Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Ce camera de filmat/pozat folositi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4667
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Dum Apr 22, 2012 1:00 am

Substante se pare ca au in Bucuresti la F64:

http://www.f64.ro/solutii-procesare-developare-foto.html

Daca nu iti iese pasenta, nu dispera, iti pot recomanda un laborator serios Smile
Sus In jos
cont inactiv

Numarul mesajelor : 1571
Reputatie : 4126
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Dum Apr 22, 2012 1:06 am

Multumesc domnule pentru site, de inceput iau un film, il umplu si apoi il duc la scanat, apoi vad rezultatele. Sa vad cum ajung in oras sa caut film, eu vroiam sa merg maine, adica azi, dar e duminica si nu multe sunt deschise.
Sus In jos
sorin_ncs

Numarul mesajelor : 103
Reputatie : 1813
Data de inscriere : 11/04/2012

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Lun Apr 23, 2012 5:50 am

P.S.Eddye a scris:
Ce filme folosesti/foloseai pe Zenit?
Intreb fiindca am de gand sa pun in teste un Zenit E care a fotografiat doar pe un singur film in viata lui si nu stiu ce filme de azi s-ar mai potrivi pe aparatele astea rusesti. Nu cred ca DIN 100 sau 200 se mai gasesc acum. Ideea ar fi sa fac si prelucrarea manuala a filmelor.
Daca stie cineva niste filme si diferitele lor tipuri de prelucrare, ar fi perfect.Multumesc anticipat.

De folosit am folosit pe vremuri doar filme color de fabricatie romaneasca tip AZOCOLOR desi aveau niste culori oribile. Dar le foloseam mai mult din patriotism. Banuiesc ca se mai gasec filme foto normale de 35 mm si 36 de cadre. Probabil se mai gasesc chiar si alb-negru pentru cine face fotografie artistica. Dar sincer nu stiu incotro sa te indrum deoarece nu m-a mai interesat subiectul de citiva ani. Zau ca in ziua de azi nu mai merita fotografia pe film. E ok sa te inveti cu un aparat clasic pe film daca esti incepator in ale fotografiei pentru ca asa prinzi mai bine tehnica fotografierii. Eu nu mi-am prelucrat niciodata singur filmele. Este destul de laborios procesul, trebuie sa sacrifici o incapare a locuintei, de obicei baia pentru a amenaja o camera obscura..etc. Desi fotografia pe film facuta la calitate profesionala, de un profesionist cu un aparat profesional este de obicei mai buna calitativ decit cea digitala, daca totusi la final vei dori sa convertesti pozele in format digital (de exemplu pentru a le posta pe forum) vei avea nevoie de un scanner. In tot acest lant de prelucrare, obiectiv, aparat foto, prelucrare in laborator, marire pe hirtie foto, din nou prelucrare in laborator, scanare ultima etapa este totodata si cea mai slaba veriga a lantului. La scanare se va pierde foarte mult din calitate. Acesta este motivul pentru care fotografiile facute pe sistemul clasic (film) o data ajunse in calculator arata ca avind o calitate mult mai slaba decit cele digitale. Orice scanner consummer indiferent de marca si pret va avea o calitate destul de slabuta. Chiar si un scanner PROFESIONAL, care costa mii de euro si nu se gaseste de vinzare in magazile de calculatoare tot va pierde din calitatea originala a pozei pe hirtie. Pe mine ma deranja pe de alta parte si faptul ca cei de la laborator imi vedeau pozele.

Intentionez sa imi cumpar un aparat digital, ceva mai bun..nu vreau un compact, dar nici SLR. Vreau un aparat cu obiective interschimbabile dar care sa nu fie SLR. Ar fi citeva modele care mi-au atras atentia din pacate NICI UNUL nu are toate caracteristicile pe care mi le-as dori si oricum sint cam prea scumpe pentru bugetul meu actual

tozlovanuvlad a scris:

Trebuie verificat exponometrul aparatului, sa nu se fi dereglat de atita timp sau bateria sa se fi dus.

Aceste aparate NU folosesc nici un fel de baterie. Au exponometrul acela de tip vechi cu fotocelule cu SELENIU. Acestea produc suficient curent incit sa miste singure acul exponometrului fara a avea nevoie de baterie. Din pacate insa...au un mare dezavantaj. Fotocelulele cu seleniu imbatrinesc in timp si capacitatea lor de a produce curent electric scade si de aici indicatiile exponometrului vor fi eronate. Trebuie avut in vedere acest aspect la un aparat de peste 20 de ani. Este posibil totusi sa fi ramas totusi in stare buna acele fotocelule cu seleniu desi imporobabil. Iar acest lucru depinde de cit d emult a fost folosit aparatul sau mai bine zis de cit timp au fost expuse la lumina fotocelulele. Daca proprietarul a avut grija ca dupa fiecare sedinta de fotografiere sa puna aparatul inapoi in etuiul lui din piele neagra este posibil sa fi scapat fotocelulele si exponometru sa indice inca in parametri. Daca nu...e clar ca nu te mai poti biziu pe indicatiile exponometrului si va mai merge sa reglezi expunerea (perechea timp de expunere - diafragma) doar dupa experienta personala, care in mod evident nu va fi la fel de precisa ca un exponometru.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier Apr 25, 2012 6:59 pm

Astazi am scapat camera de filmat jos de pe bicicleta la o gropicica mai mare trecuta cu un pic de viteza, asa ca a cazut, si s-a spart dispayul

Panasonic SDR-SW20 ca cea din urmatoarele imagini.

adult upload image

image upload

adult upload image

gif hosting

Am cautat in tot ploiestiul la toate service-urile de telefoane mobile, la magazine de vanzare aparate foto-video insa nimic, doar la un serivce de tel mobile mi-a spus ca nu are displayul si daca l-ar avea m-ar costa 200 lei, am gasit acuma un service pe net la capitala care maine imi zice cat ma costa, in magazin una noua ultima data vazusem cu 590 lei, ea filmeaza si face poze in continuare la fel ca inainte insa nu se vede pe display. In cel mai rau caz o sa-i pun display nou prin iulie-august, pana atunci voi filma asa cu ea.

Acesta e filmulteul cand camera a cazut :

si aici ce s-a filmat dupa cazatura

[/youtube]
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 5875
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier Apr 25, 2012 7:11 pm

Mai bine pui niste bani la pusculita si cumperi alta noua, nu prea mai filmeaza deloc dupa cazatura...Sad
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier Apr 25, 2012 7:12 pm

pai ala de 5 secunde e ce s-a filmat dupa cazatura atunci la fata locului. Acum camera filmeaza la fel de bine ca inainte de cazatura exact cum e primul video.

Ma gandesc sa iau una la 139 lei din Selgros ( am uitat ce firma e ) numai ptr filmari ca ptr poze am OLYMPUS X-43.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Lun Mai 21, 2012 11:33 pm

Am reusit dupa multa munca sa pun in functiune aceasta batrina camera Smena 8M:

Butonul declansator are un filet in centru pentru a atasa un declansator flexibil (mecanic):

Aparatul, avind posibiliati simplificate de reglaj, e conceput pentru fotografi amatori:

Sus In jos
AndreiCFRBucuresti
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 19
Reputatie : 2680
Data de inscriere : 14/02/2011

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Mier Noi 07, 2012 10:41 am

Eu folosesc un Nikon D90 cu obiectiv 18-55 VR.

In paralel,utilizez o compacta Nikon L110

Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 40
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 4374
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam Dec 21, 2013 1:15 am

santa Faine si detaliate pareri! Cum sunt pe punctul de a-mi achizitiona un DSLR sper cat de curand, inca mai tatonez piata si au ramas in finala NIKON vs. CANON! Voi ce a-ti alege? Promit ca tin cont de sfatul vostru! 976391 
Sus In jos
Kogayon

Numarul mesajelor : 716
Varsta : 21
Reputatie : 1924
Data de inscriere : 04/11/2013

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam Dec 21, 2013 1:32 am

Până să apară răspunsurile de la cei care au experiență în domeniu... îți las un link.  Smile  Poate te ajută să îți faci o părere despre cele două.  santa 
http://www.giz.ro/aparate-foto/canon-vs-nikon-batalia-celor-2-mari-in-lumea-dslr-urilor-13781/
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam Dec 21, 2013 1:29 pm

Eu sint canonist. Am vrut sa imi cumpar un aparat serios acum aproape 10 ani si pe vremea aceea am gasit de cumparat Canon, cu vreo 6 milioane (cu un an in urma exact acelasi model costa 12). Pe vremea aceea Nikon nu prea era vizibil pe piata noastra.
Daca ar fi sa aleg acum as alege tot Canon pentru ca ei mai fabrica si in Japonia, spre deosebire de Nikon care produce mai mult in China, Taiwan sau in cel mai bun caz in Malaiezia. Nu zic ca or fi diferente calitative dar eu am un principiu: daca e firma din China sa produca in China, daca e din Germania sa produca in Germania, daca e din Burkina Faso sa produca in Burkina Faso. Schimbarea locului de productie se face numai pentru a profita de necazul oamenilor din tara aia (care se bucura de un salariu amarit) si pentru a-si baga ei in buzunare diferenta din costul de productie. Eu nu sint dispus sa finantez asemenea potlogarii care, in plus, la un moment dat se pot intoarce si impotriva mea.
Mai spunea cineva, a propos de Nikon, nu stiu ce model (digital) ca avea viteza maxima de tragere in rafala de, sa zicem, 5 cadre pe secunda. Daaaar, mai avea o steluta: numai cu conditia sa ai atasat un grip+baterii, altfel stia numai 2,5 cadre pe secunda. In epoca filmului ar fi avut sens datorita motorul suplimentar din grip. Acum, in era digitala, e doar ticalosie, ceva ce te face sa platesti suplimentar.
Inca o chestie, de data asta la Canon: modelele mai ieftine au pentru declansatorul flexibil o mufa standard, tip jack stereo, mica. Sint trei conductori, masa, 1 si 2 (ca in audio, masa, stinga si dreapta). Atingerea la masa a lui 1 comanda focalizarea (echivalent cu apasarea declansatorului la semicursa) si a lui 2 la masa comanda realizarea pozei.
Aparatele "de virf", surpriza, au mufa altfel, non-standard, format proprietar: trei pini asezati ca la PS2, ghici cu ce functii...In rest, declansatorul e identic si la fel, doar ca nu costa 100 de lei ci 800 de lei.

Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 40
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 4374
Data de inscriere : 16/10/2013

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Sam Dec 21, 2013 9:39 pm

Sunt cat se poate de pertinente atat articolul recomandat de Deea cat si ceea ce ai prezentat tu... O sa mai gasesc ceva ragaz si vad eu asupra a ce sa ma decid!...  santa  ...Pare-se ca exista un mic plus la Nikon ptr. faptul ca filmarea este full-hd, iar imaginile "in miscare" la ce-mi trebuie sunt prioritare!! :rendeer: 835978 
Sus In jos
Raduku09

Numarul mesajelor : 169
Varsta : 25
Localizare : Brasov
Reputatie : 2362
Data de inscriere : 08/12/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin Ian 10, 2014 12:13 am

Salutare tuturor....doresc sa aflu de la voi mai multe pareri in privinta a doua camere Nikon si anume:
-nikon D3200 cu kit
-nikon P510
ca si pret amandoua se situeaza cam la acelasi pret...1700 Ron...dar nu ma pot hotari ce ar fi mai bun in timp,e foarte clar ca la fotografiere DSLR-ul este net superior camerei compacte,dar nu stiu cat de fiabil este si la partea video....am vazut N review-uri pe youtube...dar nu ma pot decide...la DSLR nu stiu cat este maximul de zoom exprimat in x10 spre exemplu...stiu ca tine de obiectiv toata treaba dar numi dau seama dupa ce scrie pe el..Ex: 18-55mm....sau alte valori...la compact stiu clar ca are zoom x42 insa filmarea nu parte a fi foarte buna.Plus ca la un aparat compact nu prea mai ai ce sa ii adaugi in schimb la un DSLR ajungi sa cheltui inca pe atat.Asa ca vor rog ajutatima cu pareri,sfaturi utile,experiente cu cele doua aparate poate,din punct de vedere al fiabilitatii in timp,costurilor suplimentare.

Multumesc frumos.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/razvan170
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin Ian 10, 2014 12:42 am

Eu as alege D3200 cu obiectivul de kit. Daca as vrea filmare as lua camera video. P510 era un zoom optic prea mare si nu o sa iti foloseasca la nimic pentru ca inainte de a face poza vezi scena cu ochiul tau cu zoom 0x. Adica va fi prea departe ca sa distingi ceva si deci nu vei avea motivul sa faci fotografia. Modul in care e proiectat obiectivul mi se pare tembel si ieftin: iese ditamai putza din aparat. E "pompa de praf" (poti ajunge sa ai praf pe senzor), te dai de gol/atragi atentia cind zumezi si daca lovesti de ceva obiectivul "in erectie" il strici. Eu am avut un Sony DSC-H2 cu 12x, cu transfocare/focalizare interna. Am facut cele mai reusite poze din viata cu el, a fost excelent si nu mi-am dorit zoom mai mare (decat foarte rar, pentru poze cu gagici sau chestii din astea Very Happy)
Pentru obiective pe care nu scrie cit zum au, se calculeaza simplu: imparti valoarea maxima a distantei focale la cea minima: de exemplu 55/18= ~3x.
Calitatea culorilor, zgomotul redus, detaliile sint incontestabil in favoarea D3200.

Dupa ce am ramas fara Sony a trebuit sa ma obisnuiesc cu un telefon si cu obiectivele fixe ale aparatelor cu film. Nu a fost greu deloc. De regula imi iau la mine cel mult doua obiective (28mm si 50mm) iar alte ori un aparat mai micut si usor cu obiectiv de 40mm. M-am saturat de carat geanta cu "pietroaie". Nu repetati greseala Smile Obiectivul de kit e mai mult decit suficient. Rafinamentul artistic si placerea de a fotografia trebuie sa fie primordiale.
Sus In jos
George
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 795
Varsta : 27
Reputatie : 3393
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Vin Ian 10, 2014 1:01 pm

Ia-ti D3200-le. Intr-adevar, cu 18-55-ul nu vei putea fotografia de la distanta, insa nu-i bai. Sunt destule teleobiective la preturi decente, pe care le poti achizitiona ulterior. De exemplu, la F64 era, acum o luna, o oferta buna la Tamron 70-300. Evident, fara VR. Dar e bun, pentru inceput, la cei 600 lei cat costa. Nu stiu daca o mai au acum.
  Daca vrei sa filmezi, ia-ti o camera de filmat. Toata febra asta, cu aparatele foto care filmeaza, mie mi se pare o blasfemie fotografica. Si ne tot bombardeaza cu tot felul de termeni, HD-"related". HD in sus, HD in jos, cand, de fapt, nu-i decat o imagine plata, fada, fara pic de "carne" pe ea. Very Happy  Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce camera de filmat/pozat folositi   Astazi la 10:34 am

Sus In jos

Ce camera de filmat/pozat folositi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Ce camera de filmat/pozat folositi
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» Cateva cuvinte despre Anthurium(Floarea-Flamingo)
» Stiati ca? Inedit in lume- forumul florilor
» FUCHSIA sau cercelusul forumul-florilor
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-