Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Ce camera de filmat/pozat folositi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Cont.dezactivat

Numarul mesajelor : 1236
Reputatie : 2564
Data de inscriere : 20/05/2013

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Dum 12 Ian 2014, 19:35

Eu am camera de filamt sony cx220e si aparat foto fujifilm finepix s2950, dar vreau sa imi iau un dslr
Sus In jos
DanyCfrPascani
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 561
Localizare : Pascani , jud Iasi
Reputatie : 2036
Data de inscriere : 03/12/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Dum 12 Ian 2014, 20:57

fore2 a scris:
Eu am camera de filamt sony cx220e si aparat foto fujifilm finepix s2950, dar vreau sa imi iau un dslr

Interesanta intiativa fore Very Happy , eu folosesc deocamdata un Olympus SP810-UZ.
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/danycfrpascani/
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4669
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin 20 Iun 2014, 23:23

Am "pus gheara" pe doua vechituri: Certina - cu film 6x6cm (asa zisul "medium format") si un Sokol Automat (cu film obisnuit, 35mm):

Filme se gasesc la magazinele DM, costa ~3 lei rola de 24 de pozitii. Sint Kodak vindute sub marca proprie DM. Va recomand cu caldura, nicaieri nu gasiti mai ieftin si mai bun de atit.

Acest aparat Certina (de fabricatie RDG) avea obturatorul defect, l-am desfacut si reparat (era un arc slabit si deschidea inainte de momentul oportun; declansarea are loc in momentul in care butonul e eliberat, nu la apasare, ca la celelalte aparate). Am facut rost de un film Agfa Portrait 160 de la un coleg care il avea uitat in sertar si momentan e la developat. Daca obtin ceva demn de aratat, o sa pun si pe aici o poza.

Sokol Automat e un tanc sovietic, greu si rezistent. E fabricat in '76 si aparent functioneaza bine, cu exceptia modului automat in care ar trebui sa isi aleaga el difragma. Pentru exponometru si circuitele de automatizare foloseste o baterie de 1,4V. Nu se mai fabrica tipul acela dar se poate inlocui cu una cu zinc pentru aparatele auditive. Din pacate nu am reusit inca sa il fac sa functioneze pe modul automat dar mai incerc. Am facut deja un film cu el, pe modul manual, si astept sa vina rezultatele.

Pe internet nu am gasit mare lucru despre acest aparat, cu exceptia citorva bazaconii.
Cele trei chestii rotunde care se gasesc in partea frontala a obiectivului ar trebui sa fie trei fotorezistori cu sulfura de cadmiu - CdS. In realitate nu este decit unul, cel din stinga (privind din fata). Rezistenta echivalenta a circuitului variaza functie de intensitatea luminii incidente, indiferent daca circuitul e alimentat sau nu. Nu exista nici un tranzistor inauntru, alimentarea e necesara numai pentru un led (pe care eu nu l-am gasit) si pentru un mic motor sau releu (nu am ajuns sa il desfac de acolo) care comanda diafragma.
Reglajul sensibilitatii se face de la coroana dintata de pe obiectiv (partea frontala) prin deplasarea unui inel cu perforatii de diverse diametre care obtureaza partial fotorezistorii (exact ca o diafragma).
Focalizarea se face cu ajutorul telemetrului (usor dereglat la aparatul meu). Vizorul nu se compara cu nici un DSLR din ziua de azi, e mult mai luminos si cuprinde cam 130% din imagine. Eroarea de paralaxa se compenseaza automat, in functie de distanta de focalizare.
Inca un mic amanunt: tocul aparatului e din piele de porc si a fost "dotare standard". Acum, pentru un Fujifilm X20 de exemplu, trebuie sa il cumperi separat, e din piele sintetica si mai costa si 5 milioane...Cit doua perechi de pantofi scumpi. Progresul...
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 21 Iun 2014, 14:58

Foarte tare! Tin minte ca acum vreo 11 ani, un film era vreo 100 mii... iar developatul aproape 300 mii. Erau prea scumpe pentru a face poze multe.

Tu unde le developezi?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 21 Iun 2014, 23:41

Ei, si acum sint destul de scumpe la alte magazine: acum o luna am cumparat cu 12 lei un Fujicolor C200 (cel mai ieftin din gama) si am zis ca e chilipir, in alte magazine (gen f64 sau centre foto oarecare) fiind mai scump.
Procesarea o fac la un atelier de linga magazinul Cocor, la Dl. Maican (in Bucuresti). Developarea e 11 lei pentru negativ si 20 pentru diapozitiv.
Inainte duceam negativele la un minilaborator unde era mai ieftin si, pe linga developare ceream si mariri, pe hirtie. Lucrau anapoda si ma alegeam cu maculatura. Acum scanez negativele (la Dl. Maican) si e cu totul altceva, calitate super. Costa 1 leu imaginea. Una peste alta e destul de scump dar m-am reobisnuit sa nu pozez toate porcariile. Pentru asta am telefonul care face fata destul de bine Smile
In ultima vreme am observat ca au aparut unii care s-au cam plictisit de perfectiunea imaginilor digitale si incearca tot felul de efecte e emulare a granularitatii filmului, schimbari de dominanta de culoare sau trec de-a dreptul la utilizarea aparatelor cu film. Unii scot si bani din asta, cum ar fi Lomography. Eu unul ii apreciez, au reusit acolo unde alte firme consacrate (Agfa, Kodak) au esuat. Despre publicul Lomo se zice ca sint hipsteri si, cel putin printre colegii mei, sint prost vazuti Smile Sper ca nu le trece prin cap ca si eu as fi unul din ei...
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6486
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Dum 22 Iun 2014, 00:57

Am observat si eu ca e la moda editarea pozelor digitale in stilul pozelor vintage. Altfel te transpui in starea ce ti-o transmite o poza oldschool fata de una foarte sharp si colorata. Pozele vintage merg folosite in situatii dramatice sau emotionante, chiar isi fac efectul.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1219
Varsta : 21
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 2891
Data de inscriere : 21/07/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Lun 23 Iun 2014, 00:48

Foloseste cineva un Nikon D3100?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 28 Iun 2014, 22:41

Am recuperat pozele astazi, iata ce poate camera Certina:

Partea intunecata de dreapta sus e din cauza obturatorului care - principial - nu poate expune uniform intreg cadrul. Ultima poza e facuta la f/8, nu la f/11 si din cauza asta marginile sint in ceata. Obiectivul are o singura lentila in componenta lui, e deci o camera cam de jucarie.
Irizatiile violete din partea de sus si de jos a cadrului sint date probabil de actiunea aerului asupra filmului care a fost pastrat 10 ani scos din celofanul lui, 10 ani dupa data expirarii...
Nu va lasati pacaliti de aceste poze, formatul 6x6 e capabil de mult mai multe, doar ca trebuie sa fie si camera un pic mai complexa.

Sokol a dat niste imagini mult mai bune, cu exceptia faptului ca atunci cind l-am scos din tocul de piele a intrat lumina pe la capacul filmului.

Sus In jos
Bobby_TM
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 676
Varsta : 33
Localizare : Timisoara
Reputatie : 2343
Data de inscriere : 05/10/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam 28 Iun 2014, 23:51

"Kitul" actual ce-l car dupa mine e compus din Canon SX40 si Sony CX360VE.
Ocazional si telefonul Samsung S2 care la lumina buna se descurca onorabil.

Pana in 2012 am folosit tot un Canon mai precis un A710IS iar camera video era un JVC non HD

As trece si eu la DSLR in speta ma uitam la Nikon D5200 ca sa inpac si zona foto + cea video dar camera e mare si obiectivele de asemenea sunt maricele si sunt greu de transportat.

Inca caut o compacta cu performante de DSLR cu care sa pot poza fara sa ies in evidenta.

Am in vedere si o camera video de actiune gen GoPro pentru clipuri backsideview lungi.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Dum 29 Iun 2014, 00:00

Bobby_TM a scris:

Inca caut o compacta cu performante de DSLR cu care sa pot poza fara sa ies in evidenta.

Incearca Fujifilm X100s, se pare ca e foarte buna daca nu te deranjeaza distanta focala fixa (ceea ce, trebuie sa recunosc, e cam incomod cind fotografiezi din tren). Eu nu l-am avut in mina decit la magazin insa mi-a facut impresie buna.
Are si un frate mai mic, pe X10 (sau mai noul X20), cu zoom dar cu senzor mai mic. Nu cred ca mai are performante de DSLR. Ceea ce nu mi-a placut mie la X10 a fost viteza de melc cu care salva pozele. E posibil totusi sa fi fost din cauza faptului ca le scria in memoria interna, camera aceea neavind card in ea.
Sus In jos
Cont.dezactivat

Numarul mesajelor : 1236
Reputatie : 2564
Data de inscriere : 20/05/2013

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mar 01 Iul 2014, 15:36

Vreau sa imi iau un aparat foto compact, insa nu un sapun. Maxim 1000 de lei. Aveti vreo sugestie?
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10900
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier 02 Iul 2014, 18:46

Depinde ce înțelegi prin "săpun"

Eu mi-am luat un Canon SX 270 HS și sunt foarte mulțumit. M-a costat 680 lei.
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3601
Localizare : Brașov
Reputatie : 5773
Data de inscriere : 10/06/2011

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier 02 Iul 2014, 22:17

Eu recomand Canon SX160 IS  Smile 
Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 796
Varsta : 27
Reputatie : 3396
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mar 26 Aug 2014, 13:33

Vand obiectiv Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di LD Macro, pentru Canon, 350 lei. Este aproape nou, l-am folosit doar de cateva ori. Se prezinta in stare foarte buna si functioneaza perfect. Vine cu parasolar si capac. Cutia, din pacate, am aruncat-o.

Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 404
Varsta : 31
Localizare : Craiova
Reputatie : 2787
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier 27 Aug 2014, 16:37

Telefonul Nokia lumia 1020 filmeaza aproape la fel de bine ca un aparat profesional ,chiar si cu zoom. Pretul sh 1000 ron
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Astazi la 09:44

Sus In jos

Ce camera de filmat/pozat folositi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce camera de filmat/pozat folositi
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» Cateva cuvinte despre Anthurium(Floarea-Flamingo)
» Stiati ca? Inedit in lume- forumul florilor
» FUCHSIA sau cercelusul forumul-florilor
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-