta insa cata lume citeste livretul sau are acces la el ? Eu ma refer la rangul regioexpres care trebuia inoculat populatiei prin anunturile din gara, tabele , casierii si chiar pe site-urile operatorilor feroviari .

Constat evident ca singurul argument pe care il oferi in apararea operatorului feroviar privat este faptul ca nu se specifica o viteza maxima in acel Ordin pe fiecare rang in parte insa acest lucru ar fi fost absurd atata vreme cat, ma repet, exista mai multe ranguri care au precizate deja viteze minime comerciale de circulatie deci este logic ca nu poti sa te duci peste alt rang si sa te suprapui cu el doar pentru faptul ca nu este stipulata o limita. CFR Calatori prezinta pe sectia in cauza toate categoriile de ranguri posibile iar operatorul privat doar un singur rang, ,deci ma intreb si eu retoric cum ar fi aratat rangurile superioare la RT ? Vrei sa iti raspund eu ? Cam tot la fel ca regio...
Sus In jos
KOSTYK

Numarul mesajelor : 194
Varsta : 27
Localizare : Brasov/Blejoi
Reputatie : 1830
Data de inscriere : 16/06/2012

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 13:24

Dr2005 a scris:

În livrete se scrie ,,tren Nr. 14001", nu tren ,,R 14001" sau ,,RE 14001", iar pe copertă scrie ,,Livret cu mersul trenurilor REGIO pe...", în categoria Regio intrând și RegioExpres. A, că cei de la RT și TFC trec pe site Regio la toate trenurile e altă mâncare de pește, site-urile operatorilor nu sunt acte oficiale și nici Infoferul nu este... singurul act oficial e livretul, care nu face clar diferența între trenurile R și RE. Având în vedere și că ordinul cu pricina specifică doar viteza comercială minimă, nu și cea maximă, se poate aprecia că nu se încalcă nicio lege existentă și că operatorii circulă legal.

Puteți face o sesizare la Ministerul Transporturilor, deși parcă văd că tot asta o să vă răspundă.

De fiecare data cand am circulat cu Regiotrans pe Brasov-Ploiesti, trenul in gara este anuntat IR, prima data chiar m-am speriat putin ca nu mai aveam "cash" decat pt bilet de R si l-am intrebat pe nas ce rang are trenul, IR sau R, iar el a zis ca este IR cu tarif de R, la fel cum are si CFR cateva trenuri, sau cum introduce de la noul mers. In concluzie, nu vad unde este concurenta neloiala, atata timp cat si RT si CFR au aceste tipuri de trenuri.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2103
Varsta : 24
Localizare : Arad & Cluj-Napoca
Reputatie : 3991
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 13:42

KOSTYK a scris:
Dr2005 a scris:

De fiecare data cand am circulat cu Regiotrans pe Brasov-Ploiesti, trenul in gara este anuntat IR, prima data chiar m-am speriat putin ca nu mai aveam "cash" decat pt bilet de R si l-am intrebat pe nas ce rang are trenul, IR sau R, iar el a zis ca este IR cu tarif de R, la fel cum are si CFR cateva trenuri, sau cum introduce de la noul mers. In concluzie, nu vad unde este concurenta neloiala, atata timp cat si RT si CFR au aceste tipuri de trenuri.

Nu prea cred eu ca ai sa vezi trenuri IR cu pret de R la CFR Laughing .Dar invers,sa fii sigur ca da.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 13:50

Pai daca e IR nu are cum sa aiba tarife de R doar si operatorii privatii trebuie sa respecte tarifarea pe sectii interoperabile..Mai plauzibil suna ca R cu mers de IR ca asa au fost la inceput toate cu rang de IR dar neavand calatori au gasit o gaselnita sa atraga calatorii..Oricum R Brasov-Timisoara e un mare bloof doar in perioada pastelui a avut calatori in rest 3-4 calatori pana la zece depinde pe ce sector circula
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12031
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14065
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 13:58

Brașov - Timișoara e făcut pentru cărarea materialului rulant la/de la Brașov.

Ordinul spune ce spune, deci, cel mult, putem încadra trenurile RT-ului la categoria ,,legal, nu e prevăzut", nu la concurență neloială.

Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 14:23

Cineva a lansat o notiune total abstracta pentru sine,iar acum noi o dezbatem si raz-dezbatem. Nici nu se pune problema de concurenta neloaiala intre CFR si RT. Daca ar simtii CFR-ul ca e miros de cascaval,cu concurenta neloiala,credeti ca nu ar fii facut scandal ?
Ca sa incheiem odata pentru totdeauna,citez din Legea 11/1991,Art. 5.,care printre altele spune ca : Constituie infracțiune de concurență neloială :

a) întrebuințarea unei firme, unei embleme, unor desemnări speciale sau a unor ambalaje de natură a produce confuzie cu cele folosite legitim de alt comerciant.
Bun,unde e confuzia? Unde se confunda RT cu CFR-ul ? ( Doamne bine ar fi,daca ar fi asa ).Unde ati pomenit voi ca RT are vreo treaba cu CFR-ul ? Ce credeti ca incearca RT? Ca are vreun plan malefic sa distruga si sa ia locul CFR-ului? Bine ar fi sa aiba,dar nu cred.

b) producerea in orice mod, importul, exportul, depozitarea, punerea in vinzare sau vinzarea unor marfuri purtind mentiuni false privind brevetele de inventii, originea si caracteristicile marfurilor, precum si cu privire la numele producatorului sau comerciantului, in scopul de a induce in eroare pe ceilalti comercianti si pe beneficiari. Pentru mentiuni false asupra originii marfurilor se inteleg orice indicatii de natura a face sa se creada ca marfurile au fost produse intr-o anumita localitate, intru-un anumit teritoriu sau intr-un anumit stat. Nu se socoteste mentiune falsa asupra originii marfurilor denumirea unui produs al carui nume a devenit generic si indica in comert numai natura lui, afara de cazul cind denumirea este insotita de o mentiune care ar putea face sa se creada ca are acea origine.

No,aici care-i baiul ?Incearca cumva RT sa ne induca pe noi sau pe CFR in eroare? Cu ce? Ca au mers de IR,si preturi de R? Asta nu e eroare. Cand spui eroare,te gandesti la o conotatie negativa.(Ca sa nu intru mai profund in juridice).

Ca sa concluzionez,nu poate fi vorba de concurenta neloiala,dimpotriva,este o concurenta benefica ,cat se poate de justa,care este doar in folosul publicului calator.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9195
Reputatie : 11830
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 14:37

Stiu dragos ca e pentru cararea materialului rulant dar se vede cati il aleg in detrimentul lui 1621
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7719
Reputatie : 10214
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 17:15

Ce-i drept ca e pt carat cu subventie de la stat ... Cum le-au taiat subventia pe anumite rute cum pac,noapte trenuri ... Si TFC de aia a anulat Cluj-Caransebes .. a27 .. dar hai sa facem dezinformari,ca e la moda.Daca vor sa si care materialul rulant,il ataseaza in coada unui marfar si salutis... Dar no,zicem ca CFR e criminalul ca a anulat trasele operatorilor pentru lucrari de modernizare .. nu ca nu mai au subventia,si nu tin ei pe buzunarul lor trenul gol.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 20:00

Apropo de asta, uite aici http://www.finantistii.ro/uploads/file/plangere%20oficiul%20concurentei%20.pdf cu ce ne confruntam noi vizavi de operatorii privati, rog sa caste ochii in special papuselul tomberonez abstract si altii care au impresia ca traiesc in Germania si nu in Romania .

P.S. Legea aia a concurentei neloiale pare adunata de pe jos de pe o fituica a unui student repetent , in fapt legea are mult mai multe randuri:

http://www.legi-internet.ro/legislatie-itc/altele/lege-privind-concurenta-neloiala.html dar si foarte multe completari, modificari de te doare mana .

Imi mai place si faptul ca unii de pe aici nu stiu sa faca diferenta intre infractiune si contraventie insa imediat se scuza spunand ca nu vor sa intre in chestiuni juridice probabil pentru ca n-au cu cine. Sau cu ce, as adauga eu... Chiar daca nu ar intra in categoria concurentei neloiale ceea ce face operatorul privat RT este o incalcare a legii concurentei . Si asta daca rangul unui tren mai are vreo importanta in Romania ...

Ultima editare efectuata de catre baiazid in Vin 23 Noi 2012, 20:06, editata de 1 ori
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 20:05

Pacat ca altii isi dau aere pe aici. Mi-e scarba. Important este ca am terminat-o cu acea concurenta neloiala.In tara asta prost facuta,ra**tii vorbesc,in loc sa puta...as adauga eu.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 20:07

baiazid a scris:
Apropo de asta, uite aici http://www.finantistii.ro/uploads/file/plangere%20oficiul%20concurentei%20.pdf cu ce ne confruntam noi vizavi de operatorii privati, rog sa caste ochii in special papuselul tomberonez abstract si altii care au impresia ca traiesc in Germania si nu in Romania .

P.S. Legea aia a concurentei neloiale pare adunata de pe jos de pe o fituica a unui student repetent , in fapt legea are mult mai multe randuri:

http://www.legi-internet.ro/legislatie-itc/altele/lege-privind-concurenta-neloiala.html dar si foarte multe completari, modificari de te doare mana .

Imi mai place si faptul ca unii de pe aici nu stiu sa faca diferenta intre infractiune si contraventie insa imediat se scuza spunand ca nu vor sa intre in chestiuni juridice probabil pentru ca n-au cu cine. Sau cu ce, as adauga eu... Chiar daca nu ar intra in categoria concurentei neloiale ceea ce face operatorul privat RT este o incalcare a legii concurentei . Si asta daca rangul unui tren mai are vreo importanta in Romania ...

Tu acum de ce te contrazici singur? Pana acum erai cu o falca in cer si cu una in pamant "concurenta neloaialaaa,poftiti,avem pentru toti,concurenta neloaiala". Pana la urma tot la vorba mea ai ajuns,ca nu e nici pe departe vorba de asa ceva. Multumesc. Punct,si de la capat.
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 20:13

Spartan1948 a scris:
Pacat ca altii isi dau aere pe aici. Mi-e scarba. Important este ca am terminat-o cu acea concurenta neloiala.In tara asta prost facuta,ra**tii vorbesc,in loc sa puta...as adauga eu.

Banuiesc ca asta ai asternut pe hartie si la Bac daca l-ai dat a doua oara. Bineinteles ca iti pare rau ca isi dau aere altii pe-aici pentru ca astfel nu mai ai tu loc sa ti le dai pe ale tale, am vazut ca te agiti ca un titirez pe toate threadurile in speranta ca cei mai mici ca tine iti vor inghiti ineptiile... Vezi sa nu te intalnesti cu mine pe strada si sa vezi ca sunt de seama cu ta*tu, poate asa iti mai revii.
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 20:15

baiazid a scris:
Spartan1948 a scris:

Banuiesc ca asta ai asternut pe hartie si la Bac daca l-ai dat a doua oara. Bineinteles ca iti pare rau ca isi dau aere altii pe-aici pentru ca astfel nu mai ai tu loc sa ti le dai pe ale tale, am vazut ca te agiti ca un titirez pe toate threadurile in speranta ca cei mai mici ca tine iti vor inghiti ineptiile... Vezi sa nu te intalnesti cu mine pe strada si sa vezi ca sunt de seama cu ta*tu, poate asa iti mai revii.

Deja devii patetic cu amenitariile tale. De'...ce sa astept de la un individ care citeaza din "Chelu' " Very Happy

Pana una alta,tu esti cel care s-a contrazis singur,nu eu.

Ultima editare efectuata de catre Spartan1948 in Vin 23 Noi 2012, 20:27, editata de 1 ori
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Vin 23 Noi 2012, 20:23

Spartan1948 a scris:
baiazid a scris:
Spartan1948 a scris:

Deja devi patetic cu amenitariile tale. De'...ce sa astept de la un individ care citeaza din "Chelu' " Very Happy

Pana una alta,tu esti cel care s-a contrazis singur,nu eu.

Mai pune un ,,i'' la devi, ti-am promis ca o sa fiu atent la greselile tale gramaticale . Nici eu n-am ce sa astept de la un individ care la 20 de ani nu si-a dat inca BAC-ul... Pentru astia ca tine chiar ca nu stiu de ce mai exista a doua sansa... Hai, vezi ca ai treaba si poate te retin, tu nu vezi ca te tii ca scaiul de oameni ?
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mar 09 Apr 2013, 21:52

Bilet Regiotrans

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Astazi la 19:40

Sus In jos

Bilete Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Bilete Regiotrans
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Dorohoi (608)
» Automotoare RegioTrans (2)
» Bilete Interregional Calatori
Pagina 5 din 12Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIOTRANS-