Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

PROBLEME P.C.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: PROBLEME P.C.   Mar 11 Oct 2011, 23:08

In seara asta mi s-a blocat browserul de internet Opera. Mergea cel mai usor, si eram foarte obisnuit cu el. Acum nu imi mai da voie sa ma conectez pe nici un forum, pe cele la care eram conectat automat nu imi da voie sa postez mesaje, si nici sa citesc mesajele private. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret?
Multumesc!

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3112
Reputatie : 6480
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mar 11 Oct 2011, 23:10

Task manager-processes- inchide de acolo opera.exe si incearca dupa aia. Daca nu, o reinstalare ca merge repede.
Sus In jos
Teodor

Numarul mesajelor : 3307
Reputatie : 5535
Data de inscriere : 18/04/2011

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 11:10

Ori, daca tot nu merge, incearca alt Browser. Eu folosesc Mozilla si merge foarte bine. Very Happy
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5871
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 11:24

Mozilla e cel mai bun a21
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
ADMINISTRATOR GENERAL
ADMINISTRATOR GENERAL

Numarul mesajelor : 7919
Varsta : 44
Localizare : BUCURESTI, sector 2 in apropiere de Gara Obor
Reputatie : 12524
Data de inscriere : 06/03/2009

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 12:09

Am bagat Google Chrome

Va invitam sa vizitati un forum turistic: http://calatorii.myfreeforum.ro
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 13:24

Incearca Mozilla. Are sincronizare de date. Iti salveaza la ei pe server bookmarkurile, username-urile si parolele. E mai lejer, in caz ca il reinstalezi.
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 764
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 3479
Data de inscriere : 20/08/2009

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 13:33

cortexedge a scris:
Task manager-processes- inchide de acolo opera.exe si incearca dupa aia. Daca nu, o reinstalare ca merge repede.

Reinstalarea e recomandata sa o faceti dupa ce cu un program special gen Iobit Uninstaller de la Advanced System Care sau Revo Pro Uninstaller ati dezinstalat vechiul program, pt ca in mod normal raman registri si alte fisiere corupte care dupa reinstalarea browserului isi vor face simtita prezenta. De fapt Advanced System Care Pro e o suita de programele care iti pune pc-ul cat de cat la punct. Opera e un browser chiar bunicel, Mozilla nu mai folosesc de mult timp, mi se pare cel mai incet la incarcarea paginilor, chiar si noul Internet Explorer 9 la mine merge mai bine. Chrome-ul se misca bine intotdeauna si e simplu de folosit. Bookmarkurile se pot salva prin exportarea lor intr-un fisier html si apoi incarcate dupa reinstalare. Eu unul nu recomand memorarea datelor de logare pe anumite site-uri in niciun browser, pt ca e un continut vulnerabil care poate fi oricand deturnat in folosul unora sau altora.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 13:41

E criptata conexiunea, ai nevoie de date de logare. Personal, am incredere in serverele Mozilla.
Cat despre programele de dezinstalare, ma descurc fara. Nu inteleg cum un program poate sa iti faca PCul sa mearga mai bine. E mai lejer sa dezinstalezi din control panel, apoi sa stergi manual din registru, decat sa te bazezi pe un program, care si asa face doar ceea pentru ce a fost programat.
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 764
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 3479
Data de inscriere : 20/08/2009

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 15:04

Pt cei care nu cunosc toti registrii pe unde se afla, si in general pt cei care nu vor sa-si prinda urechile e ok un program de genul, intra pe pagina de la advanced system care http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html si te uita pe acolo sa vezi functiile. Eu zic ca dintr-o rasnita de pc nu face acum iMac, dar ti-l mentine pe linia de plutire, iti sterge fisiere temporare, cookies, datele private de la conexiuni, defragmentari, imbunatateste conexiunea la net cand e cazul, repara erorile de la registri si multe alte chestii. Se simte diferenta utilizandu-l, cel putin te ajuta sa tii windowsul mai mult timp instalat. Si merita versiunea Pro, pt 20 de dolari are mult mai multe functii ca cea free.
Sus In jos
cont inactiv

Numarul mesajelor : 1571
Reputatie : 4122
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 15:50

Pentru rezolvarea problemelor eu folosesc TuneUP, bine, foloseam, defragmenteaza si repara fel de fel de probleme, in plus umbla la design-ul windows-ului si fel de fel de chestii insa papa multi rami :roll: . In fine, de obicei majoritatea apeleaza la dezinstalari manuale si fel de fel de reparatii, cum si eu fac tot timpul.
Browser si eu folosesc Mozilla si la fel salvez parolele si conturile si n-am avut probleme, ba chiar am parola la forum pe 2 pc-uri, adica pe contul asta sunt conectat si acasa la mine si acasa la mandra si il las deschis acasa si intru de dincolo si pun poze fara probleme si fara sa fiu deconectat vreodata. Si flickr functioneaza la fel..... in rest n-am avut probleme, chrome-ul nu mi-a placut cum merge si explorer e deja vechi.... la mine merge foarte ok mozilla, se incarca pozele mai greu cu internetul wireless dar mai rabdam.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 15:54

Si eu folosesc TuneUp, insa doar pentru modificarea aspectului la windows, stergerea fisierelor inutile si din cand in cand pt defragmentare. Are un file explorer interesant si intuitiv. In rest, am oprit toate automatizarile care ar incetini calculatorul... Nu am incredere in defragmentarea registrului, fiindca de fiecare data cand am folosit asa ceva, a doua zi instalam windowsul. Laughing
Sus In jos
cont inactiv

Numarul mesajelor : 1571
Reputatie : 4122
Data de inscriere : 25/04/2010

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 15:59

cortexedge a scris:
Si eu folosesc TuneUp, insa doar pentru modificarea aspectului la windows, stergerea fisierelor inutile si din cand in cand pt defragmentare. Are un file explorer interesant si intuitiv. In rest, am oprit toate automatizarile care ar incetini calculatorul... Nu am incredere in defragmentarea registrului, fiindca de fiecare data cand am folosit asa ceva, a doua zi instalam windowsul. Laughing
Eu am renuntat la el cand aveam 512 ram, si n-am de gand sa-l pun nici acum cand am 4gb, l-am folosit ce e drept la o fixare a unui pc acum vreo saptamana si pot zice ca a dat randament, a avut de defragmentat binisor :roll:
Cu windows-ul de instalat nu ar fi probleme, stai sa vezi chin cand nu ai driverele necesare Mad , de exemplu cand iti uita cineva cd-ul la pc prin spania si site-ul producatorului are mici hibe la accesarea paginii dedicate modelului de pc care il ai, eu am avut noroc cu productia modelului pentru USA si s-au potrivit, si tot nu merge perfect dar merge...
Sus In jos
mihaiuc

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2608
Data de inscriere : 14/07/2010

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 18:03

Defragmentarile sunt cvasi-inutile cu un sistem de fisiere avansat de tipul NTFS (sau ext3/4 pentru cei ce folositi Linux sau hfs+ pentru cei cu macuri). Sistemul de fisiere si mecanismul de I/O al sistemul de operare e suficient de avansat incat sa stie sa-si puna fisierele si nodurile acolo unde trebuie.

In plus, multe defragmentoare fac terci sistemul de jurnalizare (mai ales pe Windows), distrugand sau macar reducand capacitatea sistemului de fisiere de a-si reveni fara pierderi dupa un eveniment.

Chiar nu are rost sa pierdeti timp defragmentand. E inutil.
Sus In jos
Nk11

Numarul mesajelor : 294
Varsta : 20
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2475
Data de inscriere : 28/12/2010

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 21:58

Incearca System Restore si da cu cateva zile inapoi.
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1084
Localizare : Iasi
Reputatie : 3212
Data de inscriere : 06/03/2011

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Mier 12 Oct 2011, 23:37

Folosesc Opera de mai bine de 3-4(?) ani și nu am nicio problemă... Smile

Iar ca părere personală, Safari rullzzz! Cool

Apropo, câți ați folosit înșelăciunea numită „Memory Optimizer”(sau ceva in genu) din TuneUp?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: PROBLEME P.C.   Astazi la 15:43

Sus In jos

PROBLEME P.C.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Probleme amarilis Daniela
» probleme phalaenopsis codruta
» am nevoie de sfaturi in legatura cu o femela corb
» Probleme phalaenopsis