Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
IonutChircu

Numarul mesajelor : 787
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3604
Data de inscriere : 05/05/2010

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 00:41

Eu am o nedumerire...de ce suna Hannah-Montana la fel ca un EA daca e "facuta de la 0" ?
Sus In jos
http://trainzpremiumroutes.weebly.com
cortexedge
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3117
Reputatie : 6804
Data de inscriere : 20/08/2008

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 01:14

Pentru ca nu e facuta de la zero. Laughing
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5815
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 07:04

bostanesku gigel a scris:
1500 tone putin marit
Nu o sa traga ea 1500t veac
Sus In jos
040EC100

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 30
Localizare : P.O. Frunzanesti, sectia 801
Reputatie : 2477
Data de inscriere : 14/07/2011

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 08:41

Eu am sustinut si sustin in continuare ca Hannah Montana nu este productie noua. E doar o EA refacuta, degeaba sustin unii ca e noua. Nu este, doar aparatele sunt de noua generatie, dar se comporta la fel ca o EA de serie. N-am vazut nimic spectaculos care sa ma dea pe spate, ba dimpotriva. Intr-un an masina asta a regresat. De la camere video lansate cu mare tam-tam anul trecut(si atunci faceau figuri) a revenit la clasicele oglinzi, ca tot ele-s mai bune Mad Deja a inceput sa se vada ce e sub autocolantul ei stralucitor, iar asta nu e bine. Mult mai placuta impresie mi-a facut-o ED 036 a marfii care, desi e tot aceeasi EA veche, are modernizari foarte bune, puterea e mai mare decat a Montanei si nu se bate nimeni in piept ca ar fi un concept nou.
Pana si batranul DA si ND2-ul geferist(toata stima pt GFR deoarece datorita lor Electroputere Craiova inca traieste) mi-au facut impresie mai buna decat Montana.
Per total, anul asta cred ca a fost cea mai slaba expozitie de pana acum Mad
Sus In jos
http://www.railnet.ro
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 2535
Data de inscriere : 09/08/2011

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 10:32

faptul ca GFR ul mai da de munca la niste oameni mai spala din pacate si chiar ma bucura.Totusi difetenta tehnologica intre occident si noi inca este uriasa,cu locomotive revopsite si autocolant nu facem nimic,trebuie renuntat la sistemul pe 6 osii in tractiunea feroviara dupa cum este in Vest.Suntem in urma rau si din pacate aceasta expozitie ne a aratat nivelul nostru foarte scazut
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 6190
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 10:52

Gigele, tu vorbesti ca sa nu taci, tot bati moneda cu ce e afara, cred ca l-ai ascultat prea mult pe Puya cand spune ca: "tot ce e bun tre sa vina de afara si tot ce e de la noi e de cacat si tre sa moara"
Sa-ti spun un fapt divers care sa-ti demonstreze ca o dai in balarii...tu ai idee ca Sulzerul de la Promat, ND2 de la GFR si LDE 2300 M de la CFR Marfa au forta de tractiune mai mare decat Herkulesul celor de la CTV??? Intradevar ca tehnologie nu se compara si din cauza asta daca erai un baiat destept nu comparai tehnologia de anii 2010 cu tehnologia de anii 60 dar "e greu viata". D'aia si spun, faci comparatii care nu isi au rostul, nu poti sa compari tehnologii care sunt la 50 de ani diferenta una de cealalta, si culmea, alea de acum 50 de ani sunt mai puternice decat varianta ultimul ragnet cu care a venit CTVul. Si EAul celor de la promat are cu 1000KW mai mult decat Traxxul unguresc, ca nu stiu romanasii sa le foloseasca ca avem o parte din mecanici melteni care dau in ele ca taranii (vezi seria 45 Siemens) si dupa aia vin si spun ca sunt proaste asta e partea a2a din discutie.

Ultima editare efectuata de catre AlexD in Sam 08 Oct 2011, 11:41, editata de 1 ori
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 11:26

vad ca ai ton agresiv si jignitor,no problem!Ai iesit vreodata din tara se vezi cum e la "aia"?din ce postezi tu te contrazici singur,exact asta am spus si eu,noi avem tehnologii din o mie noua sute toamna,degeaba ai 6600kw daca locomotiva PATINEAZA in conditii de umezeala,mult mai bun este un Taurus pe 4 osii.Nu da vina pe mecanici,ca habar nu ai cu ce se mananca meseria asta,fac pariu ca nici macar nu stii sa te urci intr o locomotiva dar croncani cu tupeu pe aici.Crezi ca aia sunt t.a.m.p.i.t.i de la Traxx sa faca un lucru gresit si sa l nu il cumpere nimeni?vorba ta "e greu viata".Sfatu meu e sa lasi ciocu mic si sa mai iesi si tu din satu sau comuna unde domiciliezi.PS- Mai informeaza te cu privire la electrica seria 45 Siemens,nu prea ai cum sa "dai in ea"nu mecanicii au stricat o
Sus In jos
040EC100

Numarul mesajelor : 183
Varsta : 30
Localizare : P.O. Frunzanesti, sectia 801
Reputatie : 2477
Data de inscriere : 14/07/2011

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 11:28

Daca domnul Bostanescu are 13-14 ani, eu sunt bebelus a27 Razz Razz Razz
Sus In jos
http://www.railnet.ro
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 11:33

poti sa ai si 13-14 ani dar daca esti baiat desteptt nu conteaza.Cand mai vin niste sarmani de astia care detin adevarul absolut chiar iti vine sa pleci dracului de pe orice forum.E la mintea cocosului ca degeaba ai forta de tractiune mai mare decat a Taurus,Hercules daca patinezi!ce peisaj e asa de greu?si nu patinezi din cauza mecanicilor cum eronat afirma acel domn,suntem limitati de tehnologie si de legile fizicii
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

Numarul mesajelor : 3698
Reputatie : 6190
Data de inscriere : 09/01/2011

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 11:36

Si atunci de ce compari tehnologii de 50 de ani diferenta? Eu am demonstrat cu date cum ca mult hulita LDE 2300M poate sa faca acelasi lucru ca si Zeul Herkules la jumatate din pretul acestuia. Aceeasi putere, acelasi consum la jumatate de pret, ca sa nu mai vorbim de intretinere. Da noi suntem gica contra si salivam la ce au cei de afara. Si eu am visat azi noapte ca viitorul sta in Malaxa seria 77.
Sau poate bagam MagLev la marfa, cine stie.
Si un mic rezumat pentru ED 6600KW Marfa:
Soluțiile tehnice adoptate pentru rezolvarea cerințelor de calitate au condus la:

* eliminarea ansamblului graduator selector și implicit a problemelor deosebite pe care acesta le ridică în timpul exploatării;
* creșterea fiabilității în funcționare a motoarelor pentru masinile auxiliare, prin utilizarea convertoarelor statice de tensiune si frecvență precum și a sistemului redundant de alimentare a acestora;
* reducerea zgomotului produs de motoarele pentru ventilația fortață prin trepte de turație ale acestora funcție de curenții MT;
* folosirea unui sistem de producere a aerului comprimat - de ultima generatie Gardner Denver - ultracompact, adaptat funcționpării în condițiile specifice locomotivelor;
* sistemul performant de protecție la patinare și implicit îmbunatatirea forței de tracțiune;
* monitorizarea funcționării locomotivei în toate regimurile printr-un sistem informatic de ultimă generație;
* simplificarea schemelor de tracțiune și comandă;
* îmbunatatirea condițiilor de lucru și conducere a locomotivei;
* usurinta in diagnosticare și intervenții pentru revizie-remediere;
* marirea intervalului de timp între revizii și reparații
Sus In jos
cont dezactivat .

Numarul mesajelor : 3053
Reputatie : 5815
Data de inscriere : 03/09/2010

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 12:15

vad ca ai ton agresiv si jignitor,no problem!Ai iesit vreodata din tara se vezi cum e la "aia"?din ce postezi tu te contrazici singur,exact asta am spus si eu,noi avem tehnologii din o mie noua sute toamna,degeaba ai 6600kw daca locomotiva PATINEAZA in conditii de umezeala,mult mai bun este un Taurus pe 4 osii.Nu da vina pe mecanici,ca habar nu ai cu ce se mananca meseria asta,fac pariu ca nici macar nu stii sa te urci intr o locomotiva dar croncani cu tupeu pe aici.Crezi ca aia sunt t.a.m.p.i.t.i de la Traxx sa faca un lucru gresit si sa l nu il cumpere nimeni?vorba ta "e greu viata".Sfatu meu e sa lasi ciocu mic si sa mai iesi si tu din satu sau comuna unde domiciliezi.PS- Mai informeaza te cu privire la electrica seria 45 Siemens,nu prea ai cum sa "dai in ea"nu mecanicii au stricat o
Si de ce patineaza locomotiva cu 10 vagoane???
Apropo matale sti cu ce se mananca meseria ??
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 13:43

domnule mariusD eu am spus exact ce am discutat cu acel mecanic de la expozitie care era nemultumit de locomotiva.Nu,nu stiu cu ce sa mananca meseria asta pt ca NU am fost mecanic de locomotiva dar am lucrat totusi 5 ani la CFR si pe diploma mea de BAC scrie electromecanic-locomotive deci totusi sunt mai in masura sa vorbesc decat pozarii astia tristi care stiu numai sa jigneasca.Locomotiva poate patina si din cauza ca nu este bine echilibrata,adica raportul greutatii pt fiecare osie nu este cat de cat egal.PS-alex nu mai da copy-paste ca nu impresionezi pe nimeni,mi am dat seama ce hram porti
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 2597
Varsta : 20
Localizare : Bükreș
Reputatie : 5412
Data de inscriere : 15/08/2010

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 14:15

Tu chiar nu intelegi ca TRANSMONTANA nu are 6600Kw ? Pentru Numele Lui D-zeu , Montana are doar 6000Kw.....
Sus In jos
bostanesku gigel
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 14:19

nu vorbim de TranMontana fiule.Urmareste atent discutia
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 3365
Varsta : 28
Localizare : Timișoara
Reputatie : 6801
Data de inscriere : 02/11/2008

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   Sam 08 Oct 2011, 14:21

Vad ca deja se abereaza la greu ...
Domnilor locomotiva Trans Montana este o constructie complet NOUA dupa documentatie locomotivelor 060-EA , nu este o locomotiva veche modernizata la fel cum si locomotivele Phoenix sunt constructii noi.

Nu a fost licitat nici un contract de modernizare locomotive care sa fi castigat de SOFTRONIC si sa fac astfel de locomotive, altfel vedeam mai multe.
Nu au fost cumparate locomotive vechi de catre SOFTRONIC pe care sa le modernizeze si apoi sa le vanda.

Exista operatori feroviari straini interesati sa cumpere locomotive Trans Montana.
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011   

Sus In jos

Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Zilele Feroviare 2012, Gara de Nord, 9-10 Octombrie.
» Zilele Feroviare 2011, Gara de Nord 4-5 Octombrie 2011
» Zilele FeRoviaRe 2011 - București Nord
» Demolarea Panourilor Publicitare dela capatul peroanelor din Gara de N
» Podul Garii de Nord
Pagina 11 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: EVENIMENTE SI EXPOZITII FEROVIARE-