Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66, 67  Urmatorul
AutorMesaj
bogdan srl

Numarul mesajelor : 626
Varsta : 29
Localizare : Brasov
Reputatie : 3521
Data de inscriere : 16/11/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Sam Aug 13, 2011 8:28 pm

Astazi acc 1752 Suceava-Brasov a avut cu doar 5 vagoane in loc de 6.Lipsea vagonul de cl.1 din grupa de Iasi.Ciudat sau nu, dar in ultima vreme trenurile care se formeaza in Brasov au compuneri tot mai ciudate.Acum 2 zile rapidul Panonia a plecat spre Budapesta fara vagonul de cl.1. Cel mai probabil aceste compuneri sunt cauzate de circulatia sezonierelor.Trenurile spre Fagaras sunt formate mai nou din rame TE sau cu vagoane de pe alte trenuri (ieri P 2503 era format din vagoane 21-47 cu statia de domiciliu Teius).In afara ramelor electrice care circula pe relatia Brasov-Siculeni, restul ramelor au cam disparut din peisaj. Baza este asigurata de rame TE. Majoritatea rutelor facute cu vagoane de Brasov sunt alcatuite din vagoane Evil or Very Mad .(Brasov-Sighisoara, Brasov-Toplita, s.a.).
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Sam Aug 13, 2011 9:37 pm

Nu e singurul, mai multe trenuri Acc din RO care aveau cate 2 vag de cls 1-a acum au doar 1 singur. Exemplu 1643, 1653, 1745 in schimb CFR are 2 vag 19-54 pe cele 2 garnituri ale lui 1641/1642 la grupa de Zalau pe care le plimba zi de zi cu doar 2-3 calatori. De altfel grupa de Zalau a lui 1641 e cea mai saraca din cele 4 grupe pe care le are acest tren. un 20-55 cu 50-60 de calatori si un 19-54 cu 2-3 calatori, poate doar vinerea sa aiba aproape 20-30.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10067
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 12938
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Sam Aug 13, 2011 11:26 pm

Cel mai negativ lucru "scumpirea de maine a biletelor cu 18%" e bataie de joc o mare rusine!!Se vor imbogati nasii si va creste numarul blatistilor
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Sam Aug 13, 2011 11:44 pm

da asa este, si civilii la fel ca nasii vor avea mult mai multi banii in buzunar de maine. Cel mai mult ma oftic ca nu au anuntat aceasta scumpire mai din timp, asa in 2 zile nu puteam sa-mi iau bilete pentru jumate din septembrie.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13956
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17374
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Sam Aug 13, 2011 11:58 pm

paall a scris:
da asa este, si civilii la fel ca nasii vor avea mult mai multi banii in buzunar de maine. Cel mai mult ma oftic ca nu au anuntat aceasta scumpire mai din timp, asa in 2 zile nu puteam sa-mi iau bilete pentru jumate din septembrie.

Eu am fost inspirat si am luat din timp biletele ca plec acum pe 24 prin tara sa beneficiez de aia 13% reducere la personale , dupa care ma voi duce si la mare dar acolo am luat la accelerat si on-line astfel am avut reducerea de 13% ca am luat cu peste 21 de zile inainte si apoi am mai avut o reducere de 10% ca am platit cu cardul , in total o reducere de 23% astfel am dat pe un bilet Buc-Mnagalia la acc 1822 , 35 de lei pentru 2 Sept.

595423
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7762
Reputatie : 10491
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 2:33 am

karpaty a scris:

in total o reducere de 23% astfel am dat pe un bilet Buc-Mnagalia la acc 1822 , 35 de lei pentru 2 Sept.

Te compatimesc pentru mersul cu 1822.Daca mai ai si locurile 5x,6x,7x e grav.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 1:13 pm

DUAL a scris:
karpaty a scris:

in total o reducere de 23% astfel am dat pe un bilet Buc-Mnagalia la acc 1822 , 35 de lei pentru 2 Sept.

Am la vagonul 12 locurile 21 si 28 , deci e vagon atasat din Buc si este 20-83 care are clima Smile

595423
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2450
Data de inscriere : 09/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 1:50 pm

mi se pare un act de eroism sa mergi cu personalul.Nu suport fauna din aceste trenuri,parca as calatorii in Punjab.Nu vreau sa generalizez dar pe rutele din Sud cam asa e.Prefer sa dau mai mult la trenuri de rang superior
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7762
Reputatie : 10491
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 2:25 pm

karpaty a scris:
DUAL a scris:
karpaty a scris:

Am la vagonul 12 locurile 21 si 28 , deci e vagon atasat din Buc si este 20-83 care are clima Smile

Aaa.. mergi in colo Smile
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4061
Reputatie : 7197
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 2:49 pm

bostanesku gigel a scris:
mi se pare un act de eroism sa mergi cu personalul.Nu suport fauna din aceste trenuri,parca as calatorii in Punjab.Nu vreau sa generalizez dar pe rutele din Sud cam asa e.Prefer sa dau mai mult la trenuri de rang superior

Exagerezi. Eu merg foarte des cu automotorul de Faurei - Urziceni (personal deh) si e chiar foarte curat, se poate privi in liniste pe fereastra, uneori suntem doar 4...5 calatori in vagon.
PS. As merge si eu cu accelerat pe aceasta ruta, daca CFR mi-ar oferi aceasta sansa.

Galati 05:00 - Braila 05:30 - Faurei 06:05 - Buzau 06:35 - Ploiesti Sud 07:20 - Bucuresti Nord 08:00
IC 571 „Dunarea”
Bucuresti Nord 16:00 - Ploiesti Sud 16:40 - Buzau 17:25 - Faurei 17:55 - Braila 18:30 - Galati 19:00
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2450
Data de inscriere : 09/08/2011

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 2:58 pm

am mers ultima data cu un personal la Urziceni din Buc Nord,a fost traumatizant!tigani-melteni-mizerie.Avem bilet cumparat,cand a venit nasu si i am aratat biletu mai avea putin si ma injura,ceilalti calatori se uitau la mine ca la un extraterestru
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 3:39 pm

Tigani sunt peste tot in tara asta , manele deja auzi in mai toate trenurile , vreau sa zic ca am fost cu un tren international deci un R in care erau tigani si urlau manelele din telefoane asa ca nu mai generaliza ca asta se intampla in personale , e mai tragic cand vezi asa ceva in trenuri A ; R ; IC unde ai dat un ban gramada si ai parte de idioti . Eu merg cu P pentru ca asta situatia este cel mai ieftin tren din tara si si asa e destul de scump la ce salarii avem , asta o zic multi nu numai eu , oricum pe viitor numarul calatorilor va scadea pentru ca deja e foarte scump sa calatoresti si cu Personalul Sad . Daca mai existau trenurile 4001 Buc-Stu Mare ; 5001 Buc-Suceava ; 2001 Buc-Arad si celalalte trenuri P de lung parcurs acum erau bine venite la ce tarife avem pe calea ferata .

595423
Sus In jos
laur 133

Numarul mesajelor : 434
Varsta : 32
Localizare : Craiova
Reputatie : 3045
Data de inscriere : 01/06/2010

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Dum Aug 14, 2011 11:19 pm

bostanesku gigel a scris:
\
Chiar generalizezi.Multe din trenurile P (cel putin cele din Craiova) au vagoane etajate noi climatizate foarte curate si cei mai multi dintre calatori sunt elevi/studenti care fac naveta. Totusi cam rar am vazut supracontrol pe aceste trenuri si atunci cand este supracontrol este din statia de expeditie pana la destinatie. Ar trebui sa se aleaga trenurile prin sondaj ,la fel si statiile. Totusi supracontrolul este prezent tot mai des pe Acc, R de Craiova.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2408
Varsta : 35
Localizare : Bucharest, Romania
Reputatie : 4741
Data de inscriere : 26/05/2011

MesajSubiect: UN LUCRU NEGATIV!   Lun Aug 15, 2011 1:27 pm

IATA UN LUCRU NEGATIV CARE MI-A STRICAT ZIUA.

IN GARA CONSTANTA AM PRIMIT VESTEA SCUMPIRII CU 18% A BILETELOR DE TREN.

NU MA GANDESC ATAT LA MINE (oricum voi merge in continuare cu trenul) DAR MA GANDESC CA CEILALTI CALATORI SUNT NEMULTUMITI.

DACA MAJORAU CU UN PROCENT MAI REDUS POATE ERA MAI BINE, DAR CFR CALATORI MAJOREAZA TARIFELE CREZAND CA NU EXISTA TRANSPORT RUTIER, ROMANII SUNT BOGATI.

INCA UN LUCRU :

Prin aceasta majorare tarifele sunt la fel cu cele din Ungaria, Bulgaria, Polonia tari care au venituri duble si salarii, pensii mai mari, si nu au concurenta rutiera ca la noi in tara, si sunt duble fata de cele din Bulgaria.

DAR MERGEM INAINTE.

Sad
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   Lun Aug 15, 2011 2:37 pm

nu pot sa merg cu acceleratul sau rapidul din cauza ca sunt prea scumpe si din cauza ca nu pot sa vad cum eu cu bilet ptr 185 km PL.Sud-Adjud dau o avere si in loc de liniste de ce am parte ?? de nasii care iti ia pana si ultimul banut iar vanzatorii ambulantii de telefoane si alte ciurucurii merg gratis, isi incarca telefoanele la prizele vagoanelor, consuma cate o bere si se cred regii in acele trenuri.

Pe cand daca iau personalul care face cu cel mult o ora mai mult decat A,R sau IC de multe ori stau singur in compartiment fara sa ma deranjeze nimeni, stau cu gemaul deschis, pot sa mananc fara sa deranjez pe nimeni, pot sa citesc un ziar, sa fac pooze pe geam sa ma intind pe canapea de 20-57 si sa dorm si toate astea la un pret mult mai mic.

Iar cand vine nasul si-ti verifica biletul la urma iti multumeste asa ca pentru ce sa dau o avere in plus la A,R sau IC sa fiu tratat mai prejos decat la P ??

asta ar fi sungura distanta din tara pe care am mers in ultima perioada cu un tren de rang in rest merg numai cu personalul pe urmatoarele rute : PL-Buc , PL-Targoviste-Pietrosita, PL-Sinaia/Busteni/Predeal/Brasov , PL-Slanic, PL-Maneciu si odata pe an un SF.Gheorghe, Ghimes sau Sibiu. Pe PL-Brasov la personale cei care merg cu nasul sunt calatorii care merg 2-3 statii iar peste 80% din calatori trenurilor P de pe Valea.Prahovei sunt turisti nicidecum indienii, tiganii sau cocalarii.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)   

Sus In jos

Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Lucruri negative (-) la Softrans
» Lucruri negative la TFG si TFC
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (1)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (4)
» Lucruri negative (-) la CFR !!! (2)
Pagina 65 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66, 67  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: PLUS(+) SI MINUS(-) LA CFR-