Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

International - diverse

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 6339
Varsta : 28
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7806
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    Lun 06 Noi 2017, 20:29

Am avut azi o discuție la servici cu 2 moldovence de 45+ despre trenurile Freciarosa, Eurostar, TGV dar și despre cele mai lente din Republica Moldova și România.

De curiozitate dacă mâine as lua pentru joi bilete sa vin de la Londra la Ploiești Vest cu trenul cat timp as face și cat m-ar costa. Dar de Londra la Zaragoza în Spania?
Sus In jos
vatmanul
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 617
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 2731
Data de inscriere : 14/10/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Vin 17 Noi 2017, 14:20

Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului

Numarul mesajelor : 2766
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 5850
Data de inscriere : 24/05/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    Vin 17 Noi 2017, 17:02

vatmanul a scris:
Ce mai poti spune?

http://adevarul.ro/life-style/travel/o-companie-feroviara-japonia-cerut-scuze-sincere-tren-plecat-mai-devreme-20-secunde-1_5a0dc9c25ab6550cb83831db/index.html

Nimic nimic, chiar acuma am auzit si eu la radio. La noi ajungi cu plus 5 ore intarziere la destinatie , gen 1538/1539 sau 1693 si sunt si suparati daca le mai comentezi, cica ai stat la caldura si ai fost si "cazat" noaptea in tren te poti apuca alta zi in stare fresh de descoperit oras :v
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1294
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 4739
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 28 Ian 2018, 00:05

O imagine generala a ceea ce inseamna trenurile internationale pentru mersul 2017-2018

https://blog.rail.cc/european-night-trains-2018/
Sus In jos
Shinkasen

Numarul mesajelor : 385
Reputatie : 3737
Data de inscriere : 30/04/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    Lun 29 Ian 2018, 18:43

Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: International - diverse    Lun 05 Mar 2018, 21:14

Din 4 aprilie Eurostar intra cu trenuri directe pe ruta Londra St Pancras International - Amsterdam via Brussels.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5113
Reputatie : 6669
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    Lun 05 Mar 2018, 21:47

Cumva controlul de securitate in sensul spre Londra va fi facut in Brussels?
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6852
Reputatie : 9308
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Lun 05 Mar 2018, 23:14

Am vazut un clip pus de unul plecat din Frankfurt, parca, la Londra. Si in Belgia se facea un control de catre britanici, iar in Londra a mai trecut de unul. Acum na, nu stiu daca chiar erau englezi aia, da' asa zicea omul.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14514
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 17109
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mar 06 Mar 2018, 00:25

Pentru Eurostar se face control la Bruxelles-Midi. Acum cu prelungirea la Amsterdam, nu au unde să facă control.
Thalys oprește la Amsterdam Centraal, Aeroportul Schipol, Rotterdam Centraal, Anvers, înainte intra și pe la aeroportul Zaventem, dar de când cu atentatele nu cred că mai intră.
Văd la https://en.wikipedia.org/wiki/Eurostar că scrie că va opri la Amsterdam și Rotterdam, dar călătorii se vor da jos la Bruxelles-Midi pentru controlul de frontieră.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 5113
Reputatie : 6669
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mar 06 Mar 2018, 08:06

Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 510
Reputatie : 3065
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi 29 Mar 2018, 01:37

oricum controalele astea sunt pentru fraieri care calatoresc legal, pentru infractorii care traverseaza ilegal frontierele nu e nici o problema, ba chiar sunt primti cu casa si masa numindu-i "refugiati"
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14514
Varsta : 29
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 17109
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi 29 Mar 2018, 17:48

De la 31 martie 2019 e posibil să se termine cu Eurostarul. Niciun stat UE nu va mai accepta certificate de siguranță și licențe eliberate în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord. De asemenea, permisele de conducere ale mecanicilor emise de UK nu vor mai fi acceptate. Și tare îmi e că mecanicii englezi vor trebui să aibă permis de muncă pentru a lucra pe teritoriul UE.

Dacă și englezii vor lua aceleași măsuri - și în prostia lor probabil le vor lua - se va termina de tot cu Eurotunelul, cel puțin până la încheierea unui acord bilateral de frontieră Franța - UK. Dar și în acest ca, trenurile venite din Anglia nu vor mai putea trece de Callais.

Luna

Numarul mesajelor : 2381
Reputatie : 5054
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi 29 Mar 2018, 19:47

Oricum prea mare rost nu va mai avea eurotunelul odata cu inchiderea granitelor.

Nr. calatorilor clar va scadea semnificativ, la fel si marfa transportata. Cati oameni sa mai calatoreasca in/din UK cand va trebui pasaport si viza, sa dea 100-200 lire pe acte, sa faca obligatoriu drumuri la ambasada, interviu, rezervari la hotel si/sau invitatie ori sa mearga doar cu agentie de turism? Sa se ia la puricat bagajele sa nu duci/aduci diverse bunuri? Sau sa transporte marfa platind taxe de import/export? Cine stie si daca va mai fi intretinut si mentinut in functiune tunelul in conditiile astea. Chiar eu ma gandeam sa fac o vizita in Londra acum cat inca se mai poate daca imi permite timpul si bugetul, altfel tai de pe lista Marea Britanie de tot, desi mi-ar fi placut nu dau intreg bugetul de o excursie in alte tari doar pe acte pentru a merge in Londra 5 zile. Pacat ca s-a ajuns aici.
Sus In jos
Katalyn

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi 29 Mar 2018, 21:28

Se vor gasi solutii nu e cazul sa vorbiti de inchiderea eurotunelului adica faci o constructie si peste noapte nu mai ai nevoie de ea ? Sa fim seriosi am mai spus 31 martie 2019 nu e sfarsitul lumii daca ne luam dupa zvonuri nu facem nimic. Timpul ne va arata atunci care vor fi schimbarile in bine sau in rau. Si nu cred ca un pasaport costa Ł200 eu pe cel de 5 ani puteam sa-l fac la Londra dar m-a costat mult mai putin in Romania. Sunt destuii totuai care apeleaza la abasada de la Londra si am in familie 2 cascati care au pierdut ieri buletinele, permisele de conducere si cardurile plus lista cu conturi si parole pentru I.Banking. Noroc ca in poseta aia nu au avut si pasapoartele.

Asa ca faceti print-screenn acum si peste 1 an sa vedeti daca am avut dreptate, eu zic ca Eurostarul va circula si dupa 31.03.2019 trenul asta care detroneaza avionul fara doar si poate nu are cum sa dispara doar pentru ca Anglia va iesi din UE. Acolo sunt bani multi nu vorbim de malaxa 900 cu 30 calatori din care 10 cfr-isti, 5 studenti si restul platitori de bilete sau blatisti.

De 2 luni de zile ma tot chinui sa prind bilete la Ł29/sens la Eurostar pentru Paris, in week-end nicio sansa ca atunci sunt aia cu bani doar martea le pot prinde si cu 2 luni inainte. Pana la urma o sa-mi fac timp si o sa merg in mai intr-o zi de marti singur iar in iulie cu toti din familie caci cand vine vorba de trenurile din Romania ai mei nu vor sa auda pe cand Eurostar e totul.

Despre Brexit v-am mai spus prima data se vor scumpi alimentele care vin din afara Angliei, vor fi mai putine locuri de munca cine rezista primul an va rezista si dupa Brexit cine nu va pleca singur acasa in Romania, regina, Anglia si Brexitul nu va da pe nimeni afara din Anglia.
Sus In jos
Luna

Numarul mesajelor : 2381
Reputatie : 5054
Data de inscriere : 18/03/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi 29 Mar 2018, 21:58

Pai ma gandesc ca atunci cand a fost construit eurotunelul nu se avea in plan inchiderea granitelor si nu a fost luata in calcul. Sau gresesc? Pasaportul in Romania costa 258 lei in alte tari presupun ca e mai scump, apoi taxa de viza e cam 90-100 de lire din ce stiu, la care se adauga drumul la ambasada pentru interviu, obligatia de a avea rezervare la hotel sau invitatie, necesitatea de a prezenta fel si fel de acte si dovezi la obtinerea vizei, etc. Deaia am zis cam 200 de lire actele pentru o calatorie in UK.

Stiu ca in prezent trenurile alea au multi calatori (apropo, uite ca acolo se poate cu tarife dinamice), insa ramane de vazut cati calatori vor mai fi dupa ce se va mai merge prin el doar cu viza si control vamal strict. Da, imi imaginez ca e dificil/nu pot sa expulzeze toti strainii care au intrat legal in tara inainte de 31.03.2019, insa cine iese din Anglia in vizita in alta tara clar va iesi definitiv. Eventual dupa x ani sa mai aiba dreptul sa aplice de o viza pentru un city break.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: International - diverse    

Sus In jos

International - diverse
Sus 
Pagina 35 din 37Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: