Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Bilete Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5663
Localizare : Timisoara
Reputatie : 8550
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 08 Sept 2014, 17:03

De când ați micșorat prețul bicicletei văd foarte multe biciclete în trenurile Regiotrans.

Personalul de tren este foarte amabil. Unii șefi de tren și mecanici m-au întrebat pe unde m-am plimbat și mi-au dat și ei câteva idei pentru trasee. Smile

Nu știu cum este în zona Bucureștiului, dar la Timișoara unii șefi de tren îi lasă pe călători să stea în compartimentul pentru bagaje. După cum miroase acolo, cred că se duc să fumeze. Și unii dintre ei (copii fără educație) sunt curioși să vadă cum funcționează farul/lanterna, vitezometrul și ce mai are bicicleta pe ea. Zilele trecute am venit de la Reșița și m-am trezit cu claxonul rupt. Bine că nu a fost vitezometrul...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 08 Sept 2014, 17:49

La RIO stă foarte bine bicicleta:

Andrey_tm

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mar 09 Sept 2014, 22:33

Astăzi m-am plimbat cu bicicleta la Reșița. La dus am folosit trenul, iar la întors bicicleta.

Trenul a fost foarte aglomerat. În Berzovia se stătea deja și în picioare. Când am folosit ultima dată acest tren (trenul de la 8 dimineața) erau vreo 40-50 biciclete în el. Erau biciclete la fiecare ușă.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mier 10 Sept 2014, 08:18

Ieri, 09.09 am fost cu R 14091 de la Ploiesti Vest la Azuga si cu bicicleta cu care am urcat in Munti Baiului si am iesit pe Prislop - Valea Doftanei - Paltinu - Campina Gara. Am calatorit in a doua rama ( RIO 07 ) la locul special pentru biciclete. Curatenie, prize functionale, liniste in tren adica fara manele sau galagie, personalul RT civilizat, amabil, o cucoana a intrebat la cat are din Busteni de intoarcere tren Regiotrans etc... In ultimul vagon in care am stat eu mai era o bicicleta iar ca grad de ocupare era undeva la 50%.

image hosting

screen grab

upload images

picture upload sites
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9221
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 11861
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mier 10 Sept 2014, 08:24

RIO 007 si 009
Sus In jos
Nk11

Numarul mesajelor : 294
Varsta : 20
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2480
Data de inscriere : 28/12/2010

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 15 Sept 2014, 19:20

Da, și eu pot să spun că Regiotrans oferă cele mai bune tarife și condiții pentru bicicliști. Bravos!

Referitor la bilete. Am mers cu prietena mea pe ruta București - Caracal - Băbeni - Berbești (eu doar până în Băbeni).
Online nu se pot cumpăra bilete decât pentru București - Caracal.

Bun: merg la Gara de Nord și nici acolo nu putea să dea bilete pentru toată distanța. Am luat doar pentru București - Caracal. Trenul a plecat întârziat, iar trenul de legătură ne-a așteptat. Ideea este că nu am avut de unde să luăm bilete pentru restul călătoriei. În trenul București - Caracal, șeful de tren ne-a spus că nu știe dacă îl prindem, așa că  momentan nu ne dă bilete. În trenul Caracal - Băbeni, șeful de tren ne-a dat bilete din stația următoare (Romula sau ceva de genul), pe motiv că ar avea discuții cu șefii dacă emitea bilete la tarif de casă din Caracal. În fine, nu-i bai pentru că oricum era același tarif.

Însă asta e o problemă la Regiotrans pe care bănuiesc că o pot rezolva ușor. Personalul a fost amabil în fiecare din trenuri.

Ultima editare efectuata de catre Nk11 in Lun 15 Sept 2014, 20:00, editata de 1 ori
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6147
Reputatie : 8044
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 15 Sept 2014, 19:31

Nk, ti-am modificat mesajul. Am sters data calatoriei. Cand puneti astfel de informatii evitati sa dat detalii de genul asta, sa nu aiba personalul probleme.

Voi chiar aveti rabdare. Laughing
Sus In jos
Andrey_tm

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 15 Sept 2014, 20:02

În București Nord nu ți-au dat bilet pentru toată distanța?! La Timișoara și Arad mi-am cumpărat de câteva ori bilet pentru toată distanța și de la casă, dar și de la șeful de tren. Am și postat un astfel de bilet pe distanța Timișoara - Gătaia - Buziaș luat de la casa de bilete, unde am folosit două trenuri.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 15 Sept 2014, 21:05

La Regiotrans nu cred ca am vazut pana acum vreun nas care sa vorbeasca urat iar in privinta biciclistilor e o companie care chiar ii respecta prin tarife, locuri speciale, rezervari din timp daca anunti pentru grupuri mai mari de biciclete, personalul e civilizat, deschis la discuti etc...cuvinte de lauda la adresa RT as gasi pana dimineata.
Sus In jos
gvd

Numarul mesajelor : 195
Localizare : Brasov
Reputatie : 1318
Data de inscriere : 13/01/2014

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 15 Sept 2014, 21:55

Nk11 a scris:
Da, și eu pot să spun că Regiotrans oferă cele mai bune tarife și condiții pentru bicicliști. Bravos!

Referitor la bilete. Am mers cu prietena mea pe ruta București - Caracal - Băbeni - Berbești (eu doar până în Băbeni).
Online nu se pot cumpăra bilete decât pentru București - Caracal.

Bun: merg la Gara de Nord și nici acolo nu putea să dea bilete pentru toată distanța. Am luat doar pentru București - Caracal. Trenul a plecat întârziat, iar trenul de legătură ne-a așteptat. Ideea este că nu am avut de unde să luăm bilete pentru restul călătoriei. În trenul București - Caracal, șeful de tren ne-a spus că nu știe dacă îl prindem, așa că  momentan nu ne dă bilete. În trenul Caracal - Băbeni, șeful de tren ne-a dat bilete din stația următoare (Romula sau ceva de genul), pe motiv că ar avea discuții cu șefii dacă emitea bilete la tarif de casă din Caracal. În fine, nu-i bai pentru că oricum era același tarif.

Însă asta e o problemă la Regiotrans pe care bănuiesc că o pot rezolva ușor. Personalul a fost amabil în fiecare din trenuri.

Ne cerem scuze ca nu vi s-aeliberat bilet pe toata distanta, vom reprelucra procedura de emitere si ne-ar ajuta daca ne-ati spune seria biletului de la Bucuresti respectiv Caracal sau macar data calatoriei si nr tenului pentru a putea folosi ca studiu de caz. Multumim
Sus In jos
http://www.regiotrans.ro
gvd

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Lun 15 Sept 2014, 21:56

Adirmvl a scris:
Nk, ti-am modificat mesajul. Am sters data calatoriei. Cand puneti astfel de informatii evitati sa dat detalii de genul asta, sa nu aiba personalul probleme.

Voi chiar aveti rabdare. Laughing

Personalul RT nu are "probleme"decat daca e necinstit, restul le corectam daca ne ajutati.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mar 16 Sept 2014, 09:40

Să înțelegem că atunci când călătorul ajunge târziu la tren din vina altcuiva (alt tren întârzie, fie el de Regiotrans sau de alți operatori), își poate cumpărat bilet la preț de casă de la șeful de tren?

gvd

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mar 16 Sept 2014, 13:38

Dr2005 a scris:
Să înțelegem că atunci când călătorul ajunge târziu la tren din vina altcuiva (alt tren întârzie, fie el de Regiotrans sau de alți operatori), își poate cumpărat bilet la preț de casă de la șeful de tren?

Personalul de tren este sanctionat pentru abateri in functie de natura si dimensiunea abaterilor, accentul fiind pe corectie pentru greselile inerente activitatii zilnice.

Suprataxa nu este o amenda, ci o modalitatea de a calatori totusi cu trenul respectiv in conditiile in care din motive obiective sau subiective calatorul nu are bilet luat de la casa. Legea transportului pe calea ferata si normele uniforme, pe care le aplica toti OTF, nu fac deosebire intre motivele pentru care un calator nu a cumparat bilet de la casa.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3670
Reputatie : 4661
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mar 16 Sept 2014, 13:55

Asta poate insemna totusi ca seful de tren din relatarea anterioara ar putea avea probleme ca a dat bilet din statia Romula in loc sa aplice suprataxa din statia Caracal?

Asta daca aplicam legea in litera ei si nu in spiritul ei.
Sus In jos
gvd

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Mar 16 Sept 2014, 14:04

dan tm a scris:
Asta poate insemna totusi ca seful de tren din relatarea anterioara ar putea avea probleme ca a dat bilet din statia Romula in loc sa aplice suprataxa din statia Caracal?

Asta daca aplicam legea in litera ei si nu in spiritul ei.

Personalul de tren este cercetat pentru abaterile de la regulament si se iau masuri de prevenire si corectie foarte variate, in functie de specificul abaterii, circumstantele in care s-a infaptuit abaterea, dimensiunile prejudiciului sau riscul de a crea prejudiciu, etc. Astfel masurile pot fi de verificare a cunoasterii regulamentului, re-instruire, schimbare fisa post sau loc de munca (pe perioada determinata sau nedeterminata), sanctiuni pecuniare, etc.

Un exemplu concret privind vanzarea de bilete in tren la tarif de casa desi calatorii nu si-au luat bilet de la casa: se suie un grup de 10-15 calatori, motiveaza ca n-au avut timp sa ia bilet de la casa, calatoresc pina la prima sau a doua statie, adica 10 min, timp in care seful de tren nu are vreme sa le elibereze bilete si sa efectueaze si revizia.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Bilete Regiotrans   Astazi la 02:04

Sus In jos

Bilete Regiotrans

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Bilete Regiotrans
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Dorohoi (608)
» Automotoare RegioTrans (2)
» Bilete Interregional Calatori
Pagina 10 din 12Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIOTRANS-