Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 27 ... 51, 52, 53, 54, 55  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Numarul mesajelor : 5958
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7218
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 23 Oct 2016, 10:17

Ce Tesa e la CFR te doare capul pe putin si la prima strigare sunt cel putin 100 de insi la Bucuresti care iau bani de pomana, de aia se si bate pasul pe loc cu privatizarea.

Cat despre personalul de la CFR am mari indoieli ca unii calificati au fost angajati ca necalificati, calificandu-se in timp la locul de munca. Am un IDM s-a contrazis cu mine 2 ore cain Romania nu poate circula tren cu mai mult de 14 vagoane la care l-am invitat sa iasa o data pe luna, vinerea la tura de noapte sa iasa pe peron la defilare sa numere vagoanele lui 1641 dar el tot pe a lui o tinea, cand i-am spus de 16 si 17 vagoane din iulie 2014 la IR 1631 a zis ca ce stim noi din afara sistemului corupt si infect care e la CFR, cum ne permitem noi sa contrazicem un IDM. EI bine de cateva luni de zile omul a avansat de la IDM la Operator RC. Pai mancate-ar nenea cu astfel de operatori ai fi in stare sa intarzi IR-ul din cauza la un Regio.

De aia e totul defect la calea ferata ca se lucreaza cu necalificati care invata meserie si se califica la locul de munca dupa ani de zile.

Am fost la gara am intrebat 3 partide ( 6 nasi ) si 3 casiere daca e valabil VSD-ul de Regio la IR cu oferta tarif-Regio nimeni nu stia de capul lor, am prins nas pe Giurgiu-Videle-Buc.Nord a trebuit sa sune la Dispecerat ca nu stia ce bilet de bicicleta sa-mi elibereze in vreme ce cfr-isti mergeau mokka cu bicletele fix langa a mea si multe minusuri care exista.

La TESA asa e peste tot si la mine la munca sunt o gramada de rusi si moldoveni care plimba niste hartii ori femeile stau in .... toata ziua dar macar sunt rudele si prietenii celor mari daca la privat e asa pai la stat 85% sunt angajati tot asa prin relati, rude, vecini, cumetri etc...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 10433
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13427
Data de inscriere : 05/10/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 23 Oct 2016, 10:51

Nu mai visați privatizare ca nu vine nimeni să cumpere ditamai compania cu atâția trântori si atâta fier vechi imobilizat
Sus la birouri si in centrala națională sunt toți neamuri iar până înainte de criză toți cu facultate cu o pila la Calatori ajungeau inginerasi pe la depouri
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13997
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16389
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 23 Oct 2016, 13:05

Katalyn a scris:
Bulgari azi aniverseaza 150 ani de la prima linie de la ei au un eveniment cu aburoasa de la Varna la Ruse dar nu asta e important ca astfel de evenimente cu aburoase la ei sunt de vreo 3-4 ori pe an ci faptul ca au 3 aburoase functionale. Au si romanii ceva de pe vremea aburoaselor, automotoarele malaxa 900 rusinea materialului rulant din Romania.
Au aniversat acum o săptămână, dar evenimentul a fost făcut ieri.

Katalyn

Numarul mesajelor : 5958
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7218
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 23 Oct 2016, 13:48

Pai normal, ziua ta daca e marti scoti lumea marti la masa sau in week-end ??

Repet ce e mai important e faptul ca au 3 aburoase functionale.
Sus In jos
Vitosa

Numarul mesajelor : 5123
Reputatie : 7972
Data de inscriere : 08/01/2011

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 23 Oct 2016, 13:57

Nuu, nu de angajati la munca de jos e nevoie in CFR ci de personal TESA. Sunt atatea sectoare in CFR cu personal subdimensionat, cu sarcini peste sarcini atribuite postului de munca, cu mult stres si multe ore de munca lucrate lunar, nu grupe de munca, nu statut, varsta de pensionare la 65 de ani, aspecte care "nu sunt vazute" de "expertii" din birourile caldute (avem unu aici) sau poate ca nu au niciun interes decat pe cel personal, exemple sunt expertii sociali si sindicalistii, niste lepre cu chip uman. Sunt foarte multe puncte de lucru unde exista numai un singur acar pe tura si trebuie sa se deplaseze la ambele capete ale statiei (Cornetu, Poieni, etc) fie cald, frig, ploaie, zapada, de rtv-isti nu mai vorbesc, la marfa unul singur face revizia la 20 de vagoane spre deosebire de calatori unde sunt cate doi si la un singur vagon, mecanici si sefi de tren care lucreaza aproape zilnic si li se citesc oboseala pe chipul lor,  atatea statii cu putini idemisti si trebuie sa se suplineasca intre ei in lipsa celuilalt (la concedii ma refer), de exemplu vineri seara a mai murit unul la 51 de ani angajat al statiei Dornesti dupa ce in cursul zilei participase la Suceava la scoala personalului, Dumnezeu sa-l ierte, oare cati dintre ei vor mai "prinde" pensia? Si oare cine sunt responsabilii acestui "genocid feroviar" decat incompetentii Statului  Roman si al CFR perindati la putere dupa 1989 ?! Si aici excludem (parerea mea) actuala conducere a CFR Calatori care a reusit sa indrepte cat de cat din multele probleme cu care se confrunta Compania desi altii externi (un exemplu dintre multele e MFP) ori  interni (ex MT, sau alti factori interni), inca le pun bete in roate.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 23 Oct 2016, 17:10

Vitosa a scris:
"expertii" din birourile caldute (avem unu aici)
Le-am făcut călduțe, după ce ne-am cumpărat 2 aeroterme din banii noștri + un fierbător ca să ne facem ceai cald Smile) Că altfel nu erau așa călduțe. santa

mielutu zburator

Numarul mesajelor : 2969
Varsta : 22
Reputatie : 4225
Data de inscriere : 07/09/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Lun 24 Oct 2016, 21:59

Mutați-vă birourile la Poli, am avut azi atâta căldură că am deschis geamurile, ne sufocam.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4853
Reputatie : 6202
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Mar 25 Oct 2016, 08:53

Eu nu cred ca intr-un minister e atita saracie, or fi unele birouri mai prost echipate, mai cu ceva ramas de la judeteana de partid ca am vazut si in Prefectura ca sint inghsuiti si alea alea, dar caldura frate este pe toate partile si pe toate gaurile.

Las-o incolo.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 722
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 2878
Data de inscriere : 23/01/2012

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Mar 25 Oct 2016, 10:49

dan tm a scris:
Eu nu cred ca intr-un minister e atita saracie, or fi unele birouri mai prost echipate, mai cu ceva ramas de la judeteana de partid ca am vazut si in Prefectura ca sint inghsuiti si alea alea, dar caldura frate este pe toate partile si pe toate gaurile.

Las-o incolo.

Nu e chiar asa Wink

Eu am fost la Anaf sector 5 sau 6 langa Cismigiu si desi credeam ca vad luxul pe acolo erau 4-5 femei inghesuite intr-o camera f mica si nu se puteau misca.
Nu am fost in Ministerul Transporturilor dar am fost la alte institutii importante si nu-s niste conditii extraordinare.

Ex Ministerul Fondurilor Europene, ANRE, Ministerul Economiei . Ma refer in special ca oamenii sunt f inghesuiti.

si acum vreo 10 ani la Ministerul Mediului, Agentia de mediu , ITM. La ITM sediul de langa Radu Voda erau oameni foartemulti in incaperi mici.

Conteaza foarte mult cladirea ...

Iar pe partea de IT ... in foarte multe ministere pana acum un an se lucra in Win Xp cu niste PC-uri ...
Iar referitor la ANAF de langa Palatul Parlamentului din ce stiu si acolo sunt f inghesuiti.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 6654
Reputatie : 8903
Data de inscriere : 06/04/2012

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Lun 07 Noi 2016, 12:01

Deplasare cu Malaxa. Smile))

Sursa: Revista Ultra'.
Sus In jos
Desiro256
Fotograful anului
Fotograful anului

Numarul mesajelor : 1091
Varsta : 23
Localizare : Sibiu
Reputatie : 3812
Data de inscriere : 19/09/2010

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 20 Noi 2016, 13:20

Tren special MÁV - 12521 (Budapest Keleti - Sibiu - Iași)

Sus In jos
https://www.youtube.com/user/Desiro256
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4853
Reputatie : 6202
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 20 Noi 2016, 14:54

Cred ca a fortat destul de mult GM -ul pentru serviciile auxiliare 12 vagoane.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Dum 20 Noi 2016, 16:59

Vagoanele alea nu au climatizare, nu au prize, nu au nimic. Doar încălzire trebuie, dar nu a fost prea frig.

Hurricane
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 517
Localizare : Iasi
Reputatie : 3715
Data de inscriere : 27/04/2009

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Mar 22 Noi 2016, 18:14

Desiro256 a scris:
Tren special MÁV - 12521 (Budapest Keleti - Sibiu - Iași)
Acelasi tren in Iasi
IR 12521 Budapesta Keleti - Iasi by Catalin, on Flickr

Sus In jos
florin.lifticariu

Numarul mesajelor : 759
Reputatie : 2600
Data de inscriere : 09/11/2012

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   Mar 22 Noi 2016, 18:28

Cu ce ocazie ? Nu am mai auzit pina acum de asa ceva ...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite   

Sus In jos

Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
» Trenuri InterCity
» 6-7 septembrie -=- Trenuri in noapte pe Magistrala 500
» M300:17 trenuri in 100 de minute la Ploiesti Vest[2008]
» Trenuri
Pagina 52 din 55Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 27 ... 51, 52, 53, 54, 55  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-