Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

International - diverse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 18 ... 32  Urmatorul
AutorMesaj
Vlad
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7249
Varsta : 29
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 10899
Data de inscriere : 08/04/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier 23 Oct 2013, 08:54

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10223
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier 23 Oct 2013, 20:16

Cum nu se forteaza o bariera,cu toate ca ea se pune peste 30 de secunde din momentul aprinderii luminilor rosii!
Materialul asta ar trebui difuzat pe toate canalele de stiri,poate vad si cei dintre "mai *rost*i" semenii nostrii si revin cu picioarele pe pamant..
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului

Numarul mesajelor : 5663
Localizare : Timisoara
Reputatie : 8550
Data de inscriere : 08/09/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier 23 Oct 2013, 20:39

Pentru șoferii noștri cred că trebuie difuzat un clip în care mașina e spulberată de tren. Să învețe din greșelile altora.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 7723
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 10223
Data de inscriere : 05/01/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mier 23 Oct 2013, 20:59

Pai erau puse la un moment dat pe sectoarele periculoase de drum,resturile contorsionate ale unor masini in care si-au pierdut viata anumiti .. Si au ajuns la concluzia ca degeaba le-au pus si au facut ca zona respectiva sa arate ca un film horror doar.Ca inconstientii tot inconstienti..
Sus In jos
Jhonyla

Numarul mesajelor : 1299
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 30/01/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 27 Oct 2013, 21:34

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6147
Reputatie : 8044
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Lun 16 Dec 2013, 16:41

Sus In jos
spiderpc

Numarul mesajelor : 398
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 1931
Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Mar 24 Dec 2013, 01:41

https://en.wikipedia.org/wiki/Amur–Yakutsk_Mainline - e o linie din Rusia care inca da batai de cap rusilor. Au inceput contruirea ei in 1930 si inca se lucreaza.

Orasul Yakutsk are in jur de 270.000 de locuitori si e oarecum izolat. La sfarsitul acestui an constructia liniei a ajuns pana aproape de Yakutsk dar de partea cealalta a fluviului Lena. Aici e partea cea mai dificila, pod de cativa kilometri peste fluviul Lena.

Initial s-a dorit construirea unui pod cand s-a ajuns cu constructia la Pokrovsk dar din cauza lungimii podului, instabilitatii fluviului (inundatii primvara, calote de gheata iarna) inginerii au decis continuarea linie pe aceeasi parte a raului pana la Nizhny Bestyask. De aici se va incerca contruirea unui pod peste Lena.

Planul e ca prin linia asta si ce urmeaza sa se extinda sa se faca conexiune cu Statele Unite.

E interesant de urmarit, macar la ei se construieste...
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 413
Varsta : 31
Localizare : Oradea
Reputatie : 3312
Data de inscriere : 21/05/2009

MesajSubiect: D1249   Mier 25 Dec 2013, 19:44

Salutare,

Celebrul tren D1249, care lega de ani buni UE cu diverse orase din Rusia (Saratov, Novosibirsk, Chelyabinsk, Ufa), renumit pentru vagonul direct dintre capitala Germaniei, Berlin de Astana, Kazahstan (scos si el din circulatie in urma cu cativa ani), si-a incetat activitatea, se pare, din cauza concurentei cu liniile aeriene low-cost, dar si a lipsei de promovare din partea celor de la DB.

Mai multe detalii, puteti citi la adresa de mai jos:

http://www.hiddeneurope.co.uk/from-berlin-to-siberia

Multumesc
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 36
Reputatie : 2399
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 05 Ian 2014, 20:55

Rezumatul discutiilor de aici , pag 98

http://www.forumtrenuri.com/t2879p970-compunerea-trenurilor-din-romania-2013

Corona (Brasov - Budapesta)

Trenul a pierdut teoretic vagonul ce avea numarul 433 dar practic s-a pierdut 437-le, adica ultimul vagon pentru ca s-au renumerotat, astfel incat vagonul 434 a devenit 433, 435 a devenit 434 si asa mai departe pana cand 437 a devenit 436.

Mai simplu asa cu corona : 431 Avmz, 432Wrbumz, 433Bpmz, 434Bmz, 435 Bc, 436 Wlab. Au scos un Bmz ala va circula facultativ si are loc in compunere intre Bc si Bmz-ul.. cu nr.834. Tot asa o cuseta facultativa cu nr 835.

431 Clasa 1,
432 restaurant
433 cl 2 salon

434 cl 2 compartimentat
435 cl 2 cuseta
436 vagon de dormit cl 2? e corect ce am scris?

plus site ajutator

http://diesirae.atw.hu/menetrend/nemz_vonatok.htm

A - 1.o / 1. Kl. / 1°cl.;
B - 2.o / 2.Kl. / 2°cl.;
D - Poggyászszakasz / Gepäckabteil / Bagagli / Baggage car;
R - Bistro;
WL - Hálókocsi / Schlafwagen / Letti / Sleeping car;
WR - Étkezőkocsi / Speisewagen / Ristorante / Dining car;
c - Fekvőhelyes kocsi / Liegewagen / Cuccette / Couchette;
p, y - Termes kocsi / Großraumwagen / Salone / open coach;
ee, z - Klímaberendezés / Klimaanlage / Aria condizionata / Air conditioning

---------

p.s. intrebare, ca sa fiu sigur ca imi da bilet la salon (si nu compartiment) cl 2 , ii pot cere asa tipei de la Bilete Internationale Gara de Nord? Sau trebuie sa ii spun ca vreau bilet la 433?
Eu, pana nu demult, luam bilete mai speciale de la Agentia de la Brezoianu dar s-a desfintat si alea din Gara de Nord mi se par ...... (cele de la Cl 2, nu am avut tangenta cu alea de la cl 1 + internationale)
Prin vara au stat 2 (vanzatoarea + o sefa) vreo jumate de ora sa imi dea urmatorul bilet :

bilet VSD 5 week , 2 la Chitila, 1 la Sibiu cu RE Sibiu-Buc-Const, 1 la Predeal, 1 parca la Constanta
le-a fost f greu sa se descurce cu RE, prima data spunandu-mi ca nu se poate VDS la RE si altele ...
le ziceam la alti calatori sa nu stea la coada dupa mine ca am un bilet mai special  Very Happy 

si 2. cum e numerotarea scaunelor? Parca s-a mai scris dar forumul avand prea multe topice nu stiu unde e scris.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Varsta : 27
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 05 Ian 2014, 21:15

Vezi că s-a reînființat Agenția de Voiaj nr. 2, din Cal. Griviței.

Din câte am văzut, pe biletul internațional scrie dacă e salon sau compartiment (e precizarea aia ,,in a side-corridor car" sau ,,in a central-corridor car" sau ceva de genu'). Mă gândesc că tanti de la ghișeu ar trebui să poată să vadă asta pe ecran.

Ca fapt divers, există un ghișeu CFR Călători și la Ministerul Transporturilor - Poarta C, dar acolo se emit doar bilete în trafic intern. Odată am condus pe cineva de la poarta G la C, omul căuta casa de bilete de la MT, deși avea gara la 2 pași.

Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 599
Varsta : 36
Reputatie : 2399
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 05 Ian 2014, 21:42

Stiu dar din pacate programul nu e prea bun Sad

http://www.cfrcalatori.ro/146

are L-V 8-18 si sunt la munca intre orele alea. La Brezoianu ajungeam pe jos ca lucrez in zona Sad

La Palat Cfr e 8-16, 8-13.30

La Berceni e 8-20 + S 9-13.30 la Bdul Obregia 25 etaj 1
La Titan e tot 8-20 + S 9-13.30 Nicolae Grigorescu 29A, Bl N22B
stiti unde-s astea 2 ? sunt departe de metrou? sunt intern/internationale? Ati avut tangente cu ele?

mai e una care nu stiu unde este :

Bucuresti Nord - Compartiment oferte comerciale si turistice L-S 7-19 Statia CF Bucuresti Nord
asta ar fi perfecta pentru mine daca ar fi si sambata cu orarul asta si daca stiu sa dea bilete complexe + internationale.

Tipele de la Brezoianu chiar stiau meserie, singurele care mi-au dat sfaturi legate de ofertele turistice. (oferte mai bune decat cele pe care le stiam eu, plus puteai lua bilete in toata Europa, cum voi le luati de pe net , se puteau lua si de acolo, sper sa nu gresesc)
Singurul lucru bun comercial al CFR-ului a fost inchis  :roll: 
Probabil stiau si engleza .

Doctore prin Agentia 2 te referi aia la 100m de gara in cladirea aia mai veche langa Hotel, parca Ibis?

Karpaty unde iti faci bilete complexe?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 12069
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 14108
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 05 Ian 2014, 21:47

Agențiile din Titan și Berceni nu cred că mai sunt.
Dar poți să te duci la Gara de Nord, că acolo e non-stop casa internațională. Compartimentul ăla de oferte nu știu dacă și vinde bilete.

allred
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2067
Reputatie : 3707
Data de inscriere : 02/08/2012

MesajSubiect: Re: International - diverse    Dum 05 Ian 2014, 22:02

Ba da, cea din Titan inca exista, ba chiar cu o casiera cunoscatoare si dornica de indrumat la oferte.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2031
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 16/01/2010

MesajSubiect: Re: International - diverse    Joi 09 Ian 2014, 22:39

La ei se poate:

http://englishrussia.com/2014/01/08/stalins-locomotive-rescue-operation/#more-136144

Nu e nici o locomotiva a lui Stalin, e doar de pe vremea lui.
Sus In jos
alex.alexus.tm

Numarul mesajelor : 1066
Localizare : Pisa - Italia
Reputatie : 3950
Data de inscriere : 28/03/2009

MesajSubiect: Re: International - diverse    Sam 11 Ian 2014, 08:42

Am fost ei eu ieri pe ruta Budapesta-Berlin cu EC 174 Budapest-Hamburg si vreau sa va spun ca a fost FRIG. Am mers cu un vag 21-91, confortabil nimic de zic, doar ca in loc sa sufle aer cald, baga aer rece. Si nu era un caz singular doar in compartimentul meu, ci in tot vagonul ( si cred ca si in celelalte vagoane din compunerea trenului . Singurul loc pe unde iesea aer cald cred ca era radiatorul de pe coridor si ceva de sub scaun ... Are idee careva care ar putea fi problema? Nu de alta, dar o sa ma intorc tot cu trenul, de data aceasta noaptea si n-as mai vrea 12 ore sa stau zgribulit de frig. La intoarcere am loc intr-un vagon salon si anume 20-91.

De la Arad pana la Budapesta am mers cu un 21-76 in care la fel, incalzirea era mai mult cu aer rece decat cald. Vagoanele care au suflanta sub fereastra au vreo particularitate anume , sau ? Ca incerc sa ma prind si eu de unde ar fi problema asta .

A ... si sa nu uit. Pe langa ca am calatorit cum am calatorit, in prima localitate din Germania, dupa Cehia ( Bad Schandau ) s-a urcat politia care m-a controlat la sange : buletin, s-a uitat prin portofel, la carduri, in aparatul foto, la guma de mestecat, in cutia cu medicamente, in dictionarul lingvistic, in bagaj ...  Evil or Very Mad Probabil singura mea vina a fost ca sunt roman .

Ca si impresii de calatorie ... prin Cehia, foarte foarte multe trenuri, care mai de care mai diverse, tot felul de rame, un mers foarte bine pus la punct, gari foarte mari si viteze de circulatie foarte foarte bune.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: International - diverse    Astazi la 02:11

Sus In jos

International - diverse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net
» Trenuri EUROCITY (EC)
» Întrebări și răspunsuri
» TARIFE C. F. R.