Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
ATM

Numarul mesajelor : 1363
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4040
Data de inscriere : 10/07/2010

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Mier 01 Iul 2015, 21:54

Obiectiv vorbind, trebuie sa fie cineva sinucigas sa-si planifice o calatorie in felul asta, cu prezentarea la nasul rusesc...cine stie in ce toane-l gasesti, cu cate kile de vodca la activ (sau ce disponibilitati de locuri) si te trezesti ca ramai pe jos...poate doar daca oi fi ratat trenul tau normal si zici ca mergi de la o statie la alta cu sezonierul asta, altfel... eu unul,  sa stiu ca plec la Varna sau Cernauti (sau ma rog, inspre spatiul ex-sovietic), n-as aplica faza asta pentru nimic in lume; e oricum ciudat sfatul casierei aleia, pare a fi ceva de genul "pleaca de pe capul meu" ca alta scuza nu vad ca sa recomande asa ceva.
Parca prin MT din anii 50-60 era regula ca nu se pot emite bilete pentru trenurile rusesti si ca alea se cumparau intr-adevar de la nas, parca la granita (nu mai tin minte exact faza)...alte vremuri, totusi.
Sus In jos
Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14191
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17698
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Mier 01 Iul 2015, 23:27

Pe trenul asta nu sunt insotitori barbati ci femei din Belarus, sti cum arata fetele, zici ca sunt alese din revista, fuste scurte, aranjate, frumoase(ca rusoaicele sunt frumoase mai ales cand sunt tinere, nu degeaba i se spune Bela-Rus, adica ceva de genul frumosul rus Wink cu trecerea anilor de la bautura se stafidesc si ele) Basketball Basketball Basketball asa ca e o placere sa mergi cu acest tren si sa ai noroc sa te ia.

595423
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 13879
Varsta : 28
Localizare : București, Drumul Taberei
Reputatie : 16235
Data de inscriere : 17/08/2011

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Joi 02 Iul 2015, 00:17

Karpaty a scris:
Pe trenul asta nu sunt insotitori barbati ci femei din Belarus, sti cum arata fetele, zici ca sunt alese din revista, fuste scurte, aranjate, frumoase(ca rusoaicele sunt frumoase mai ales cand sunt tinere, nu degeaba i se spune Bela-Rus, adica ceva de genul frumosul rus Wink
Belarus înseamnă ,,Rusia albă". Dar nu Rusia de acum, locuită de ruși, ci Rusia de secol VII-IX, locuită de rusi (cu s la sfârșit, nu cu ș). Și ca să se evite confuzia cu Maica Rusie a lui Putin, belarușii preferă formularea ,,Rutenia Albă" în loc de ,,Rusia Albă".
Nici ,,bela" nu are treabă cu frumusețea... înseamnă ,,război" în latină, de aia s-au păstrat azi termeni ca ,,belicos" sau ,,beligerant".

Karpaty a scris:
cu trecerea anilor de la bautura se stafidesc si ele) Basketball Basketball Basketball  asa ca e o placere sa mergi cu acest tren si sa ai noroc sa te ia.
Nu neapărat, unele pun pe ele... poți să prinzi o Natașa d'aia strașnică de te rupe-n două (la orice... și la pat și la băutură).

Revenind on-topic, e clar că trenul e ambiția Căilor Ferate din Belarus, care bagă bani la greu în el. Oare are atâția clienți? Așa popular e litoralul bulgăresc pentru belaruși și ucraineni? Acum vreo câțiva ani erau și vreo 2 vagoane care mergeau la Constanța. După aia s-or fi prins și ei că nu mai vin rusoaicele pe litoralul nostru ca pe vremuri... pentru că, în mare, litoralul nostru arată ca-n anii '70, iar imagini din alea dezolante și hoteluri de o stea ,,confort 1" cu baie proprie și ,,confort 2" cu buda la comun se găsesc și mai aproape de ei, inclusiv în stațiuni precum Soci sau Ialta.

Kapпaтй
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 14191
Localizare : Бухарест
Reputatie : 17698
Data de inscriere : 06/12/2009

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Joi 02 Iul 2015, 00:25

Sa sti ca eu in fiecare an am fost la gara sa il vad, chiar daca trece in miez de noapte prin Bucuresti ma sui in masina si fug la gara, mereu a fost plin, deci nu era gol deloc.

Natasa era prezenta la usa vagonului dar mereu am vazut doar fete tinere si frumoase nu mai mari de 40 de ani in schimb pe Bulgaria Express da, erau femei trecute de 40 de ani mari si solide. Very Happy

Uite ca anul asta inca nu am fost la gara sa il vad, am fost plecat in concediu si nu am avut timp dar in iulie ma duc ca e musai sa il vad si anul asta.

Very Happy Very Happy Very Happy

Cu "bela" asa e, in slava inseamna alb si Beograd se traduce orasul alb, eu am facut o asociere mai pe limba noastra. Razz

595423
Sus In jos
andreiavram

Numarul mesajelor : 13
Reputatie : 2910
Data de inscriere : 19/11/2009

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Joi 02 Iul 2015, 13:42

Karpaty a scris:
Sa sti ca eu in fiecare an am fost la gara sa il vad, chiar daca trece in miez de noapte prin Bucuresti ma sui in masina si fug la gara, mereu a fost plin, deci nu era gol deloc.

Natasa era prezenta la usa vagonului dar mereu am vazut doar fete tinere si frumoase nu mai mari de 40 de ani in schimb pe Bulgaria Express da, erau femei trecute de 40 de ani mari si solide. Very Happy

Uite ca anul asta inca nu am fost la gara sa il vad, am fost plecat in concediu si nu am avut timp dar in iulie ma duc ca e musai sa il vad si anul asta.

Very Happy Very Happy Very Happy

Cu "bela" asa e, in slava inseamna alb si Beograd se traduce orasul alb, eu am facut o asociere mai pe limba noastra. Razz

Aparent anul acesta trenul nu mai are atata succes in randul calatorilor, el urmand a inceta din circulatie la jumatatea lunii august: ultima plecare din Minsk va fi pe 12 august, returul din Varna pe 14 august. http://www.rw.by/corporate/press_center/news_of_passengers/2015/06/vnimaniju_passazhirov12/
Astfel, comunicatul Caii Ferate din Belarus precizeaza explicit ca cererea este redusa.

Unul din motivele pentru care nu exista cerere este pretul foarte ridicat al biletelor, pentru ca anul acesta s-a introdus pentru acest tren sistemul de pret global. Un drum de la Minsk la Varna costa aproximativ 160 de euro/sens, deci 320 euro/dus-intors - o suma imensa pentru o familie obisnuita din Belarus. In al doilea rand, sistemul de pret global inseamna ca tehnic nu mai este posibila emiterea biletelor pentru destinatii intermediare, acest aspect fiindu-mi confirmat de casa internationala din gara Varna, unde ma interesasem daca se pot cumpara bilete cu plecare din Bulgaria pana la destinatii situate in Republica Moldova. Astfel, s-a pierdut o (foarte) mica nisa de clienti care poate ar fi circulat cu acest tren pe distante mai mici decat de la un capat la altul. In al treilea rand, atractivitatea drumului cu trenul de la Minsk la Varna a scazut pe fondul tensiunilor din Ucraina - chiar daca trenul nu trece prin zona de conflict, multi oameni sunt reticenti in a tranzita Ucraina pe cale terestra, acest fapt reflectandu-se, cu titlu de exemplu, si in scaderea drastica a numarului de calatori ai trenurilor intre Chisinau si Rusia, multi moldoveni preferand intre timp avionul (sunt mai multe curse si preturile au scazut). Tot la capitolul "atractivitate", ocolul prin Republica Moldova a crescut timpii de mers cu vreo 4-5 ore: ar parea putin raportat la un drum atat de lung, dar sa nu uitam ca inainte trenul pleca suficient de tarziu dupa amiaza din Minsk, incat sa poti veni direct de la munca (fara sa pierzi o zi de concediu), iar la intoarcere sosea dimineata (iarasi oferind posibilitatea sa nu ratezi ziua de munca).

Personal, ma indoiesc ca daca nu se va gasi o solutie de ieftinere a biletelor - coroborata cu o incetare a ostilitatilor in Ucraina (Doamne ajuta!) - acest tren mai poate avea un viitor, din pacate, intrucat era o prezenta exotica in peisajul feroviar romanesc.
Sus In jos
Katalyn

Numarul mesajelor : 5868
Varsta : 27
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 7092
Data de inscriere : 09/10/2014

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Vin 03 Iul 2015, 08:51

Sus In jos
ATM

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Vin 03 Iul 2015, 23:16

Pai de ce zice "stimati calatori" daca nu se pot lua bilete la el? ca sa aplaudam cand trece-n gara si sa pandim insotitoarele de vagon?

Nu-nteleg...ma rog, nu ca as avea planuri mari cu el, dar care e logica anuntului?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4772
Reputatie : 6085
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Vin 03 Iul 2015, 23:26

N-are nici o logica, dovada ca e scris CALATORII
Sus In jos
ATM

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Vin 03 Iul 2015, 23:38

Aia mi-a scapat Smile bine ca au scris " rang II" , lucru esential dealtfel pentru tanti Marghioala, calatorul de rand, c-altfel probabil nu dormea noaptea daca n-avea informatia asta...

PS. Pe baza notificarii asteia, vreau si eu un bilet de la Vlasca la Pascani Triaj. Asa, numai de-al dracului.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Sam 04 Iul 2015, 00:40

E un copy-paste dintr-o dispoziție CFR S.A., dată la solicitarea CFR Călători și, probabil, transmisă și prin e-mail la gară. Astfel de acte se transmit, oficial, doar pe hârtie, prin fax sau telex, dar pentru operativitate se mai transmit și prin e-mail ca să știe oamenii la ce să se aștepte când vine trenul X și lasă documente.

Katalyn

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Lun 02 Noi 2015, 16:13

BC e prescurtarea operatorului din Belarus ?

Am vazut aseara compunerea afisata in gara Ploiesti Sud, erau trecute grupele, perioadele de circulatie si numele operatorului. UZ si RZD stiu si eu cine sunt dar BC ?

De asemenea la compunerea trenului "Prietenia" aparea si grupa Chisinau-Buzau-Constanta cu 1 vagon, stie cineva daca a circulat asta-vara ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Lun 02 Noi 2015, 16:27

E chiar BCh - Беларуская чыгунка Belaruskaia Chârunka). Rușii îi spun BJD - Белорусская железная дорога (Belorusskaia Jeleznaia Dogora).

Katalyn

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Lun 02 Noi 2015, 16:32

BC, UZ, RZD, CFM si BDZ am vazut la Pl.Sud si Buc.Nord la compunerile afisate. Lasati-o asa ca ati vazut ce iese daca scri in limba lor, in romana sau cum pronunta englejii Wink
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4143
Reputatie : 7366
Data de inscriere : 09/07/2009

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Lun 02 Noi 2015, 17:04

kerpeten ali a scris:
BC e prescurtarea operatorului din Belarus ?
De asemenea la compunerea trenului "Prietenia" aparea si grupa Chisinau-Buzau-Constanta cu 1 vagon, stie cineva daca a circulat asta-vara ?

1003, 1004, 1005, 1006, n-au circulat nici macar o data.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member

Numarul mesajelor : 4772
Reputatie : 6085
Data de inscriere : 16/07/2014

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   Mar 04 Apr 2017, 19:35

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta   

Sus In jos

IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 

Subiecte similare

-
» IR 1003/1005 „MINSK”: Minsk - Vadu Siret - Buzau - Varna/Constanta
» IR 1015 „SARATOV”: Saratov - Ungheni - Bucuresti Nord - Ruse - Varna
» Aparitia si dezvoltarea cailor ferate pe plan mondial
» CFR-UZ 380/381 Bucuresti N.-Vadul Siret-Bucuresti N.
» IR 1632: Oradea - Cluj Napoca - Bucuresti Nord - Constanta
Pagina 9 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI SEZONIERE-