Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine aşi venit pe Forumul pasionaşilor de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veşi gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul
AutorMesaj
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5872
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 14:06

Posibil ca pretul sa ramana acelasi deoarece te intorci pe 2 Ianuarie iar oferta e valabila doar in Decembrie. Crezi ca astia de la CFR is pr@sti???
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 559
Reputatie : 3212
Data de inscriere : 23/10/2009

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 15:10

Nu, niciodata nu a fost locul 3,30 lei, pentru studenti, doar de la al doilea loc daca se mergea cu mai multe trenuri de rang superior. Ca dovada consultati tabelul vechi de preturi studenti 50%, si cel de bilete intregi. Tariful de student era fix 50 % din pretul integral, pretul integral avand locul inclus. Pe langa asta, odata cand era un accelerat full, mi-a dat bilet fara loc, cu fix 1,65 lei mai putin decat pretul stiut!
Sus In jos
mihaiuc

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2609
Data de inscriere : 14/07/2010

MesajSubiect: DISCUTII DESPRE TARIFELE OPERATORILOR FEROVIARI   Dum 11 Dec - 17:13

rizelgeorgel2004 a scris:
Nu, niciodata nu a fost locul 3,30 lei, pentru studenti, doar de la al doilea loc daca se mergea cu mai multe trenuri de rang superior. Ca dovada consultati tabelul vechi de preturi studenti 50%, si cel de bilete intregi. Tariful de student era fix 50 % din pretul integral, pretul integral avand locul inclus. Pe langa asta, odata cand era un accelerat full, mi-a dat bilet fara loc, cu fix 1,65 lei mai putin decat pretul stiut!

Modul in care se calculeaza reducerile pentru elevi si studenti nu este dat de CFR ci de guvern prin HG 309/1996 care nu a fost modificata. Pana la modificarea acestei HG tarifarea ar trebui sa se faca identic (studenti cu cupoane).

S-a reparat, acum pretul 'cu cupoane' e fix jumatate din pretul 'fara cupoane' (Bucuresti - Brasov = 47 RON 'intreg', 23.5 RON cu 'cupoane')

Site-ul CFR e inoperational momentan - probabil exista inca probleme care trebuie rezolvate - asta cu 'cupoanele' e clar una din ele.

Reducerea Master Card / Maestro este parte a strategiei MasterCard Eurocard de a-si creste cota de piata in Romania combinata cu dorinta unor indivizi mai destupati de la Marketing CFR. Nu stiu cat o sa mai dureze, dar 'mingea' e in mana MasterCard Romania.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 1464
Reputatie : 3564
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 22:22

Incredibil ce scump a ajuns sa fie un drum de la Bucuresti la Brasov. Sad
Sus In jos
mihaiuc

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2609
Data de inscriere : 14/07/2010

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 22:58

Luna a scris:
Incredibil ce scump a ajuns sa fie un drum de la Bucuresti la Brasov. Sad

La Regio costa tot atat ca la Personalul de dinainte. La IR costa mai mult ca la accelerat, dar la cat de ciudat erau puse trenurile, oricum ajungeai sa dai banii pe rapid daca vroiai sa te intorci seara...
Sus In jos
dexter23

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 27
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2223
Data de inscriere : 06/12/2010

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 23:10

O dezamagire si o abordare pur romaneasca a noului mers. Tarifele s-au majorat foarte mult prin faptul ca suntem obligati sa cumparam cate un bilet pt. fiecare tren in parte. Exemplu foarte elocvent:
Galati - Brasov: Cu tren direct este mai ieftin cu aprox 10% decat cu schimbare in Ploiesti Sud, cu tot cu reducere...

Sunt multe, multe alte probleme... cum ar fi ca studentii o sa plateasca mai mult pentru InterCity, etc..
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12474
Localizare : Бухарест
Reputatie : 15639
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 23:54

Cu toata scumpirea tot la Regio e mai ieftin , deci daca mergi pe distanta lunga si schimbi mai multe Regio tot iesi mai ieftin decat cu un IR direct !

Astazi am luat un bilet din Sighet la Brasov cu 4 Regio :

Sighet-Beclean
Beclean-Bistrita
Bistrita-Deda
Deda-Brasov

Total 38,35 , iar la IR direct 78 deci tot cu Regio ramane cel mai ieftin .

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
ionutz72
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1030
Varsta : 44
Localizare : Prin zona...
Reputatie : 3542
Data de inscriere : 30/03/2010

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 23:55

Si in cat timp ajungi? Very Happy
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 23:56

Mda, cred ca o sa trec si eu pe regio de la interregio, daca gasesc legaturi.

Edit: Pot sa ajung si in 20 de ore in loc de 6, prefer cele 20 si un pret mai mic.

Ultima editare efectuata de catre Luna in Dum 11 Dec - 23:58, editata de 1 ori
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 23:57

ionutz72 a scris:
Si in cat timp ajungi? Very Happy

Plec la 01:00 din Sighet si ajung la 16:01 in Brasov . Durata nu ma deranjeaza absolut deloc , tariful sa fie cat mai scazut !

595423
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Dum 11 Dec - 23:57

Luna a scris:
Mda, cred ca o sa trec si eu pe regio de la interregio, daca gasesc legaturi.

Ce ruta te intereseaza?

595423
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Lun 12 Dec - 0:00

Petrosani - Busteni. Asta e ruta in cauza. De 1 mai 2010 costa aproximativ 50 ron dus-intors cu accelerat pe distanta Petrosani - Bucuresti Nord si personal mai departe, acum ma costa doar dus 50 ron, deci intr-un an scumpire 100 %. Ambele preturi fiind calculate ca student cu cupoane.

Edit: Alta ruta: Petrosani - Bucuresti, pai acum cu cupoane de student costa 38 ron dus, 74 dus-intors, pai asa tinand cont si ca nu sunt cupoane nelimitate, iar cu legitimatie costa 57 ron biletu tot doar dus, in varianta in care am 2 zile treaba ies mai bine cu cazare decat sa mai fac calatorii.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Lun 12 Dec - 0:12

Petrosani 8:05 - Craiova 12:22 ; Craiova 12:30 - Buc Bas 17:00 ; Buc Bas 17:37 - Busteni 20:56

3 regio 54,55 pret intreg , daca ai si reducere de student atunci ajungi la jumatate .

595423
Sus In jos
Luna

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Lun 12 Dec - 0:14

De legatura asta stiam, dar are 2 hibe: una ca in Craiova intervalul e prea mic, si trenurile stiu sa intarzie (asta hai ca s-ar rezolva cu plecarea cu R de ora 4 din Petrosani), dar a doua e ca ajung seara la Busteni, pe cand eu dimineata ar trebui. La intoarcere sa plec seara. Dar ma uit eu si vad exact ce variante si preturi am cand o sa mearga infofer. Very Happy
Sus In jos
ionutz72
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1030
Varsta : 44
Localizare : Prin zona...
Reputatie : 3542
Data de inscriere : 30/03/2010

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Lun 12 Dec - 0:33

Biletul dus-intors se va emite, mai nou, numai pentru un singur tren. E bine de stiut...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari   Astazi la 16:10

Sus In jos

Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Discuşii despre tarifele operatorilor feroviari
» Cateva cuvinte despre Amaryllis
» Cateva cuvinte despre Anthurium(Floarea-Flamingo)
» Cateva cuvinte despre Hibiscus(Trandafir-de-China)
» Despre palmieri...
Pagina 17 din 20Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19, 20  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-