Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

International - diverse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 17 ... 30, 31, 32
AutorMesaj
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12833
Localizare : Бухарест
Reputatie : 16063
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 3:10 pm

UE se extinde, Serbia va face parte din Uniune. +++

Si Macedonia este candidata dar si Muntenegru si Albania. Daca intra Serbia si Macedonia atunci Grecia va avea culoar prin fosta Yugoslavie spre lumea buna din vest.

Vrem trenul Bucuresti-Beograd-Bucuresti!!!
Букурешт-Крајова-Темишвар-Београд

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12408
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14494
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 7:39 pm

Macedonia nu va intra în UE cât timp Grecia e membră (și nici Turcia)... grecii au zis clar că ei nu acceptă ca o țară să se numească Macedonia, în condițiile în care o regiune a Greciei se numește la fel. Ca să nu mai vorbim că macedonienii tocmai și-au modificat centrul capitalei să pară plin de clădiri istorice grecești și au mai plantat și vreo 3 statui ale lui Alexandru Macedon, pe care ei îl socotesc ca fiind de-al lor Smile)

Serbia, deocamdată, are niște probleme teritoriale (Kosovo). Și mai e și problema că dl. Putin s-ar putea să nu fie de acord.

Dacă la astea adăugăm și situația actuală a UE (să nu uităm că, până la Brexit, UE se mai fripsese și cu Grecia și Cipru, care erau să omoare moneda euro), e puțin probabil ca uniunea să se extindă în viitorul apropiat, mai ales că nici celelalte candidate nu au o situație politică (Turcia) sau economică (Albania) demnă de Uniunea Europeană.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 7:42 pm

Eu am zis ce am auzit azi la stiri, nu ma interesa parerea ta sau sa imi dai tu lectii ca nu este cazul. Wink

595423
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 3897
Reputatie : 4935
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 8:19 pm

E bine de stiut ca totusi Grecia nu se intelege cu FYROM si nici invers, deci nu e vorba de lectii ca asa la stiri am auzit ca niste calatori au inghetat in tren pe la Sighetu Marmatiei si ca vor fi niste trenuri expres prin Romania.Stiri adica.

Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 10:19 pm

Cred ca toata lumea stie acest aspect ca Grecia nu se intelege cu Macedonia si de asta se numeste FYROM Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei. Nu era o noutate asta.

595423
Sus In jos
alliens

Numarul mesajelor : 286
Reputatie : 2329
Data de inscriere : 27/06/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 10:25 pm

pare ca se termina in camp...sunt sanse mici de prelungire , orice traseu potential trece prin zone nesigure, aia pe acolo sunt preocupati cu jihadyl , nu ii intereseaza cresterea nivelului de trai
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 10:26 pm

Grecia nu se înțelege nici cu Turcia. La nivelul Coridorului Orient Est-Mediteraneean s-a dorit o colaborare cu Căile Ferate din Turcia pentru a aduce mai mult trafic pe Coridor, adică solicitanții de acolo să vină direct la C-OSS, nu să alerge pe la BDJ, CFR, MAV etc.. Trebuia aprobată în unanimitate.... ghiciți ce stat s-a opus!

Katalyn

Numarul mesajelor : 5083
Varsta : 26
Localizare : Ploiesti Vest
Reputatie : 6030
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 10:44 pm

Daca tot o dai ca sti multe sti si de ce Turcia nu se intelege deloc cu Grecia pe nicio tema ? Vezi ca are legatura si cu istoria, turcii si acum tanjesc dupa multe insule la fel cum ungurii prosti inca mai viseaza ca Transilvania va fi a lor. Ardeal e nume unguresc pe care il folosesc unguri corect si normal e Transilvania.

Greci sunt un popor de puturosi asta o stiti cu toti pentru noi e de ajuns ca avem unde sa mergem in vacante si ce sa vedem. Daca esti baiat destept poti face o vacanta in Grecia mai ieftina sau la aceeasi bani ca pe litoralul nostru diferentabe ca acolo esti tratat regeste si respectat pe cand la noi bani intra in buzunarul tilharilor, mafiotilor si hotilor fie ca sunt in Parlament fie ca sunt de etnie rroma. Faci bani din combinati si furaciuni si apoi te linistesti si faci afaceri legale in turism asta se numeste spalare de bani, frauda, furt si instituti ale statului care dorm pe ele si nu controleaza pe cine trebuie. Acum te ridica si pentru un amarat de Live pe FB de unde are cutare bani hai pe el.

Nu uit toata viata 2stele de la un hotel din Mamaia cu 2stele de la un hotel din Grecia, pe corect cel din Mamaia ar fi meritat maxim jumatate de stea pe langa cel din Grecia. In schimb asta vara am stat in Costinesti la 3stele patron turc luxul de pe lume exact ca in Grecia.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier Dec 07, 2016 11:14 pm

La Mamaia nu am stat, dar 3 stele la Platamonas erau cam ca 2 stele la Cap Aurora (în camerele cu mobilierul schimbat).

Grecii au ce au cu turcii pentru ce s-a întâmplat cu Ciprul. Chestia e că ei ar putea să își rezolve problema bilateral, fără să afecteze toată Europa. Că fiindcă firmele turcești nu au acces la C-OSS, marfa se duce prin Serbia în loc să o ia prin România și Ungaria. Evident, asta înseamnă timp mai lung (că faci control vamal de mai multe ori, chiar dacă viteza de circulație e mai mare decât prin România), bani, mecanici ajutori și tonaje mici.

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi Dec 08, 2016 9:34 am

Kapпaтй a scris:
Cred ca toata lumea stie acest aspect ca Grecia nu se intelege cu Macedonia si de asta se numeste FYROM Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei. Nu era o noutate asta.

Nu e o noutate, dar era un raspuns la afirmatia ta ca ai auzit la stiri.

pai aia la stiri nu stiu ca nu se inteleg?

Macedonia a adoptat acuma alta tactica, revendica agresiv mosteirea culturala greaca, respectiv pe Alexandru Macedon, autostrada spre Grecia e plina de panouri ba cu drumul lui , ba cu aeroportul Alexandru cel Mare etc.

Sigur ca grecii nu se inteleg nici cu turcii, au fost 400 de ani sub turci, resentimentele sint mari, apoi o parte a Greciei a ramas la turci.

Grecii nici macar nu spun Macedonia ci Republica Skopje de fapt se pronunta Scopia.

In fapt grecii au dreptate deoarece macedonenii slavi sint de fapt bulgari care au fost alipiti la Iugoslavia.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi Dec 08, 2016 10:47 am

dan tm a scris:
In fapt grecii au dreptate deoarece macedonenii slavi sint de fapt bulgari care au fost alipiti la Iugoslavia.

... asta după ce Imperiul Otoman a cucerit toată provincia Macedonia și i-a pus la comun și pe greci și pe bulgari. Un motiv în plus pentru greci să fie supărați pe turci Smile

dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi Dec 08, 2016 11:09 am

Pe aici au fost mai descurcareti si au ramas domnitori locali nu  au turcit  complet zona pina la Carpati.Ca doar tot Imperiul Otoman era degeaba o dau istoricii ca nu am fost , ca vai de noi.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 9411
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 12100
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum Dec 18, 2016 8:41 pm

Și descultii ăștia își cumpără rame Alstom
Sus In jos
Continut sponsorizat