Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Ce camera de filmat/pozat folositi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Joi 04 Sept 2014, 22:42

Cea mai recenta jucarie, camera Vilia. E putin faultata, lipsindu-i placuta cu numele. In rest functioneaza bine si in curind o sa vad si ce "capodopere" a produs. Are acelasi obiectiv ca Smena 8M dar e lucrata mai ingrijit:

Sus In jos
Cont.dezactivat

Numarul mesajelor : 1236
Reputatie : 2563
Data de inscriere : 20/05/2013

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 05 Sept 2014, 21:12

AndiCFR a scris:
Eu recomand Canon SX160 IS  Smile 
Pare interesant insa as prefera unul prin care sa ma pot uita si prin gaura ca la un DSLR
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1081
Varsta : 22
Localizare : Bacau
Reputatie : 2766
Data de inscriere : 25/06/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 05 Sept 2014, 21:59

FoFo650 a scris:
AndiCFR a scris:
Eu recomand Canon SX160 IS  Smile 
Pare interesant insa as prefera unul prin care sa ma pot uita si prin gaura ca la un DSLR

Ii zice Vizor pentru numele lu' dumnezeu :shock: !!! Auzi ... "gaura' cheers
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Cont.dezactivat

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 05 Sept 2014, 23:43

Mersi ca ai avut grija sa ma corectezi Very Happy
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2890
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 06 Sept 2014, 01:06

Simply18 a scris:
Dumniezo' cu D mare Laughing Laughing Laughing  Apropo, sa facem haz de necaz:
via Imgflip Meme Maker
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 06 Sept 2014, 19:13

lapsanszkitamas a scris:
Simply18 a scris:
Dumniezo' cu D mare Laughing Laughing Laughing

...multumesc de corectare . Dar nu stiu de ce , shift-ul nu se apasase . Ceva planete s-au aliniat prost ... Sad .

P.S. : O sa ma trasneasca pentru asta? :shock:
Sus In jos
Dutzu
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1576
Varsta : 20
Localizare : Iasi
Reputatie : 3101
Data de inscriere : 29/12/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 06 Sept 2014, 19:15

lapsanszkitamas a scris:
Simply18 a scris:
Dumniezo' cu D mare Laughing Laughing Laughing  Apropo, sa facem haz de necaz:

Doar pentru ca in biblie scrie cu D mare asta nu inseamna ca suntem si noi obligati sa scriem cu D mare, nu scrie nicaieri in biblie ( cred ) ca numele (D)omnului trebuie scris cu D mare
Si de cand are religia reguli ? Smile)
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/96968659@N07/
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1003
Reputatie : 2640
Data de inscriere : 23/07/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 06 Sept 2014, 19:30

Dutzu a scris:

Doar pentru ca in biblie scrie cu D mare asta nu inseamna ca suntem si noi obligati sa scriem cu D mare, nu scrie nicaieri in biblie ( cred ) ca numele (D)omnului trebuie scris cu D mare
Sa vedem:

Toate componentele (cu excepția, de regulă, a cuvintelor ajutătoare) numelor proprii (inclusiv ale unor unități lexicale complexe folosite ca nume proprii) care desemnează:
*persoane(prenume, patronime, nume de familie, supranume, pseudonime — inclusiv componentele lor provenite din nume de funcții, ranguri etc.): Ali-Pașa, Avădanei, Costapetru, Delavrancea, Elvira Popescu, Grigore Vasiliu-Birlic, Hagichirea, Hagi-Tudose, Lev Nicolaievici Tolstoi, Mihai-Vodă, Moșandrei, Nababul, Păstorel, Rousseau, Vameșul, Ștefan cel Mare, Vlad Țepeș. În unele nume de familie străine se scriu cu literă mare și articolul sau particulele din componența lor: Gabriele D'Annunzio, Vittorio De Sica, Luca Della Robbia, Du Cange, Ibn Saud, Jean de La Fontaine, Le Corbusier, J.-L. Mac Adam, Eugene O'Neill, Vincent Van Gogh;
Citat :
Substantivele care denumesc funcții, ranguri etc. și nu fac parte din numele propriu, precum și cuvintele ajutătoare din componența altor nume de persoană se scriu cu literă mică.
*personaje religioase, mitologice, folclorice, literare: Alah, Atotputernicul, Barbă-Albastră, Cenușăreasa, Don Juan, Dumnezeu, Făt-Frumos, Greuceanul, Harpagon, Isus Hristos, Mântuitorul, Mama-Pădurii, Păcală, Ra, Scaraoțchi, Sfarmă-Piatră, Sfânta Fecioară, Sfânta Măria, Sfânta Treime, Sfântul Constantin, Sfântul Duh, Tatăl „Dumnezeu”, Venus, Zeus;
Citat :
Se scriu cu litere mari și alte realități cu caracter religios, ca Sfânta Scriptură, Sfântul Mormânt, Sfântul Munte, iar în textele bisericești și alte substantive (Atotștiitorul, Domnul nostru Isus Hristos, Părinte), precum și pronumele și adjectivele pronominale referitoare la Dumnezeu sau la Isus Hristos (ne rugăm Ție, Doamne; mare mila Ta).
Substantivele comune provenite din nume proprii care denumesc tipuri omenești și cele care desemnează !personaje mitologice multiple se scriu cu literă mică.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 06 Sept 2014, 19:53

Hai ca deviem de la subiect . Si sa nu fiu off-topic ... de 2 ani si aproape 8 luni , folosesc un Nikon S3000 . Sa ai compacta mica are si avantaje si dezavantaje , desi , dezavantajele s-ar putea transforma in avantaje . Sunt compacte , sau cum le spuneti voi 'sapuniere' care au zoom de 16-18 x si mod manual , ceea ce e arhisuficient . Raman la parerea ca in a fotografia trenuri , peisaje etc e suficient doar un high-zoom sau cel mult un Bridge . DSLR-urile mi se par mai mult pentru activitati profesioniste , gen nunti , botezuri etc .

Un dezavantaj la DSLR este , la obiectivele standard ...e lipsa de zoom , ceea de in fotografierea in natura(animale salbatice , ceva de care nu te poti apropia din varii motive) sau la cele feroviare e chiar necesar un 16x .

L.E. : Se mai ia in calcul si costul unor obiective la DSLR-uri . Care de multe ori depasesc cu mult pretul unui 'body' . Asa cu bani muuuult mai putini iti poti cumpara un Bridge de exemplu , seria P de la Nikon ... undeva intre 1000 si 1800 RON , depinde de cat de recent este aparut. Iar , iti poti lua un aparat decent in maxim 1000 de Ron ...

Exista o multime de aparate bune pe piata , nu va inhamati la DSLR daca nu ati mai pus in viata voastra mana pe unul .
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3670
Reputatie : 4661
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 06 Sept 2014, 20:04

Devierea de la subiect e buna in acest caz. Cele scrise pot fi insusite si folosite atit aici pe forum cit si cu alte ocazii.

In rest sint de acord cu cele spuse despre aparatele  foto. Eu de exemplu nu sint profesionist deci nu imi trebuie DSLR.

Ce aparat recomandati ca sa nu mai schimb mereu setarile, noapte, zi, nor, miscare, interior exterior.
Asta ma irita cel mai mult.

Am folosit Olympus Sp 510 UZ pina l-am scapat pe linie in Lupeni h si apoi am primit printr-un concurs de factori Fuji S2980.

Inaintea lor am folosit SONY DSC -H2
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Joi 18 Sept 2014, 20:19

TVlad a scris:
Cea mai recenta jucarie, camera Vilia. E putin faultata, lipsindu-i placuta cu numele. In rest functioneaza bine si in curind o sa vad si ce "capodopere" a produs. Are acelasi obiectiv ca Smena 8M dar e lucrata mai ingrijit:

"Capodoperele" de care spuneam:

Se observa niste aberatii de sfericitate si vignetare (zone neclare/intunecate din colturile imaginii) dar mie imi plac. Am folosit aceasta camera cu un singur film si mi-a facut mare placere. Unii se straduiesc sa manipuleze digital imaginile ca sa iasa asa, eu le-am obtinut direct Smile
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 4750
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 5650
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Lun 17 Noi 2014, 01:29

Canon e baza. In curand al 3-lea...

image upload
Sus In jos
Cont.dezactivat

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 21 Noi 2014, 15:44

Al 3-lea Laughing

Sus In jos
Costin.H

Numarul mesajelor : 651
Reputatie : 3248
Data de inscriere : 15/12/2009

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 21 Noi 2014, 16:23

ca fapt divers, nu inteleg de ce sunteti impotriva DSLR-urilor Smile
Sunt flexibile, usor de folosit, rapide, durata de viata a bateriei mult mai mare decat la o compacta (~800-900 poze), senzor mare, rezultand de aici ISO mare folosibil, detalii mai bune, profunzime de camp, posibilitatea de a prelucra pozele mai usor, etc. Alt avantaj il reprezinta posibilitatea de a schimba obiectivele.
In momentul de fata sunt f multe DSLR entry level f ieftine la mana a doua si desigur si multe obiective ieftine (poti cumpara un entry level cu obiectiv 18-200mm (~11x) cu maxim 2000 ron).
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5876
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 21 Noi 2014, 16:51

Eu nu le vad utilitatea, cel putin nu inca in cazul meu dar cunosc destule cazuri care au dat 3000lei pe aparat + obiectiv iar in primul an de la achizitionare au mai bagat inca 5/6000lei in accesorii.
Si mai e un lucru care nu il inteleg, de ce atatia bani pe un aparat foto daca nu il folosesti ca sa produci bani cu el?
Eu mi-as cumpara un Sony DSC HX300, pentru uz personal dar momentan am cam ramas fara bani...

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Astazi la 07:57

Sus In jos

Ce camera de filmat/pozat folositi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce camera de filmat/pozat folositi
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» Cateva cuvinte despre Anthurium(Floarea-Flamingo)
» Stiati ca? Inedit in lume- forumul florilor
» FUCHSIA sau cercelusul forumul-florilor
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-