Forumul pasionatilor de trenuri din România
Bine ați venit pe Forumul pasionaților de trenuri din Romania.
Sper ca ceea ce veți gasi sa va fie de folos!

Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiti | 

301 : Campina - Telega

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
liviulav33
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 1487
Varsta : 42
Localizare : Buzău
Reputatie : 4043
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Mar Iul 07, 2015 3:38 pm

Linia 301 în anul 1958 :
Sus In jos
cata

Numarul mesajelor : 277
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2855
Data de inscriere : 01/02/2010

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Mar Iul 07, 2015 4:43 pm

si "maiu" 1885:

Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
porfiriu.mihai

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 66
Localizare : Campina
Reputatie : 1326
Data de inscriere : 25/04/2013

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Lun Ian 25, 2016 5:22 pm

nokia2010 a scris:
Curiozitate: din Câmpina (Bd. Carol I) pleacă 2 linii în direcția Văii Prahovei. Una e cea care coboară spre Poaiana Câmpina/Gara Câmpina, iar celalaltă merge pe deasupra. La ce foloseștea sau folosea linia aia care o ia pe deasupra?
cea care o ia pe deasupra era de manevră ,se înfundă
Sus In jos
feroviar

Numarul mesajelor : 14
Reputatie : 926
Data de inscriere : 11/06/2014

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Mar Mar 22, 2016 8:50 am

IonutCFR2009 a scris:
Conform CFR SA declaratia retelei, la 1 iunie 2014, sectia Câmpina - Câmpinita figureaza cu trafic suspendat permanent.

Ce semnifica sintagma de trafic suspendat permanent? Se poate trece la dezafectarea liniei? Sper sa nu fie cazul, dar daca se adopta aceasta solutie poate n-ar fi rau sa se amenajeze in loc o pista de biciclete intre Poiana Campina si Telega. Traseul este foarte frumos.
Oricum am vazut ca la reabilitarea din toamna anului trecut a Bulevardului Carol I, in dreptul trecerii la nivel cu calea ferata, in buna tradite a drumarilor romani, s-a turnat asfalt peste sine. Dar ce sa ne mai mire daca pana si calea ferata care deservea centrala nucleara de la Cerna Voda a fost "asfaltata", fapt care a dus la desfiintarea liniei, in conditiile in care la astfel de unitati cuvantul cheie este redundanta, inclusiv in ceea ce priveste caile de transport.
Sus In jos
TonyGFR
User Dezactivat
User Dezactivat

Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 19
Localizare : Breaza
Reputatie : 3475
Data de inscriere : 24/10/2010

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Joi Mar 31, 2016 12:29 am

Da, asa este, s-a turnat asfalt peste linii. Totusi pe liniile de la Rafinarie se mai afla inca material rulant, sunt niste LDH-uri si vagoane care zac acolo de cand stie toata lumea de ele, nemiscate. Eu unul cel putin nu am mai vazut trafic pe linia asta de cel putin 9 ani. Probabil daca traficul este suspendat permanent si ar vrea cineva sa le ridice, ar avea nevoie de o macara si niste camioane, dar, cum nu deranjeaza pe nimeni, vor mai sta acolo.

Majoritatea institutiilor enumerate de ldh80 sunt aproape de istorie, exceptand Cameron unde se folosesc TIR-uri la greu. Intre Campina si Campinita nu exista BLA, de fapt cred ca singura chestie legata de SCB care inca mai e activa e o instalatie SAT de pe strada Plevnei care nu stiu daca a luminat vreodata rosu, fiind instalata dupa terminarea lucrarilor de reabilitare a tronsonului Campina - Predeal la fel ca si semnalul TMV de intrare care s-a plictisit de indicatia de oprire.

Iar linia care pleaca din bvd. Carol I e o tragere probabil pt. asteptare locomotive. Daca va veti uita atent, veti vedea ca e dotata cu un semnal de manevra pe stalp.

Se poate observa chiar in printul asta de pe gmaps, e cam flancat de vegetatie dar inca e acolo cred.

Sus In jos
porfiriu.mihai

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 66
Localizare : Campina
Reputatie : 1326
Data de inscriere : 25/04/2013

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Dum Apr 03, 2016 9:15 am

ldh80 a scris:
Inainte de podul peste raul Doftana (cum vii dinspre Campinita) se mai ramifica o linie ferata, care ducea spre fabrica de cherestea si mobila "21 Decembrie" Brebu.

Nu mai există a fost scoasă definitiv sinele ,traversele.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 301 : Campina - Telega   Astazi la 1:36 pm

Sus In jos

301 : Campina - Telega

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» 301 : Campina - Telega
» M300: Cum s-a reconstruit calea ferata Campina-Predeal[2009]
» INTAMPLARI, PATANII, PERIPETII...
» Lucrarile de reabilitare pe M300 intre Cimpina si Predeal
» Automotoare clasa 77 Malaxa
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 300-